Skocz do zawartości

Następca DVB-s2x


Xomos0
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że nowy kodek VVC się już dawno pojawił na rynku i to on został wybrany na potrzeby DVB w 8k. Czy coś wiadomo o następcy DVB-s2x? Czy są prowadzone jakieś prace?

pamiętam, że jak wprowadzano HD to pierwsze tunery używały mpg2 i DVB-S żeby szybko stać się bezużyteczne i zostać zastąpione przez DVB-S2.... Dla 4k został stworzony DVB-S2X, ale nic nie słyszałem o następcy DVB-s2x a ten standard ma już prawnie 10 lat. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co ze ma kiedy dopiero jest wprowadzany, czas pokaże jak się przyda przy emisjach 8k i czy się w ogóle przyjmie nim zastąpi go jeszcze nowszy standard. 

 

To tak samo jak z DVB-C2. Miał być wprowadzany w miejsce starego sta dardu DVB-C a tylko nieliczni producenci stosują takie tunery w TV co praktycznie ograniczyło odbiorców tylko do odbiorników operatora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje się, aby była potrzeba ;) Nie ma bezpośredniego powiązania między - warstwą transportową (DVB-S, DVB-S2, DVB-S2X), kodekiem (np. VVC) i rozdzielczością.

 

Od strony warstwy transportowej sytuacja na dziś jest taka, że nadal w 2022 roku nie używamy nawet pełni możliwości DVB-S2 zaprojektowanego w 2003 roku, ponieważ dla DTH nigdy nie zdecydowano się stosować bardziej złożonych modulacji niż 8PSK. Ma to logiczne uzasadnienie w tym, że nigdy modulacje 16APSK i 32APSK nie były obligatoryjne (oraz bo trudniej to odebrać), więc nie produkowano tak np. STB. Stały się od DVB-S2X. DVB-S2X to nie jest coś zupełnie nowego, tylko "nakładka" dodająca pewne rzeczy i zmieniająca pewne wcześniejsze zasady z DVB-S2, jak właśnie obligatoryjność 16APSK i 32APSK.

 

DVB-S2X nie został też stworzony specjalnie z myślą o 4K (czy 8K), a raczej dla rosnącego zapotrzebowania na transmisję danych przez satelitę, gdzie pomyślano o bardzo złożonych modulacjach nawet to 256APSK. I to będzie główne zastosowanie rozszerzeń S2X. Dla 4K nie ma problemu, aby stosować DVB-S2 i to już się robi. Przejście z DVB-S do DVB-S2 miało przy HD większe uzasadnienie, bo skok pojemności dla zmiany modulacji z QPSK do 8PSK był gigantyczny (dla standardowego transpondera SR 27500 FEC 3/4 z 38,015 Mbit/s netto do 61,273 Mbit/s netto - 1,6x więcej, mając dwa takie transpondery - robiło się miejsce jak z 3). A przy zmianie DVB-S2 na DVB-S2X... jest znikomy manewrując parametrami o niskim znaczeniu o ile nie zmieni się modulacji na jakąś kompletnie egzotyczną... tylko że to bez sensu, jeśli już z DVB-S2 nie używa się 16APSK i 32APSK ;)

 

Poza tym to nie jest tylko kwestia przełączenia modulacji i rozwiązania problemu - im bardziej złożona modulacja, tym sygnał staje się trudniejszy do odbioru, rośnie wymagane C/N, więc po stronie np. abonenta platformy trzeba mieć często większą i precyzyjniej ustawioną antenę, a sygnał staje się jeszcze bardziej podatny na wpływ warunków atmosferycznych. Dlatego też trudno tu liczyć na jakieś majstrowanie ani przy modulacji, ani przy współczynniku korekcji błędów i DVB-S2X nie wnosi tu radykalnych zmian - w porównaniu do DVB-S2 zwiększono ilość możliwych kombinacji, co jednak dla DTH ma małe znaczenie, bo regulacja, czy na transponderze będzie o 0,1 Mbit/s więcej, czy mniej kosztem C/N jest nieistotna. Ma to natomiast znaczenie dla różnych transmisji danych i to jest właśnie to zastosowanie.

 

Nie spodziewałbym się rychłego następcy dla warstwy transportowej. Nie wygląda, aby była potrzebna, bo nie wygląda, aby można tu było osiągnąć spektakularną rewolucję niskim kosztem i aby rynek tego potrzebował, gdy obecne rozwiązania mają już gotowe odpowiedzi na różne wyzwania. Na 51,5°E są transpondery w DVB-S2 z modulacją tylko 8PSK, gdzie łączny bitrate wyskakuje ponad 115 Mbit/s - ile kanałów 4K można na tym nadawać? ;) Na przeciętnym transponderze Hot Bird-a, gdyby dać SR powiedzmy 29900 (respektując szerokość 36 MHz), ale idąc 16APSK - z FEC 3/4 mielibyśmy prawie 89 Mbit/s. Tylko że złożoność odbioru nieco by się podniosła. No ale da się, standardy pozwalają wydajniej używać widmo RF i opracowywanie jeszcze jednego nic tu nie wniesie ;)

 

Więcej można zrobić od strony właśnie enkodowania, stąd kolejne ewolucje kodeków - lepsze "ściśnięcie", aby tą samą (w teorii) jakość obrazu zmieścić na mniejszej ilości Mbit/s, to jest coś o co się walczy... Tylko walka przenosi się raczej do Internetu ;)

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...