Skocz do zawartości
  • 0

uziemienie anteny satelitarnej


copymaker
 Udostępnij

Pytanie

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Praktycznie na każdym budynku mieszkalnym wiszą anteny satelitarne o różnej wielkości i nikt jakoś specjalnie ich nie uziemia. Najlepszym zabezpieczeniem na wypadek burzy byłoby nieoglądanie programów z satelity, a jeszcze lepiej - wyłączenie tunera satelitarnego z prądu i koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość Anonymous

Ja po prostu wyłączam prąd w całym domu. :wink: Ciekawi mnie jedno: czy uziemienie nie jest stosowane w przypadku anten telewizji kablowej na dachu budynku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Ja po prostu wyłączam prąd w całym domu. :wink: Ciekawi mnie jedno: czy uziemienie nie jest stosowane w przypadku anten telewizji kablowej na dachu budynku?

 

To nic ci nie da. Jak uderzy w linię to i tak zniszczy ci sprzęt. Jedynym dobrym sposobem odłączenia zasilania na burzę jest wyciągnięcie wszystkich wtyczek z gniazdek jak i przewodów antenowych i telefonicznych/internetowych.

 

Bezpiecznik tworzy przerwę w obwodzie długości 0,5 cm, natomiast dla porównania piorun to iskra skacząca nie na pół centymetra ale na kilometry.

 

Wg prawa anteny na dachu muszą być uziemione, nawet gdy nie ma piorunochronu (co wiąże się właściwie z jego wykonaniem). Oczywiście anteny zbiorcze na blokach są uziemione (maszt jest u podstawy połączony z instalacją odgromową), bo tak ma być i tak nakazuje zdrowy rozsądek.

 

A ja proponuje coś takiego, jest mojego autorstwa

5424188a0ba6fb56m.jpg

 

No nie wiem czy to dobrze, że ten drut nie ma dotykać stojaka. Brak połączenia - brak wyrównywania potencjałów i może wystąpić przeskok łuku pomiędzy nimi. A to groźniejsze niż sam potencjał wyładowania na podstawie anteny.

Właściwie to można powiedzieć, że wadą konwerterów satelitarnych jest to, że są plastykowe, dlatego ekran koncentryka nie jest podłączony z anteną. A powinien.

Jeśli zwód piorunochronu już nie dotyka do anteny i jeśli jest bez izolacji HV to musi być od niej oddalony na około pół metra i to na specjalnych izolujących wysięgnikach dystansujących. Antena nadal powinna być podłączona do instalacji wyrównywania potencjałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...