Skocz do zawartości
Mr. Orbita

[Uszkodzony] Eutelsat 48B - dane techniczne, mapy pokrycia

Rekomendowane odpowiedzi

Eutelsat 48B (ex Eutelsat W2M)

 

Data wyniesienia: 20.12.2008

Przewidywany czas pracy: 15 lat

Wykonany przez: EADS Astrium i ISRO w oparciu o platformę ISRO 1-3K

Wyniesienie przez: Ariane 5 ECA

Liczba transponderów:

  • 26 do 32 pasma Ku (72 & 54& 36 MHz)

 

Eutelsat 48B - informacje, dane techniczne

 

Mapy pokrycia:

(brak aktualnych - tu pokazane są z czasów stacjonowania na 16°E)

 

Pasmo Ku - wiązka europejska

EW2M_Ku_Europe.gif

 

Pasmo Ku - wiązka sterowana, kierowana na wyspy Oceanu Indyjskiego

EW2M_Ku_Madagascar.gif

 

Odbiór w Polsce:

Wiązka europejska: 70cm

Wiązka kierowana na Madagaskar: nieosiągalna

 

Informacje i mapy pochodzą ze strony operatora - http://www.eutelsat.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Informacje dodatkowe:

 

W drodze na pozycję docelową po przeprowadzeniu testów na orbicie stwierdzono uszkodzenie satelity. Okazało się ono na tyle poważne, iż zrezygnowano (czasowo?) z umieszczenia satelity na pozycji 16E. Dalsze losy Eutelsata W2M są w tej chwili nieznane, sprawa wyjaśni się zapewne w ciągu kilku najbliższych tygodni.

 

Aktualizacja

 

Uszkodzeniu uległ system zasilania. Usterka wystąpiła w nocy z 22 na 23 stycznia. Satelita został zatrzymany - w tej chwili jest na pozycji 4,0°E. Tam podejmowane są próby przywrócenia go do życia, ale inżynierowie ISRO oceniają, że szanse na jego ponowną aktywację są niewielkie, a nawet jeśli się uda - żywotność, moc i pojemność mogą być ograniczone. Jeśli satelita nie zostanie przywrócony do życia - Eutelsat W2M zostanie odesłany na satelitarny cmentarz.

 

Aktualizacja

 

Eutelsat W2M ożył. Eutelsat nie wydał jednak żadnego komunikatu w tej sprawie. Póki co trafił na pozycję 3.1E i tam prowadzone są jego testy (m.in. emitowana jest paczka kanałów perskich i arabskich)

 

Aktualizacja 7.02.2010

 

Nieoczekiwanie z końcem stycznia 2010 Eutelsat W2M musiał zostać ściągnięty z 3.1E na 16E, ponieważ awarii uległ pracujący tam Eutelsat W2. Niestety stan W2M nie pozwala na przejęcie pełni obowiązków. Aktualnie z pokładów satelity pracuje tylko w zależności od źródła informacji od 2 do 8 transponderów. Brak także aktualnych mapek pokrycia sygnałem, ale można przypuszczać, że są one zgodne z tymi planowanymi (o ile satelita nie ma zmniejszonej mocy).

 

Aktualizacja 14.02.2010

 

Eutelsat opublikował aktualne mapki pokrycia sygnału. Są one w 100% zgodne z tymi publikowanymi pierwotnie, przed awarią W2M. Pojawiły się także aktualne mapki dla pozostałych satelitów stacjonujących na tej pozycji (Sesat 1, EuroBird 16A) - po szczegóły odsyłam do podpiętych tematów im poświęconych w tym dziale.

 

Aktualizacja 9.05.2012

 

W styczniu 2012 satelita opuścił pozycję 16°E i powędrował na 48°E. Tu pod koniec stycznia przeprowadzono krótkie testy jego transponderów i od tego czasu milczy. Przypuszczalnie pełni rolę backupu dla zaczynającego inklinować Eutelsata 48A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×