Skocz do zawartości

Radio Gdańsk z 16°E (SR: 146 ksps)


Rekomendowane odpowiedzi

Radio Gdańsk, które kiedyś pędziło dosył z satelity Intelsat 10-02 (1°W), jakiś czas temu pokazało się na 16°E.

 

Trochę przypadkowo zajrzałem tam z niezbyt dobrą pod niskie SR kartą TBS 5520SE, a jednak udało się nią aż tak zjechać ;)

 

93416.png

 

5520SE niespecjalnie chce schodzić poniżej SR 300 kbps, jeszcze stacje holenderskie z tej pozycji są w większości do ugryzienia, zachowując wystarczającą precyzję, np. w AltDVB. Ale już dla Radia Gdańsk musiałem przykombinować i może ta metoda przyda się posiadaczom 5520SE ;)

 

Kroki:

  • z pomocą CrazyScan ustawiłem się poniżej podawanej w wykazach częstotliwości 12,589 GHz, pol. V i zacząłem strzelać w oknie IQ Scan co 100 kHz, z wyłączonym Blindscan, ręcznie wpisując SR 146, standard DVB-S i robiłem próby jedna po drugiej aż trafiłem konstelację QPSK; przy niskich SR i konwerterach klasy użytkowej trzeba wyczuć odchył, wynikający z niedoskonałości posiadanych urządzeń
  • zwróciło moją uwagę, że TBS 5520SE, gdy ma konstelację tego przekazu, po dłuższym czasie zaświeca diodę lock, co zasugerowało, że może coś tam udało się zestroić i zsynchronizować TS, ale trzeba było to potwierdzić
  • gdy trafiłem - u mnie przy 12589.900, zacząłem schodzić do dziesiętnych, obserwując kiedy najszybciej konstelacja zaskoczy w CrazyScan
  • nawet, gdy konstelacja wchodziła już niemal natychmiast (u mnie przy 12589.880), to i tak dioda lock wchodziła z opóźnieniem i CrazyScan nigdy nie wskazał lock, ani nie pozwolił strumieniować tego, co ostatecznie karta wymęczyła, w związku z tym przesiadłem się na AltDVB, ale tam także nawet wydłużając czas wstrajania do 10s z Variable Lock Time aktywnym (łącznie 50s), nie tylko nie udawało mi się uzyskać wstrojenia, ale nawet nie odpalała się dioda, która w CrazyScan jednak w końcu się zaświecała
  • zmieniłem ponownie narzędzie na EBS Pro i to okazał się strzał w dziesiątkę - tam w oknie bezpośredniego wstrojenia, po wpisaniu parametrów, EBS Pro zachował się jak CrazyScan, nie wskoczyły pełne parametry na panelu po prawej, ale gdy karta chwyciła lock (zielona dioda) można było nagrać do leci, pokazało się także wskazanie jakości sygnału

 

Nagranie okazało się całkowicie poprawnym i umiarkowanie stabilnym strumieniem z całego TS z Radiem Gdańsk wewnątrz :)

Odbiór z anteny Corab 900 w Warszawie, także bez jakiejś szczególnie dużej anteny.

 

Nie spodziewałem się tego ugryźć na 5520SE, prędzej 5925/5927, albo przez RTL-SDR. Ale widać, że wszystkie aplikacje się z tym męczą, z winy samej 5520SE, która nie jest stworzona do takich zadań. Sposób działania EBS Pro trochę pomógł, bo umożliwił obsłużenie późnego wstrojenia na 5520SE.

 

ID: RG_1

SID: 104

PID A: 101 (LATM AAC, stereo, ok. 128 kbit/s, język oznaczony jako "ger" - niemiecki - nieskonfigurowane, jak data/czas, ustawione na 2006-04-05, po prostu bez znaczenia w takiej transmisji)

PID PCR: 101

PID PMT: 103

Provider: Radio Gdansk SA

Nazwa sieci w NIT: Radio Gdansk_1

Z przekazem identyfikowany jest RDS.

 

Parametry podrzucił na Flysat.com w listopadzie ubiegłego roku SatSearcher, za co ukłony w jego kierunku ;)

 

Innych rozgłośni z Audytorium 17 nigdy nie udało się namierzyć, w wielu przypadkach nie muszą tak realizować dosyłu, więc pewnie ich na satelitach nie ma. Kiedyś także na 1°W dosył miało Radio Kielce: https://www.sat-charts.eu/artykul,2800,Feeds---dosyly---przekazy-Polskie-Radio.html Dokładnych parametrów jednak namierzyć się nie udało. Teraz mamy większe możliwości, rozwój SDR pozwala śmielej spoglądać na precyzyjniejsze metody analizy pasma satelitarnego, aby takie igiełki były łatwiejsze do znalezienia "w stogu siana" ;)

 

Znalazłem post od @pawelwa, który prezentował odbiór na TSB 6983, jeszcze gdy Radio Gdańsk leciało z 1°W w 2015 roku ;)

 

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...