Skocz do zawartości

Muzyka z Czech i Słowacji


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Moja działalność w dziale radiowym zainspirowała mnie do stworzenia tego tematu który będzie poświęcony muzyce czeskie i słowackiej.
Pierwszą z moich ulubionych piosenek jest najlepsza piosenka Słowacji na Eurowizji - mam tu na myśli "Horehronie" od Kristiny czyli słowackiej księżniczki pop a więc tamtejszej odpowiedniczki Sylwii Grzeszczak:

To właśnie od tej piosenki rozpoczęła się moja miłość do naszych południowych sąsiadów a przede wszystkim Słowacji. Przy okazji po jej sukcesie Kristina wydała podobną piosenkę "Life is a game" która była hymnem Mistrzostw Europy w hokeju które to Słowacja organizowała w 2011 roku:

Kristina ma też talent aktorski o czym świadczy ta piosenka z filmu Život je Život" w którym to zagrała:

Poza tym lubię też od niej następujące utwory:

Zresztą z Kristiną przeprowadzałem kiedyś wywiad ale niestety nie jest już on dostępny.
Jeżeli chodzi o Czechy pierwszą piosenką którą lubiłem było "Aven Romale" cygańskiej grupy Gipsy.cz z Eurowizji 2009:

Na szczęście po powrocie na Eurowizję w 2015 roku wspomniany kraj wystawiał już jeszcze lepsze utwory z których dwa pierwsze są moimi ulubionymi:

Wracając do Słowacji miło wspominam też te utwory lat 2009 - 2011:

Zamykając wątek eurowizyjny polecam też dwa starsze utwory Słowacji z tego konkursu z których to bardziej lubie ten pierwszy:

Jeżeli chodzi o ostatnio usłyszane utwory to najbardziej z obu krajów przypadły mi do gustu następujące utwory:

Lubię też czeskie wersje piosenek znanych także w Polsce a więc zarówno tamtejszą wersję "Żałuję" Eweliny Flinty:

jak i "Księżniczki" wspomnianej już Sylwii Grzeszczak:


Oczywiście będąc w temacie Czech i Słowacji nie sposób nie wspomnieć o Ewie Farnej której to po czesku chyba najlepiej "Rutyna" wypadła:

Choć jej najnowszy singiel również pod kątem wersji czeskiej świetnie wypadł:

Co innego pierwszy singiel Ewy czyli "Cicho" (po czesku "Ticho") który już wypadł nieco gorzej:

Jeżeli chodzi o Słowację to tutaj polecam tamtejszą wersje pewnej polskiej ludowej piosenki:


Na koniec coś od legendy czeskiej sceny muzycznej czyli Heleny Vondračkovej - tutaj przyznam się że "Malovanego Dzbanka" nie lubię tak jak na dłuższą metę "Jozina z Bazin" Ivana Mladka ale za to ten utwór jak najbardziej:


A jakie są wasze ulubione utwory z Czech i Słowacji? Zapraszam do dzielenia się nimi w tym temacie.

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...