Skocz do zawartości

Wymiana Prof 7301


bre3no
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam kartę Prof 7301 jednak w najbliższym czasie planuję modernizację PC i tu pojawia się problem, płyt głównych zawierających złącze PCI jest jak na lekarstwo.

Moje pytanie brzmi jaką kartę na PCIe warto rozważyć przy zakupie (budżet około 300 pln) ?

Zakup używanego Prof 8000 to dobra opcja? Czy może w tym budżecie znajdę coś lepszego (zależy mi na szybkości przełączania i bezproblemowym działaniu w trybie UEFI Secure Boot)?

 

Edytowane przez bre3no
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli UEFI Secure Boot, to raczej z Prof będzie problem. Wprawdzie sam nie mam takiej płyty, ale czytałem w sieci, że są z tym kłopoty. Sterowniki Prof są nieaktualizowane od lat, marka przestała istnieć. No i Prof - choć jest to sprzęt nie do zdarcia - ma już swoje lata. Trudno ocenić ile jeszcze podziałają używki.

 

Niestety znowu z drugiej strony - Prof był nie do pobicia w szybkości przestrajania się. Oczywiście nie mam przeglądu przez cały rynek kart, ale TBS są zwykle jednak nieco wolniejsze.

 

W tym budżecie do zdobycia są chyba tylko (nowe):

- DVBSky S952 (podwójny tuner sat), ok. 250 zł

- TBS 6902 (także podwójny tuner sat), ok. 335 zł

 

Digital Devices znacznie przekroczy budżet (x2 tyle), Hauppauge są nie do zdobycia (WinTV Starburst 2 byłby w budżecie, ale nie widziałem go w akcji), TechnoTrend chyba nic nie produkuje, podobnie nie ma już SkyStar-ów.

 

Ewentualnie możesz zaryzykować Prof 8000, wyślę Ci sterowniki, jakie mam i spróbujemy powalczyć. A jeśli nie zagra, to go sprzedasz dalej i wtedy zgarniesz coś z w/w. Może ewentualnie ktoś podrzuci jeszcze jakiś pomysł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź.

Na tą chwilę rozważam 2 opcje:

- zakup płyty Asus PRIME B460-PLUS która posiada 2 złącza PCI (obecnie używam Prof 7301 i Asus Xonar D1) i do tego I5 10400

- poczekać 2-3 miesiące na 11 generację Intela (ewentualnie może nowe Ryzeny będą dostępne) i kupić nowe karty już na PCIe

 

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie różnic między TBS 6902 i 6903, czy przepaść cenową można jakoś logicznie uzasadnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - różnica w cenie 6903 wynika z jej semi-profesjonalnego zastosowania, jest gotowa do odbioru nietypowych transmisji, ze zmiennymi modulacjami oraz różne PLS, MIS czego 7301 nie mógł z uwagi na budowę sprzętową - przydatne do DX, ale nieprzydatne do standardowego oglądania. W sumie to trochę zależy, czy DX-ujesz ;) Ale jeśli 7301 się sprawdzał, to jego odpowiednikiem byłby bardziej 6902 - standardowa karta, nadal współpracująca z narzędziami dla DX, jak CrazyScan (nie wiem jak dobrze), bez wchodzenia w odbiór mniej popularnych form transmisji.

 

Co do PCI - jeśli zostanie UEFI Secure Boot, to obawiam się, że z 7301 problem będzie podobny jak z 8000, ostatnie drivery jakie do niego mam to 2.1.0.1 z 2013 roku (Prof 8000 jest w nieco lepszej sytuacji). Ale do zbadania pewnie na żywym organizmie, przyznam, że dobre 10 lat jadę na jednym, umierającym już PC, w efekcie nie zderzyłem się z UEFI ;) Też trochę się wstrzymuję z zakupami - są spore zawirowania z cenami i dostępnością podzespołów :( A i pustka w mym portfelu nie poprawia sytuacji :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

no z prof jest problem. MI dzisiaj win 7 klęknął i teraz nie wiem co zrobić. Czy ponownie instalować win 7 i korzystać dalej w proof 7301. Czy przejść na nowy system i szukać czegoś nowego. Akurat moja płyta główna ma PCI, jednak nie wiem czy będzie to kompatybilne z nowym systemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta - może będzie (Microsoft ostatecznie trochę jednak pościemniał z tymi blokadami), ale Prof - niemal na pewno będzie problem, bo sterowniki od tej karty jak pamiętam były podpisane tylko SHA-1. Nowe Windows bez podpisu z algorytmem SHA-256 mogą zostać odrzucone. Fakt, że dawno tego nie sprawdzałem, ale miałbym obawy, czy Prof 7301 się podniesie.

Jeśli na płycie masz tylko PCI, to sprawa nie jest łatwa też z innego powodu - karty na PCI zasadniczo poznikały. Jeszcze może jest do namierzenia TBS 8922 (którą też trudno uznać za nową, ostatnie sterowniki z 2017 roku, ale podpisane odpowiednio), ale Prof 7301 miał jednak raczej większe możliwości pod kątem Blindscanu itp., jeśli to dla Ciebie istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mr. Orbita napisał(a):

Płyta - może będzie (Microsoft ostatecznie trochę jednak pościemniał z tymi blokadami), ale Prof - niemal na pewno będzie problem, bo sterowniki od tej karty jak pamiętam były podpisane tylko SHA-1. Nowe Windows bez podpisu z algorytmem SHA-256 mogą zostać odrzucone. Fakt, że dawno tego nie sprawdzałem, ale miałbym obawy, czy Prof 7301 się podniesie.

Jeśli na płycie masz tylko PCI, to sprawa nie jest łatwa też z innego powodu - karty na PCI zasadniczo poznikały. Jeszcze może jest do namierzenia TBS 8922 (którą też trudno uznać za nową, ostatnie sterowniki z 2017 roku, ale podpisane odpowiednio), ale Prof 7301 miał jednak raczej większe możliwości pod kątem Blindscanu itp., jeśli to dla Ciebie istotne.

W Windowsie można wyłączyć wymuszenie podpisu cyfrowego sterownika  - od  Win 7 do Win 11 po czym zainstalować sterowniki do danego urządzenia. Co do nowszego systemu to jak już byś chciał @czajek123 to wybierz "dziesiątkę", bo nie wiadomo czy twój komputer jest kompatybilny z Windows 11.

Edytowane przez Crossi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...