Skocz do zawartości

Osiągnięcia na esie


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Często z anteny ustawionej na Warszawę można było złapać TVP Łódź. Mieszkam w Winnicy 50 km na północ od Warszawy. Podkreślam, że z anteny ustawionej na Warszawę bo Łódź jest w innym kierunku. TVP Łódź jest na kanale 43 i jak Polsat przeniósł się do Łaz na kanał 44 to zakłóca TVP Łódź i odbiór się skończył. Przestawienie anteny na Łódź z pewnością pomogłoby ale nie wiem czy sygnał Polsatu nie jest za silny. Antena nie wiem dokładnie jaka jest ale na opakowaniu było napisane "do 160 km silnie kierunkowa" - kupiona w Dipolu w Warszawie i podobno jest to najsilniejsze co mają. Odległość Winnica - Łódz: 150 kilometrów.

 

Dużo śmieciowych odbić po burzy też udało mi się wyszukać: TVP Kraków, TVP Rzeszów, TVP Kielce w przyzwoitej tylko lekko zaśnieżonej jakości (bardzo rzadko odbiór był idealny), a nawet bardzo słaby sygnał czeskiej CT1, ale to jeszcze na zwykłej siatce z najsilniejszą płytką.

 

Powtarzam, że nigdy nie kręciłem anteną i zawsze była ustawiona na Warszawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o typ odbioru.

 

Podział jest taki:

 

Tropo - uginanie się fali spowodowane jest zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, np. przejście pomiędzy wyżem a niżem, pomiędzy czystym powietrzem a mgłą i inne. Najlepsze warunki powstają podczas burzy, ale jest to również niebezpieczne. Bardzo dobre wyniki daje "zgniły wyż".

 

ES - jest to odbicie fali od warstw jonosfery. Powodowany jest poprzez "wiatr słoneczny" (inaczej pył) który wpada w atmosferę. Odbicie powstaje na niskich częstotliwościach. Najczęściej występuje do 100-110MHz, ale notowano też odbiór sygnałów o częstotliwościach do 200MHz.

 

Zorza - działają podobnie jak ESy, jednak sygnał jest gorszej jakości. Następuje również rozmycie widma sygnału.

 

Meteor - odbicie fali następuje bardzo krótko. Na częstotliwościach 100-108MHz trwa ok. 1sekundy, na 80-90MHz może już trwać kilkanaście, a na niższych nawet z minutę.

 

Air Scatter - odbicie fali od samolotu.

 

Deszcz - wpływa na sygnały o bardzo wysokich częstotliwościach, np. WiFi, UMTS, L-Band, C-Band (satelita).

 

 

Jeśli chodzi o odbiór stacji z zagranicy, to coraz gorzej z tym. Coraz trudniej jest natrafić na stacje analogowe w pierwszym paśmie, ale ze wschodu ciągle nadają. Niemożliwy jest np. odbiór stacji ze Szwecji, Finlandii czy Niemiec gdzie większość lub wszystkie nadajniki VHF-1 zostały wyłączone.

 

W tej chwili można tylko kupić lepsze anteny i próbować zagranicznego odbioru DVB-T w pasmach UHF IV i V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Chodzi o typ odbioru.

 

Podział jest taki:

 

Tropo - uginanie się fali spowodowane jest zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, np. przejście pomiędzy wyżem a niżem, pomiędzy czystym powietrzem a mgłą i inne. Najlepsze warunki powstają podczas burzy, ale jest to również niebezpieczne. Bardzo dobre wyniki daje "zgniły wyż".

 

ES - jest to odbicie fali od warstw jonosfery. Powodowany jest poprzez "wiatr słoneczny" (inaczej pył) który wpada w atmosferę. Odbicie powstaje na niskich częstotliwościach. Najczęściej występuje do 100-110MHz, ale notowano też odbiór sygnałów o częstotliwościach do 200MHz.

 

Zorza - działają podobnie jak ESy, jednak sygnał jest gorszej jakości. Następuje również rozmycie widma sygnału.

 

Meteor - odbicie fali następuje bardzo krótko. Na częstotliwościach 100-108MHz trwa ok. 1sekundy, na 80-90MHz może już trwać kilkanaście, a na niższych nawet z minutę.

 

Air Scatter - odbicie fali od samolotu.

 

Deszcz - wpływa na sygnały o bardzo wysokich częstotliwościach, np. WiFi, UMTS, L-Band, C-Band (satelita).

 

 

Jeśli chodzi o odbiór stacji z zagranicy, to coraz gorzej z tym. Coraz trudniej jest natrafić na stacje analogowe w pierwszym paśmie, ale ze wschodu ciągle nadają. Niemożliwy jest np. odbiór stacji ze Szwecji, Finlandii czy Niemiec gdzie większość lub wszystkie nadajniki VHF-1 zostały wyłączone.

 

W tej chwili można tylko kupić lepsze anteny i próbować zagranicznego odbioru DVB-T w pasmach UHF IV i V.

 

 

Od kiedy? Jeszcze na jesieni 2007 odbierałem przez kilka godzin szwedzki kanał SVT 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

 

Mi też sie udało odebrać kanały z dalekich stron - ze Szwecji , Danii ale było to w latach 80-tych- kanały od 01 do 12 .

Wtedy jak opowidałem w Szkole że odbieram stacje z dalekich stron to jakoś dziwnie na mnie patrzeli. Abyłto stary telewizor cz-biały - chyba Junost a antena zwykły dipol w pokoju oparty o okno.Najlepszy odbiór był bardzo z rana jak było trzeba iść do szkoły.

Co do stacji radiowych to kiedy jeszcze Polskie stacje na nadawały na zachodnim paśmie to w podwyższonych warunkach odbierałem stacje Radio Hamburg na radiu z konwerterem -Grundig MK2500 .

było słychać jeszcze stacje 104.6 RTL- Berlin,Radio Lauzitz,Radio PSR - stacja z Saksonii, i wiele niemieckich stacji.

Nastepnie zaczeły pojawiac sie stacje polskie -Radio ELka lub El chyba - wieczorami była retransmisja stacji Holenderskiej RADIO 538.

Obierałem te stacje w Zielonej Górze.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam ja pochwale sie wczorajszym odbiorem :

miałem stv 2 koszyce kanał 25 :!::!::!: obraz idealny ok 12 w nocy obraz zanikał stopniowo

na tv puls kanał 27 mory od stv 2 ze starej lubowni

w radiu miałem SRO 1i 2 i jakieś inne stacje nie kojarze tylko z jakich nadajników

porawił sie odbiór tv markizy kanał i stv 1 z popradu natomiast na tvn miał mory od stv 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ja pochwale sie wczorajszym odbiorem :

miałem stv 2 koszyce kanał 25 :!::!::!: obraz idealny ok 12 w nocy obraz zanikał stopniowo

na tv puls kanał 27 mory od stv 2 ze starej lubowni

w radiu miałem SRO 1i 2 i jakieś inne stacje nie kojarze tylko z jakich nadajników

porawił sie odbiór tv markizy kanał i stv 1 z popradu natomiast na tvn miał mory od stv 2

Tropo w sobotę było bardzo ładne, ale to nie ma nic wspólnego z esami. Odbiór słowackiej Dwójki na 25 kanale, w dodatku w Krakowie, to nie esy, a zwykłe tropo. Dopiero było o tym mowa :sciana::(

 

Ja pare lat temu odbierałem carton network ale bez foni oraz kanał multivision 1 nie wiem jakim cudem go odebrałem ale był dość dobry dokładnie w nocy był dobry sygnał lekkie dropy działał przez 2 noce potem już go niebyło.

Normalne przebicie z czyjejś anteny satelitarnej :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 rok później...

U wujka k.W/wy zaśnieżone MTV było i chyba wersja polska.

A u siebie, po zmianie nadajników w Wawie zdarza się TVP3 Białystok złapać (nachodzi rano na TVN) a nawet TVP3 Lublin. Na żadne Esy czy Tropo na telewizorze nie trafiłem, natomiast miałem już okazję mnóstwo razy słuchać przez chwilę brytyjskich czy tureckich stacji na radiu. ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...