Skocz do zawartości

Jak dokładnie przebiega proces koncesyjny?


Andredi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam na zajęcia na studiach przygotować referat na temat koncesji. Konkretnie:

-co jest w ustawie (ustawa o swobodzie działalności gospodarczej),

-omówić ją (ustawę) itp.,

-zrobić krótkie wprowadzenie prawne,

-powiedzieć że to taka i taka ustawa.

Z tym wszystkim co wymieniłem jakoś sobie poradzę. Jednym z punktów o których mam napisać są procesy przydzielania koncesji w poszczególnych dziedzinach tzn. muszę napisać jak wygląda uzyskiwanie pozwolenia/koncesji na wykonywanie działalności w poszczególnych branżach.

Jak wszyscy dobrze wiemy koncesje dotyczą także niestety :evil: naszej "branży". W ustawie nasza "branża" określona jest słowami: "rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych". Prosiłbym o wskazówki jak przebiega po kolei cały proces koncesyjny w radiofonii i telewizji.

Nie jestem przypadkową osobą, która zarejestrowała się tutaj tylko po to żeby uzyskać pomoc przy pisaniu tej pracy/zadania. Zresztą w profilu widać kiedy się zarejestrowałem i moje inne posty na forum.

Interesując się mediami od dłuższego czasu i korzystając przy tym interesowaniu się m. in. z naszego forum jakąś tam wiedzę na temat koncesji mam. Wiadomo że są ogłoszenia KRRiT chyba w "Monitorze Polskim" (wcześniej na pewno jakoś sprawdza/stwierdza się że są wolne częstotliwości), później zainteresowane podmioty składają oferty, KRRiT ocenia i kwalifikuje dalej odrzucając oferty niespełniające wymogów zawartych w ogłoszeniu, oferty jej zdaniem niezgodne z koncesją o której było ogłoszenie (rodzajem koncesji-np. dla nadawcy społecznego), gdy były niespełnione kwestie formalne itp., wydaje mi się że są możliwości odwołania się od decyzji KRRiT w sprawie koncesji, zaskarżenie jej (vide np. ostatnia sprawa nadajników dla TV Puls i protesty TVN); zapewne są jakieś odesłania do innych przepisów (np. ustawa (medialna(?)) czy akty KRRiT (rozporządzenia z mocą ustawy i inne) odsyłają do innych aktów prawnych, przepisów). Proszę o jak najwięcej informacji na temat jak to wszystko po kolei przebiega.

Aha ważna sprawa-to nie żadna praca zaliczeniowa-po prostu taka forma zajęć że trzeba przygotować, opracować konkretny temat i przedstawić go przed grupą i prowadzącym ćwiczenia i nie chodzi mi o to żeby ktoś wykonał za mnie robotę, bo mi się nie chce albo podał mi kawę na ławę, tylko po prostu proszę o wskazówki bardziej doświadczonych. Poza tym koncesje są w innych branżach (z radiofonią i telewizją to łącznie 6 branż-poza nią:

-poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin, wydobywanie kopalin ze złóż, bezzbiornikowe magazynowanie substancji oraz składowanie odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych,

-wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym,

-wytwarzanie, przetwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucja i obrót paliwami i energią,

-ochrona osób i mienia,

-przewozy lotnicze.) i będę musiał pisać także o tych innych branżach i ogólnie na temat koncesji, więc proszę o pomoc tylko w niewielkim wycinku całej pracy. Oceniane na ocenę to nie będzie. Założenie prowadzącego ćwiczenia jest takie żeby po prostu każdy student brzydko mówiąc "odbębnił" referat, ale ja chcę po prostu dobrze wypaść przed grupą. No ale tu już musicie mi uwierzyć że piszę prawdę.

Od czasu do czasu na różnych forach ktoś prosi o pomoc-informacje potrzebne im w pisaniu różnych prac w tym często poważniejszych (magisterskie itp.) a to tylko referat-jeden z wielu więc liczę na zrozumienie. :(

Pozdrawiam i liczę na pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała ściąga: http://www.krrit.gov.pl/koncesje/koncesje.htm - jeśli jeszcze tego nie masz - to od strony prawnej. Od strony papierkowej: w zależności od rodzaju transmisji albo najpierw musi być ogłoszenie w Monitorze Polskim o "istnieniu zapotrzebowania" na zagospodarowanie częstotliwości (stacje radiowe, analogowe kanały TV), lub nadawca zgłasza się sam, bez konieczności oczekiwania na pojemności, bo ich pozyskanie leży w jego własnym zakresie (np.: kanały satelitarne). Dalej w wypadku 1 publikowana jest lista wnioskodawców, a później na jednym z posiedzeń KRRiT zostaje podjęta decyzja i następnie ogłoszona. W wypadku 2: nie są zbierane wnioski, więc po prostu zapada decyzja i jest ona publikowana oficjalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...