Skocz do zawartości

Jaką antenę naziemną wybrać w Świętokrzyskim ?


Rekomendowane odpowiedzi

:arrow::idea:

Mam problem jaką antenę naziemną wybrać , mieszkam w Bielinach 25 km od nadajnika z Kielc i 15 od Św. Krzyża . Antena ASR 860P25 ustawiona na Św. Krzyż nie radzi sobie (tym bardziej anteny szerokopasmowe po 40 zł) , a dokładnie nie odbieram dobrze TVP 1 TVP 2 i TVP 3 , :idea: przebicie :locked: moim niefachowym zdaniem :oops: na Kielce to totalna porażka anteny ASR lepsze rezultaty daje szerokopasmowa , a konkretnie antena zamocowana jest na 10 m. Może ktoś mi pomoże wybrać odpowiednią antenę , (może jednokierunkową jedną na Kielce , a drugą na Św. Krzyż na przykład typu Yagi lub coś innego) z góry wszystkim dziękuje i Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma Pan racje \\\"odbicia\\\" , nie znam się na tym więc mogę język kaleczyć prawda , dlatego pisze do was fachowców , myślę że już mieliście taki problem , tu powinniście mieć mniejszy , bo są dwa nadajniki a ja mieszkam po między nimi , szkoda że to i tak nie zmienia faktu że jest lipa z odbiorem , byłem dzisiaj u znajomego który ma to co Ja słaby odbiór tylko że Ja miałem z TVP 1 , 2 ustawioną na Sw. Krzyż na antenie ASRP25 , a On ma z Polsatem i TVN choć ma 2 anteny + zwrotnice WALDI ZWA-KC1 , pierwsza antena Dipol 11/21-60 na Św. Krzyż TVP 1 i TVP 2 odbiór super , a druga antena ustawiona na Kielce YAGI UDA 16 elementów ustawiona na Kielce TVP3 OK ,TV 4 OK , Polsat chyba odbicia , TVN też , nie śnieży , tylko jest nie do końca czysty itp. w czym jest problem całość jest zamocowana na balkonie na 8 m (może za nisko) i nie wiem czy antena YAGI UDA jest za słaba czy za mocna , a może coś innego sam już nie wiem , kto się zna to śmiało pisać Wszystkim za pomoc wielkie DZIĘKI .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudna sytuacja, nie wiem co poradzić. Z Jednej strony masz "słabe nadajniki miejskie" w Kielcach, a z drugiej strony bardzo mocne sygnały z "Krzyża". Jedyny pomysł to zastosowanie anteny Yagi, np. takiej i wycelowanie jej w Kielce. Sygnały z "Krzyża" powinny wejść "od tyłu" (ale nie wiem z jaką jakością, czy nie będzie odbić). Żadnych wzmacniaczy/przedwzmacniaczy tutaj raczej nie polecam, jedynie w puszcze antenowej symetryzator.

Uprzedzam, że to na własne ryzyko, trudno mi przewidzieć efekty. ;) Jaką masz "drogę" w kierunku Kielc? Jakieś lasy, wzniesienia czy "czysto"?

 

Proponuję zerknąć na forum serwisu "Radiopolska", poczytać wątki, może jest coś na temat odbioru z Twojej lokalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim musisz eksperymentować, nie ma gotowych recept. Ja bym jednak proponował 2 anteny poprzez zwrotnicę. Jedna, dobra i wysoko, skierowana na Kielce i druga, zwykły dipol na Sw Krzyż umiejscowiona eksperymentalnie tak aby nie było przesterowania. Dodatkowo zwrotnica wprowadzi pewne tłumienie i zapewni separację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co tu separować ;) Kanały są wyjątkowo ułożone. Z nadajników w Kielcach są po dwa kanały z IV pasma i dwa z V pasma, z "Krzyża" natomiast jeden z IV i jeden z początku (pogranicza) V pasma. Także obie anteny musiały by być łączone do wejść UHF (pracować w tym samym zakresie pasm) i nie wiem czy coś między nimi nie będzie "zgrzytać". Może zastosowanie jakichś filtrów na kanały z "Krzyża" zamontowane między anteną na Kielce a zwrotnicą (celem wytłumienia silnych sygnałów) i przedwzmacniacz w antenie "na Kielce". Filtry zniwelowały by wzmocnienie na tych kanałach i było by mniejsze ryzyko przesterowania.

Gdybać i wymyślać można dużo, jednak niekoniecznie to może przynieść oczekiwany efekt (a i finansowo nieciekawie takie eksperymenty by wypadły) ;)

 

Podsumowując - albo jedna antena albo dwie łączone zwrotnicą (bez żadnego wzmacniania czy wycinania pasm). Od takich konstrukcji myślę aby zacząć instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynamy odnowa bo bardzo pomieszałem :!:

 

Lokalizacja moich nadajników :

1 - Kielce - nadajnik na ul. Targowej (TVN, TVP INFO)

2 - Kielce - nadajnik na kominie EC (Polsat, TV4)

3 - nadajnik na Świętym Krzyżu (TVP1, TVP2)

 

Według RadioPolska

MHz Kan. Nazwa stacji Lokalizacja DW NW ERP kW Pol. Kier. St. TXT

479,25 22 Polsat Kielce *Komin EC* KLC SWK 3,000 H ND - +

495,25 24 TVN SLR Kielce *Targowa* KLC SWK 5,000 H ND + +

527,25 28 TVP 2 RTCN Kielce *Święty Krzyż* KLC SWK 1000,000 H ND + +

607,25 38 TVP 1 RTCN Kielce *Święty Krzyż* KLC SWK 800,000 H ND + +

623,25 40 TVP INFO / TVP Kielce SLR Kielce *Targowa* KLC SWK 5,000 H ND

751,25 56 Czwórka Kielce *Komin EC* KLC SWK 3,000 H ND - +

 

 

Odległości od mojej lokalizacji do poszczególnych nadajników

1 - Kielce 25 km Niema żadnych gór , przeszkód itp

2 - Kielce EC 28 km

3 - Św Krzyż 10 km antena widzi Św Krzyż

 

Sprzęt

Na Św. Krzyż - odbiór TVP1 , 2 B.dobry odbiór z tej antenki

Dipol 11/21-60

Na Kielce

UHF ATV 13/21-39

Zwrotnica

Zwrotnice kanałowe / KIELCE

odbiór - Polsat ok reszta śnieży i co teraz robić z tą anteną czy symetryzator jest za słaby , czy jest potrzebny wzmaczniacz antenowy czy coś innego może być nie tak co byście poradzili ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to antena na Kielce jest zła. Obejmuje ona tylko pasmo IV, a powinna również V (czyli pracować w zakresie kanałów 21-60), np. taka.

 

Jeżeli już coś wzmacniać, to kanały 40 i 56 (TVP Info, TV4). Jednak nie wiem jak to zorganizować. Można zaryzykować i wstawić PAP-526, który wzmocni tylko V pasmo (czyli obejmie wspomniane kanały). Problem jest w tym, że część wzmocnienia pójdzie na kanał 38, a na tym kanale jest TVP1 z bardzo silnym sygnałem, może wystąpić przesterowanie, odbicie sygnału. Oczywiście, jak już było wcześniej mówione, będą dwie anteny ze zwrotnicą. Zwrotnica to albo ZWA-KC1+, albo ZWA-KC2+

 

Recepty na dobry odbiór nie mam, chcesz to zaryzykuj z tym przedwzmacniaczem. Tylko nie mam pojęcia jak te zwrotnice działają, jak jest z przepuszczaniem/separowaniem napięcia. Nie wiem także, czy w ogóle któraś z nich spełni swoje zadanie, czy trzeba szukać innej (z jakimiś strojonymi pułapkami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...