Skocz do zawartości

Gość Peter Parker
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj nikt nic nie rozumie. TVP też nie..

 

Emisja w DVB-S2 trwa. TVP musi płacić za nadawanie całego multiplexu, za spot-beam. To wszystko idzie dla.. jak to mawiano operatorów telewizji kablowych.

Po prostu super.. tylko to się nie ma szans opłacać. Na miejscu TVP to już lepiej teraz żeby odkodować na takiej zasadzie jak TVP Info, albo dokończyć(a może i zacząć) zamówienie sprzedaży kart. W dodatku ta dezinformacja.. A szef na pewno będzie zajęty innymi sprawami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz Ty wskaż mi punkt w Ustawie o radiofonii i telewizji

Rozdział "Publiczna radiofonia i telewizja" w którym jest napisane inaczej.

Koniec kropka.

 

Jak już cytujemy to art. 26 punkt 2 ustawy o radiofonii i telewizji brzmi:

"Telewizję publiczną tworzy spółka „Telewizja Polska - Spółka Akcyjna”, zawiązana w celu tworzenia i rozpowszechniania ogólnokrajowych programów I, II i TV Polonia oraz regionalnych programów telewizyjnych."

 

Wynika z niego wprost że misję publiczną realizują wymienione w tym artykule kanały TVP I i II, TVP Polonia i programy regionalne.

Na liście nie ma TVP HD na który TVP S.A. uzyskałą koncesję od KRRiT, więc nadaje go zapewne legalnie, ale czy za pośrednictwem tego kanału realizuje tzw. misję?

Chyba nie, skoro ustawodawca nie wymienił go na liście kanałów tworzących telewizję publiczną.

 

Dodatkowo punkt 4 tego artykułu brzmi:

"Do spółek wymienionych w ust. 2 i 3 stosuje się, z zastrzeżeniem art. 27-30 ustawy, przepisy Kodeksu spółek handlowych z wyjątkiem art. 312 i 402."

 

Czyli TVP S.A. i Polskie Radio to z pewnymi zastrzeżeniami zwykłe spółki handlowe (skoro stosuje się do nich kodeks spółek handlowych), a te przecież mogą chyba prowadzić działalność komercyjną, czyż nie?

Dla porządku: wymienione w tym punkcie zastrzeżenia nie mają żadnego związku z prowadzeniem działalności komercyjnej.

 

Jeszcze raz powtórzę mi się także nie podoba to co się dzieje w TVP S.A. i wiele w tej instytucji należałoby zmienić.

Ale moim zdaniem uproszczenia typu TVP S.A. realizuje misję telewizji publicznej więc wszystkie jej kanały powinny być za darmo nie znajdują potwierdzenia w obowiązujących przepisach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już cytujemy to art. 26 punkt 2 ustawy o radiofonii i telewizji brzmi:

"Telewizję publiczną tworzy spółka „Telewizja Polska - Spółka Akcyjna”, zawiązana w celu tworzenia i rozpowszechniania ogólnokrajowych programów I, II i TV Polonia oraz regionalnych programów telewizyjnych."

Albo masz przestarzałe źródło, albo tak jest rzeczywiście, bo niby gdzie kwalifikuje się TVP Kultura, TVP Historia, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Treść ustawy sprawdzam na stronach sejmu.

Była wielokrotnie nowelizowana więc może jakiś zapis pominąłem.

 

Na stronie KRRiT znalazłem natomiast dokument o nazwie "STATUS, ZADANIA I FINANSOWANIE NADAWCÓW PUBLICZNYCH"

datowany na 31 lipca 2007 w którym zapisano:

 

"Telewizję publiczną, w myśl art. 26 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji tworzy "Telewizja Polska - Spółka Akcyjna" zawiązana w celu tworzenia i rozpowszechniania ogólnokrajowych programów

I i II, TV Polonia oraz regionalnych programów telewizyjnych.

Zgodnie z art. 30 ust.1 tworzenie i rozpowszechnianie regionalnych programów telewizji publicznej należy do terenowych oddziałów spółki "Telewizja Polska - Spółka Akcyjna".

Oddziały terenowe Telewizji Polskiej S.A. mają swoje siedziby w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu."

 

Więc chyba nic się nie zmieniło.

Natomiast status TVP Historia i Kultura jako programów misyjnych jest rzeczywiście nieodgadniony.

Ale to chyba tylko świadczy o totalnym bałaganie w zapisach prawnych dotyczących TVP S.A.

 

Może jest na forum jakiś prawnik który w tym bagnie się orientuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP nie jest firmą zarobkową wynika to z ustawy, także Art. 21. ust 1. punkt 1a dokładnie określa, co należy do zadań i obowiązków TVP wynikających z realizacji misji.

Ustawa jasno określa, jakie telewizja publiczna może mieć źródła przychodu.

Art. 31. ust 1 pkt. 1) do 4). Nie wspomina się w nich o prawie do sprzedaży całych programów a tym bardziej na wyłączność, tylko do „obrotu prawami do audycji”.

Według mnie do programów tematycznych, TVP HD stosuje się właśnie Art. 21. ust 1. pkt.1a)

Odpowiednio podpunkty 2), 5) i 6) - z zastrzeżeniem Art. 31. pkt.2).

W dodatku na programy tematyczne składają się audycje misyjne a te wg.Art. 25. ust.1 te są opłacane przez budżet państwa - "4. Koszty tworzenia programów oraz audycji, o których mowa w ust. 1 i 2, są pokrywane z budżetu państwa, w granicach określonych ustawą budżetową" dlatego nie powinny one być później towarem handlowym TVP.

PS:

1. Czekałem na cytowanie przepisów umożliwiających TVP sprzedaż i obrót programami tematycznymi i ogólnodostępnymi.

2. Chyba faktycznie nie płacisz abonamentu, ponieważ prawie w każdej swojej wypowiedzi używasz słowa „za darmo”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dosyć skomplikowana formuła prawna. TVP ma prawo do udzielania licencji na reemisję poszczególnych swoich kanałów. To, czy to prawo udostępnia odpłatnie, czy też nie zależy od jej polityki handlowej w tym względzie. Nie zmienia to faktu, że rozwiązanie tego problemu dla odbiorców miało się znaleźć w platformie TVP (kanały TVP dostępne nieodpłatnie dla wszystkich Polaków mających stb DVB-S2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP nie jest firmą zarobkową wynika to z ustawy, także Art. 21. ust 1. punkt 1a dokładnie określa, co należy do zadań i obowiązków TVP wynikających z realizacji misji.

Ustawa jasno określa, jakie telewizja publiczna może mieć źródła przychodu.

Art. 31. ust 1 pkt. 1) do 4). Nie wspomina się w nich o prawie do sprzedaży całych programów a tym bardziej na wyłączność, tylko do „obrotu prawami do audycji”.

Według mnie do programów tematycznych, TVP HD stosuje się właśnie Art. 21. ust 1. pkt.1a)

Odpowiednio podpunkty 2), 5) i 6) - z zastrzeżeniem Art. 31. pkt.2).

W dodatku na programy tematyczne składają się audycje misyjne a te wg.Art. 25. ust.1 te są opłacane przez budżet państwa - "4. Koszty tworzenia programów oraz audycji, o których mowa w ust. 1 i 2, są pokrywane z budżetu państwa, w granicach określonych ustawą budżetową" dlatego nie powinny one być później towarem handlowym TVP.

PS:

1. Czekałem na cytowanie przepisów umożliwiających TVP sprzedaż i obrót programami tematycznymi i ogólnodostępnymi.

2. Chyba faktycznie nie płacisz abonamentu, ponieważ prawie w każdej swojej wypowiedzi używasz słowa „za darmo”.

 

Ok może masz racje,większośc nie płaci abo,ale co powiesz na to?Mam polsat,mam cyfre i mam TNK,reasumując od każdej z kart jest pobierana jakaś częśc abonamentu z platform na tego publicznego kolosa jakim jest Tvp,w tym przypadku nie czuję się w obowiązku aby płacic haracz za tv i radio,bo już płacę! Co do misji TVP i kodowania ich programów,ubolewam że nie jestem włochem czy niemcem,dlaczego no cóż włosi kodują swoją publiczną tv w seca 1 i dobrze wiedzą że ten system nie chroni ich przed tak zwanymi piratami którymi de facto są ich obywatele,to kodowanie jest tylko zaporą do transmisji filmów czy sportu na które nie mają licencji poza kraj(tym Tvp tłumaczyła się przed puszczeniem kanałów w FTA,choc nie rozumiem dlaczego TVP HD jest kodowane jeśli tam prawie wszystko jest produkcji TVP?) i nic poza tym,umowy są dotrzymane i tyle,nie muszą wyrzucac pieniędzy w błoto tak jak nasz TVP na NDS,tylko że z polską tv był od samego początku taki zamiar że przekazu z astry nikt nie obejrzy,co do niemców to nie kodują rzucają kanały w całej wiązce w ten sposób możemy podejrzec prawdziwą telewizje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam polsat,mam cyfre i mam TNK,reasumując od każdej z kart jest pobierana jakaś częśc abonamentu z platform na tego publicznego kolosa jakim jest Tvp,w tym przypadku nie czuję się w obowiązku aby płacic haracz za tv i radio,bo już płacę!

To jasne, że próbujesz się oczyścić rozgrzeszyć?

Proszę podaj mi przykłady krajów w Unii, w których samo posiadanie platformy cyfrowej zwalnia z obowiązku płacenia abonamentu a pewnie czujesz się europejczykiem?

Czy w tym przypadku już nie tak bardzo? :>

To za co płacisz idzie do kieszeni operatora a nie TVP, a operator zapłaci co najwyżej podatek (z tym, że Państwu - o ile ma zysk), podatki płacimy wszyscy, czy i w tym przypadku czujesz się zwolniony?

Nie jesteś wyjątkiem 5 mln Polaków ma to samo. Mam dwie polskie platformy, pewnie nawet dłużej jak Ty, jednak już od prawie 30 lat nie czuję się zwolniony z płacenia haraczu RTV.

 

@jkfish

Jak już jesteśmy przy cytowaniu :wink:

Polecam lekturę Zasady realizowania przez Telewizję Polską misji publicznej

Znajdziesz tam wiele pouczających zapisów:

Podstawową cechą programów i innych usług publicznych TVP, o których mowa w cz.II.7.3 (pkt 41) i w cz. III.4 (pkt 103-109), zgodnie z ustawowym wymogiem ich oferowania całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, jest powszechność dostępu i treści.
Powszechność oferty TVP realizowana jest nie tylko poprzez programy ogólne – ogólnokrajowe (TVP1, TVP2), regionalne (TVP3) i TV Polonia, ale także przez programy wyspecjalizowane……
TVP dąży do obecności jej programów i innych usług publicznych, z poszanowaniem praw autorskich i pokrewnych, na wszystkich znaczących polskich platformach medialnych, w szczególności platformach rozprowadzania programów, dbając o łatwość dostępu odbiorców do publicznych programów i innych usług w ramach danej platformy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP nie jest firmą zarobkową wynika to z ustawy, także Art. 21. ust 1. punkt 1a dokładnie określa, co należy do zadań i obowiązków TVP wynikających z realizacji misji.

 

Zakładasz iż jedynym zadaniem które może realizować TVP S.A. jest tzw. realizowanie misji.

Moim zdaniem z ustawy wcale to nie wynika.

TVP S.A. ma obowiązek realizowania tzw. telewizji publicznej emitując kanały TVP 1 i 2, TVP Polonia i kanały regionalne.

I ten obszar jej działalności musi być finansowany w sposób opisany w ustawie, który cytujesz.

I ten warunek jest spełniony, wszystkie te wymienione kanały są ogólnodostępne w ramach opłat abonamentu.

Jeszcze raz powtórzę:

Zadania i obowiązki TVP wynikające z realizacji misji dotyczą wyłacznie kanałów wymienionych w art. 26 ust. 2 ustawy, ponieważ to one realizują misję telewizji publicznej

 

Ponieważ inne kanały TVP nie zostały wymienione w obrębie misji telewizji publicznej,

to moim zdaniem te zasady (szczególnie finansowania i dostępności) się do nich nie stosują.

 

Obawiam się także że moją tezę potwierdza otaczająca nas rzeczywiostość.

Nikt do tej pory nie podal do sądu żadnego z zarządów TVP za brak dostępności do kanałów innych niż TVP 1 i 2, TVP Polonia i kanały regionalne.

Także w kontrolach NiK tego typu zarzuty sie nie znalazły.

Platformy i sieci kablowe nie dołączają bez zgody TVP S.A. i dodatkowych opłat ich kanałów typu TVP Sport i TVP HD itd.

Gdyby prawo na to pozwalało jestem przekonany że niejeden z nadawców by z tego skorzystał.

 

Natomiast jeżeli Ty dalej uważasz że zarząd TVP S.A łamie prawo nie udostępniając swoich kanałów tematycznych w ramach opłaty abonamentu,

to może po prostu zgłoś to przestępstwo do prokuratury. Chyba jesteś praworządnym obywatelem? :D

 

I na tym proponuję zamknąć tą dyskusję, bo mam dziwne wrażenie że się nawzajem nie przekonamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok może masz racje,większośc nie płaci abo,ale co powiesz na to?Mam polsat,mam cyfre i mam TNK,reasumując od każdej z kart jest pobierana jakaś częśc abonamentu z platform na tego publicznego kolosa jakim jest Tvp,w tym przypadku nie czuję się w obowiązku aby płacic haracz za tv i radio,bo już płacę!

 

Żadna z platform nie pobiera abonamentu ! Nie może. I jeśli wiem jest to zapisane w umowie. Tak jest (lub było) w N.

A kanały tematyczne są w większości opłacane ze środków prywatnych TVP (czyli z reklam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jkfish kolego,

nawet nie chcę tłumaczyć, cytować punkt po punkcie całej ustawy i przepisów jej towarzyszących, a przy okazji jeszcze tworzyć ich wykładni, jak Ty w ogóle do nich się nie odnosisz (chyba nawet ich nie czytasz), cały czas piszesz o swoich odczuciach, wrażeniach i o tym, co Ci się wydaje, naprawdę wolę bawić się w DX-owanie niż tracić czas na niczym nie podpartą mniemanologię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masło maślane... co najmniej tak, jakbym początkującego adwokata słyszał.

Przecież z prostej logiki wynika, że jeśli dany kanał znajduje się tylko i wyłącznie na jednej platformie - a takie są fakty – no to z punktu widzenia widza jest on na wyłączność.

Jeśli pojawi się na innej platformie - w Cyfrze, CP lub będzie niekodowany, no to już nie będzie na wyłączność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masło maślane... co najmniej tak, jakbym początkującego adwokata słyszał.

Przecież z prostej logiki wynika, że jeśli dany kanał znajduje się tylko i wyłącznie na jednej platformie - a takie są fakty – no to z punktu widzenia widza jest on na wyłączność.

Jeśli pojawi się na innej platformie - w Cyfrze, CP lub będzie niekodowany, no to już nie będzie na wyłączność.

Adwokatem nie jestem, tylko stwierdzam fakty. A faktem jest, że TVP HD nie był, nie jest i nie będzie na wyłączność na platformie n. Mylisz pojęcia, wyłączność to rodzaj umowy, w której jest zapis, że dany kanał na ustalony okres czasu może znajdować się tylko na tej jednej platformie, wobec czego nadawca musi się dostosować. Natomiast w przypadku TVP HD mamy do czynienia z kanałem dostępnym tylko na danej platformie, ale nie na wyłączność. I co tu więcej tłumaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Po co to nadają na ASTRA 1 i testują jak ma być to wszystko wyłączone?

Co ma być wyłączone? Póki co mówi się tylko o wyłączeniach kanałów w MPEG-2, żeby zrobić miejsce nowym (które zapewne też zakodują). A mowa tutaj o TVP Seriale. TVP Parlament, o ile w końcu zostanie włączony, będzie miał równie małe grono odbiorców, jakie ma Polskie Radio Parlament, które od momentu nadawania na Astrze w DVB-S2, zaprzestało emisji w eterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Było też na Canal+Film HD choć nie wiem czy całkiem niekodowane. Więc niech się wy.... (przez szacunek dla zmarłych tragicznie wybitnych Polaków). Nie stać ich aby odkodować całkowie głównie polskie programy zresztą w wiązce punktowej? Bo co? Bo Nka będzie krzyczeć? A jest w umowie klauzula która na to nie pozwala? Jeśli tak to zwracam honor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Domyślam się, że napisy były wmontowane w obraz? A może to jakiś wymóg reżysera, tak jak przy filmach Kubricka? W każdym razie TVP HD ciągle nie wykorzystuje w pełni swoich możliwości, bo nadaje aż TRZY ścieżki dźwiękowe, w tym jedną oznaczoną jako angielska. Powinni więc nadawać filmy w dwóch wersjach: z lektorem i w wersji oryginalnej, dodatkowo z możliwością włączenia napisów w DVB. Wtedy będzie im można bić brawo - tak jak teraz robię to Canal+ Film HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, z drugiej strony jeśli mieliby te napisy nadawać tak jak Nka na MGM czy na nFilmach to lepiej niech w ogóle nie nadają.

 

Co do napisów to, tak jak mówisz były one wmontowane w obraz. Na TVP 1 film leciał w wersji z lektorem, więc wymogu reżysera raczej żadnego nie było.

 

Ciekaw jestem jak poleci 3 część. Skoro pierwsza była z lektorem, druga z napisami to trzecią może puszczą z dubbingiem :lol2: . A potem zrobią głosowanie SMS, która wersja Ci się drogi widzu najbardziej podobała :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy dawno temu Gwiezdne Wojny leciały na Canal+ (też była jakaś taka fala wszystkich odcinków), to właśnie pierwsza część leciała z dubbingiem, a pozostałe z lektorem. Dziwiłem się trochę, że TVP puściło ją z lektorem. A tak w ogóle ten dubbing to jakaś podejrzana sprawa, nie wiadomo właściwie jakie studio go wykonało i kto to zlecił, a sam dubbing na DVD to wielki rarytas i unikat. A wracając do tematu, lepsze napisy w DVB niż w... Telegazecie. A takie też są dostępne na Canal+ Film HD - czasem nawet lepiej działają jak te w DVB, tylko ten wygląd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...