Skocz do zawartości

Ferguson AF8018 - edycja listy kanalow - pomocy!


Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam ambicji zostac specjalistka od TV Sat, ani nawet od odbiornika Ferguson AF8018, ktorego posiadam. Mojego rozumienia sprawy wystarczylo aby zaktualizowac Boot i oprogramowanie odbiornika do najnowszych wersji dostepnych na stronie producenta. Ale z edycja listy kanalow albo ja czegos podstawowego nie rozumiem, albo "nowe" oprogramowanie ma bugi.

Mieszkam w Austrii, antene mam wycelowana na Astre1 i HotBird'a, dostarczana przez producenta z nowym oprogramowaniem odbiornika domyslna lista kanalow oczywiscie mocno odbiega od moch upodoban, nie mowiac o tym, ze akurat z tej listy nie odbieram kanalow podanych dla HotBird'a (musze ich szukac po innych czestotliwosciach).

 

Probujac stworzyc odpowiadajace moim upodobaniom listy kanalow w odbiorniku odkrylam, ze:

1. jesli chociaz raz wlacze wyszukiwanie kanalow z wyborem pomijania kanalow zakodowanych, po zakonczeniu wyszukiwania, ze wszystkich list w odbiorniku (ze wszystkich grup), znikaja rowniez te kodowane kanaly na danym satelicie, ktore pracowicie juz kiedys wczesniej wyszukalam, np. stacje grupy ORF (oficjalna TV Autria na Astra1) do ktorych jako abonent mam prawo i ktore zdecydowanie chce dalej miec.

2. jesli z zalozonej przeze mnie grupy usune jakis kanal, znika z odbiornika zupelnie (to znaczy jest juz dla mnie nie do odnalezienia ani w grupe "TV", ani "Wszystkie"). Zaznaczam, ze szukajac kanalu na liscie sortowac liste wedlug nazw kanalow umiem. Rozumielabym, gdyby takie zachowanie dotyczylo grup predefiniowanych TV/Radia/Wszystkie, ale czy naprawde napis "usun" w zalozonej prze ze mnie grupie oznacza "usun z odbiornika" a nie "usun z tej grupy"??? To jak mam uwonic moja grupe od nadmiarow, przesuwac sie daje tylko w obrebie danej grupy.

3. kiedy juz skontatowalam, ze chyba najlepiej zaczac od nowa wyszukiwanie kanalow i ponownie wgralam sobie telstarowska liste kanalow RS'em, to po uruchomieniu przeszukiwania moj odbiornik nie znalazl kilku kanalow na Astrze, mimo ze wczesniej je juz widzial. Np. nie widzi mojej ulubionej stacji od pokazywania rano pogody w Alpach - TW1 (12663H/22000 FEC5/6) i nie pomaga mu wlaczenie reczego szukania po tej czestotliwosci.

 

Koledzy - czy to powyzsze wynika z mojej babskiej glupoty/slepoty, czy rzeczywiscie oprogramowanie dostepne od zeszlego lipca ma takie bledy?

 

Po upojnym dniu spedzonym z pilotem w reku i duzym drinku doszlam do wniosku, ze wole juz bawic sie listami kanalow na komputerze i dopiero gotowe wgrywac. Doprawdy uparta wczesniej bylam. Ale program producenta - Arioner (wersja z obsluga Timerow) jest niewiele wygodniejszy w uzyciu niz odbiornik+pilot, np. aby skasowac wszystkie te nieodbierane kanaly z HotBird'a musze klikac w kazdy jeden osobno. Podobnie przesuwac miedzy grupami tez mozna tylko pojedynczo, a zmienic nazwy grupy czy ich kolejnosci wogole sie nie da (na probe zmiany nazwy odpowiada, ze taka nazwa juz istnieje :lol:).

 

Czy jest gdzies dostepny jakis przyjazniejszy uzytkownikowi program do edycji listy kanalow dla AF8018? (ktorego mozna uzywac bez ryzyka, ze potem wgrywajac liste cos sie trwale napsuje)

 

Z gory dziekuje za kazda kompetentna odpowiedz udzielona jezykiem zrozumialym dla laika :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zła wiadomość jest taka, że jedyny edytor poprawnie pracujący z listami kanałów nowych softów to tylko Ariter. Do starszych były jeszcze DarHol Channel Editor i ZodiacEdit, ale z ostatnimi wersjami oprogramowań Fergusonów nie działają poprawnie (dodano w nich obsługę timerów, ale są one zapamiętywane w liście kanałów, przez co zmieniła się budowa pliku i nie otwiera się on prawidłowo w starszych edytorach).

 

Oprogramowanie 8018 ma trochę błędów, ale z uwagi, że od dawna nie mamy tego odbiornika (tj. nie jest produkowany), nie mam nawet na czym tego sprawdzić i ew. coś podpowiedzieć. Mam tylko pytanie co do pkt. 3 - czy w ogóle nie wyszukuje żadnego kanału z tej częstotliwości, czy tylko tego jednego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Mr. Orbita :)

Co do 3. - przedwczoraj nie wyszukal zadnego kanalu na tej czestotliwosci. Dzisiaj dopiero co sprobowalam ponownie i nagle zobaczyl calkiem spora liste kanalow i TV i radiowych, w tym te na ktorych mi zalezalo (jakosc i sila obie 99%). Nadmieniam ze przedwczoraj niebo bylo blekitne a dzisiaj rzuca zabami, a z odbiornikiem jedyne co pomiedzy robilam to ogladalam telewizje.

---- dopisane po jakims czasie:

Odnosze wrazenie graniczace z pewnoscia, ze po prostu software firmowy Telstaru jest niechlujnie napisany, zgaduje ze w C, i jak mu zaraz na poczatku skasowalam domyslnie zakladane przez niego grupy HotBird i Astra1 (na co pozwala bez mrugniecia okiem) to podczas wyszukiwania nowych kanalow smiecil po pamieci i szedl w maliny tak, ze nawet wylacz/wlacz nie moglo mu pomoc.

Przywrocilam mu ustawienia fabryczne i pozwolilam mu pozostawic wszystkie grupy kanalow, ktore sam sobie wymyslil. Pomoglo o tyle, ze teraz jedyne co mnie w tym programie na prawde powala, to fakt ze po alfabetycznym przesortowaniu listy kanalow (w ramach grupy) stacje sa posortowane, ale tylko czesciowo. Nie zeby to byl jedyny bug, ale ten rozczulil mnie najbardziej. W koncu podczas nauki programowania pierwsze czego ucza to algorytmy sortowania...

----

 

Co do edytora listy kanalow na PCie ktoremu przeszkadzaja timery: poniewaz jeszcze nie mam pomyslu do czego mialabym potrzebowac timery czy nie moglabym poprostu z nich zrezygnowac i wgrac w moj odbiornik starsze oprogramowanie, takie ktore ma poprzedni format list kanalow, czy tez jest tu tak jak z Bootem - raz upgradowane wolno juz tylko posunac do przodu?

A moze mozna budowe pliku po edycji recznie poprawic w jakims edytorze hexadecymalnym?

 

Z reszta ew. pytan przechodze na adekwatne watki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sortowanie na liście jest nieco szalone, ale winę za to ponoszą też częściowo nadawcy - na Astrze są tacy spryciarze, co jako pierwszy znak w nazwie kanału dają niespodziankę w postaci "'", ",", "!" i innych ciekawych znaków, lub co gorsze - jeszcze inne - takie, które się nie wyświetlają na liście, bo nie ma ich w domyślnej czcionce systemowej, ale siedzą w pamięci (szczególnie lubuje się w takich trikach Premiere i dawne Beta Research, czyli teraz część APS). W efekcie tuner przy sortowaniu robi nieco śmietnik - akurat nie tylko Ferguson się z tym boryka - powinno to zostać zakazane przez operatorów satelitarnych. Anyway gdyby programiści bardzo chcieli - mogliby ominąć ten problem - kiedyś dosłownie w kilka godzin algorytm sortowania pozbawiony tego typu niedogodności przygotował jeden z członków grupy DVBXtreme (zajmowali się oni nie tylko tym, z czego słyną, ale także innymi godnymi uwagi i podziwu rzeczami) - dla chcącego nic trudnego ;)

 

Oczywiście można przerobić listę kanałów z formatu starego do nowego za pomocą edytora szesnastkowego, co wykonałem już raz z powodzeniem - jeśli będzie zapotrzebowanie - mogę to opisać (ale muszę znaleźć na to wolny czas). Ogólnie dla osoby wprawionej w poruszaniu się po edytorach szesnastkowych nie będzie to stanowić większego problemu - wystarczy porównać pliki w starym i nowym formacie - nie są one ani szyfrowane, ani kompresowane - sekcje widać jak na dłoni. Sum kontrolnych albo nie ma, albo tuner je "olewa". Cały trik polega więc na wklejeniu sekcji timerów przed sekcję nazw satelitów (teoretycznie można napisać automatyczny konwerter dla list kanałów z formatu starego do nowego, ale ja siedziałem tylko w Pascalu/Delphi i nie jestem takim wymiataczem ;) musiałbym nad tym nieco posiedzieć, a nie posiadam na tyle wolnego czasu ;) ). W efekcie końcowym mamy uzyskać plik rozszerzony o timery, o rozmiarze identycznym z przykładowym plikiem w nowym formacie.

 

Na zakończenie: tak naprawdę to jedynym problemem jest przesunięcie sekcji nazw satelitów - starą listę można otworzyć w nowym Ariterze, ale właśnie zamiast nazw satelitów jest "sieczka".

 

Co do softu i boota. Oczywiście do starszej wersji softu można powrócić. Boota nie trzeba (ba - nie powinno) się cofać - może być najnowszy. Ostatni soft ze starą listą kanałów to o ile się nie mylę poprzedni przez 6820, bo to właśnie ostatni soft dodał obsługę wielu timerów (poprzednio był jeden).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sortowanie na liście jest nieco szalone /ciach: ekstra znaczki przed nazwa kanalu/ gdyby programiści bardzo chcieli - mogliby ominąć ten problem

Na TV Sat sie nie znam, ale programowanie to juz jest moja dzialka. Wierz mi, usuniecie z poczatku jakiejs nazwy znakow ktore nie sa literami jest trywialne i wstawienie takiej prostej procedurki nawet nie w C ale rowniez w assemblerze zajmuje raczej nie kilka godzin tylko bardziej minut. W koncu zbior znakow ktore sa literami (rowniez innych nacji) jest ograniczony miedzynarodowymi, powszechnie znanymi normami. Jesli ktos potrafi napisac soft na odbiornik to i potrafilby od reki obrobic stringi z nazwami kanalow. Jesli tego nie robi to jest to zwykle programistyczne niechlujstwo. W tym wypadku, patrzac na to jak wygladaja listy po przesortowaniu, widac ze procedura usuwania jest, ale nie usuwa wszystkich ekstra znaczkow. Znaczy sie piszacemu program zabraklo wyobrazni i przyjal zla metodologie oczyszczania nazw. Szkolny blad, przed ktorym przestrzegano mnie na pierwszym roku studiow przed przeszlo 20-tu laty.

 

To co objasniles w temacie formatu pliku z lista kanalow w zupelnosci mi wystarcza. Moze jak bede miala wiecej czasu, to sobie podlubie. Dzieki!

Nie bede cofac wersji softu, bo juz znalazlam drobne, ale zawsze, zastosowanie dla timerow. Raczej zrobie ekstra programik konwertujacy z/na nowy format pliku z lista kanalow. Albo moze doczekam sie, ze ktos z wieksza iloscia czasu mnie ubiegnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. w ramach wyjaśnienia apropos literek w nazwach - furtkę do takich kombinacji otworzyli niechcąco sami nadawcy - poza standardowym zestawem znaków przykładowo w Rosji wymyślono, że ma być możliwość pisnia nazw kanałów cyrylicą. Aby stało się to możliwe zastosowano przykombinowanie i aby poprawnie wyświetlić te znaki są one nadawane jako "określone" śmieci - Ferguson ma wsparcie dla rosyjskich nazw kanałów - wycięcie wszystkiego co nie jest ASCII ubije tą funkcjonalność, a że odbiorniki Arionowskie trafiały do Rosji - nie mogli sobie na to pozwolić. Najbezpieczniej jest namierzyć które konkretnie znaki sprawiają problem (najlepiej zajrzeć do listy kanałów edytorem szesnastkowym - widać jak na dłoni ;) ) i wycinać tylko je, aby narobić jak najmniej szkód - chyba właśnie tak to w wypadku kodu z DVBXtreme wyglądało. Tak czy siak - dało się to wyminąć przy odrobinie sprytu :wink:

 

Teoretycznie możnaby ręcznie pousuwać z listy te znaki i ją przesortować (znowu możnaby napisać do tego automat), ale jest haczyk związany z softem Fergusona - programiści chcieli dobrze, stworzyli więc funkcję, która jeśli wykryje, że dane na liście kanałów różnią się od tych ze strumienia z satelity - nadpisuje dane na liście. Miało to ułatwić życie użytkownikom, jeśli kanał zmieni PID-y, ale funkcja poprawia też nadgorliwie nazwy. Nawet jeśli zrobimy piękną listę z ładnie ponazywanymi kanałami - i tak Ferguson pobierze nazwy ze strumienia i zrobi "sieczkę" - w sumie to błąd (z aktualizacji powinna być wyłączona nazwa kanału). Można "ręcznie" wyłączyć tą funkcję - wystarczy z tego co pamiętam zmienić wartość jednego, lub dwóch bajtów w sofcie edytorem szesnastkowym. Gdzieś miałem zapisane który ciąg za to odpowiada, ale oczywiście zgubiło się. Odnoszę wrażenie, że już na tym forum pisałem jak to zrobić w jakimś temacie...

 

EDIT: https://forum.satkurier.pl/viewtopic.php?f=16&t=489 - tu, ale też nie zapisałem szczegółów - szkoda, bo już nie pamiętam jak to szło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...