Skocz do zawartości

Odbiór z 11449 H i 11258 H


jack
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem instalację z Quadem Golden Interstar Platinum X na antenie Triax TD-100(vel 88) BER 2.0E-3 do której podłączony był nBox, nBox recorder i jakiś Echostar Cyfrowego Polsatu. W związku z wymianą nBoxa na nBoxrecordera w grudniu zmuszony byłem na wymianę konwertera. Zakupiłem Konwerter Inverto PRO Octo

Mniej więcej w tym samym czasie zaktualizowano w grudniu soft nBoxrecorderów. Na nowym konwerterze miałem BER 5.0E-3 po przekręceniu go lekko w stronę przeciwną do wskazówek zegara patrząc na antenę uzyskałem 3-4E-3. Drugi recorder musiałem resetować po podłączeniu bo nie widział anteny.

 

Nie wiem czy zaczęło się to od razu ale od pewnego czasu na chwilę (max kilka sekund) szarpie mi co jakiś czas obraz. Nie są to "cyfrowe" kwadraty tylko takie szarpnięcia, zniekształcenia i zatrzymania obrazu. Jeżeli w tym czasie szybko wejdę w setup, diagnostykę to jakość sygnału mam na takim samym poziomie. Podczas odtwarzania z bufora "wcina" kilka sekund z licznika. W tym czasie to samo dzieje się na drugim recorderze nawet podczas oglądania innego kanału (np MGM i TVP1) i podobno na Echostarze Polsatu (jeszcze potwierdzę osobiście). Występuje to z różną częstotliwością ale przynajmniej raz w czasie oglądania filmu gwarantowane.

Na razie przekręciłem konwerter w druga stronę, tak że spadło do 8.0E-3 ale nic to nie dało.

 

Czy to oznacza że konwerter jest uszkodzony, czy źle współpracuje z anteną, dekoderami, czy może ten nowy nBox recorder wprowadza jakieś zakłócenia w instalacji (to akurat jeszcze sprawdzę odłączając go)? A może mam jeszcze kręcić przy przecież dobrym sygnale? Jeżeli bym reklamował konwerter to nie nie będzie nikt robił problemów?

 

Update:

Doszedłem do tego że na dekoderze Polsatu jest jednak ok, natomiast na recorderach n jest problem na kanałach MPEG-4 a na kanałach MPEG-2 jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz jeszcze ten Golden Interstar Quad, to podłącz do niego obydwa nboxy i zobacz efekt. Da Ci to odpowiedź na pytanie co jest przyczyną.

To, że mpeg2 chodzi ok, a z mpeg4/DVB-S2 są problemy nie jest dziwne, ten drugi stawia konwerterowi nieco większe wymagania. Problem jest trochę analogiczny do tego, któy miała większość z nas w czasie przesiadki z analogu na cyfrę, nawet mając full-bandy. Weż pod uwagę również to, że octo pobiera więcej prądu, może zasilacze nie dają rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam, jeszcze raz sprawdzę w najbliższy weekend przekładając kabelki i konwerter, tylko się zastanawiam jak to załatwić ze sprzedawcą. Czy jest on uszkodzony czy nie znosi enboxów/MPEG-4. Na opakowaniu za to się chwalili, coś w stylu "HDTV ready". 200PLN piechotą nie chodzi. Z octo widziałem jeszcze GoldenInterstara, tylko teraz zapala mi się czerwona lampka przed zakupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza oczywistym marketingiem? Bliżej nie wiadomo :D Ale faktem jest , że niektóre konwertery po wymianie sprzętu na HD przeszły "bolesną" weryfikację. Dla DVB-S2 bardzo istotna jest stałość parametrów heterodyny, jak również dobry BER. Siła sygnału nie ma za to większego znaczenia, oczywiście powyżej minimum przyzwoitości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej jestem w punkcie wyjścia, ale ... Pominąłem chyba jeden istotny szczegół:

https://satkurier.pl/blog/?mr._orbita/&kat=243&id=38939

Tak się składa że do octo podłączam nieużywany dobrej jakości kabel Triset-113 który przechodzi o pól metra od stacji bazowej telefonu bezprzewodowego. Czy on nie działa czasem jak antena? Jest on pod regipsem, wcześniej był podłączony do quada, ale wtedy baza telefonu była w kuchni. Później został odłączony bo nie ma już TV w tym pokoju, za to podłączyłem do quada inne pomieszczenie. Po wymainie na octo znowu go podłączyłem, skoro i tak były wolne złączki. Dzisiaj już nie pójdę chyba do convertera, najwyżej spróbuję podłączyć zwykły telefon. Największe zakłócenia mam na kanałach z tp gdzie jest TVP i HBO, następnie kanały HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc chyba to nie telefon, na pierwszym filmie nic mi nie przycięło za to na następnym dwa razy (HBO). Na MGM też troszeczkę, za to na Discovery HD bardzo mocno. Czy coś się nie dzieje czasem z tym ostatnim kanałem? Już tracę cierpliwość do tych testów bo za długo trzeba się gapić w telewizor żeby wypatrzyć jakieś anomalie. Zanim odłączyłem telefon miałem co prawda więcej przycięć ale by straszny wiatr i deszczyk, sygnał chwilami wzrastał z obecnych 2.0-3.0E-3 do 9.0E-3.

 

Inna sprawa sprawa że na starym konwerterze też raz mi zerwało. Na początku podejrzewałem że to z tymi kanałami lub dekoderem cos jest nie tak, ale jak pytałem na forum n to nikt nie zaobserwował, a może to jednak wina nowego softu recordera?

Chciałbym zapytac również czy spotakiliście się ze zjawiskiem chwilowego zaniku dźwięku na różnych kanałach. Rozmawiałem ze sprzedawcą. U nich słychać szum, dlatego zwracają na to uwagę ale u mnie na recorderze i Echostarze też dźwięk zanika, chociaż już bez tego szumu. Jakoś nie widziałem żeby na forach ktoś sie uskarżał, może z wyjątkiem Discovery HD, o problemach którego trochę się naczytałem. Natomiast sprzedawca stwierdził że na zaniki obrazu nie zwrócili uwagi, ale też nie oglądają TV cały czas.

 

AXNy też są nadawane w MPEG-4 a nic nie tnie. Zauważyłem że przy gwałtownych podmuchach wiatru rwie częściej chociaż wskaźnik BER stoi jak skała, chociaż czasem ten od drugiej anteny ma jakieś dziwne zgrywy i pokazuje 0.0E-0, ale to raczej niezależnie od pogody.

Resetu dekodera też próbowałem. Sytuacja zaczyna mnie już pomału wnerwiać. Jak na razie dotyczy chyba tylko tych dwóch transponderów 11449 H i 11258 H. Aha, zauważyłem jeszcze że na nagraniu zakłócenia nagrywają sie nieco w innym miejscu niż na żywo (np opóźnione o kilkanaście sekund)

 

Update (zmieniłem również nazwę tematu, bo problem wydaje się tkwić poza instalacją antenową):

Byłem w punkcie sprzedaży zostawiłem swój dekoder na parę godzin (przecież nie będę siedział dwie godziny w sklepie żeby coś wypatrzyć) żeby sobie nagrać materiał do porównania i jest to samo. Mało tego, to samo się wydarzyło na ich dekoderze tylko białym. Ciekawe jest jednak to że zakłócenia występują w różnych momentach nie tylko na różnych dekoderach ale nawet na recorderze w innym miejscu jest w materiale oglądanym na żywo a w innym w nagraniu (no niby nagranie leci z drugiej głowicy tunera).

Dziwne tylko że poza kilkoma osobami na forach nikt nie zabiera w tej sprawie głosu. Jak TVN HD zanika to zaraz wszyscy piszą. Apropo TVN HD. Wczoraj po południu nieźle dmuchało i na HBO, TVP, DaVinci, kanałach HD itp "szatkologia" wzrosła a słabiutki TVN HD odbierał bez jakichkoliwek zrywów.

Ostatnia rada infolini to za dobry (sic!) sygnał czy wymiana dekoderów. Punkt pierwszy mnie rozbawił, bo chociaż obecnie mam 2,5E-3 już miałem przecież 5,0E-3 i 9,0E-3 przez to ciągłe kręcenie. A co do wymiany dekoderów, to cóż chyba cud jakowyś. Moje dwa i ten z punktu sprzedaży się umówiły na wspólną awarię?

 

28.01.2007

Odpowiem sobie sam. Wygląda na to że wybrałem sobie zły moment na sprawdzanie możliwych przyczyn, bo nawet w punkcie sprzedaży wynik był zafałszowany tym że mimo wszystko na ich słabej antence przy zeszłotygodniowych wiatrach wynik moich dociekań był zafałszowany tym że wichura szarpała ich antenką. Także jeszcze raz na spokojnie wszystko posprawdzałem i okazało się że słabe dokręcenie złączki przy Echostarze było prawdopodobnie czynnikiem który powodował zakłócenia na niektórych kanałach N w całej instalacji. Być może faktycznie te kanały są słabsze, ale najczęściej na odbiór skarżyli się głównie posiadacze słabych anten i to przy złej pogodzie. Być może to tylko zbieg okoliczności, bo nie wiem czy luźna złączka na jednym kablu zakłóca pozostałe, ale faktem jest że objawów obserwowanych od ponad miesiąc już nie ma :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam jakosc sygnału 0 mimo ze sila 75-80% . Korzystam z nboxa i anteny 90 cm z zezem na Astre . Konwewrter samsung universal 8 letni. Brak polowy kanałów, co moze byc przyczyna?? W CP mam cały pakiet i odbior jest dobry. W N połowa kanałow nieodbiera.Prosze o pomoc . Z góry dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz źle skonfigurowanego nboxa? Odłącz DiSEqC, a niech do tunera n-ki idzie tylko jeden kabel łączący konwerter odpowiedzialny za odbiór HB.

 

Jak łączysz tego nboxa? Nie podłączasz przez żadną przelotkę konwerterową (nie wiem jaki posiadasz sprzęt od CP).

 

Może przydałoby się wymienić ten ośmioletni konwerter? nbox może nie "trawić" tego urządzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Trawi poprawilem na nim i jest 70% jakjosc. Niestety kupujac i montujac twin comsat universal jakosc spadła DO 12%. Kurde i znow trza wchodzic i konwerter ustawic albo wymienic?? Dałem 99 zl za konwenter . :cry:Jeden kabel podlaczylem i nie przez przelotke,ale prosto z konwertera twin universal.Mozliwe ze konwerter szwagier zle przykrecil,bo w sagemie 4285 Cp tez sygnal jest slaby,60% zolty pasek czyli sygnal sredniej jakosci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ten konwerter obróć lekko w uchwycie (w prawo, albo w lewo do uzyskania najlepszego sygnału). Możliwe, że kąt skręcenia jest źle ustawiony, a również w czasie instalowania tego "Twina" czasza mogła zmienić lekko swoje położenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu znowu mam ten sam objaw co poprzednio.

Powracając do tematu zastanawaima się czy te moje "zakłócenia" nie są spowodowane przez sam recorder gdyż cały czas on buforuje nagrania, czyli odtwarzając jednocześnie zapisuje na dysku. Niestety nie mam białego boxa do pstrawdzenia bo po wymianie mam teraz dwa czarne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Rzuciłem okiem na wykazy transponderów. Czy przypadkiem zakłócenia na transponderze 11449 H na HotBirdzie nie pochodzą z W2? Na nim jest transponder Digit Alb o identycznych parametrach. 11258 H na HB może zakłócać 11266 H W2. Może ktoś wykona test i antenę ustawioną na HB lekko "odsunie" od W2? Sygnał osłabnie ale może nie będzie przycinać?

 

P.S. Wątek pojawił się na innym forum, stąd odświeżenia tak starego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, u mnie na Goldenie quadzie też miałem jakość 12 % i kicha, pomogła dopiero wymiana na quada Inverto i od razu jakość 90 - 100 % na obu kablach w recorderze. Dodam, że wyszło to dzięki pomiarom na profesjonalnym sprzęcie montera. Sprawdził, wymienliliśmy i śmigaaaaa. A tak to trzy dni się bujałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuciłem okiem na wykazy transponderów. Czy przypadkiem zakłócenia na transponderze 11449 H na HotBirdzie nie pochodzą z W2? Na nim jest transponder Digit Alb o identycznych parametrach.
Może, nawet o tym zrobiło się jakiś czas temu głośno. Na pocieszenie powiem, że transponder z W2 ma słabszą moc niż ten z HB.
11258 H na HB może zakłócać 11266 H W2.
Nie ma takiego transpondera na W2 jak 11266 H ;) Faktycznie, transponder o częstotliwości ok. 11260 GHz istnieje na tym satelicie, ale ma inna polaryzację (V - pionowa). Aktualnie transponder nie jest zagospodarowany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj jeszcze tutaj: http://pl.kingofsat.net/tp.php?tp=1513

 

Częstotliwość 11.266 GHz (pol. H) powstała w wyniku podzielenia pasma całego transpondera, który znajduje się na parametrach 11.283 GHz (pol. H). Pytanie, dlaczego, skoro 11.283H ma wartość SR=27500? A no dlatego, że wykorzystano większe FEC (5/6) - zaoszczędzono trochę na paśmie i z tego powstał tp. 11.266H o wartości SR=2170, parametry te zapewne są wykorzystywane (skoro podaje je KoS), ale tylko okazjonalnie do przesyłu jakichś materiałów. Zdecydowanie ta częstotliwość nie wpłynie na transponder n-ki (11.258H, sat. HotBird), nawet jak będzie uruchomiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ponieważ założyłem ten temat to napiszę że odkąd już dość dawno pozbyłem się jednego z dekoderów na rzecz Turbacza (awaria) to nie mam już żadnych problemów, aczkolwiek drugi też się w końcu uspokoił, może po którejś aktualizacji softu. Obecnie drugi też wymianiony na Turbacza z softem blue.

Także biedna antena działa i ma się świetnie niezależnie od wiatru, deszczu, telefonii komórkowej i bez potrzeby "ukręcania" jej konwertera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...