Skocz do zawartości

Jaka cyfrowa kamera?


Jovik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym w najbliższym czasie kupić kamerę. Ponieważ nie orientuje się za bardzo w tej tematyce proszę o pomoc i rady.

 

Nie jestem bardzo wymagającym. Kamera ma mieć normalną jakość, robić znośne zdjęcia.

Do zagospodarowania mam do 1500 zł.

Można podawać linki do sklepów internetowych, itd.

 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś na jakim nośniku ma być zapisywany nagrywany materiał. Do wyboru są oczywiście: kasety miniDV, płyty DVD, kamery z HDD i zapis na kartach pamięci SD. Ja ostatnio kupiłe kamerę Panasonic NV-GS500 . Kompaktowa kamera 3 CCD standardu mini DV z zapisem 16:9. Zdjęcia cyfrowe o rozdzielczości 4,0 MEGA (lampa błyskowa). Zoom optyczny x12. Jestem z niej zadowolony choć co do aparatu to mam mieszane uczucie. tak więc napisz więcej szczegółów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nośnika, to właśnie sam nie wiem. Co jest najwygodniejsze, żeby zmieścić się w cenie? Myślałem o płytkach DVD, ale jestem otwarty na wszelkie sugestie. Kamera powinna robić na tyle dobre zdjęcia, żeby już nie kupować osobno aparatu cyfrowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna kamera nie robi dobrych zdjęć, tak jak żaden aparat nie kręci dobrych filmów :D

Nośnik? Sprawa jest prosta, chcesz montować filmy z dobrą jakością -> MiniDV. Nie to DVD albo HDD, w obu przypadkach zapisują w MPEG2. Też można montować ale zapisując taki film poddawany jest kolejnej kompresji i traci na jakości.

NV-GS500 już nie kupisz a jeśli nawet to w cenie pow. 3000, ale jest ona warta tej ceny. Czytając różne fora polecana jest NV-GS320. Jednak kosztuje więcej niż 1500.

Z kamer z dyskiem podobno JVC są przyzwoite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie zmartwiliście tymi zdjęciami. Faktycznie są tak złe? Jak kupię Canona 7,1 megapikseli, duża różnica będzie w jakości w stosunku do tej kamery http://www.allegro.pl/item223713497_kam ... ztyn_.html

 

Z tego co rozumie zdecydowanie polecacie MiniDV, czy tak?

Przypomnę tylko. że kamerka ma był tylko do domowego użytku. Nie zależy mi kompletnie na żadnych wodotryskach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia może znaleźć na Fotosiku http://www.fotosik.pl/aparaty/Sony musisz sobie wybrać odpowiedni model.

 

MiniDV zapewni najlepszą jakość zapisu. Jednak musisz mieć płytę główną lub dokupić kartę FireWire i najpierw zgrać film na komputer. Później go obrobić w jakimś programie i na czymś zapisać. VHS przez TV-OUT raczej powinieneś odrzucić :D Pozostaje wiec nagrywarka DVD. Komputer też powinien być w miarę nowy bo wtedy kompresja do formatu DVD może dosyć długo potrwać.

Przy kamerze z twardym dyskiem też musisz mieć nagrywarkę ale nie musisz mieć FW bo zgrywa się przez USB.

Niby kamera na DVD jest najlepsza do domowych zastosowań bo masz gotowe płytki ale chyba dużo nowych kamer nagrywa na małych DVD, czyli o pojemności 1,8 GB. Czyli można nagrać tak z godzinkę. Ale taka płytkę można od razu wrzucić do odtwarzacza DVD i oglądać.

 

Jak widzisz wybór jest łatwy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff, ciężko :D

 

Dlaczego ten Aiptek DV Z300 HD jest taki tani (inne kamerki HD zaczynają się od 3000zł) ? Coś z nim nie tak? Matrycę ma 5.0 MPx, czy to znaczy, że zdjęcia robi tak dobrej jakości?

 

Prosiłbym też o wasze zdanie na temat tej kamerki Sony http://www.cyfrowe.pl/karta_produktu.ph ... 5&skpcid=1 , jakoś wstępnie sobie ja upatrzyłem :roll: Może zaproponujecie coś lepszego w podobnej cenie? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak kamera co podajecie to nie kręci w panoramie!! A trochę bez sensu kupować kamerę 4:3!!

 

polecam kamerę z twardym dyskiem np. DCR-SR52. Możesz nagrywać spokojnie koło 10 godzin materiału z jakości DVD a potem za pomocą aplikacji wypalić płytki na kompie. Co do zdjęć to max 1Mpix czyli coś jak telefon komórkowy robi zdjęcia. Kosztuje około 2000zł może trochę więcej niż chcesz ale kamera jest bardzo mała, lekka, dobrej jakości (kręci w panoramie) i dużo sie materiału zmieści. Jeszcze jedna zaleta te kamery potrafią nagrywać fotki na HDD przy kamerach DVD lub DV musisz jeszcze kupić kartę pamięci żeby w ogóle zrobić zdjęcia więc zaoszczędzasz około 100zł. A jak trzeba to i pendriva 30GB z niej zrobisz :D

 

Co do kamer DVD no niestety nagrasz na nie około 30 minut na 2 warstwową (nie ma RW niestety dwuwarstwowych) max 55 minut (nie mówię tutaj o LP bo to oznacza gorszą jakość) Ale jeśli chcesz coś na DVD to DCR-DVD306 dużo lepszy model od tej co podajecie.

 

Co do kasetki DV to jeśli potrzebujesz montować materiał to OK jeśli nie to odradzam bardzo długo trwa przegrywanie montowanie a potem nagrywanie DVD czy kompresowanie do innego formatu poza tym wymagany jakiś program do edycji i przechwytywania wideo. I nie prawdą jest że dają najlepszą jakość jeśli zrobisz z nich DVD to masz to samo co z kamery z HDD bo tu chodzi tylko i wyłącznie o kompresję i dlatego te kamery nadają sie to montowania bo nie są skompresowana (znaczy kompresja DV która jest mało stratna) a na HDD masz od razu MPEG 2 czyli zgodne z DVD format. A te teksty że DV są lepsze jakościowo to jak bym słyszał specy z supermarketu dosłownie albo tych co się naczytali chip-a (nie chce nikogo urazić ale taka jest prawda)

 

Co do zdjęć to niestety w tej cenie dobrego zdjęcia nie zrobisz. Dobre zdjęcia zaczynają kamerą z przetwornikiem CMOS np. DCS-SR290 lub DCR-DVD506 w tych kamerach wychodzą bardzo fajne fotki w 6Mpix a dodatkowo podczas nagrywania możesz trzaskać fostki 2Mpix ale to cena jest dużo wyższa tych kamer. A nie wiem skąd macie info że aparat nie robi dobrego filmu mój nagrywa 640x480 30 klatek na sekundę bez przeplotu!!! i uważam to za bardzo dobrą jakość ale to moje zdanie.

 

Don_Mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie prawdą jest że dają najlepszą jakość jeśli zrobisz z nich DVD to masz to samo co z kamery z HDD bo tu chodzi tylko i wyłącznie o kompresję i dlatego te kamery nadają sie to montowania bo nie są skompresowana (znaczy kompresja DV która jest mało stratna) a na HDD masz od razu MPEG 2 czyli zgodne z DVD format.

Masz racje że MPEG2 z HDD jest zgodny z DVD, tylko jeśli cokolwiek z nim zrobisz w programie do edycji, authoringu itp. to musi zostać ponownie skompresowany do MPEG2 i przez to traci na jakości.

Poza tym MPEG2 z HDD jest pewnie ze stałym bitratem, z materiału DV można wypuścić DVD o niestandardowych parametrach, większość odtwarzaczy powinna to odczytać, więc o lepszej jakości.

Jakby nie patrzeć z DV zawsze można uzyskać co najmniej taką jakość jak z HDD.

 

 

A te teksty że DV są lepsze jakościowo to jak bym słyszał specy z supermarketu dosłownie albo tych co się naczytali chip-a (nie chce nikogo urazić ale taka jest prawda)

Sprzętowo to pewnie każda kamera DV ma swój odpowiednik w postaci HDD lub DVD. Wyższość DV napisałem powyżej.

 

A nie wiem skąd macie info że aparat nie robi dobrego filmu mój nagrywa 640x480 30 klatek na sekundę bez przeplotu!!! i uważam to za bardzo dobrą jakość ale to moje zdanie.

To pokaż film ze słabo oświetlonego pokoju albo stojąc w słońcu filmuj aparatem coś w cieniu. Zobaczymy jakie będą efekty.

Tak samo jest z tą kamerą Aiptek. Widziałem z niej filmik, wyglądał przyzwoicie ale był kręcony w pełnym słońcu. Pewnie w trudnych warunkach oświetleniowych obraz byłby tragiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje że MPEG2 z HDD jest zgodny z DVD, tylko jeśli cokolwiek z nim zrobisz w programie do edycji, authoringu itp. to musi zostać ponownie skompresowany do MPEG2 i przez to traci na jakości.

Poza tym MPEG2 z HDD jest pewnie ze stałym bitratem, z materiału DV można wypuścić DVD o niestandardowych parametrach, większość odtwarzaczy powinna to odczytać, więc o lepszej jakości.

Jakby nie patrzeć z DV zawsze można uzyskać co najmniej taką jakość jak z HDD.

 

No tak tylko jeśli ktoś nie chce montować a jedynie utrwalać swoje wakacje i np. tylko ciąg materiał i składać to nie następuje dekompresja materiału i nie ma utraty. Gorzej jeśli ktoś chce wstawiać tytuły czy przejścia albo co gorsza poprawić kontrast czy ekspozycję tam MPEG2 daje o sobie znać. A po drugie napisałem przy kamerach DV że jak ktoś chce montować to OK ale jeśli nie mają same wady te kamery. Co do VBR-a to nie chce się sprzeczać ale postaram się sprawdzić bo jestem przekonany że nagrywają z VBR-em do razu. A po drugie zawsze można dać HQ i wtedy kompresją jest dużo mniej zauważalna i od biedy materiał nadaje się dość dobrze do kompresji zauważ że rekompresji ulegają podejrzewam wszystkie programy satelitarne jakie możesz oglądnąć w Polsce jakość ich nie jest powalająca ale tyle wystarcza dla domowych zastosowań na pewno.

 

To pokaż film ze słabo oświetlonego pokoju albo stojąc w słońcu filmuj aparatem coś w cieniu. Zobaczymy jakie będą efekty.

Tak samo jest z tą kamerą Aiptek. Widziałem z niej filmik, wyglądał przyzwoicie ale był kręcony w pełnym słońcu. Pewnie w trudnych warunkach oświetleniowych obraz byłby tragiczny.

 

Ok jak nie zapomnę to jutro stestuję to z tymi ciemnymi miejscami ale kamery tej półki cenowej też za dobrze sobie nie radzą ze słabym oświetleniem. A co do nagrywania w czegoś pod słońce to jest już funkcja edytorska że można sobie regulować ekspozycję a nie rzecz świadcząca o jakości kamery bo trzeba rozróżnić możliwości urządzenia i jakość urządzenia. Jasnym jest że kamera daję więcej możliwości regulacji parametrów nagrywania filmu a aparat więcej możliwości regulowania parametrów wpływających na zdjęcia ale co do samej jakości to bym się sprzeczał np. dużo łatwiej się bawi z takim filmem 640x480x30p niż z filem w którym jedna klatka ma rozdzielczość 720x288 ale to już spuścizna standardu PAL.

 

Jovik:

Najważniejsza zmiana to wielkość przetwornika ta 306 potrafi nagrywać w pełnej panorami a nie interpolować po odcięciu góry i dołu jak 106-tak

106 Ma mikrofon stereo, 306 ma 4 kanałowy (dla kamer DVD standardem jest 4 kanałowy mikrofon taki jak np. 109 z uwagi na to że ma to być materiał którego nie będzie obrabiać kamery DVD nagrywają od razu DD5.1)

Brak aktywnej stopki do podłączenia akcesoriów np. doświetlającej lampki czy mikrofonu bezprzewodowego który nagrywa kanał centralny jeśli jest taka potrzeba.

Na wyposażeniu pilot zdalnego sterowania (przydatna sprawa)

Poza tym mniejszy zoom to mniej zniekształceń i aberracji obiektywu (a 25 spokojnie wystarcza i tak się nie da kręcić z ręki przy max zoomie bez statywu)

 

Don_Mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem nowy!! Ale KOlega pisał na temat kamerki sony 37 coś tam zdecydowanie bardziej polecam panasonic NV GS80 optyczna stabilizacja dobra cena ok 1050 zł zoom 30 x!!!! Bardzo Fajne filmy sam ją mam!!

 

A tak na marginesie to jaką kasetke mini DV możecie polecić!!!??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy jest oczywiście Adobe Premiere Pro tylko cena też jest najlepsza coś ponad 2000 tyś. Ja osobiście używam tylko Pinnacle Studio 11 Plus PL. Wcześniej miałem 9. Nie dość, że nie jest taki drogi (ok. 280 zł zależy od wersji) to jeszcze ma sporo możliwości, jest prosty w obsłudze (chyba najłatwiejszy tego typu program) no i dają zielone płótno gratis do zabawy z kluczowaniem kolorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...