Skocz do zawartości

Rozdzielczość HD jest zbędna?


Wanderer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niemiecki miesięcznik HD+TV,

wziął na celownik różnicę w jakości dzisiejszego PAL-u i porównał go z HDTV. Doszedł do całkiem ciekawych i zaskakujących spostrzeżeń – przy płaskich telewizorach jest różnica pomiędzy pełną rozdzielczością 1080i HD a PAL-em zauważalna tylko przy oglądaniu programów z odległości 1-2 metrów, przy panelu o przekątnej 42 cale, to znaczy około 100 cm.

Natomiast przy odległości 2,5 metra różnica obrazu pomiędzy telewizorami z oznaczeniem HD ready (które radzą sobie maksymalnie rozdzielczością 720p, np. Cyfra+) i tymi w systemie PAL praktycznie nie do rozeznania.

Inaczej sytuacja wygląda przy projektorach, które oferują obraz dużo większy, w tym przypadku taka inwestycja na pewno jest opłacalna. Cały tekst jest wydrukowany w kwietniowym numerze HD+TV http://www.hdplustv.de/content/hdtv_44786.html

PS – potraktujmy to jako ciekawostkę dla osób które nie planują kupna większego TV jak 42 cale.

Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam, że wejście w HD w tym momencie musi być naprawdę przemyślaną decyzją, bo tak naprawdę treści w HD za dużo u nas nie ma, a z drugiej strony im lepszy TV i odbiornik cyfrowy, tym bardziej uwydatniają niedoskonałości przekazu SD.

 

W efekcie często spotykam się z sytuacją, że podczas pokazu możliwości odbiorników HD klient zerka na kilka kanałów SD i się wycofuje, bo za parę kanałów HD trzeba się katować mierną jakością SD, która przeważnie wygląda gorzej niż na zwykłym TV "nie HD" i tanim odbiorniku z niższej półki.

 

Wraz z uwydatnieniem szczegółów uwydatniają się także efekty nadmiernej kompresji MPEG (zaniżona rozdzielczość, zbyt niski bitrate).

 

Jak to mówi mój znajomy: "piksele stają się jeszcze bardziej pikselowate, a artefakty bardziej artefaktowe" :lol:

 

Co do wyników testów - w sumie nie dziwi mnie to, jednak w ramach uzupełnienia muszę dodać, że sens porównywania jest do materiałów w pełnym PAL z 720x576, nie poddanym kompresji (przykładowo analog vs. HDTV), bo SD vs. HD to oczywiście druzgocące zwycięstwo HD - po prostu w wypadku przekazu cyfrowego kompresja, zaniżanie rozdzielczości i bitrate robią swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co jest wyżej napisane ok ale jeśli to telewizor nie SONY wystarczy naprawdę popatrzeć sobie chwile i porównać jakoś kanałów HD czy SD na np. KDL-46X2000 i stwierdzicie wszyscy że naprawdę jakość jest rewelacyjna i nie ważne czy to jest SD czy HD bo ta seria ma bardzo zaawansowany procesor obrazu który naprawdę robi cuda nawet z naziemną TVP1 czy 2. A co do porównania HD z SD to się zdziwłem bo jak podłączyłem kamerę HD do 52' X a potem przełączyłem w SD tą kamerę to okazało się że krawędzie są mniej spixelizowane tak bym to określił a jakość bardziej przyjezdna dla oka tak że ten TV naprawdę potrafi cuda robić i nikt mi nie powie ze jakiś TV HD ready jest od niego lepszy. No i ten algorytm DRC (który odpowiada za upscaling - co ciekawe wykrywa kreawędzie i dorabia odpowiednie pixele tak żeby ta krawędź była miękka a nie poukładana ze schodków) nie ma sobie równych z np. upscalerem nBox-a to przepaść jest jak między maluchem a mercedesem tak samo amplitunery kina domowego to też nie ma tutaj co porównywać jeśli chodzi o możliwości upscalowania.

 

Don_Mag

 

Ps. I to co mówisz Ms. Orbita z SD przez satelitę a analogowym PAL-em to naprawdę jest prawda jest lepsza jakość naziemna niż z satelity (przynajmniej mówie o nBox-ie i nadajniku naziemnym oddalonym o 5km)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż. Faktycznie ten artykuł to tylko ciekawostka. Raz widziałeś dobre HD-nie pomylisz go z dobrym sygnałem SD.

Kwestia jakości SD na telewizorze HD rozbija się też o technologię użytą do jego budowy. LCD odpadł u mnie w przedbiegach. Plazma i jej problemy jakoś mnie nie kręcą. Wybrałem tylną projekcję LCD i po odpowiedniej kalibracji kanały SD da się oglądać bez grymasu na twarzy. Bez "pikselowatości". Z czego ta "pikselowatość" często wynika? Ano choćby z poniższego przykładu:

4fe75c8e03cf5f0f.jpg

Na zdjęciu nr 1 mamy obraz z ostrością ustawioną przez zdecydowaną większość posiadaczy telewizorów. Przecież im więcej ostrości tym lepiej!?. Czyżby? Dopiero taka tablica kontrolna ujawnia, ze zamiast wyostrzać dodajemy tylko zakłócenia i artefakty.

 

 

fcedb1b057bdb542.jpg

Na zdjęciu nr 2 mamy za mało ostrości. Jest ona zmniejszona do minimum i zaczyna brakować szczegółów.

 

 

b7960af72341e32f.jpg

Ostrość ustawiona optymalnie. Na granicy występowania artefaktów( czarne prostokąty). W moim i w zdecydowanej większości telewizorów będzie to tylko 5%.

 

Tak więc radzę też popracować nad ustawieniem telewizora i optymalnym połączeniem ze źródłem zanim zbesztacie do reszty swojego operatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą wystarczy odpalić 1080P z BluRay i nikt tego nie pomyli z SD bo jak widzę to Discovery HD to nie mogę tego nazwać ze to jest HD w pełni słowa tego znaczeniu bo kompresja naprawdę daje o sobie znać.

 

A jaki masz TV tą tylną projekcję?? A drugie pytanie czemu LCD odpadło w przedbiegach?

 

Don_Mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam, że wejście w HD w tym momencie musi być naprawdę przemyślaną decyzją, bo tak naprawdę treści w HD za dużo u nas nie ma, a z drugiej strony im lepszy TV i odbiornik cyfrowy, tym bardziej uwydatniają niedoskonałości przekazu SD.

 

W efekcie często spotykam się z sytuacją, że podczas pokazu możliwości odbiorników HD klient zerka na kilka kanałów SD i się wycofuje, bo za parę kanałów HD trzeba się katować mierną jakością SD, która przeważnie wygląda gorzej niż na zwykłym TV "nie HD" i tanim odbiorniku z niższej półki.

 

Wraz z uwydatnieniem szczegółów uwydatniają się także efekty nadmiernej kompresji MPEG (zaniżona rozdzielczość, zbyt niski bitrate).

 

Jak to mówi mój znajomy: "piksele stają się jeszcze bardziej pikselowate, a artefakty bardziej artefaktowe" :lol:

 

Co do wyników testów - w sumie nie dziwi mnie to, jednak w ramach uzupełnienia muszę dodać, że sens porównywania jest do materiałów w pełnym PAL z 720x576, nie poddanym kompresji (przykładowo analog vs. HDTV), bo SD vs. HD to oczywiście druzgocące zwycięstwo HD - po prostu w wypadku przekazu cyfrowego kompresja, zaniżanie rozdzielczości i bitrate robią swoje.

 

moze to zmobilizuje naszych nadawcow do podwyzszenia parametrow, bo w to ze zaczna sie angazowac w hd nie tylko w kanalach sportowych i filmowych, czy ewentualnie przyrodniczych ale przedewszystkim ogolnych watpie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą wystarczy odpalić 1080P z BluRay i nikt tego nie pomyli z SD bo jak widzę to Discovery HD to nie mogę tego nazwać ze to jest HD w pełni słowa tego znaczeniu bo kompresja naprawdę daje o sobie znać.

Kompresja była, jest i będzie w SD i HD na satce. Nic tu się nie zmieni. Będzie się zmieniać na pewno sprzęt nadawczy i odbiorczy, dzięki któremu nie będzie aż tak dokuczliwa. Kodek AVC, którego używa N i Canal+ można ulepszać z korzyścią dla operatora jak i widza. Byleby nie przesadzili z korzyściami dla operatora. :wink:

 

A jaki masz TV tą tylną projekcję?? A drugie pytanie czemu LCD odpadło w przedbiegach?

 

Don_Mag

A taki: Sony KDF-E50A10. Tu możesz obejrzeć krótką recenzję tego tv. Wprawdzie wersja na rynek USA ale to niemal to samo:

http://reviews.cnet.com/projection-tvs/ ... 53800.html

 

Dlaczego LCD odpadło? Czerń nie istnieje, smużenie i sztuczność barw przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerń nie istnieje, smużenie i sztuczność barw przeszkadza.

 

potwierdzam. generalnie lcd ma slabe odzwierciedlenie kolorow, bialy i lekko kremowy to to samo (na kineskopie roznica bardzo wyrazna), czarny i ciemny szary, czy granat rowniez. z kolei poszczegolne barwy zywych kolorow, czerwonego, zielonego czy niebieskiego szatkuje np. przy gradienice widac "paskowanie koloru" tj. zamiast plynnego przejscia dajmy na to z granatu w blekit, wyraznie widac 5 paskow roznych odcieni (jak w 16bitach czy niedaj boze 256 kolorach ;) ) widzialem gdzies monitor lcd z (prawie) idealnym odzwierciedlenim kolorow jednak orpocz oblzymiej ceny, nie wydawal sie komfortowy przez dodatkowy panel odgradzajacych panel matrycy od swiatla (jak znajde wrzuce foto) - praktycznie tylko dla grafikow (choc sam wiem ze tu sprawdza sie duzy kineskop :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arsenal - znam ten model jest wersja Full HD 55' poniżej 10 tys dokładnie KDS-55A2000 i ma już SXRD matryce więc każdy kolor składany na osobnej matrycy - obraz rewelacja

 

A co do LCD to widzieliście nowe TV Sony na S-PVA, podświetlaniem WCG CCFL i wysoką elektronika?? Np. seria X..... Jeśli mi powicie że tam nie ma czerni to naprwdę nie widzieliście tego telewizora tam elektronika nawet kontroluje podświetlanie właśnie po to żeby poprawić czerń. A kolory są naprawdę zadziwiająco bogate jeśli komuś tak podbite kolory przeszkadzają to seria W kontrast 8000:1 i bardzo naturalne stonowane kolory. Tak że radze zapoznać się z lepszymi LCD niż wrzucać wszystkie LCD do jednego wora na podstawie obrazu z LG czy philipsa.

 

Don_Mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Don_Mag. Zapomniałem dopisać, że gdy ja w zeszłym roku kupowałem telewizor to LCD wtedy mnie zniechęciło. Nie będę przecież zaprzeczał postępowi w tej technologi choć czerni nadal na LCD nie ma. W sklepie, przy mocnym, sztucznym oświetleniu jest. W domu po zmroku masz wszelkie kolory ciemne tylko nie czerń.

Ja ustaliłem sobie maksymalną kwotę( 6500 zł) i szukałem. Ten Soniak kosztował mnie ok. 5500( tv+stolik, kabel HDMI i parę innych drobiazgów). Niezła cena za 50 cali i natywne 1280x720p. Teraz ten tv można mieć nawet za 3800-4000 tys. i to jest wg mnie cena rewelacyjna w stosunku do możliwości i rozmiaru. KSD oczywiście korci no ale trza znać umiar w wydatkach :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...