Skocz do zawartości
  • 0

Nowa instalacja w domu - pomoc


browarro
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

 

Mam w domu 4 pokoje i chciałbym by w każdym pokoju była możliwość podłączenia tuneru i oglądania telewizji satelitarnej i naziemnej. Jestem w tej tematyce zupełnie zielony i narazie udało mi sie ustalić, czytając to forum, że możnaby to zrobić w nstp sposób :

Antene SAT z konwerterem Quatro podpiąć do multiswitcha (4 wyjścia), do tego samego multiswitcha podpiąć antene naziemną, od multiswitcha pociągnąć poszczególne kable do poszczególnych gniazdek a do gniazdek podłączyć TV lub tuner.

Mam pytanie czy powyższy sposób jest prawidłowy, czy istnieje jakiś alternatywny sposób ( może tańszy ) oraz jaki sprzęt byście polecali żeby to wszystko działało dobrze i nie było zbyt drogie ( a więc jaka antena naziemna, jaka SAT, jaki konwerter, multiswitch, kabel i tuner ? )

Z góry wielkie dzięki za odp

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Niewiele zrozumiałem z tych pytań, nie mam pojęcia co planujesz tam zrobić.

Jeśli mają być dwa sygnały - to musisz zastosować co najmniej konwerter Twin. Do każdego punktu osobny kabel.

Kilkunastometrowe kable Scart? Są takie? Jeśli chcesz przenieść tuner do innego pomieszczenia, to w tym innym pomieszczeniu powinieneś posiadać doprowadzony kabel od anteny sat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Docelowo mają być dwa tv(a może 3) z własnymi tunerami.

PÓKI CO!! Brakuje mi drugiego tunera i potrzebuję podpiąć kolejny telewizor (tak aby ten sam obraz leciał na dwóch tv)

Super długie kable scart- na myśli miałem drogie bezprzewodowe scart(nadajnik) :arrow:scart(odbiornik)

 

Więc zadam pytanie inaczej.. :mrgreen: Jak podpiąć dwa telewizory pod jeden tuner ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po kolei.

- montujesz antenę, ustawiasz na Hot Bird i wstawiasz konwerter Quad

- do każdego pomieszczenia ciągniesz kabel, mają być 3, więc jedno wyjście pozostanie wolne, do któregoś pokoju możesz pociągnąć dwa kable

- na antenie mocujesz uchwyt do zeza i wykorzystujesz konwerter Twin

- łączysz Twin z Quad przełacznikiem DiSEqC i dwa pokoje uzyskują sygnał z HB + Astra (lub inny satelita)

 

Jeśli chcesz rozdzielić sygnał z jednego tunera na kilka telewizorów to masz dwa wyjścia:

- to co wspominałeś, bezprzewodowy transmiter

- wersja z kablem - prowadzisz osobny kabel koncentryczny między tunerem a wybranym telewizorem (lub telewizorami), kupujesz zewnętrzny modulator, łączysz go krótkim kablem Scart z tunerem, a z wyjścia modulatora otrzymujesz sygnał który możesz rozprowadzić kablem na inne telewizory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jasne... pierwsza część jest oczywista :lol: z małym jednak wyjątkiem:

- łączysz Twin z Quad przełacznikiem DiSEqC i dwa pokoje uzyskują sygnał z HB + Astra (lub inny satelita)

Mój DiSEqC ma tylko jedno wyjście, więc skąd u Ciebie "dwa pokoje" ? Zresztą Astra potrzebna mi jest, tylko w jednym z nich....

No, chyba że masz na myśli dalszą część postu (wersja z kablem i modulatorem) więc kumam skąd dwa pokoje :>

 

W drugiej części postu, wybrałbym opcje z kablem i modulatorem. Ten chyba będzie odpowiedni..? http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=34&id=612

 

Jest jeszcze jedna opcja... mam starego nieużywanego, kupionego na własność-bez umowy, polsatowskiego Echostar DSB 606.

W tym momencie odbiera kanały ftp, ale tam właściwie nie ma nic... być może uda mi się go reaktywować w jakiejś korzystnej promocji/pakiecie... poszukam po wątkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To może i ja się dołączę do tematu :)

Przeczytałem parę tematów dot anten itd. i mogę powiedzieć, że mam mętlik w głowie. Problem mam z doborem sprzętu. Bardzo zależy mi na jakości dźwięku i obrazu. Dlatego zdecydowałem się na antenę 120cm albo 85cm. Czytałem temat o antenach satelitarnych, ale nic z tego nie wynika. Nie wiem z jakiego materiału chciałbym antenę. Aluminium, tworzywo sztuczne czy stop metalu(przypominam, że zależy mi na jakości dźwięku i obrazu) nie wiem, grunt, aby było cacy. Antena będzie przykręcona do balustrady na balkonie. Chciałbym odbierać sygnał z minimum dwóch satelit a maks z czterech. To nie koniec problemów. Mam w domu 4 telewizory i na każdym chciałbym oglądać co innego :) Jeżeli koszta będą znacząco przedrażać sygnał może pójść na dwa tv. Póki co nie wiem jakiego operatora wybrać: TNK, N, Polsat czy może Cyfrę. Nie mam w domu telewizorów HD, ale chciałbym odbierać sygnał w tej jakości, ponieważ w przyszłości planuję zakup nowych tv. Może ktoś będzie tak wspaniałomyślny i zaproponuje zestaw z allegro albo z hollex.pl Chętnie przyjmę każdą radę za co będę niezmiernie wdzięczny.

 

Myślę, że ta satelita już mnie zadowala http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=88&id=487

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To zależy ile chce się wydać, antena w twoim przypadku duża materiał nie ma większego znaczenia, ponad 1 m (tu może być stalowa) jezeli chcesz na kilka pozycji i bawić się w zezy ale wtedy pasuje multiswitch i konwerterów tyle ile pozycji no i porozciągać przewody od multiswitcha do konwerterów i od mutiswitcha do pomieszczeń, jeśli tylko ma być Astra i HB(odbiór TNK, C+, N i CP) wystarczy 80-90 cm (dowolna) i 1konwerter monoblock quad oczywiście (np. P-24 Maximum - pod monoblock antena musi być pomiędzy 80-90 cm ani większa ani mniejsza tu nie zadziała) i masz już z niego 4 wyjścia do 4 pomieszczeń na początek najlepiej wziąć C+ bo w domu łatwo to podzielisz splitterem (najlepiej bezprzewodowym) na 4 tunery i każdy tuner wtedy jest niezależny a C+ ma programy HD, TNK nie ma kanałów HD, N-ki i CP nie podzielisz, tam są robione pary - tuner+karta (N i CP) lub moduł CAM+karta (CP) więc tylko do jednego tunera możesz wziąć pakiet jeśli chodzi o tunery to przynajmniej jeden będziesz miał od dostawcy na którego się zdecydujesz a resztę to wybierz czytając to forum bo nie ma super idealnego sprzętu więc wybór już do ciebie należy. Nie wspomniałem o kablach i złączkach oraz mocowaniu anteny bo to trzeba dobrać w zależności od kupionego sprzętu. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam. Jestem zainteresowana założeniem instalacji na dwa telewizory, tj. dwa dekodery SD (na każdym odrębna platforma cyfrowa), jedna antena z poczwórnym konwerterem. Na każdym z odbiornków chciałabym mieć dostęp zarówno do satelity astry jak i hotbird. Obecnie mieszkam w Warszawie, montaż możliwy jest na balkonie. Czy możecie mi poradzić ile (orientacyjnie) wynosiłby koszt instalacji? Kiedy dzwoniłam do dwóch poleconych przez znajomych specjalistów uzyskałam informację o koszcie ok 800 zł - 1000 zł (cena bez dekoderów). Czy to aż tyle powinno kosztować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Taki przykładowy zestawik:

- antena http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=20&id=198 75 zł

- 2 x konwerter http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=24&id=976 90 zł

- 2 x przełącznik http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=39&id=736 38 zł

- kabel koncentryk - zależnie ile trzeba, załóżmy że teoretycznie wydasz 60 zł.

- jakieś mocowanie ścienne, balkonowe itp. - 30 zł

- złączki itp - 10 zl

 

Łącznie - około 300 zł. Zaznaczam że jest to koszt szacunkowy z marginesem w jedną czy druga stronę. :)

Reszta to koszt robocizny i fachowości. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
To może i ja się dołączę do tematu :)

Przeczytałem parę tematów dot anten itd. i mogę powiedzieć, że mam mętlik w głowie. Problem mam z doborem sprzętu. Bardzo zależy mi na jakości dźwięku i obrazu. Dlatego zdecydowałem się na antenę 120cm albo 85cm. Czytałem temat o antenach satelitarnych, ale nic z tego nie wynika. Nie wiem z jakiego materiału chciałbym antenę. Aluminium, tworzywo sztuczne czy stop metalu(przypominam, że zależy mi na jakości dźwięku i obrazu) nie wiem, grunt, aby było cacy. Antena będzie przykręcona do balustrady na balkonie. Chciałbym odbierać sygnał z minimum dwóch satelit a maks z czterech. To nie koniec problemów. Mam w domu 4 telewizory i na każdym chciałbym oglądać co innego :) Jeżeli koszta będą znacząco przedrażać sygnał może pójść na dwa tv. Póki co nie wiem jakiego operatora wybrać: TNK, N, Polsat czy może Cyfrę. Nie mam w domu telewizorów HD, ale chciałbym odbierać sygnał w tej jakości, ponieważ w przyszłości planuję zakup nowych tv. Może ktoś będzie tak wspaniałomyślny i zaproponuje zestaw z allegro albo z hollex.pl Chętnie przyjmę każdą radę za co będę niezmiernie wdzięczny.

 

Myślę, że ta satelita już mnie zadowala http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=88&id=487

 

Wielkość anteny nie ma wpływu na jakość obrazu. On jest taki jak ma być albo go nie ma wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
To zależy ile chce się wydać, antena w twoim przypadku duża materiał nie ma większego znaczenia, ponad 1 m (tu może być stalowa) jezeli chcesz na kilka pozycji i bawić się w zezy ale wtedy pasuje multiswitch i konwerterów tyle ile pozycji no i porozciągać przewody od multiswitcha do konwerterów i od mutiswitcha do pomieszczeń, jeśli tylko ma być Astra i HB(odbiór TNK, C+, N i CP) wystarczy 80-90 cm (dowolna) i 1konwerter monoblock quad oczywiście (np. P-24 Maximum - pod monoblock antena musi być pomiędzy 80-90 cm ani większa ani mniejsza tu nie zadziała) i masz już z niego 4 wyjścia do 4 pomieszczeń na początek najlepiej wziąć C+ bo w domu łatwo to podzielisz splitterem (najlepiej bezprzewodowym) na 4 tunery i każdy tuner wtedy jest niezależny a C+ ma programy HD, TNK nie ma kanałów HD, N-ki i CP nie podzielisz, tam są robione pary - tuner+karta (N i CP) lub moduł CAM+karta (CP) więc tylko do jednego tunera możesz wziąć pakiet jeśli chodzi o tunery to przynajmniej jeden będziesz miał od dostawcy na którego się zdecydujesz a resztę to wybierz czytając to forum bo nie ma super idealnego sprzętu więc wybór już do ciebie należy. Nie wspomniałem o kablach i złączkach oraz mocowaniu anteny bo to trzeba dobrać w zależności od kupionego sprzętu. :mrgreen:

 

Witam , to moze i ja sie podlacze do tematu , bo widze że kolega to duży fachowiec, a ja niestety zielony jestem.

 

Posiadam obecnie :

- Czasza 80cm

- 2 konwertery mniej wiecej takie : (http://www.dipol.com.pl/konwerter_satel ... _A9827.htm)

- mocowanie zez (odbieralem w innej lokalizacji HB + Astra)

- Przelacznik-DiSEqC 4/1

- 3 Anteny TV naziemnej ( siatkowe z wzmacniaczami)

 

 

Chcialbym anteny do tv naziemniej i antenę satelitarna (czasza 80cm , zez na HB i Astra) rozdzielić na :

- 5 telewizorow sygnal tv naziemej

- 4 telewizory z tych 5 , z tunerami sateliternymi (ogladanie FTA + splitowanej *yfry+)

 

Planowalem zainstalowac antene satelitarna (z zezami) i 2 anteny tv na balkonie (I pietro domu ) , zsumowac jakos te sygnaly i tak zeby do kazdego z pokoi dochodzil jeden kabel do gniazdka np takiego http://www.dipol.com.pl/gniazdo_koncowe ... 694100.htm

Dodatkowo zakupic 3 tanie tunery satelitarne z np LAN i 1 jakiś drozszy (ktory moglby np za pomoca LAN i linuxa udostepniac pozostalym tunerom karte *YFRY+ )

 

Instalacja miala by byc niezalezna , tzn ze kazdy z tunerow sat dziala niezaleznie od innego tunera (pomijac splitting *yfry+)

 

I teraz oczywiscie chce to zrobic jak najnizszym mozliwym kosztem . Nie wiem jak to wszystko ze soba polaczyc, jakies multiswitche ? , symetrazytory ? sumatory ? , jakie tunery wybrac ? Dzieki za wszelkie wskazówki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Konwerter single = tylko jeden tuner. Tego nie da się tak rozdzielić jak sygnału z anteny naziemnej.

Można by to zrobić na Multiswitchu z minimum 4 wyjściami i przy antenie oczywiście wymiana konwerterów na Quad. Multiswitch zapewniłby również zsumowanie sygnału sat i naziemnej oraz rozdzielenie go na wszystkie "gniazda".

Przed wpięciem anten naziemnych do Multiswitcha (jeśli jest ich kilka) trzeba je połączyć zwrotnicą.

Do pomieszczenia musiał byś się wpakować z około dziewięcioma kablami, podpiąć je do Multiswitcha (wymagane dla niego źródło zasilania) i dalej do każdego punktu osobny kabel.

Tanio nie będzie, planujesz dosyć rozbudowaną instalację i "pare stówek" poleci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Witam. Jestem zainteresowana założeniem instalacji na dwa telewizory, tj. dwa dekodery SD (na każdym odrębna platforma cyfrowa), jedna antena z poczwórnym konwerterem. Na każdym z odbiornków chciałabym mieć dostęp zarówno do satelity astry jak i hotbird. Obecnie mieszkam w Warszawie, montaż możliwy jest na balkonie. Czy możecie mi poradzić ile (orientacyjnie) wynosiłby koszt instalacji? Kiedy dzwoniłam do dwóch poleconych przez znajomych specjalistów uzyskałam informację o koszcie ok 800 zł - 1000 zł (cena bez dekoderów). Czy to aż tyle powinno kosztować?

 

Mając na myśli antene z poczwórnym konwerterem rozumiem, że chodzi Ci o 2 wyjścia na HotBirda, i 2 na Astre. W takim przypadku ceny są następujące (podaje cennik mniej więcej według firmy w której pracuje):

czasza 80 - 80zł

konwerter TWIN 2szt. -120zł

DISEqC 2szt. - 60zł

uchwyt do czaszy - 25zł

kabel sat. 40m - 52zł

mat. instalacyjne (kołki, wkręty, cybanty, f-ki, i inne bajery) - ok. 10 zł

robocizna - ok 200 - 250zł

dobra kawa dla monterów = -20zł :lol2:

 

czyli cena koło 600 zł

 

Aha, sa to oczywiście ceny orientacyjne, nigdy ich nie pamiętam, i musze patrzyć w notatlki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Antena stalowa Corab 80cm + dwa konwertery single (jeśli chcesz "zezować" na Astrę 19,2E), Inverto Black Ultra + uchwyt do konwertera "zezującego" + odpowiednio długi odcinek kabla Triset-113 PE (doradzam położenie dwóch kabli, bo nigdy nie wiadomo co Ci przyjdzie w przyszłości do głowy), przełącznik DiSEqC 2/1 (polecam Axing).

 

Złączki ("efki") koniecznie z o-ringami (uszczelki).

 

I to by było na tyle.

 

ps.

Stosowny stojak do anteny też by się przydał. ;) Może być ten: http://www.hollex.pl/stojaki-i-uchwyty/ ... owany-30cm , ale to zależy gdzie będzie wisieć antena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ale mi chodzi o sprzęt do odbioru jednej platformy (z Hotbirda), na jednym tv, a nie do zmontowania polskiej placówki NASA. W innym miejscu odbierałem na antenie 60 cm cztery platformy (konwerter quad) i na pewno nie miałem połowy wymienionych przez Ciebie rzeczy, które potrzebuje jedynie do jednego dekodera cyfrowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pytasz, to odpowiadam i radzę Ci dobrze, a jak zrobisz, to już Twój wybór.

 

Nikt Ci przecież nie każe montować "zeza" na pozycję 19,2E, więc odejmij uchwyt do "zeza" (koszt znikomy), jeden konwerter (circa 25-55 PLN), przełącznik DiSEqC (ok. 20 PLN), ale reszta to już niestety nie do zredukowania, chyba że nie myślisz przyszłościowo.

 

Chociaż nie oszczędzaj na konwerterze, bo to się kompletnie nie opłaca: http://www.hollex.pl/konwertery-lnbs/si ... lack-ultra .

 

Nie oszczędzaj też na kablu, bo to zwykła głupota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ale to jest opcja tymczasowa, chcę wydać jak najmniej, bym miał sygnał w dekoderze C+, jednym, na jednym odbiorniku. Nic poza wł. i wył. tv nie będę przy tym majstrował, więc na pewno nie mam zamiaru wydawać pieniędzy na zbytki. Poproszę o wykaz podstawowych, niezbędnych elementów, które musiałbym kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli tymczasowa i najniższym kosztem to: (ceny za allegro z wysyłką)

- antena Corab 80 cm (~80 zł)

- konwerter single Inverto black premium (~25 zł)

- obojętnie jaki kabel koncentryczny + 2x złączka F (1-2 zł za metr + 2 zł za złączki)

- uchwyt do anteny satelitarnej (~25-30 zł)

 

Szału nie ma, ale jak po kosztach, to po kosztach..

 

Zakładam, że za chwilę poleci pytanie po co antena 80 cm. Otóż niektóre transpondery z których lecą kluczowe (TVNy, C+) programy w jakości HD (przede wszystkim 11.411 H i 11.508 V) są bardzo trudne do optymalnego złapania na antenie 60 cm i są źródłem niestabilnego sygnału nawet przy minimalnym pogorszeniu pogody. Stąd antena 80 cm przy chęci oglądania HD jest niezbędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...