Skocz do zawartości

Analog. tuner SAT a karta TV


allfree
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

W niedługim czasie chcę sobie kupić jakąś zwykłą kartę TV do kompa, żeby tylko obejrzeć czasami coś na monitorze. Nie potrzebuję jakichś drogich kart, ale np. używaną z allegro np. PixelView itp. Jednak wpadłem na "cudowny" pomysł, żeby przy okazji podłączyć również stacjonarny analogowy tuner SAT, który kiedyś używałem przy TV.

 

Nie mam niestety jak to sprawdzić, a chciałbym znać efekt pomysłu przed zakupem karty TV. Chodzi mi o to, że do tunera SAT idzie kabel z czaszy, a od niego idzie kabel do TV (nie EURO, tylko zwykły antenowy, bo akurat w byłym TV nie było EURO :-( ), który podłączam w moim przypadku do karty TV. Pytanie jest takie - czy w kompie obejrzę również programy z satelity czy to tak nie zadziała, jak w przypadku TV?

 

Bo przecież przy takim połączeniu (SAT + TV), to w TV znajduję odpowiedni kanał i tam mam wszystkie programy z satelity dostępne pod pilotem tunera SAT. Czy w jakimś programie (pod WinXP) również będę mógł znaleźć takowy kanał odbierający sygnał z tunera SAT?

 

Pewnie trochę zamotałem, ale może uda się choć trochę rozjaśnić moją sytuację.

 

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi (linki, artykuły itp.)!

 

Pozdr.

AllFree

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że chcesz podłączyć tuner SAT do karty poprzez zwykły kabel antenowy, tak? :) Jeśli o to chodzi to jak najbardziej będziesz mógł oglądać programy z satelity. Korzystając z jakiegoś oprogramowania do kart TV (powinien być takowy w zestawie z kartą) po prostu wyszukasz na karcie częstotliwość, na której będzie nadawany obraz z SAT (tak jak w przyadku podłączenia tunera z TV poprzez kabel antenowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"O take Polske!" ...yyyyyy... O to mi właśnie chodziło! :D

Zatem spokojnie mogę kupić sprzęt. Mam nadzieję, że np. ten - PixelView Play TV Pro Ultra - będzie w miarę dobry? :>

Oczywiście chcę kupić używany, bo nie mam zbyt wielkich funduszy.

 

Ale nasuwa mi się przy okazji jeszcze jedno pytanie (teoretyczne) :shock:

da się jakoś do tego wszystkiego podłączyć dodatkowo kablówkę? Np. za pomocą kostki podpiętej do kary TV i do niej wpięty kabel od kablówki i drugi od tunera SAT. Chyba że da się kablówkę podpiąć do tunera SAT i z niego tylko jednym kablem wszystko przepuścić do kompa.

Nie znam się na tym za bardzo i nie mam jak w tej chwili sprawdzić możliwości tunera (BTW: PACE).

 

Pozdr.

AllFree

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nazwałeś - "kostka" też może być. Jednak zapewne w tunerze jest wejście sygnału (oznaczone jako IN lub ANT - wygląda tak jak gniazdo antenowe w telewizorze), wtykająć tam kabel od kablówki na wyjściu tunera będziesz miał sygnał już zsumowany. Pamiętaj tylko, że kanał z kablówki i z modulatora tunera mogą się pokrywać, musisz odpowiednio ustawić kanał wyjściowy z tunera aby się nic na siebie nie nakładało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak zapewne w tunerze jest wejście sygnału

Mam coś takiego pod nazwą AERIAL - wygląda właśnie jak gniazdo antenowe w TV ;)

 

kanał z kablówki i z modulatora tunera mogą się pokrywać, musisz odpowiednio ustawić kanał wyjściowy z tunera

Czyli co muszę zrobić i gdzie? Bo nie bardzo rozumiem :(

W razie tego nakładania się kanałów, to trzeba coś pokombinować w ustawieniach tunera czy kompa?

 

Właściwie to chyba lepiej będzie poczekać do zakupu karty i po podłączeniu wszystkiego dopiero zgłaszać zapytania do WAS :)

 

Pozdr.

AllFree

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AERIAL - czyli to będzie to co Tobie potrzebne ;)

 

Co do tego nakładania się kanałów: sygnał z tunera będzie widziany przez telewizor/kartę w kompie jako jeden z programów z kablówki. Tuner może wysyłać swój sygnał w zakresie kanałów 21-69 (starsze typy są bardziej okrojone, np. od 30 do 39 kanału). Z tyłu tunera (obok tych gniazd antenowych) masz taką śrubkę, dzięki której możesz ustawić częstotliwość (kanał) na którym będzie obecny sygnał z tunera.

Kablówka także korzysta z tego pasma częstotliwości (kanały 21 - 69) i może się zdarzyć, że nie ma już tam miejsca.

Modulatory w tunerach satelitarnych nie są najwyższych lotów i mogą zakłócać na sąsiednich kanałach (szczególnie kanał niżej) czyli potrzeba zachować pewien odstęp.

Można też, podczas korzystania z tunera, odpinać kabel od kablówki ;)

Jak coś jest nie zrozumiałe to pisz, postaram się przełożyć to na Polski :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK! Dorwałem już kartę (Prolink PlayTV Ultra PRO - Conexant CX23883) i... mam pierwsze problemy :/

 

Zapewne to nieodpowiednie forum (aczkolwiek połączenie jest poprzez tuner SAT :D), ale skoro już zacząłem temat, to ktoś na przyszłość będzie mieć gotowe info.

 

Zacznę od początku - połączyłem tuner SAT z kartą TV, która na jednym z kanałów po scanie zalazła przekaz z satelity (czyli wszystko zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami). Niestety, mam tylko analogowy tuner, więc z polskich kanałów tylko jeden (TVN), który jest o wiele cichszy niż pozostałe (odbieram kanały z Astry i Hot Birda). Ale nie to jest problemem - rzecz w tym, że jakość tych kanałów jest dosyć słaba (zrzut poniżej). Poczytałem trochę różne fora - ponoć to wina kiepskiego okablowania, słabego sprzętu, ekranowania i takich tam zakłóceń... Ostatecznie chyba się przyzwyczaję, bo na nowego kompa mnie nie stać, a prowadzić nowe kable też nie bardzo mi się widzi.

 

zrzuttvnop2.th.jpg

 

Druga sprawa to taka, że po podłączeniu kablówki (zarówno bezpośrednio do karty TV, jak i poprzez tuner SAT) wynajduje mi prawidłowo wszystkie kanały, ale część z nich szumi. Jedynie polskie kanały (TVP 1, 2, 3, TVN, MTV PL, VIVA PL itp.) działają poprawnie, ale też nie wszystkie (POLSAT, TV 4, POLONIA 1 itd. oraz NATIONALE, DISCOVERY itp.). Próbowałem już różnych sposobów na fonię, ale bez efektów :(. Tu już nie wiem, jak sobie poradzić...

 

Co do oprogramowania to ta karta ma swoje 'widzimisie':

- MoreTV - nie działa, bo karta nierozpoznana (chipset się nie zgadza, bo mam 883, ale nawet po zabiegach opisanych na stronie nic nie mogę zdziałać)

- DScaler - działa jak chce i kiedy chce, nie wykrywa prawidłowo mojej karty

- K!TV - ma problemy z dźwiękiem na wszystkich kanałach (albo cisza albo szum)

- ChrisTV Professional - sporo ciekawych opcji, ale i tak problemy w dźwiękiem

- PlayTV 3.4 TV - podobnie jak DScaler, działa kiedy chce, a czasami wcale

- honestechTVR2.5 - jedyny poprawnie działający, ale po zabawie z DScalerem nawet w tym nie działa głos :( - teraz jest we wszystkich totalna cisza, obraz jest.

 

Na więcej nie mam już sił - nie wiedziałem, że aż tyle problemów jest z kartami TV :/ Po prostu chciałem obejrzeć sobie w kompie kanały z kablówki, ale widzę, że chyba mniej nerwów będzie po zakupie jakiegoś badziewnego telewizora...

 

To tyle... Na razie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Fonia na TVN analogowym jest właśnie trochę cichsza od innych kanałów, ale ja się do tego przyzwyczaiłem :D

 

Co do szumu na kablówce, to poszperaj w ustawieniach oryginalnego softu do karty, czy nie ma gdzieś możliwości zmiany systemu, np. PAL B, PAL D, PAL B/G, PAL D/K itp. Jeśli jest, to spróbuj w tym poszperać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...