Skocz do zawartości

O co lata z transponderami?


rberka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako laik, mam pytanko? W tej chwili odbieram sygnal na jakies 49%. I to jest wystarczajace dla wiekszosci kananlow Cp. Nie dotyczy to Polsatu, TV4, Disney Channel, i jeszcze paru. To znaczy tu nie mam wogole obrazu. O co tu chodzi , ze niektore kanaly mam , a niektoych nie mam. Wiem ze musze lepiej ustawic antene. Prosze o wyjasnienie w miare szczegolowe dlaczego tak sie dzieje. Jakies transpondery sa lepsze czy co ? PZDR i nie smiejcie sie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie jestem wielkim znawcą, ale spróbuje Ci jakoś to wytłumaczyć. Oczywiście nie będę się śmiać, bo niema z czego, a ewentualnie może ktoś mnie także poprawić. Trafne jest na pewno to co napisałeś, że niektóre transpondery są słabsze, a niektóre mocniejsze. Bardzo dużą rolę w jakości, a dokładniej sile sygnału odgrywa wielkość anteny, jej rodzaj oraz konwentor. Głównie wystarcza wielkość. Problemem mogę być dla niektórych transponderów także przeszkody, które zakłócają sygnał, np.: blisko anteny zakłócenia mogą spowodować drzewa, bądź budynki (oczywiście jeśli są na przeciw anteny bardzo blisko. Antena ma to do tego, że ciężko jest na cyfrowym odbiorniku ją dokładnie ustawić, ponieważ jak wiadomo antenę ustawia się pionowo i poziomo, dla większości transponderów wystarczy ustawienie nie do końca dokładne (kwestia kilku mm), ale dla niektórych transponderów musi być antena ustawiona co do mm i jedynie w taki sposób można ustawić antenę. Najlepsze do ustawienia anteny jest miernik sygnału, bądź satelitarny tuner analogowy i to chyba tyle. Jeśli sam nie jesteś do końca w stanie ustawić dokładnie anteny, to radzę wydać parę złotych, nie wiem dokładnie ile i wezwać instalatora, on Ci najlepiej ustawi, a Ty unikniesz nerwów z tym związanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz. Chodzi mi wlasnie o to , dlaczego dla niektorych kanalow musze miec ustawione do mm. Chyba wchodzimy tu juz w szczegoly budowy transpondera. Moze ktos cos jeszcze wie?

 

Bylbym wdzieczny za jakiegos linka do materialow dotyczacych budowy satelity i dzialania transponderow. PZDR

 

Edycja Mr. Orbita: Posty połączone - nie pisać pod sobą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie masz zbyt słaby sygnał - 49% to po prostu "cieńko" jednym słowem :P Jaka wielkość anteny?

 

PS:

konwentor

Chyba raczej konwerter.

 

Masz racje, mój błąd :oops::wink:

 

Jeśli chodzi o budowę satelity i działanie transpondera, to nie podam Ci linka, ponieważ nie mogę nic konkretnego znaleźć (poszukaj ewentualnie w googlach, albo jeszcze na: pl.wikipedia.org). Jeśli chodzi dlaczego tak jest, to jest dosyć proste, niby jest jedna satelita, ale są różne tzw. wiązki, które są odpowiedzialne za siłę sygnału, ale oczywiście to moje zdanie, nie jestem w tym ekspertem i nie jestem do końca pewien. Także każdy transponder tak naprawdę przesyła sam sygnał, a nie tylko satelita i czyli im słabszy sygnał transpondera, tym gorsza jakość, bądź odbiór lub brak odbioru i dlatego w słabszych transponderach jest konieczność dokładniejszego ustawienia anteny. Oczywiście to jest tylko moja teoria, która mi kiedyś obiła się o uszy, ale nie pamiętam dokładnie, więc jak coś to proszę o poprawienie mnie. Z góry dzięki i pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi dlaczego tak jest, to jest dosyć proste, niby jest jedna satelita, ale są różne tzw. wiązki, które są odpowiedzialne za siłę sygnału, ale oczywiście to moje zdanie, nie jestem w tym ekspertem i nie jestem do końca pewien. Także każdy transponder tak naprawdę przesyła sam sygnał, a nie tylko satelita i czyli im słabszy sygnał transpondera, tym gorsza jakość, bądź odbiór lub brak odbioru i dlatego w słabszych transponderach jest konieczność dokładniejszego ustawienia anteny.

 

Akurat Hot Bird ma wszystkie wiązki zbliżone, ale ogólnie właśnie o to chodzi - są po prostu transpondery silniejsze, są słabsze i przy niezbyt dokładnym ustawieniu anteny na tych słabszych pojawiają się piksele i szatkownica ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam, ze HOT BIRD to nie jeden satelita a kilka. Te najnowsze maja najmocniejsze transpondery - wiadomo technika idzie do przodu. Poza tym jak wspomnial poprzednik wiazka z poszczegolnych transponderow moze miec rozny ksztalt pokrycia ziemi lub byc skierowana bardziej na zachod lub na wschod. Operatorzy oczywiscie wybieraj transpondery, ktore zapeniaja pelne pokrycie terytorium na ktorym chca nadawac. Ale czasami bierze sie to co jest, bo transponderow wolnych nie ma. Stad roznice w mocy poszczegolnych. Generalnie antena 60cm to minimum do prawidlowego odbioru dla zachodniej i centralnej Polski. Na wschodzie lepiej dac troche wieksza. Nalezy pamietac, ze deszcz lub snieg (a takze inne przeszkody np.drzewo) tlumia mikrofale wiec dla swietego spokoju i zapewnienia sobie nieprzerwanego odbioru antenka 90cm jest wskazana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...