Skocz do zawartości

Historia: satelitarny analog w Polsce


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przeczytałem z wielką ciekawością zamieszczoną tu historię polskiego analogu satelitarnego. Fajnie było powspominać, bo sam korzystałem z niego od 2000 roku aż do wyłączenia TVN w 2008 roku. Mam kilka uzupełnień i sprostowań.

 

Przede wszystkim warto odnotować, że Polsat planował rezygnację z analogowego przekazu satelitarnego już od 1 grudnia 2000 roku. W listopadzie od czasu do czasu pojawiała się na kilka minut plansza informująca o tym, że od 1 grudnia Polsat z satelity będzie dostępny tylko w systemie cyfrowym. Tutaj jest nagranie tej planszy w trakcie serialu "Lassie":

 

Ostatecznie plany te nie doszły do skutku. Możliwe, że niespodziewane pojawienie się analogowego TVN-u z Hot Birda w listopadzie 2000 roku spowodowało, że Polsat postanowił też pozostać w analogu jeszcze przez prawie rok?

 

Poprawić trzeba też datę wyłączenia Polsatu, bo jest tutaj wskazana błędna. Nastąpiło to nie od 12 października, tylko od 12 listopada 2001 roku. Na potwierdzenie artykuł z  Satkuriera: https://satkurier.pl/news/2963/polsat-znow-opuszcza-analog.html
I jeszcze to:

 

Jest to nagranie z TV4 z listopada 2001 roku, w tym nagraniu od 12:15 na dole ekranu leci pasek z informacją, że od 12 listopada TV4 zmieni częstotliwość satelitarną na 11431 MHz.


Pamiętam, że na Polsacie w oatatnich dwóch dniach nadawania w analogu (10 i 11 listopada) od czasu do czasu też pojawiał się podobny pasek u dołu ekranu. Pisało na nim, że "Od 12 listopada odbiór Polsatu tylko z nadajników naziemnych lub z dekoderów Polsatu" i był podany numer telefonu dla zamówienia dekodera (o możliwości odbioru w sieciach kablowych nic nie pisało). Nagrań tego paska na Youtube niestety nie znalazłem, ale dam sobie ręce uciąć, że taki pasek był. 

 

Jeszcze mi się przypomina, że jesienią 2002 roku (albo w październiku, albo w listopadzie - tu nie jestem pewien, ale na pewno w którymś z tych miesięcy) na TV4 widziałem kilka razy u dołu ekranu pasek informujący o tym, że już wkrótce TV4 zakończy analogowe nadawanie z satelity Hot Bird i będzie dostępna tylko z nadajników naziemnych i dekoderów Polsatu. Dokładnej daty nie podano. Widocznie były plany rezygnacji z analogu w najbliższych tygodniach lub miesiącach, ale szybko się z nich wycofano, bo nic takiego się nie nastąpiło. Wyłączenie analogowego TV4 nastąpiło aż 2,5 roku później - w kwietniu 2005 roku.

 

Stacje Polskiego Radia na pewno nie pozostawały do samego końca emisji TV Polonia. Emisja analogowa stacji PR z Hot Birda została zakończona znacznie wcześniej, bo już od 1 sierpnia 2004 roku, dwa dni po uruchomieniu PR Jedynki, PR Trójki i Radia Polonia w formie cyfrowej FTA z transpondera Cyfrowego Polsatu (Polskie Radio na swojej stronie internetowej informowało o rozpoczęciu nadawania cyfrowego FTA od 1 sierpnia, choć w praktyce już od 30 lipca stacje były dostępne). Pamiętam, że w analogu przez kilka pierwszych dni sierpnia zamiast stacji PR leciał zapętlony komunikat w języku polskim i angielskim, informujący o tym, że Polskie Radio jest teraz dostępne z satelity tylko cyfrowo, a później zapanowała tam cisza. Natomiast Radio Maryja na analogowym transponderze TV Polonia jako jedyne pozostało do samego końca, czyli do 1 listopada 2005 roku. 

Edytowane przez DanielN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
On 12/5/2022 at 12:35 PM, michoo said:

W instrukcji dla serii D8000 (seria z 2011) wyczytałem też, że ilość opcji może się różnić w zależności od wybranego kraju i w tym przypadku nie byłoby zaskoczeniem, że po wyborze Niemiec nie uaktywniłaby się opcja szukania analogu z Satki w modelu z 2011 roku, skoro analog wygasili tam dopiero 29 kwietnia 2012 lub po wyborze Brazylii gdzie transmisja w analogu trwa tam nadal czyli w roku 2022.

W sumie to jest to jeden z powodów dla których uważam że tzw. „kraje trzeciego świata" (w tym wypadku Brazylia) są lepsze do zamieszkania jeśli chodzi o doświadczenie „starej, dobrej" telewizji. 

 

@DanielN Świetne nagranie. :)Brakuje mi dzisiaj takich plansz. :( W ogóle brakuje mi analoga w dzisiejszych czasach. Niby jest to technologiczne cofanie się, a paradoksalnie uważam że wtedy było lepiej niż teraz, nawet kosztem świetnej jakości 4k. 

Tylko nie bardzo rozumiem po co zakrywali wtedy cały obraz i pozbawiali możliwości oglądania filmu? Że też ludzi to nie denerwowało to się dziwię. Dzięki za film. Reklamy przypomniały mi o dzieciństwie. Mogłyby te czasy wrócić. :(

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...