Skocz do zawartości
  • 0

Konwerter twin - różne ch-ki wiązek odbiorczych w.cz.


jedrek1441759123
 Udostępnij

Pytanie

Czy w przypadku konwerterów n-wyjściowych jest to typowe zjawisko, że jedno wyjście jest tym "przodującym" a drugie (pozostałe) jest bardziej wrażliwsze na odstrojenia kątów talerza?

Zauważyłem, że na moim podwójnym konwerterze inverto black ultra wyjście F oddalone bardziej od "trąbki" konwertera jest bardziej wrażliwe na zmianę położenia czaszy niż to położone bliżej "trąbki"

Próba poruszenia czaszy lewo-prawo góra-dół powoduje w tym drugim wrażliwszym kanale szybsze słabnięcie sygnału w.cz. niż w tym bliższym trąbce. Przesuwanie punktu mocowania konwertera na całej możliwej długości mocowania przód-tył nic w sumie nie wnosi do tematu, bo ten drugi kanał ma cały czas ostrzejszą ch-kę strojenia, a pierwszy kanał pozostaje szerokością "widzenia" bez zmian. Przykładowo ruszenie czaszy o 1cm powoduje spadek sygnału drugiego wyjścia na wskaźniku o 2 punkty na 10, a w tym pierwszym wyjściu może o grubość wskazówki.

Zakładałem, że oba tory w.cz. wraz z dipolkami H i V znajdującymi się w trąbce są wykonane na tyle symetrycznie, że oba kanały są bliźniaczo podobne. A może to wynika z fuszerki wykonania konwertera i może trzeba się za czymś innym rozglądnąć? Próby prowadzone na tej samej stacji (do każdego kanału podpięty osobny tuner) na astrze 19,2

A może konwertery n-wyjściowe nie lubią za bardzo większysz czasz? Czasza 110cm. I im większa czasza tym większe skupienie wiązki sygnału w.cz. i jeden z torów odbiorczych konwertera znajduje się w cieniu takiej wiązki?

Nie robiłem sekcji młotkiem takich konwerterów więc nie wiem jak to wyglądu w wykonaniu mechanicznym taki tor anten 12GHz w trąbce konwertera.

 

Czy to jest typowe zachowanie konwerterów n-wyjściwych? I nic się z tym nie zrobi?

Inna przyczyna? Jakaś niesymetria wysięgnika konwertera? Inne przyczyny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Póki co to ja też to wiem. Powstaje nadal pytanie czy każdy konwerter n-wyjściowy się tak samo zachowuje jak u mnie? Czyli drugi i kolejny kanał wyjściowy konwertera jest trochę "słabszy" sygnałowo. Czy po prostu mam jakieś buble konwertery? Czy ktoś z użytkowników robił podobne pomiary i potwierdza, że jest to typowe zachowanie i trzeba z tym żyć? Czy raczej wstawić w to miejsce konwerter n-wyjściowych wyższych lotów? Zakładając, że coś takiego w ogóle wyprodukowano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To wszystko zależy od konstrukcji rozdzielacza sygnału na poszczególne wyjścia, a nie spraw związanych z czaszą, kątem patrzenia itp. Jakość odbioru może zależeć od tego w jaki sposób zaprojektowano rozdzielacz sygnału w takim konwerterze, nie ma tu jednak reguły mówiącej o tym, które jest lepsze a które gorsze. To może funkcjonować różnie.

 

Jeżeli jest to coś co sprawia tobie problemy w odbiorze, możesz pomyśleć nad wymianą konwertera na inny. Jeżeli nie ma z tym żadnych problemów to raczej nie zawracał bym sobie tym głowy. Podejrzewam, że poziom sygnału na tym drugim gnieździe może być nawet o parę decybeli niższy, co sprawia wrażenie jakby odbiór na tym był bardziej niestabilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...