Skocz do zawartości

PrzemekS

Użytkownik
  • Postów

    178
  • Dołączył

Odpowiedzi opublikowane przez PrzemekS

  1. 11 godzin temu, irdeto napisał:

    Mało tego, gdybym mógł, to bym zakazał jakimś rozporządzeniem,

    by kanały naziemne jak i Sat , powinny obowiązkowo pozbyć się w logach oznaczeń HD.

    Jak również  "śmiesznych dopisków"  HD w wyszukiwanych nazwach.

    (...) a tu jeszcze programy oglądane jak przez kabel euro (...)

     

    Kabel Euro jak najbardziej umożliwia 1080p, więc do końca nie wiem co miałeś na myśli.

    "SCART connection was also used, in limited cases, as a high definition connection by using an YPbPr connection over scart by some television and audio video equipment (set top boxes, DVD players, Blu-ray players, etc.) manufacturers. By using an YPbPr connection, SCART could be used for high definition signals, like 720i, 720p, 1080i, 1080p. Some manufacturers were using as Y the video composite connection, while others were using the green connection as Y. With the advent of HDMI, and because the connection was not standardized (as was S-video) and limited only to a certain manufacturer, devices supporting high definition channels over SCART with YPbPr connection became scarce, if not extinct. In many cases, it was implemented over a RGB SCART or CVBS SCART and the YPbPr mode of SCART was manually switched. YPbPr became used as an independent connection, and SCART was left only for standard definition content." (za anglojęzyczną Wikipedią)

     

    Sam używałem 1080p RGB po SCARCie w moim telewizorze Loewe. Na jakość bynajmniej nie narzekałem - wręcz przeciwnie, plastyczność obrazu była wspaniała, programy krajoznawcze i przyrodnicze zapierały dech w piersiach.

  2. Zgadza się - to model Opticum Sloth Combo Plus H.265. Ale kolega ma racje - nie odtwarza tego kanału, jest jedynie dźwięk. Wiem, bo mam. Na pewno nie odtwarza 10-bitowych HEVCów (swoja drogą nie wiem po co sie je obecnie stosuje, na wczesnym etapie rozwoju było to remedium dla występowania bandingu w tym kodeku, ale obecnie każda implementacja sobie z tym świetnie radzi) czy też nietypowa rozdzielczość bo mój telewizor Loewe też sobie nie radzi z Polsat News, pomimoże z obsługą HEVCów 10-bit probleów nie ma. Skądinąd dziwi mnie to wyważanie otwartych drzwi, zwłaszcza w kanale informacyjnym - aż się prosi o 1080i i wszelkie standardowe nastawy.

  3. Parę razy przejeżdżałem przez Słowację tranzytem na Węgry, bo mam znajomą Węgierkę mieszkającą w Poznaniu, która prowadzi sklep z węgierskimi specjałami, a która nie czuje się na siłach prowadzić na długiej trasie obciążonym samochodem.

    Nie spotkałem się z żadnymi szykanami ze strony słowackiej policji, a byliśmy dwukrotnie zatrzymywani (raz rutynowa kontrola i raz kręciliśmy się w kółko, bo nawigacja błędnie wskazywała, że most jest otwarty, a nie był i wyglądaliśmy pewnie podejrzanie). Aczkolwiek musisz pamiętać, że na Słowacji rygorystycznie sprawdzany jest stan opon (głębokość bieżnika), w dodatku zimą opony zimowe są obowiązkowe. Ponadto żółta kamizelka musi znajdować się w kabinie i musi być zakładana jak wychodzi się na drogę poza terenem zabudowanym, poza wyznaczonymi do tego miejscami (parkingi, stacje benzynowe, etc.).

    Aha, Słowacy jeżdżą defensywnie, a znaki ograniczenia prędkości nie są naćkane przypadkowo - jak ograniczenie jest, powiedzmy, do 60 km/h to warto się zastosować choćby dlatego, że zaraz będzie zakręt, spadek, czy coś gdzie przy wyższej prędkości się tego nie wyrobi.

  4. 18 godzin temu, bugmenot napisał:

    Oczywiście, że jest krokiem naprzód, ale nie dla oligopolu RMFu, ZPR czy Agory bo nagle powstanie 30 stacji, które sprawią, że osiągnięcie dotychczasowej słuchalności stanie się niemożliwe.

    Tak samo jak się stało w przypadku DVB-T.

     

    Monofonia w XXI wieku to żenada. Bitrate na poziomie amatorskich stacji internetowych także. Takiemu nadawaniu mówię "nie".

  5. Wystarczy też "dyrektywa", że przez ulicę należy przechodzić na rękach, a zużycie butów się zmniejszy.

    O ile technologia cyfrowa w przypadku telewizji to był spory skok naprzód i to pod każdym względem to w przypadku radia DAB+ tak nie jest.

  6. W pewnym sensie na to cierpi zdecydowana większość polskich mediów (i nie tylko polskich, różne CNNy, Foksy też), ale w przypadku TOK FM jest to bardzo widoczne - po prostu nie muszę go włączać aby wiedzieć, co w tym środku masowego przekazu będzie mówione o konkretnej osobie. Po prostu "nasz człowiek" albo "nie nasz człowiek", co śmieszy w przypadku różnych osób która przeszły z jednej strony sceny politycznej na drugą w gruncie rzeczy zachowując swoje poglądy, vide Roman Giertych, niegdyś :Giertych do wora, wór do jeziora" a dziś szanowany adwokat, niemal autorytet. Zero jakiejś rzeczowej analizy czy nawet chęci jej podjęcia. Po prostu taka jest mądrość etapu i już.

  7. Mówiąc szczerze to ja właśnie życzyłbym sobie, aby komentatorzy nie psuli swoimi wątpliwymi komentarzami rozgrywek piłkarskich. Uwielbiam podkręcić mocno dźwięk stadionu i czuć jego atmosferę. Podczas mistrzostw w Rosji ścieżka EAC3 z Atmosem w TVP miała bardzo wycofanych komentatorów i to było świetne. Podczas wyścigów F1 to samo - nie ma jak ryk silnika.

    • Popieram 2
  8. Zbieram jedno i drugie, ostatnio kupiłem sobie "Brothers In Arms" na winylu.Czasem niektóre płyty mam w trzech egzemplarzach, na przykład "Dark Side of the Moon" na CD, SACD i winylu. Każde brzmi inaczej, CD jest z lat osiemdziesiątych, SACD to zremasterowane wydanie na trzydziestolecie i pomimo że parametrycznie najlepsze to brzmieniowo najmniej je lubię.

    • Lubię to 1
  9. Jak dla mnie niektóre części tej propozycji są niezrozumiałe. Rozumiem że w gruncie rzeczy to dwa podzbiory - HD i UHD (nie wiem czy UHD  będzie kiedykolwiek wykorzystywane naziemnie).

    Kodeki dźwięku to mp2 i E-AC3 w przypadku HD oraz dodatkowo AC4 w przypadku UHD. Moim zdaniem bez sensu te mp2. mp2 jest po prostu przestarzały i powinien iść do odstrzału (dla stereo wg danych podawanych przez Dolby Labs potrzeba w mp2 160 kbps, podczas gdy E-AC3 to 96 kbps, a AC4 to 80 kbps).. Odstrzelenie mp2 zatem dałoby całkiem spory zysk. Wbrew pozorom mocno zastanawiałbym się nad AC4, który wykazuje przewagę w scenariuszu "dźwięk wielokanałowy i jednocześnie Dolby Atmos".  Bez  dźwięku wielokanałowego i jednocześnie Dolby Atmosa zysk w przepływności nie jest wart komplikowania życia. Wg mnie powinien zostać tylko E-AC3. ew. plus AC4 dla UHD. Adopcja E-AC3 już teraz jest niezła (występuje on w DVB-T, z użyciem bywa różnie).

    Chętnie bym za to przywitał przymus nadawania dwóch ścieżek dźwiękowych przez telewizję - oryginalną i polską (tak nadawane są już niektóre filmy/programy w polskim DVB-T)  w przypadku filmów i z komentarzem i bez w przypadku zawodów sportowych. I  przymus prawidłowego i ludzkiego opisywania ścieżek, bo tu panuje dziwna dyzwoluntura.

    Nie widzę niczego o telegazecie (chyba zę coś przeoczyłem) i dobrze, bo pożera ona całkiem sporo przepływności a jej przydatność jest dziś dyskusyjna.

  10. Ja najczęściej oglądam kanały TVP Kultura i TVP Historia. Na marginesie, ten ostatni nadaje nie tylko programy historyczne, ale też choćby programy przyrodnicze. Dla mnie to dobrze, ale zaburza to "tematyczność" tego kanału.

  11. Trzeba pamiętać że często podaje się szybkość dla zagregowanych pasm. I to pewien haczyk, bo zdarza się na przykład że pasmu 2,4 GHz chwyta, ale 5 GHz już nie. Niestety, to tak przykro jest, że 2,4 GHz ma lepszą propagację (choć nie zawsze to zaleta, bo sąsiedzi potrafią zakłócać, a na tym paśmie jest tylko 13 kanałów, w dodatku częściowo zachodzących na siebie), ale jest powolne (wg dzisiejszych standardów). 5 GHz pozwala rozwinąć skrzydła, niestety zasięg potrafi przedstawiać wiele do życzenia.

    Kabel jednak czasem jest po prostu najlepszy, choć wygoda i estetyka tego rozwiązania jest dyskusyjna.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...