Skocz do zawartości

Bartek

Użytkownik
  • Postów

    1467
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Bartek

  1. Dzisiejszy PressSerwis informuje o zaskakującym ruchu - TVN złożyła w KRRiT wnioski o wydanie koncesji dla dwóch kanałów - TVN Fabuła i TVN Sport. Jak oceniacie taki ruch?

     

    W kontekście sprzedaży całej grupy ma to sens, ale biorąc pod uwagę istnienie AleKino+, Sport+ - zdecydowanie nie.

  2. Garść informacji:

    1. W Polsce dane zbiera już jedna firma (kiedyś były dwie) - to Nielsen (d. AGB).

    2. Badanie rzeczywiście polega na tym, że w wybranych gospodarstwach domowych znajduje się specjalna skrzyneczka zbierająca dane - z pilotem. Pilot służy do zbierania danych o włączeniu/wyłączeniu telewizji. Są też specjalne przyciski w przypadku wizyty gości w domu. Każdy członek rodziny ma swój przycisk na pilocie i w ten sposób liczy się współoglądanie.

    3. Co ciekawe respondenci nie otrzymują wynagrodzenia za to, że w ich domu znajduje się takie urządzenie. Mniej więcej raz mogą otrzymać "prezent" ze specjalnej gazetki - sprzęt AGD itp. Co roku baza respondentów jest aktualizowana (wymienia się gospodarstwa domowe).

    4. Dobrane gospodarstwa domowe odzwierciedlają przekrój społeczeństwa - grupy wiekowe, płeć, miejsce zamieszkania, wykształcenie. Dzięki temu możliwa jest tzw. ekstrapolacja z próbki na całe społeczeństwo. Błąd pomiaru może dochodzić do 2%.

    5. Próba to istotnie ok. 1,7 gosp. dom. Czy badana grupa jest duża? I tak i nie. To już kwestia statystyki, ale jest na pewno granica zwiększania próby, po której wyniki nie są dużo dokładniejsze (więc nie opłaca się inwestować w większą grupę). Polska grupa jest mniejsza niż w wielu krajach europejskich, ale nie jest też najmniejszą. Głównym problemem w zwiększaniu próby są firmy medialne, które nie bardzo chcą płacić więcej za to badanie.

    6. Dane z urządzenia są zbierane raz dziennie - między 2 a 3 w nocy migrują do centrali Nielsena. Nielsen zaczyna je wtedy opracowywać i wyliczać oglądalność. Dzieje się tak od poniedziałku do piątku (dane za niedzielę opracowywane są w nocy z niedzieli na poniedziałek).

    7. Jak już dane są opracowane to ok. 10 rano lądują w systemie o wdzięcznej nazwie Arianna. To specjalny program statystyczny, który zainstalowany jest w stacjach telewizyjnych, domach mediowych i wszystkich innych firmach, które wykupują dostęp do danych. Stąd np. różna praktyka w publikowaniu danych dostępnych w Internecie - za dostęp do danych o oglądalności firmy płacą, więc tylko ogólne informacje są "powszechne".

    8. Arianna potrafi wiele. Na bieżąco można wyciągać z niej dane o oglądalności konkretnych programów, reklam, kanałów w wybranych datach, grupach celowych, wg płci, wielkości gospodarstwa i wielu innych kryteriów, które zbiera się w badaniu. Wiadomo - w zależności od tego, co nam potrzebne i czy przygotowujemy nową kampanię reklamową, wprowadzamy nowy program czy interesuje nas tylko oglądalność danego kanału w danym dniu.

     

    Ciekawostki:

    1. Błąd pomiaru to 2%. Nielsen robi/robił też badanie na 5 tys. odbiorników UPC (dane zbierane w tle, jak kiedyś w dekoderach N) dla AtMediów i ponoć wyniki małych stacji się pokrywają, co skłaniałoby do wniosku, że badania są wiarygodne.

    2. Ale znam też dwie zabawne historie:

    a) w pewnym tygodniu w Polsce oglądalność jednej ze stacji obcojęzycznych wyraźnie się zwiększyła (a nie było wyraźnego ku temu powodu) kosztem jednego z kanałów tematycznych. Krótkie śledztwo wykazało, że respondent biorący udział w badaniu namiętne oglądanie kanału tematycznego zamienił na wielogodzinne oglądanie kanału obcojęzycznego, bo ... wybierał się właśnie do pracy do Wielkiej Brytanii i ... zaczął szlifować język :)

    B) mniej zabawna - przynajmniej dla CNBC - jest historia z USA. Reklamodawcy zamieszczają swoje reklamy w konkretnych stacjach wg pewnych kryteriów - tego, kto ogląda stację. Amerykańskie CNBC miało przez lata bardzo dobrą oglądalność w grupie menadżerów w wieku 40-50 - bardzo poszukiwanej przez reklamodawców. Ale nagle stacja straciła oglądalność w tej grupie bez wyraźnego powodu. Po śledztwie okazało się, że oglądalność CNBC przez lata nabijał namiętny widz z panelu respondentów. Problem w tym, że ... skończył 50 lat i trafił do starszej grupy wiekowej :) CNBC miało więc od tamtego czasu lepszą oglądalność właśnie w tej grupie wiekowej ;)

  3. Julian jest z ITI ?

     

    Julien jest z C+ : http://pl.linkedin.com/pub/julien-verley/14/457/980

     

    Julien jest z C+, ale w zarządzie reprezentuje interesy Grupy TVN S.A. (Jest z nadania zarządu TVN S.A., zbieżność z poprzednimi miejscami zatrudnienia jest trochę "przypadkowa".)

     

    Swoją drogą skoro Mońka nadzorowała komunikację i marketing to wydaje się naturalnym, że powinni się z nią pożegnać. Natomiast mam coraz większe wrażenie, że managerowie ITI przejmują kolejny dział w nC+, teraz to już chyba nic starej ekipie nie zostanie, poza nadawaniem.

  4. Generalnie wszystko, co związane z nc+ powstaje głównie na infrastrukturze technicznej, platformie crm, osobowości prawnej, serwerach internetowych N/ITI Neovision. Powtarzałem to też w wpisach na blogu, takie były też informacje już w grudniu 2011, kiedy właśnie tak mówił Tellenbach o fuzji :) Także ICA C+ będzie działać, bo pewnie niewiele się tam zmieni, jeśli cokolwiek :)

  5. W ITI chcieli, by pozostawić także pakietyzację po nce (zresztą jeśli wziąć pod uwagę to, kto się tym ma zajmować ...), ale wg mnie to trochę nieważny problem, bo i tak dziś raczej rządzą mixy niż 6 pakietów po 16zł, jak to było na początku N.

     

    Natomiast czy zniknie nSport i nPremium i dzięki temu będzie można zerwać bieżące umowy? Hm, a co jeśli powstanie Sport+, a abonenci nPremium otrzymają dostęp do (Canal+, Canal+ Film, Canal+ Sport, Canal+ Gol)? Moim zdaniem wtedy nie ma możliwości zerwania bieżących umów, a w ten sposób w zasadzie eliminuje się problem z "wyrzucanymi" kanałami - wszystkie inne mogą być jakiś czas jeszcze emitowane na satelicie (przecież skoro mieści się na SAT cała Nka i cała C+ to i nowa się zmieści, nawet jeżeli dodano by kilka nowości) ...

  6. Przyznam, że zaciekawił mnie post luciusa. O ile nie wątpię, że łatwo utrzymać sytuację, w której jeszcze jakiś czas istnieje oferta Cyfry+, a formalnie n zmienia się w nc+ (Tak od początku mówił zresztą prezes Tellenbach), o tyle trochę ciężko wyobrazić mi sobie sytuację, w której dalej utrzymana zostanie oferta samej n (bo przecież formalnie oznaczałoby, że na rynku pozostają takie marki - zaznaczam, że nie kanały - jak nSport czy przede wszystkim nPremium). Logiczne byłoby po zebraniu wszystkim przecieków stwierdzenie, że skoro z nki zostaje sprzęt ADB oraz system sprzedaży, a z Canal+ przede wszystkim własny content to nowa nc+ będzie budowana na formalnych podstawach spółki ITI Neovision i tam będą jakby "migrować" abonenci starej Cyfry+ oraz automatycznie klienci nki. Przeciwne stwierdzenie prowadziłoby do wniosku, że nowa platforma będzie budowana jedynie o usługi i kanały, które znamy, a przecież aż się prosi o ściągnięcie kilku nowych kanałów (choćby Travel Channel HD) i usunięcie kilku niepotrzebnych. Z drugiej strony na nowości nie potrzeba wiele miejsca, a platformy póki co się "mieszczą" na wykorzystywanej przestrzeni. Zabawne będzie jedynie, że abonenci n i C+ będą co chwila otrzymywać jakieś usługi obrandowane marką nC+ (choćby w ramach nVOD net).

     

    PS. Skoro ta nazwa już tak oficjalnie zostaje ... To jak będą się nazywać "usługi" nowej platformy? :) nC+ VOD? nC+ Go? nC+ VOD net? :) nC+ Box ? ;)

  7. Kicz? Nie, akurat nie kicz :) Mi się właśnie wydaje, że to, co się poprawiło to detale w studiu, dynamizm. Bim też jest bardzo w porządku. Natomiast wbrew temu, co ktoś tu powiedział - to trochę nie podobają mi się niektóre elementy oprawy, szczególnie chodzi mi o belki. Ale to kwestia ocenna.

  8. "W drugiej transakcji majątek spółki Canal+ Cyfrowy, po jej uprzednim przekształceniu w spółkę akcyjną, zostanie przeniesiony na ITI Neovision w zamian za akcje w podwyższonym kapitale zakładowym"

     

    Chyba wszystko jasne :D

     

    Nie rozumiem - możesz mi to wyjaśnić , o co w tym fragmencie chodzi ? :roll:

     

    Chodzi o to, że formalnie spółka Canal+Cyfrowy Sp. z o.o. zniknie, a wszystkie kanały, platformę, rachunki będziemy otrzymywać od spółki ITI Neovision lub tej spółki o nowej nazwie. Inaczej mówiąc: nowa platforma formalnie będzie budowana na Nce, nie na Cyfrze+. Nie jest to nowa informacja, bo wprawdzie w rozmowach kuluarowych, ale mówił o tym Tellenbach podczas ogłoszenia przejęcia w grudniu 2011. Nie wiązałbym tej informacji z marką przyszłej platformy i sposobu nią zarządzania, ale też na pewno nie jest tak, że Canal+ dyktuje wszystkie warunki.

  9. Wszystko zależy od ogólnej koncepcji fuzji. Kierownictwo Nki czuje się dosyć pewnie, można od nich np. usłyszeć, że formalnie przeżyje spółka zarządzająca Nką, a nie Cyfrą+. Można też wyciągnąć wniosek, że nowa platforma to będzie bardziej wizja Tellenbacha niż Mońki. Także na pewno warto gościa słuchać. Mi się jednak wydaje, że nPremium nie przeżyje. Ja stawiam na to, że pozostanie pakiet Canal+, a dodatkowo stworzony zostanie pakiet filmowych kanałów premium (czyli coś bliżej starych nFilmów). Byłoby to dosyć logiczne - i w sumie chyba najłatwiejsze rozwiązanie.

  10. Ciekawe jaka będzie nazwa nowej platofrmy stworzonej przez Cyfre i N 8)

    Na razie roboczo się to nazywa "NC+" :P Tellenbach zwrócił uwagę, że nowa marka ma oddawać tę technologiczną stronę N, takie powiedzmy nowoczesne postrzeganie marki, szczególnie związane z HD, a jednocześnie podkreślać markę Canal+. Marketingowo to się robi podobnie jak do ankiety w tym temacie - nowa spółka zrobi badania i w zależność od tego na co będą chcieli postawić - wybiorą odpowiednią markę. Czuję, że skończy się to na tym prostym N+ z paczką Canal+.

  11. Na szybko, bo ze smarta: nie ma co liczyc poki co na jakiekolwiek ruchy w sprawie wspolnej oferty. Wyraznie widac, ze obie spolki chca, zeby kurz troche opadl po samej transakcji. Sama platforma bedzie budowana 'jakby od zera', lacznie z badaniami marketingowymi dot. marki, oferty. Oferta bedzie tez chyba inaczej budowana niz w przypadku fuzji z Wizja. Zarowno prezes Tellenbach, jak i Mońka staraja sie raczej skupic w ofercie jak najwiecej contentu z obydwu bukietow.

     

    Generalnie: da sie odczuc, ze nowa platforma pod wzgledem organizacyjnym, zarzadzania bedzie bardziej nkowa, natomiast z 'duchem' Canal+ (nie mylic z Cyfra+)

     

    Ps. Widze ze informacja nadal jest malo zrozumiala. NIE BEDZIE zadnych ruchow (dot kanalow wlasnych, npremium czy canal plus) przynajmniej do czasu kiedy pojawi sie stanowisko organow regulacyjnych - takie jest oficjalne, wielokrotnie podkreslane zdanie na konferencji i w jej kuluarach. Co nie znaczy ze decyzja nie zostanie zmieniona - choc i ja sie tego >nie spodziewam<.

  12. TVN zrobił dobry deal. Dostanie pieniądze w zamian za udziały i niewiele straci. Ciekawe, że prezesem nowej platformy będzie Tellenbach, według mnie oznacza to, że Canal+ zarządzanie oddaje tvnowi - swoją drogą ciekawe, jaki będzie to miało wpływ na ofertę nowej platformy. Inaczej mówiąc: prawdą było to co pisała Rzeczpospolita: wspólnicy ITI się pokłócili, a w nowej umowie chodzi o to, by ratować i biznes TVN i biznes Canal+. To widać nawet w wielkości przejętych wzajemnych udziałów.

  13. Spojrzałem na tę ramówkę i ... żenada.

    Wolę swój C+. Na tym npremium jest praktycznie wszystko to, co daawno już widziałem.Filmy z la 90-tych na kanałach premium ??? - chyba komuś coś się pomyliło. Nowsze filmy są na TVN. No cóż , zobaczymy od 1 stycznia, ale na razie nie widzę nic zachęcającego.

     

    Zupełnie się nie zgadzam. To nam wmówiono, że w paczkach premium nie ma filmów "archiwalnych". Są - i jak najbardziej powinny być. Nie w nadmiarze, nie jako "premiera", ale jako stały element ramówki. Ja już często nie pamiętam, co oglądałem 8-9 lat temu, co nie znaczy, że nie obejrzałbym filmu z tamtego okresu. Choćby dla samego urozmaicenia czy z tego powodu, że mam więcej czasu.

     

    Natomiast co do nowości to jasna sprawa, że oglądałeś te filmy, bo widać, że nPremium na początku wpuści kilkanaście pozycji, które zbudują ramówkę. Pełne wdrożenie nastąpi w 2-3 miesiącu, kiedy do ramówki będą dokładane tylko nowości i będzie pełna cyrkulacja oferty.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...