Skocz do zawartości

AliAs99

Użytkownik
  • Postów

    106
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez AliAs99

  1. 6 godzin temu, PawelTSW napisał(a):

    Wyłączą, bo nie znasz regulaminu multiroom. 

    Czasem trwa to kilka dni, więc się tak nie ciesz ;)

    Minęło 8 dni, a usługa multiroom nadal działa.  Dziś zaktualizowałem uprawnienia.
    Ile czasu powinno minąć?

    Inaczej. Po ilu dniach, jeśli okaże się, że multiroom nadal działa, wycofasz się ze swoich stwierdzeń, przyznasz, że się myliłeś i że Cyfra+ jednak nie wyłącza tej usługi po okresie oznaczonym umowy?

    I oczywiście przestaniesz rozgłaszać, że:

    W dniu 24.02.2023 o 18:27, PawelTSW napisał(a):

    umowa przejdzie na nieokreślony i zgaśnie jedna karta. 

    • Popieram 1
  2. Właściwie to mi na karcie dodatkowej specjalnie nie zależy, wszystko mi jedno, czy mam Cameleon, czy Cayman. Aktualnie , od kilku lat w ogóle nie korzystam z telewizji satelitarnej, więc to nie jest teraz ważne, jaki mam pakiet, jaki mam dekoder lub moduł, jakie mam karty. Ale może za jakiś czas będę używał (może już latem), więc mam tę umowę na wszelki wypadek.
    Jednak przede wszystkim nie cierpię bezczelnych konsultantów i chciałem się przekonać, czy mi wyłączą usługę, czy nie. No i nie wyłączyli, choć grozili, że to zrobią. Mieli wyłączyć 1 kwietnia.

    • Popieram 1
  3. W dniu 24.02.2023 o 18:27, PawelTSW napisał(a):

    Nie, czekać aż umowa przejdzie na nieokreślony i zgaśnie jedna karta. 

     

    W dniu 8.03.2023 o 13:27, ircios napisał(a):

    tracisz czas tu na forum pisząc o skargach, które wniesiesz, ale i tak nic nie dadzą,  bo umowana MR kończy się z ostatnim dniem obowiązywania promocji, czyli wraz z Twoim okresem końcem zobowiązania.


    Powyższe stwierdzenia nie są prawdziwe.
    Właśnie przeszedłem z okresu oznaczonego umowy na czas nieokreślony. Pakiet Nowy Start+, cena 9.99 w okresie oznaczonym, 13,99 później. Multiroom po Cyfrze+ - dwie niezależne karty - dekoder nc+ PremiumBox  z dyskiem (z kartą Cameleon)  i moduł Canal+ CI+ (z kartą Cayman).
    Pod koniec okresu oznaczonego wiele telefonów od konsultantów, w większości mało przyjemnych. W szczególności, kilkakrotna rozmowa z niemiłą Pani konsultantką, która była szczególnie agresywna, konfrontacyjna i napastliwa.
    Konsultanci albo są niedouczeni, albo kłamią, albo okłamywano ich na szkoleniach. Np. często zaczynali rozmowę: "Telefonuję w związku z kończącą się umową...". Ja na to, że powinniśmy być precyzyjni - umowa się nie kończy, lecz przechodzi na czas nieoznaczony. Umowę albo trzeba wypowiedzieć, albo strony muszą zgodzić się na zmianę warunków umowy. W moim przypadku żadna ze stron nie wypowiedziała umowy, ani nie zgodziliśmy się na zmianę.
    Niekiedy rozmowa zaczynała się tak: "W związku z zabezpieczeniem treści musimy wyłączyć u pana usługę multiroom". Ja na to, że usługę multiroom mam w warunkach umowy, więc wyłączenie jej byłoby zmianą warunków umowy, na co nie wyrażam zgody.

    "Zgodnie z umową usługa multiroom może być wyłączona na koniec okresu oznaczonego". Bzdura, nie ma takiego zapisu w umowie.

    "Informowaliśmy pana przez e-mail o zasadach zabezpieczenia treści i o konsekwencjach - wyłączeniu usługi multiroom w pana konfiguracji". Ja na to, że wyraziłem zgodę na korespondencję przez e-mail, ale tylko w celach marketingowych. Przez e-mail nie można mnie informować o zmianach w mojej umowie. A tak w ogóle na zmiany w umowie muszę wyrazić zgodę. Jednostronna zmiana w umowie, czy też wypowiedzenie umowy, wymaga formy pisemnej.

    "Wyłączymy usługę zgodnie z umową". Chodzi o dokument Regulamin świadczenia usług z dnia 12.12.2018 r.), rozdział IV, punkt 7. "W przypadku naruszenia bezpieczeństwa lub integralności usług Dostawca usług podejmuje proporcjonalne i uzasadnione środki mające na celu zapobieganie i przeciwdziałanie wskazanym naruszeniom, które zagrażają bezpieczeństwu usług lub przerywa/ogranicza świadczenie usług".
    Ja na to, że w moim przypadku nie nastąpiło naruszenia zasad bezpieczeństwa w momencie przejścia z okresu nieoznaczonego na czas nieoznaczony. Moja konfiguracja, aczkolwiek być może niewygodna dla dostawcy usług, nie narusza zasad bezpieczeństwa lub integralności. Używanie takiego sprzętu, jak mój, jest dopuszczalne.

    "Od dnia 1 kwietnia nie będzie Pan mógł korzystać z usługi multiroom". Będzie to złamanie umowy i będą tego konsekwencje.

    "Karta w usłudze zostanie deaktywowana. Proszę zwrócić sprzęt (moduł i kartę) w ciągu 14 dni. W przypadku nieterminowego zwrotu będą naliczane kary umowne". Wkrótce się przekonamy.

    Oczywiście były też propozycje nowej umowy - trzeba byłoby podpisać np. dwie umowy - jedna na pakiet Relax za 15 zł, druga na pakiet Extra+ z Canal+ za 40 zł. Nie przyjąłem tych propozycji.

    Dziś włączyłem odbiór na module, zaktualizowałem uprawnienia - karta działa, przyjęła nowe uprawnienia.
    Otrzymałem fakturę na miesiąc kwiecień - 13,99. Na fakturze wymienione są usługi, a pośród nich, w opcjach dodatkowych, jest usługa multiroom.
     

    • Popieram 1
  4. Mecz tenisowy Miedwiediew - Dimitrow, półfinał turnieju w Rotterdamie, nie zmieścił się w ramówce Polsat Sport, Sport Extra lub Sport News.
    Będzie transmitowany na żywo na stronie internetowej polsatsport.pl.
    https://www.polsatsport.pl/wiadomosc/2023-02-18/atp-w-rotterdamie-daniil-miedwiediew-grigor-dimitrow-transmisja-na-polsatsport-pl/

    Godzina 15:00.
    Dlaczego nie będzie takiej transmisji na Polsat Box Go?
    A może będzie, a ja nie umiem znaleźć.

  5. @menthal
    Co do OSCama, racja. Możliwa jest inna konfiguracja urządzeń, niż dekoder z Eniogmą.
    Co do Cameleonów - działają, ale dla użytkowników splitterów, własnych modułów, własnych tanich dekoderów - już nie.
    Chodziło mi o to, że operator likwiduje odbiór na Cameleonach pod pretekstem zabezpieczania treści. A to uderza nie w sharing, lecz w w splittery, własne moduły.

     

    • Lubię to 1
  6. Uzupełnienie.
    Jeśli operator mimo wszystko będzie próbował włączać ECP dla kanału 4K, to już nie po to, żeby zabezpieczyć przed sharingiem, lecz próbować zabezpieczenia przed streamingiem kanału. Ale to raczej nie będzie miało dużego sensu. Stream bez transkodowania daje za duży strumień danych, zaś stream z transkodowaniem i tak będzie możliwy, nawet z dekodera operatora, gdyż zabezpieczenia HDCP nie są zbyt wymagające.

     

  7. Korekcja zadziałała akurat dobrze. :)

    Ale nie o tym chciałem.
    Cała ta dyskusja o ECP, jest, być może, już zupełnie bezprzedmiotowa.
    Operator poradził sobie inaczej i już nie musi stosować zabezpieczeń ECP dla zabezpieczenia treści 4K.
    Po prostu kanał CANAL+ 4K Ultra HD działa w tej chwili tylko na sprzęcie operatora: dekoderze 4K ULTRABOX+ i na czarnym module CAM CI+ 4K ECP.
    Jeśli komuś działa ten kanał jeszcze na module niebieskim, albo po wyciągnięciu danych z modułu niebieskiego, albo w sharingu, albo po kupieniu linijek na Aliexpress, to być może tylko tymczasowo, jeszcze góra miesiąc lub półtora. Do wygaśnięcia uprawnień.
    O ile mi wiadomo nikomu jeszcze nie udało się wydobyć kluczy z wymienionych wyżej dekodera i czarnego modułu.

     

    Wynika z tego, że te tak bardzo chronione treści 4K mogłyby być (prawdopodobnie) już obronione bez zastosowania technologii ECP i bez likwidacji kart Cameleon.
    Zatem dalsze restrykcje mijają się z celem. Włączanie ECP w tej chwili nie ma głębszego sensu; może będzie miało w przyszłości, gdy dotychczasowe zabezpieczenia zostaną złamane.
    Z tego samego powodu walka operatora ze splitterami też nie służyła ochronie treści, bo, jak się wydaje, nacisk jest głównie na ochronę treści 4K.

    Wprowadzenie długości słowa 6E nie posłużyło do walki z sharingiem, lecz ze sprzętem użytkowników. Wyeliminowane zostały splittery i tanie dekodery, Ferguson, Opticum i podobne.

    Uderzyło w mniej zamożnych abonentów platformy, gdyż ci bardziej zamożni mogli mieć dekodery z Enigmą. Cały czas mowa oczywiście o abonentach z własnym sprzętem.

     

    Nie zanosi się na to, żeby operator bronił treści innych niż 4K. W tej chwili pozostałe kanały działają na własnym sprzęcie zarówno u posiadaczy kart Cameleon, kart Cayman i kart Conax. Tylko nie na splitterach, nie na modułach własnych i nie na dekoderach bez Enigmy.

     

    • Popieram 1
  8. Pace 7241 to dekoder już nieco leciwy. Potrzebny byłby wysiłek być może  nieco większy.

    Co będzie potrzebne?
    1. Odpowiedni OSCam - taki który obsłuży system Nagra 1813. OSCam dla procesorów SH4 (Pace 7241 ma właśnie taki procesor). OSCam jest dostępny publicznie.
    2. Przy konfiguracji OSCama'a wpisanie odpowiednich wartości kluczy. Klucze są do wyszukania w necie, o niektóre z nich trzeba się zwrócić z prośbą.
    3. Niestety potrzebny będzie chyba zakup zewnętrznego czytnika kart, bo w przypadku OSCam'a dla SH4, są kłopoty z czytnikiem wewnętrznym.
     

    Nie mogę podać więcej szczegółów. Ani podać linków. Tutaj nie jest do tego miejsce. Tu możemy rozmawiać tylko ogólnie o zabezpieczeniach.

  9. 8 godzin temu, Zielony#MaXX napisał:

     czy pod zestawem OSCAM + Camel  coś można zrobić?

     

     

    Chwilowo jeszcze tak. Przyszłość jest niewiadoma.
    Pewne utrudnienia stwarzane przez operatora można pokonać, innych nie.

     

    1. Przesyłanie na karty tzw. FEDC - zastąpienie identyfikatora 0068 przez FEDC. OSCam radzi sobie z tym bez trudu. Istnieje też rozwiązanie dla splitterów, modułów lub dekoderów bez OSCama - sprzętowy konwerter FEDC.

    2. Utworzenie na satelicie kanałów, które nie są dekodowane przez karty Cameleon (brak kodowania Seca i/lub Nagra 1813). Np. CANAL+ 4k (brak 1813 i Seca) lub Biznes24 (brak Seca). W tym pierwszym przypadku nic się oczywiście nie da zrobić (mając kartę Cameleon), w drugim przypadku rozwiązanie jest dostępne. W OSCam można przełączyć kartę do pracy w systemie Nagra 1813. Klucze są publicznie dostępne, OSCam także.

     

    3. Zmiana długości ECM z 64 na 6F na wybranych kanałach. Liczba dotkniętych kanałów systematycznie się powiększa. W konsekwencji odbiór w trybie Seca staje się niemożliwy. Dla trybu Nagra 1813 rozwiązaniem jest odpowiedni OSCam. Klucze są dostępne prawie publicznie.

     

    Czego możemy się spodziewać?
    Oczywiście ECM 6F na większej ilości kanałów, co wyeliminuje splittery, niezależne moduły i odbiorniki bez Enigmy. Następnie raczej definitywne usunięcie kodowania Seca z satelity. Potem być może dalsze restrykcje dla Nagra 1813. Być może uda się operatorowi przełączyć kodowanie z trybu "global pairing" do trybu "unique pairing". Tego nie wiadomo.
    No ale pozostaje jeszcze walka operatora z zabezpieczeniami systemu kodowania Nagra 1884. Bo i tutaj OSCam jest publicznie dostępny. Tylko klucze są trudniejsze do uzyskania.
     

    • Dzięki 2
  10. Jak rozumiem, na tym forum nie ma już jakiegoś następnego przykładu, że na module niebieskim działają kanały z zabezpieczeniem ECP.
    Podany przykład z tego forum okazał się niewypałem.
    Ale inne przykłady znajdują się na niesprecyzowanych innych forach.
    Można prosić o konkrety?
    Jeśli to nie kłopot.
    Fakty, fakty, proszę.

     

    ====

     

    A na kopercie - nazwisko I Łódź… i ta ulica z numerem,
    I pamiętam wszystko: Że znaczek był z Belwederem,
    A jak wrzucałem list do skrzynki, To przechodził tatuś Halinki,

     

  11. 28 minut temu, tail# napisał:

     

    Niestety, przykład jest chybiony. Tu nie ma potwierdzenia, że na module niebieskim działają programy z zabezpieczeniem ECP.
    Użytkownik @mikoko stwierdził, że wtedy, gdy posiadał moduł niebieski, działały mu kanały włącznie z kanałem CANAL+ 4K.
    Było to wtedy, gdy nie prowadzono jaszcze testów zabezpieczeń ECP.
    Potem użytkownik @mikoko wymienił moduł niebieski na moduł czarny.


    I to ma być dowód tego, że moduł niebieski działa na kanałach nadawanych z zabezpieczeniem ECP?
    Litości.

     

    ====

     

    List był do wuja Leona, A skrzynka była czerwona,
    A koperta… no, taka… tego… Nic takiego nadzwyczajnego,

     

     

  12. 1 godzinę temu, tail# napisał:

    Masz potwierdzenie w inny wątku i przestań już "filozofować", bo to nie ma nic wspólnego ze stanem faktycznym.


    A dokładnie gdzie? W którym miejscu?
    Jeśli to nie kłopot.
    Fakty, fakty, proszę.
     

     

    Godzinę temu, ircios napisał:

    To po co je Tworzysz? Mało ich Tu?


    Też poproszę o fakty.
    Nie o podtrzymywanie legendy.
    Jakoby niebieskie moduły odbierają program nadawany z zabezpieczeniem ECP.

     

    ====

     

    I jeden oficer też wrzucał, Wysoki - wysoki, Taki wysoki, że jak wrzucał, to kucał,
    I jechała taksówka… i powóz… I krowę prowadzili… i trąbił autobus,
    I szły jakieś trzy dziewczynki, Jak wrzucałem ten list do skrzynki…

    Ciocia głową pokiwała, Otworzyła szeroko oczy ze zdumienia:
    - Oj, Grzesiu, Grzesiu! Przecież ja ci wcale nie dałam Żadnego listu do wrzucenia!…

     

  13. 16 godzin temu, tail# napisał:

    Dzisiejsze testy pokazały, że jest wręcz odwrotnie. Na niebieskich modułach problemu nie było, a na czarnych i owszem.

     

    Tak pokazały dzisiejsze testy? Naprawdę? A u kogo?
    Kto i gdzie potwierdził, że na niebieskim module działał mu kanał CANAL+ Now?

    Jeden człowiek wprowadza taką hipotezę na forum, jakoby na niebieskim module wszystko było OK, a już chwilę potem kilkanaście osób powtarza tę niesprawdzoną informację. I wielu zastanawia się, dlaczego.

     

    Testy trwały za krótko. Wiele osób nie zdążyło nawet wrócić z pracy, już o zjedzeniu obiadu nie wspominając.
    Do testów źle dobrano kanał telewizyjny. Nie wszyscy posiadacze modułów mają w pakiecie kanał CANAL+ Now.
    Taka plansza testowa powinna być obecna cały czas na satelicie, to naprawdę prawie nic nie kosztuje.
    Platforma CANAL+ kolejny raz dała przykład działań bezsensownych i nieprzemyślanych.

     

     

    • Popieram 1
  14. Na dekoderach (czy to dekoderach platformy, czy niezależnych) nic by się nie wydarzyło. Chyba, że korzystamy z modułu włożonego do dekodera. Np. do dekodera Vu+ włożymy moduł CANAL+.
    ECP dotyczy tylko modułów. Oczywiście możliwe są inne zabezpieczenia.
    Zabezpieczenie ECP może być załączone na konkretnej audycji zarówno przez nadawcę treści, jak i przez twórcę treści.

  15. Niekoniecznie. ECP to standard komunikacji między modułem, a odbiornikiem (albo telewizorem, albo dekoderem z gniazdem CI+). Nie obowiązuje to dla dekoderów, które korzystają z karty wprost.
     

    Co do wczorajszego przypadku braku odbioru na modułach zarówno na kanale CANAL+ PREMIUM, jak i CANAL+ 4K, to mogło to być spowodowane tym, że zabezpieczenie ECP włączył nie tyle nadawca (platforma CANAL+), lecz twórca treści (jak rozumiem, Premier League). To oczywiście tylko teoria, nie znam sprawy, ale standard ECP to dopuszcza.

  16. Otóż takie dziadostwo, jak splitter, bardzo się przydaje, jeśli posiadamy jakieś inne odbiorniki poza dekoderami z Enigmą. Czy to będą niedrogie dekodery z czytnikiem kart (w systemie Seca), czy to będą moduły (istnieje duża gama modułów wielosystemowych lub tylko Seca) włożone np. do odbiornika telewizyjnego. Nie trzeba wcale ich łączyć w sieć LAN, w przypadku modułów, jest to w większości nawet niemożliwe.
    Zaprawdę, istnieją inne urządzenia oprócz boxów z E2.

    Nadmienię, że mój akurat dziadowski splitter obsługuje dwie karty: jedna Conax z kablówki, druga Seca z platformy satelitarnej. Klienci tego splittera to urządzenia (dekodery lub moduły) podłączone kablem, lub nawet bezprzewodowo. Wśród nich dekodery z Enigmą lub te proste.
    Poza tym, ten mój dziadowski splitter ma także funkcję blockera, co się przydaje np. przy przedłużeniu sobie uprawnień, albo ochronie przed FEDC.

    • Popieram 2
    • Lubię to 1
  17.  

    W dniu 24.06.2020 o 12:44, SatExpert napisał:

     6A to nie koniec świata, jak ktoś się wtajemniczy i nabędzie dekoder oparty na Linuxie to mu Camel jeszcze trochę podziała

     

    Bałbym się doradzać komuś zakup dekodera na Linuksie, dopóki nie będą znane wszystkie zmiany, które są teraz przygotowywane. Już nawet 6A jest bardzo dużym problemem dla kart Cameleon , bowiem wymaga posiadania kluczy sprzętowych NUID i dCWPK, a ich uzyskanie jest skomplikowane i kosztowne.
    A mogą być wprowadzone przecież inne zabezpieczenia. Więc informacja, że Linux sobie poradzi jest nieco przedwczesna.

     

     

    W dniu 22.06.2020 o 19:40, rzutnik napisał:

    Czytałem ten wątek ale trochę tego było: jedni piszą że cameleony dalej będą działać ale na oscam, inni że można zmienić camele na conaxy i wszystko zadziała na oscam, jeszcze inni, że tylko tunery (moduły) parowane z conax-ami. Jeszcze gdzieś czytałem że wszystko może być po staremu (czyli dowolne własne tunery) ale to już wiedza tylko dla wtajemniczonych i nie do podawania na forum. W sumie po lekturze tego wątku to jedna wielka niewiadoma co będzie.

     

    OSCam nie jest czymś nielegalnym (podobnie jak posiadanie noża lub siekiery) dopóki nie używa się go np. do sharingu. Zadałem sobie ostatnio nieco trudu, żeby zobaczyć, jakie mam szanse odbierać nadal kanały telewizji z satelity przy pomocy własnej karty i dekodera z OSCam'em, informacjami mogę się podzielić. Wiadomo, jak jest aktualnie, za kilka dni może się to zmienić.

     

    1. Karta Cameleon w trybie Seca. To najprostszy sposób odbioru. Działa na niezależnym sprzęcie: modułach i dekoderach (nie tylko w OSCam), również na splitterach. Nie są potrzebne żadne dane z karty. Operator wprowadzał pewne utrudnienia przesyłając na karty tzw. FEDC, można temu zaradzić albo w systemie OSCam, albo przez odpowiedni konwerter. Ten sposób odbioru (Seca) raczej na pewno zostanie zablokowany w lipcu.


    2. Karta Cameleon w trybie Nagra 1813 (global pairing). Potrzebny jest dekoder z odpowiednio przygotowanym systemem OSCam (wersja publiczna od marca 2019 r.). Do konfiguracji systemu OSCam można użyć pewnych danych (liczb) dostępnych publicznie. Ta wersja prawdopodobnie również wkrótce nie będzie działać. W chwili obecnej już istnieje kilka kanałów, które nie działają w tym trybie (global pairing) ze względu na zmianę długości klucza z 64 na 6A (np. Biznes24, Private TV).


    3. Karta Cameleon w trybie Nagra 1813 (generic pairing). Odpowiednio przygotowany OSCam (wersja publiczna od czerwca 2019 r.) wymaga dodatkowych danych pochodzących z dekodera, pary NUID-dCWPK. Co ciekawe, mogą to być dane z innego dekodera, niż dekoder od posiadanej karty,  jednak takie dane raczej nie będą udostępnione publicznie, ze względu na możliwość identyfikacji sprzętu lub możliwość zablokowania przez operatora. Dane są możliwe do uzyskania z dekoderów Pace i Sagemcom DSI83/DSI87, jednak potrzebny jest odpowiedni sprzęt i umiejętności. Koszty kilkuset złotych, ryzyko upublicznienia, ryzyko zablokowania danych, do tego dochodzi brak gwarancji, że operator nie zmieni sposobu zabezpieczeń.

     

    4. Karta Cayman (w trybie Nagra 1884). Istnieje odpowiedni OSCam (wersja publiczna od lipca 2019 r.) i wymaga danych z dekodera NUID, CWPK. Uwagi podobne, jak dla karty Cameleon - p.3.

     

    5. Carta Conax z RSA. Karta pochodząca z dekoderów ADB 5800S/5800SX (modele BSKA, BSLA). Z karty można wydobyć klucz RSA, nawet nie posiadając dekodera. Umieszczamy kartę w czytniku i uruchamiamy program RSA_FIX do odczytu RSA (ewentualnie można też uzyskać to w OSCam'ie). Istnieje OSCam, do którego wpisujemy uzyskany klucz RSA. Sytuacja skomplikowała się w marcu 2020 r., kiedy to operator zmienił tzw. exponent (z 000000010001 na 100000020001) i przysłał nowe RSA. Jeśli karta posiada nowe RSA, to wyliczenie RSA nie jest możliwe. Ratunkiem jest np. blokowanie zapisu na kartę nowego RSA. Można też wrócić do starego RSA, jeśli posiadamy, lub uzyskamy instrukcję EMM-U, która zapisuje na karcie stare RSA.

     

    6. Karta Conax z CWPK. Karta pochodząca z dekoderów ADB 2849ST/2850ST/2851S. Z zestawu dekoder+karta można uzyskać klucz CWPK przez wrzucenie do dekodera exploita po sieci LAN. Metoda wrzucenia exploita została odkryta przez Security Explorations (SRP-2018-02). Istnieje odpowiedni OSCam (od marca 2019 r.), który może zostać użyty z kluczem CWPK.

     

    Wymienione powyżej metody używania karty w dekoderze z systemem OSCam, to metody, które działają dziś. Wkrótce się okaże, co zostanie zablokowane od lipca 2020.

     

    • Dzięki 4
  18. 11 godzin temu, tail# napisał:

    Zgodnie z tym co piszesz to jeżeli na niebieskim nie będzie działać, to również nie będzie na tunerach operatora. Więc to chyba nie tak działa ECP.


    Moduł niebieski to inny sprzęt niż tuner operatora.
    ECP jest standardem komunikacji między modułem CI+, a odbiornikiem. Odbiornikiem jest urządzenie w którym moduł zostanie umieszczony - telewizor lub dekoder z gniazdem CI+.

    Dekodery operatora komunikują się z kartą bezpośrednio, w tym przypadku standard ECP nie ma zastosowania. Odbiór na dekoderach operatora będzie więc możliwy - leży to w gestii operatora.

    Może się to udać także na niezależnych dekoderach lub modułach, które będą umiały skomunikować się z kartą bezpośrednio, bez pośrednictwa modułu operatora. To pole do popisu dla Oscam'a lub innych sposobów komunikacji z kartą.

    Operator CANAL+ informuje, że zabezpieczenia ECP będą włączane dla niektórych treści na kanale CANAL+ 4K UltraHD.
    Użytkownicy niebieskich modułów otrzymują info, że od lipca mogą nie zobaczyć wszystkich treści na tym kanale i że powinni wymienić moduł.

    Wygląda na to, że, jeśli nadawca (operator CANAL+) lub producent treści włączą zabezpieczenie ECP, to kanał z tym zabezpieczeniem będzie mógł być odbierany tylko na module czarnym CI+ ECP lub na dekoderze operatora. Pomijam dekodery niezależne, gdyż nie wiem, czy Oscam radzi sobie z kartą Cayman operatora CANAL+.

  19. W dniu 14.06.2020 o 17:43, tail# napisał:

    Niebieski moduł ma "przewagę" nad tym z ECP między innymi dlatego, że będzie działał na niecertyfikowanym sprzęcie, czego nie można powiedzieć o tym najnowszym (czarnym), w przypadku kiedy operator lub właściciel "kontentu" nakaże włączyć taką funkcję. Moduły z ECP to całkowicie nietrafiony pomysł i wymuszanie na użytkowniku, aby korzystał tylko z odpowiedniego sprzętu, który posiada certyfikację, którego na dzień dzisiejszy jest niewiele.

     

    Ponieważ nikt nie sprostował nieprawdziwych informacji dotyczących modułów więc ja muszę to zrobić.

    Otóż niebieski moduł nie ma żadnej przewagi nad czarnym, jest więc przeciwnie.
    Rozważmy kilka scenariuszy. Jeśli dekoder lub telewizor nie ma slotu w standardzie CI+, to żaden  moduł nie będzie działał. Załóżmy więc, że odbiornik posiada slot CI+ i tuner satelitarny.
    1. Jeśli odbiornik posiada certyfikat ECP, a kanał jest nadawany z ECP, to moduł niebieski nie da rady, a moduł czarny da radę.
    2. Jeśli odbiornik posiada certyfikat ECP, a kanał jest nadawany bez ECP, to oba moduły będą OK.

    3. Jeśli odbiornik nie ma certyfikatu ECP, a kanał jest nadawany z ECP, to nie będzie dobrze przy zastosowaniu jakiegokolwiek modułu.

    4. Jeśli odbiornik nie ma certyfikatu ECP, a kanał jest nadawany bez ECP, to będzie OK przy obu modułach.

     

    Lepszym modułem jest więc moduł czarny.
    Dodatkowo, jak raportują użytkownicy modułów, czarny moduł jest szybszy, szczególnie przy inicjalizacji.

  20. Dzięki za naprawę napisów TLX na wspomnianych kanałach TVP.
    Teraz plansza informacyjna nie wyświetla się i nie przeszkadza w oglądaniu.

    Pozostaje problem braku napisów DVB, szczególnie tam, gdzie w ogóle nie ma teletekstu (np. TVP ABC), lub tam, gdzie teletekst po prostu z satelity nie jest nadawany (np. TVP Rozrywka).
    Zatem na kanałach TVP ABC, TVP HD, TVP Rozrywka, TVP Sport - brak napisów zarówno w teletekście (telegazecie), jak i napisów DVB.

     

    Na kanałach, gdzie napisy TLX są obecne, i tak dobrze byłoby nadawać również napisy DVB - są lepiej obsługiwane w wielu odbiornikach i są ładniejsze. :)
    Rozumiem, gdy nadawca kanału nie udostępnia napisów w ogóle, jednak TVP oferuje napisy do wszystkich swoich kanałów.
    http://www.tvp.pl/dostepnosc/napisy-dla-nieslyszacych
     

  21. Prośba do pracowników technicznych platformy nc+:
     

    Dzień dobry,
    Na kanałach (nadawanych z  transponderów nc+): TVP Kultura, TVP Historia, TVP Seriale, TVP 3, należałoby poprawić identyfikator napisów w teletekście. Zamiast numeru 777 powinien być numer 778. Jeśli jest ustawiony nr 777, a napisy nie są akurat nadawane, wyświetla się niepotrzebna plansza informacyjna. Jeśli ktoś (tak jak ja, na przykład) ma ustawione w odbiorniku telewizyjnym, żeby napisy zawsze były wyświetlane, ma z tym problem.
    Dobrze to jest zrobione (tzn. ustawiony identyfikator 778) na kanale TVP1 (transponder nc+) i na kanale TVP2 (transponder Cyfrowego Polsatu).

     

    Jeśli już jesteśmy przy temacie napisów, to może moglibyście Państwo postarać się, żeby na kanałach TVP w przekazie satelitarnym, dostępne były także napisy w formacie DVB (nie tylko zaś w formacie TLX), tak jak to jest na kanałach TVP nadawanych naziemnie (są napisy i DVB, i TLX).
    No i bardzo by się przydały jakiekolwiek napisy na kanale TVP HD.

     

    Z napisami DVB dla kanałów TVP (także dla TVP HD) nie powinno być problemu, gdyż TVP może je udostępnić - kwestia tylko, czy nc+ zdecyduje się je umieścić w przekazie satelitarnym.

     

    Pewne informacje uzyskać można tutaj: https://www.tvp.pl/dostepnosc


    Pozdrawiam,
    A.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...