Skocz do zawartości

viperx1

Użytkownik
  • Postów

    236
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez viperx1

  1. Witam,

    Do tej pory byłem przez wiele lat abonentem Cyfry+, NC+ ale akurat zmieniłem platformę to na Polsat. Moje pytanie brzmi: czy CP zawsze traktuje swoich abonentów jako umysłowo niedorozwiniętych? Dlaczego na liście programów te same programy powtarzają się kilka razy (np. TVP1, HBO etc) zanim dojdzie się do programów, które się nie powtarzają (np. TV Puls). To jest normalna praktyka CP? Nie potrafią zrobić listy programów, na której nie będzie powtórzeń?? W dodatku nie ma żadnej możliwości ułożenia własnej listy czy dodania programów Astry (mam dwa konwertery). Czy ja jeszcze czegoś nie wiem i są na to sposoby?

     

  2. Wyniki konsultacji oznaczają jedno - żaden nowy nadawca poza obecnymi nie znajdzie się w niekodowanej DVB-T. MUX4, 5 i następne zostaną zakodowane. Oligopol obecnych koncernów medialnych będzie trwał niezagrożony a jak będziecie chcieli oglądać ciekawsze programy to będziecie musieli sięgnąć do portfela. A w Berlinie, Londynie 30-40 niekodowanych i ciekawych programów...

  3. Nie liczy się rozdzielczość emitoanego sygnału ale rozdzielczość źródłowa. Ponieważ wielu nadawców nie ma fimów czy programów w rozdzielczości 720p czy 1080i przetwarza to co mają do wyższej rozdzielczości i efekty potem widać. Druga sprawa to niski bitrate, jak skompresują "program HD" do 5-6MB/s to widać żałosne efekty jak chociazby na Filmox HD. Ale generalnie problem polega na upskalowaniu. Ciekawe kiedy ktoś wytoczy proces operatorowi czując się oszukanym i nabitym w butelkę po przeczytaniu reklamy "10 kanałów HD" ? W każdym razie Polacy wszystko kupią i za wszystko zapłacą więc nadawca się nie przejmuje że w jego "programie HD" prawdziwego HD jest na lekarstwo.

  4. Fakt DVB-T2 do kanałów płatnych to dobry pomysł ale ponieważ polscy biznesmeni są oszczędni i nadawają w MPEG2 jak jest od dawna MPEG4 więc nie spodziewałbym się ze zgodzą się na płacenie za odbiorniki T2.

    Co do kanałów bezpłatnych to nawet DVB-T MPEG4 to za dużo dobrego, wystarczyłby zwykły MPEG2 byłoby mniej problemów z rosnącą konkurencją na ziemi. Nie ma sensu dyskutować o T2 dla programów bezpłatnych - to rodziłoby tylko problemy dla odbiorców (bardzo drogie odbiorniki) i dla nadawców (jeszcze większy wzrost konkurencyjności). Poza tym miliony ludzi kupiły telewizory z DVB-T MPEG4 po tym jak rząd ogłosił standard dla Polski i mogliby żądać odszkodowań gdyby rząd się z tego wycofał. Tak więc będziemy mieć bezpłatną DVB-T MPEG4 a nad płatną w T2 warto by się zastanowić.

  5.  

    Ja twierdzę że w 99%, bo kto by płacił za pakiet Mini w Cyfrowym Polsacie, Powitalny w Cyfrze+, czy za Telewizję na kartę.

    Dodatkowo płacenie za pojedyncze kanały, to była by rewolucja przewrotna na Polskim rynku.

    I mogę spokojnie powiedzieć że w pierwszym roku już miała by ok 300 tyś abonentów, a po trzech latach około 1 miliona.

     

    a kto bedzie potrzebował platformy satelitarnej jesli 99% bedzie odbierac to samo w DVB-T bez koniecznosci specjalnej anteny i specjalnego tunera?

    Start platformy sat po uruchomieniu DVB-T nie ma sensu stad był pośpiech Astry i Farfała.

     

    A programy a la carte fajna sprawa ale to oznacza generowanie strat bo taki system w Polsce sie nie zbilansuje. Najpierw niech ktos sprobuje na czyms takim zarobić,

  6. A własnie że jest! Postarano sie o wiazkę punktową znacznie ograniczającą obszar, potem ją jeszcze zmodyfikowano. Tu juz nie dało sie wiele więcej zrobić, no może zmniejszając moc nadawania, ale czy o to by chodziło mieszkańcom Świnoujścia czy Zgorzelca?

     

    Nie chodzi o to czy się starano ale o to że umożliwiono, co może być pretekstem do odszkodowań. Ale dyskusja odnośnie FTA jest bez sensu - TVP powinna wypuścić karty kodowe po 50zł dla płacących abonament (wielu by zapłaciło) i jeszcze by na tym zarobiła. Najgłośniej za FTA krzyczą ci co nie chcą FTV ze względu na niepłacenie abonamentu...

     

     

    1. Proszę o podanie choc jednej miejscowości w Polsce gdzie nie można odbierać TVP1 ?

     

    Pierwsza z brzegu, Warszawa. I to nie jest żart. Na Ursynowie sygnał analogowy jest na tyle słaby że nie mozna go odebrać na antenie dookólnej i na tyle silny że na antenie kierunkowej jest odbierany z kilku kierunków po odbiciach od bloków z różnych stron. W efekcie w Wiadomościach masz trzech lektorów a o teletekście można zapomnieć. Na dvb-t jest lepiej ale i tu jest sporo problemów. Poza tym akurat TVP1 w Warszawie (i wielu innych miejscach w Polsce) jest nadawany w paśmie VHF ktore jest mniej podatne na zakłócenia (mniejsza częstotliwość) i zdecydowanie lepiej odbierane w rejonach odleglych od nadajnika, ale pasmo to o ile wiem nie będzie wykorzystywane w dvb-t. Zapytaj gdzie nie można odbierać TVP2 a takich miejscowości będzie dużo więcej.

     

    w DVB-T TVP wymaga by odbiór w miastach był na antenie wewnętrznej. Jak więc uruchomią porządną sieć w Warszawie wystarczy ci więc kawałek drutu i bedzie duzo lepiej niż w analogu.

     

     

    Same bzdury. Już to wyjaśniono. Za 5-10 lat HD może stać się standardem i na tych wszystkich pięciu multipleksach zmieści się wówczas 10-15 kanałów. Standard kompresji się nie zmieni, Polska zdecydowała się na dvb-t mpeg4 i zmiana tego systemu spowoduje konieczność wymiany większości sprzętu nadawczego i odbiorczego. Wściekłość odbiorców sięgnełaby zenitu. A twierdzenie że 100% anten skierowanych jest na Hotbirda to bezpodstawne, wyssane z palca argumenty.

     

    prosze niech się zgłoszą Ci co nie mają anteny na Hotbirda ?

    HD do TVP Info nigdy nie będzie potrzebny, podobnie jak dla Historia. Poza tym bez sensu jest upskalowanie kanałów SD do HD co niektórzy robią, a prawdziwego HD jest i będzie nie tak dużo.

     

     

    Ale państwo będzie w tym celu wykorzystywać podstawowe kanały TVP1 i TVP2, które i tak muszą być nadawane naziemnie, chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości, a nie kanały tematyczne które znalazłyby się na platformie satelitarnej. Platforma miała służyć do transmisji całej oferty TVP, uzupełniania transmisji naziemnej i do... zarabiania kasy.

     

    OK wystarczy TVP1 i TVP2 ale skoro TVP ma cały multipleks i może zmieścic inne programy to po co dublowanie tego na satelicie? Kasy nie da się na tym zarobić, n-ka wystartowała znacznie wcześniej i do dziś nie może spłacić długów...Za to wydatki na emisje sat musza leciec cały czas. Zresztą - skoro już TVP zapłaciła za Astrę niech sobie nadaje, choć wg mnie to zbedny wydatek, ale niech udostepni placącym abonament karty dekodujące...

     

    zrozum wlasna platforma moze byc na ziemi zwłaszcza że anteny naziemne są niemal w każdym domu a satelitarne nie.

     

    Jakieś dowody? Ja znam akurat wiele miejsc gdzie jest dokładnie odwrotnie.

     

    Drut do wsadzenia w gniazdo antenowe każdy ma.

     

    To dlaczego nie zapytasz ile dostali następcy Farfała za zakodowanie programów? I dlaczego używali kłamstw do uzasadnienia tej decyzji? Tłumaczenia o łamaniu praw autorskich na obrzeżach wiązki lub o kolejnej fazie testów mogą sobie wsadzić w buty, nawet sami w to nie wierzyli. Dlaczego nie podano PRAWDZIWYCH powodów tej decyzji? Dlaczego posunięto się do tak perfidnych i podstępnych metod jak fałszowanie archiwalnych artykułów dotyczących uruchomienia platformy? To o co można mieć żal do Farfała to o to że nie zdążył w kooperacji z producentami tunerów wyprodukowac i sprzedać przynajmniej kilkuset odbiorników oraz że nie zdążył sprzedać przynajmniej paru tysięcy kart kodowych. Wtedy następcom byłoby trudniej zniszczyć trud poprzedników. Pozostał żal po straconej szansie a wśród paru milionów telewidzów duży niesmak po tym jak zostali oszukani. Jedyne co mogli zrobić to wytrzeć policzek i wyrzucić do kosza książeczki abonenckie co jak się wkrótce okazało zrobili. I tak jest to niewielka kara za takie oszustwo. A Szwedo widząc jakiego syfu narobił w tak krotkim czasie czym prędzej czmychnął z tonącego okrętu. Jak widzisz tu jest dużo więcej niejasności i trudnych pytań niż za czasów Farfała.

     

    Uważam że jesli w ogóle bawić się w satelitę (co jest wątpliwe biznesowo) to TVP powinna dystrybuować karty płacącym abonament. Problem w tym że wielu krzykaczy (także na tym forum) nie płaci abonamentu i takie rozwiązanie byłoby dla nich bardzo niewygodne...

  7. Takich miejscowości jest całkiem sporo. Ponieważ nie chcę sypać przykładami na forum, wysłałem ci tą informację na PW. Powiem tylko, że wspomniana przeze mnie miejscowość położona jest w dolinie. Ludzie odbierają tam telewizję dopiero odkąd pojawił się satelitarny analog. Dzisiaj ze świecą można tam szukać anten do telewizji naziemnej - królują satelitarne, są prawie na każdym domu. A to właśnie z powodu braku zasięgu naziemnego analogu. Nawet z telefonami komórkowymi jest tam problem, chociaż nadajnik postawiono na wzgórzu w środku miejscowości. W Bieszczadach takich miejsc jest pełno. Do niedawna, kiedy nie było jeszcze nadajnika na Górze Jawor, telewizji w Bieszczadach w ogóle nie można było odbierać. Teraz jest trochę lepiej, ale i tak w dużej części gór jest cisza w eterze. Żeby zapewnić jako taki odbiór telewizji w Bieszczadach, należałoby postawić całą masę nadajników i przemienników małej mocy. Kogo na to stać? Że już nie wspomnę o zamieszaniu z wolnymi częstotliwościami. A telewizja satelitarna dociera do nich bez problemu.

     

    Miejscowość którą podałeś leży w zasięgu DVB-T z Rzeszowa i ludzie tam już dziś mogą oglądać DVB-T. Zrozum że DVB-T będzie miała lepszy zasięg niż analog, poza tym gdyby w tej wiosce zainstalowano porządne anteny naziemne typu Yagi a nie siatki to ludzie też by oglądali TV analogową. Ale nawet jeśli parę osób będzie miało problem z odbiorem naziemnym to czy warto dla nich wywalać miliony euro na dosył satelitarny ? Moze taniej im zakupić porządne anteny naziemne ?

     

    Jak rozumiem, byłeś w każdym miejscu w Polsce i osobiście sprawdzałeś, że jest tam możliwy odbiór DVB-T. W takim razie zapraszam do mnie, bo ja jakoś nie jestem w stanie odebrać DVB-T z Krosna z powodu ukształtowania terenu. Mój dom znajduje się na wzgórzu. Problem w tym, że nie jestem tam sam i wyżej znajduje się jeszcze pięć innych domów, które skutecznie zasłaniają mi sygnał z nadajnika. Natomiast z odbiorem satelitarnym jakoś nie mam problemów... Wszystkie te mapki opierają się tylko i wyłącznie na teoretycznych wyliczeniach. Sam swego czasu współpracowałem ze stroną zawierającą spis wszystkich stacji radiowych możliwych do odebrania w danym regionie. Jakież było zdziwienie administratora, kiedy po moich konsultacjach wyszło, że niektóre stacje, które teoretycznie powinny u mnie odbierać, są totalnie nieosiągalne, natomiast inne, których nie powinienem mieć - są. Dane zamieszczone na stronie były właśnie oparte o symulację terenu - jak widać, różniła się bardzo od rzeczywistości.

     

    Nie rozumiesz. Teraz to są testy, zabawa. TVP WYMAGA pokrycia 98% wiec musi być jeśli nie będzie to operator będzie musiał płacić kary. Po prostu żeby zapewnić odbiór operator będzie musiał postawić dodatkowe stacje a nie migać się z ich uruchomieniem jak to jest w analogu.

     

    Czy ty masz pojęcie o czym w ogóle piszesz? DVB-T to nie film z internetu na komputerze, do którego wystarczy ściągnąć najnowszy kodek! Jeśli teraz Polska wejdzie w DVB-T MPEG-4, to zmiana systemu będzie niemożliwa przez najbliższe 10-15 lat! Nawet jeśli wprowadzone zostanie DVB-T2, to dopiero w ostatnich multipleksach i odbiór tego możliwy będzie tylko na nowych odbiornikach. Tyle, że DVB-T2 nie jest "lepszym system kompresji", więc nie o to ci chodziło, a ja póki co nie słyszałem, żeby jakiś kraj planował wprowadzić w DVB-T np. MPEG-21.

     

    wiem o czym piszę. Każdy system kodowania jest usprawniany w tempie 10% rocznie, tak też jest z MPEG4, za kilka lat przy tej samej jakości będzie można zmniejszyć przepływność.

     

    Bardzo interesujące dane! Sugerujesz, że moja antena nie jest wycelowana na Astrę? Poza tymi "paroma babciami" mnóstwo osób ma anteny ustawione na Astrę od czasów Wizji TV.

     

    Czytaj ze zrozumieniem. Sugeruję że Twoja antena jest wycelowana w Hotbirda. Zaprzeczysz ?

  8. 1. Proszę o podanie choc jednej miejscowości w Polsce gdzie nie można odbierać TVP1 ?

    Weź pod uwagę sytuację jaka występuje u mnie: w kilku blokach nie można złapać tv bo nadajnik zasłaniają wieżowce. Do tego dodaj sobie wiele wiosek położonych w regionach górskich.

     

    w jakiej miejscowości masz taki problem? Zauważ że TVP chce by w blokach DVB-T można było odbierać anteną wewnętrzną więc sytuacja dla odbioru DVB-T będzie duzo lepsza niż dla analogu. Co do wiosek w górach to czekam na nazwę a nie gołosłowne "w wielu wioskach". Rozumiem że podasz nazwę wioski gdzie nikt nie oglada TV naziemnej a wszyscy ogladają TV sat, dowiemy się w końcu w ten sposób które miejscowości już ukończyły cyfryzację :D

     

    Transpondery na satelicie muszą być aby pełnić rolę "techniczną". To, że Astra to tylko lepiej, bo przy okazji może pełnić rolę dla "zwykłego Kowalskiego" (pozycja satelitarna znana i łatwa w odbiorze).

    Transpondery satelitarne nie są konieczne dla zapewnia emisji DVB-T, to operator sieci naziemnej ma zapewnić dosył (głównie światłowodowy i radioliniowy) zdublowany i zabezpieczony. Nie musi on w ogóle korzystać z satelity. Obecnie satelita jest potrzebny dla kablówek które mają problem z odbiorem naziemnym, w przyszłości odbiór naziemny będzie bezproblemowy więc dodatkowy dosył sat jest zbędny. Ludzie i tak nie mają anten na Astrę a na Hotbirdzie jest to samo więc dla ludzi oglądających TVP dublowanie tego co jest na Hotbirdzie na Astrze nie ma sensu.
  9. Ne da się oglądać satelity w poróży, w pociągu, na laptopie, na atenie wewnętrznej (w wielu blokach jest zakaz montowani anten satelitarnych)

    Spółdzielnia lub wspólnota nie może zakazać instalacji anteny. Jeśli nie pozwalają na elewacji to muszą wskazać miejsce, w którym taki montaż można przeprowadzić. Wałkuje to już kilka lat z moją spółdzielnią, znalazłem kiedyś dwa różne wyroki sądu na ten temat i obydwa mówiły o tym, że jest tak jak napisałem.

    A w temacie TVP - platforma satelitarna MUSI uzupełniać DVB-T, mimo wszystko nie wierzę, że DVB-T dotrze wszędzie. Myślę, że model z Czech byłby bardzo dobry - karta w popularnym systemie kodowania, wyłącznie dla opłacających abonament, i darmowy odbiór TVP z satelity to to czego oczekiwałbym po narodowej TV. A DVB-T odkodowane w całości.

     

    Niestety są spółdzielnie czy własciciele budynków którzy boją się o gwarancje na elewacje i anteny sat nie pozwolą podłączyć. Ale po co komu antena sat jeśli DVB-T zgodnie z tym co pisze TVP będzie dostępne w mieście na antenie wewnetrznej (kawałku drutu )? Po co kuć ściany, kłaść kable jak wystarczy zwykła pokojówka? Mam wątpliwości czy platforma sat musi być dodatkowo do DVB-T, które będzie odbierane co najmniej przez 98% ludzi a w praktyce przez ponad 99% - czyli dla paru tysięcy którzy nie chcą zakupić porządnych anten naziemnych TVP ma wywalić miliony euro na doświetlenie satelitarne ? To nielogiczne i niebiznesowe.

  10. Odp: Transmisję analogową naziemną (w przyszłości DVB-T), również można odbierać poza granicami naszego kraju. Gdyby przyjąć, że właściciele/dystrybutorzy praw na poszczególne audycje programowe tylko czekają na ten fakt, to TVP już od wielu lat miałaby z tego tytułu nieprzyjemności. Zazwyczaj w umowach pomiędzy kupującym, a sprzedającym prawa jest zapis, że strona kupująca licencje "dochowa należytej staranności", a by sygnał był odbierany tylko w kraju, na który została zakupiona licencja. W przypadku platformy TVP, tak samo zresztą jak Freesata, warunek o należytej staranności spełnia spot beam. Nie chodzi o to, czy jest możliwość odbioru sygnału poza granicami określonego w umowie terytorium, tylko o intencje i działania licencjobiorcy w tym względzie.

    W prasie pojawiały się wypowiedzi nt. tego zagadnienia i to z obu stron (poprzednich i obecnych władz TVP). Mogę tylko przypomnieć, że licencjodawcy chcieli przede wszystkim poznać zasięg wiązki (na jakim terytorium będzie możliwy do odbioru sygnał przy standardowej antenie do 80 cm.). Kiedy otrzymali te informacje, nie protestowali w związku z ich emisją. Swoją drogą TVP nadawała sygnał wszystkich swoich kanałów przez 3 tygodnie i jakoś nie słyszałem, aby ktokolwiek skierował przeciw TVP pozew. Czy to nie zastanawiające???

    Gdyby było tak jak piszesz, to Freesat tworzony przez BBC i ITV musiałby mieć dużo większe problemy, niż TVP (Wielka Brytania jest największym rynkiem, najlepsze amerykańskie filmy są emitowane w oryginalnej wersji językowej). Poza tym, jak sugerujesz, że Freesat ma inny rodzaj praw, np. na cały świat, czy nawet tylko Europę, to po co nadawałby w spot beamie, ograniczając zasięg wiązki "tylko" do WB, Francji, dużej części Hiszpanii i krajów Beneluksu (na 2 metrowej antenie odbiór Freesat możliwy jest w nawet w Polsce)? Odpowiedź jest prosta. BBC ma taki sam katalog praw jak TVP, a kilka/kilkanaście transmisji głównie sportowych, których ze względu na jednoznaczność zapisów, nie może puścić satelitarnie transmituje przez Freeview (naziemnie).

     

    Nie jest "dopełnienem należytej staranności" umożliwienie odbioru w Berlinie, Pradze czy Helsinkach.

    Co do Freesat zauważ że UK jest wyspą i na antenie 80cm w sasiedniej stolicy (Paryżu) odbierać się nie da, poza tym wykupuje zapewne droższe prawa autorskie. Gdyby możliwe było bezproblemowe nadawanie FTA Housa, transmisji sportowych czy filmów na pół Europy to pewnie TVP by to zrobiła...

     

    Odp: Po raz kolejny w dyskusjach nt. platformy TVP przeciwstawia się ziemię niebu. Projekt zakładał platformę naziemno-satelitarną, synergię obu systemów, a nie jej konkurencyjność względem siebie. Jeśli tylko DVB-T, to mam kilka pytań : 1)Co z mieszkańcami tych terenów, do których nie dochodzi już dziś analog i nie będzie dochodził również DVB-T?, 2) Co z pojemnościami na ziemi? Abstra[beep]ąc, że już dziś na multipleksie naziemnym docelowym dla TVP nie pomieści się jej cała oferta kanałów (patrz post wyżej), to co w sytuacji, gdy za 5-7 lat TVP przejdzie z TVP 1 i TVP 2 na emisję w HD. To oznacza, że w MUX 3 dedykowanym dla TVP będzie miejsce tylko dla tych dwóch kanałów, chyba że obniżą bitrate i "upchają" tam jeszcze Info. Co z resztą kanałów TVP, nawet jeśli nie przejdą one tak szybko na HD? Co do zagrożenia wojny, nie chcę się szczegółowo wypowiadać, powiem tylko ze swojej perspektywy, że w przypadku jej wybuchu mało mnie będzie interesowało oglądanie tv.

     

    1. Proszę o podanie choc jednej miejscowości w Polsce gdzie nie można odbierać TVP1 ? Skąd przypuszczenie że DVB-T będzie miała mniejszy zasięg skoro jest to transmisja cyfrowa odporniejsza na zakłócenia? Zauważ że w Polsce np. TVN ludzie odbierają daleko poza zasięgiem publikowanym na stronach KRRiT dzięki zastosowaniu wzmacniaczy, tak samo DVB-T odbiorą dzięki wzmacniaczom wszędzie, TVP żąda by multipleks był dostępny dla min. 98% ludności (bez wzmacniaczy) więc w praktyce każdy kto kupi antene ze wzmacniaczem DVB-T odbierze bez problemu.

    2. TVP ma dostać MUX3 i kawałek MUX1 wszystkie kanały TVP się zmieszczą. W przyszłości systemy kompresji się poprawią i w tej pojemności zmieszczą się jeszcze dodatkowe programy i programy HD. HD jest w wielu przypadkach zbedne, sa programy ktorym przez wiele lat wystarczy SD 16:9 bo nie ma sensu nadawac HD programu informacyjnego. Wielu nowych programow TVP nie wyprodukuje bo juz ma problemy z finansami. Poltora multipleksu wystarczy TVP w zupelnosci. Kasa dla Astry to kasa wyrzucona w błoto, 100% anten w Polsce jest wycelowane w Hotbirda (no moze poza paroma babciami ktore ogladaja tylko Trwam na Astrze...) Jeżeli kiedyś będzie potrzeba dostania kolejnego multipleksu DVB-T TVP też będzie mogła go dostać - przecież multipleksów dla DVB-T ma być co najmniej 5.

     

    Co do wojny, zagrozen, to zapewne bedziesz chcial wiedziec co sie dzieje a tego nie umozliwi ci satelita ktory moze akurat zostac zestrzelony czy zaklocony...Ciebie to zreszta moze nie interesuje ale Panstwo tak bo chce dotrzec do obywateli.

     

    Odp: Co do porównania cen jednego transpondera satelitarnego i jednego multipleksu naziemnego, powiem tylko, że bardzo się mylisz. I nie jest to kwestia wiary i przypuszczeń, tylko wiedzy. Gdybyś ją miał nie pisał byś takich nonsensów.

    Nie wiem, ile kosztowało umieszczenie transponderów na 19,2 i szczerze powiedziawszy mało mnie to kosztuje, bo istotna jest dla mnie cena jego wynajmu od operatora. Interesuje mnie natomiast, ile państwo, a więc również ja będzie musiało wydać na samą budowę infrastruktury naziemnej (sam Emitel tego nie wybuduje). Mam nadzieję, że widzisz różnicę pomiędzy wydatkami prywatnej luksemburskiej spółki, która czyni to na własny koszt i odpowiedzialność, a sfinansowaniem infrastruktury DVB-T przez państwo, któremu płacę podatki. Co do TVP regionalnych, pełna zgoda. Tylko DVB-T może najefektywniej je rozpowszechniać.

     

    Piszesz bzdury. Państwo nie wyłoży ani grosza w infrastrukturę, która za własne pieniądze wybuduje Emitel, to nadawców i TVP zresztą nie interesuje. TVP interesuje tylko płacenie za emisję (wynajem), ja znam kwoty i wiem ile kosztuje nadawanie programu w DVB-T i na satelicie i różnica nie jest tak szokująca jakby się wydawało. W przypadku programu regionalnego koszt na ziemi jest natomiast wielokrotnie mniejszy niz na satelicie.

     

    Odp: DVB-T rzeczywiście będzie tańsza od analogu, ale dopiero po całkowitym wyłączeniu tego ostatniego. W okresie przejściowym nadawcy będą musieli płacić podwójnie, za tzw. simulcast (analog i DVB-T jednocześnie).

     

    Nie podwójnie ale o 15% więcej za każdy program. W zamian dostaną pełny ogólnokrajowy zasięg a nie braki zasięgu jak w analogu i mozliwosc emisji dodatkowych programow.

     

    Odp: To TVP była jako jedyna stacja mocno zdeterminowana, żeby uruchomić emisję testową i to na własny koszt już kilka lat temu. Gdyby nie ten fakt, do dziś nie moglibyśmy oglądać DVB-T nawet w tych kilku rejonach Polski.

    Problem z DVB-T jest gdzie indziej. Moim zdaniem wynika on z dualizmu kompetencji UKE i KRRiT. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem tej sytuacji powinno być przeniesienie wszystkich kompetencji związanych z DVB-T do UKE.

     

    problem wynika nie z dualizmu ale z braku wizji, silnej motywacji i determinacji w kreowaniu przyszłości przez urzednikow. Urzad musi być na tyle silny i zdeterminowany by móc przeciwstawić się blokującym rozwój obecnym nadawcom komercyjnym. Tego nie udało się żadnemu rzędowi w Polsce, wg mnie wszyscy tylko schlebiają obecnym nadawcom bo nie chcą sie narazić magnatom medialnym.

     

    Odp: Pytania o sens własnej platformy TVP są trudne do skomentowania. Toż to oczywista oczywistość jak mawia klasyk.

     

    zrozum wlasna platforma moze byc na ziemi zwłaszcza że anteny naziemne są niemal w każdym domu a satelitarne nie. Pytanie o to czy powinna być [beep]likowana na satelicie w obliczu sytuacji finansowej TVP jest bardzo zasadne.

     

    Odp: Mylisz się, Farfał do dziś jest bezrobotny (to fakt, a nie próba wymuszonej litości). Z tego typu bezpodstawnymi oskarżeniami, żeby nie powiedzieć kłamstwami, nawet rzucanymi na forum, możesz się znaleźć w nieprzyjemnej dla siebie roli.

     

    To nie oskarżenia ale pytania. Wiele jest takich pytań np. co robiła pewna spółka posła Zawiszy związanego z LPR przy planowaniu platformy sat ? Ja nie twierdzę że są w tym przestępstwa, gdybym tak uważał i miał na to dowody mialbym obowiazek pojscia do prokuratury ale może pełna przejrzystość wszystkiego co się działo w TVP by się przydała ?

  11. Niestety to nieprawda, koszty byłyby bardzo wysokie ze względu na łamanie praw autorskich i szeroką emisję na inne kraje za którą TVP nie płaci, przypominam że platformę Farfała można było odbierać bez problemu na zwykłej antenie w Pradze, Berlinie czy nawet Helsinkach mimo spot beamu... TVP się po prostu nie opłaca tracić miliony euro na kary za łamanie praw autorskich. Nie

    Co za bzdura, jakie łamanie prawa, TVP nawet nie nadaje filmów w wersji oryginalnej. DVB-T bedzie też odbierane poza terytorium Polski i też będzie to łamanie prawa?

     

    Nie bzdura ale realia. Nadawanie naziemne nie jest w sposób normalny do odebrania w Berlinie czy w Pradze nie mówiąc o Helsinkach, wąski pas odbioru wokół granicy wliczony już jest w licencję na prawa autorskie za emisję naziemną. Emisja szersza - jaka miała miejsce w przypadku platformy Farfała musiałaby się skończyć w sądzie - TVP nie ma np. praw autorskich na nadawanie Housa poza granice RP (do Berlina czy Helsinek) podobnie wielu relacji sportowych i innych filmów zagranicznych. Większość normalnych nadawców publicznych w Europie stosuje więc proste systemy kodowania i wyposaża PŁACĄCYCH abonament w bezpłatne albo niskopłatne karty dekodujące, tak też ewentualnie mogłaby zrobić TVP. Wyjątkiem są jedynie nadawcy niemieccy i austriaccy oraz BBC - o budżetach wielokrotnie większych od TVP, których stać na opłacanie kosztownych praw autorskich na wiele krajów Europy.

     

    Co do kosztów satelita a DVB-T sprawa jest źle postawiona, TVP i tak musi zrobić DVB-T, a skoro ma zrobić DVB-T którą każdy będzie mógł oglądać to po co satelita ? Sam satelita nie może być - bo wielu ludzi nie może odbierać satelity (drzewa, bloki, zła strona budynku, góra, brak zgody zarządcy itp.) więc oni muszą mieć transmisję naziemną. Poza tym jak w aktualnej wersji Strategii zauważono - tylko transmisja naziemna zapewnia bezpieczeństwo dotarcia z informacją do obywateli w czasie wojny czy kryzysu - bo nie można jej zakłócać spoza terytorium kraju, więc musi ona być. Dodatkowo rząd musiałby pokryć koszty zakupu anten satelitarnych, kabli sat, zapłacić za montaż anteny sat a nie tylko zapłacić za set-top-box - jak to się może stać w przypadku transmisji naziemnej, co znacznie podrożyłoby cyfryzację. A skoro DVB-T musi być - to po co płacić dziesiątki milionów dodatkowo za transmisję satelitarną ? Nie sądzę żeby kiedykolwiek kasa wydana na Astrę w jakikolwiek sposób zwróciła się TVP zwłaszcza że wszyscy ogladają Hotbirda a w zezy bawi się garstka pasjonatów...

     

    Co do kosztów - to co prawda transmisja DVB-T jest nieco droższa od satelitarnej (ale nie tak dużo jak pisze przedpiszca). Rzucanie sloganów o tym że DVB-T będzie kosztować 400mln zł nie ma sensu, to tak jakby rzucać sloganem że Astra 19,2 kosztowała ponad 1mld euro...Nadawców nie interesuje ile kosztuje wybudowanie sieci czy wystrzelenie satelity, ich interesuje tylko ile będą musieli za to płacić. Za DVB-T będą musieli zapłacić nieco więcej niż za emisję z satelity ale dotrą za to do tych którzy nie chcą albo nie mogą mieć anteny sat. Natomiast w przypadku programu regionalnego TVP czy innych regionalnych koszt emisji w DVB-T jest wielokrotnie niższy niż w przypadku emisji z satelity.

     

    TVP poza tym płaci spore pieniądze za sieć analogową (dużo większe niż będzie płacić za DVB-T) a sytuacja finansowa TVP jaka jest każdy wie. Gdyby więc TVP skoncentrowało sie na uruchomieniu dobrej sieci DVB-T i wyłączyło szybko analog oraz emisję z Astry zaoszczędziłaby sporo milionów, bo za emisję DVB-T zapłaciłaby mniej niż dziś płaci za analog a dziesiątki milionów wydawane co rok na Astrę trafiłyby do budżetu TVP na inne cele. A wszyscy mogliby oglądać programy TVP ze zwykłej anteny naziemnej, jak ktoś lubi to nawet za pomocą tunera combo. De facto emisja z Astry jest więc TVP niepotrzebna, pytanie dlaczego Farfał i niektórzy z TVP tak walczyli o jej uruchomienie ? Czy nie ma tu jakiejś korupcji i wyprowadzania milionów złotych ze spółki TVP do prywatnego biznesu ? I co Farfał z jego ludzmi za to dostali (dostaną) od Astry ?

  12. Prawda jakie to proste? Ze też nikt na to nie wpadł :crazy: Ciekawe jakie dodatkowe koszty by ponieśli gdyby teraz odkodowali kanały TVP. Obawiam się że żadnych.

     

    Niestety to nieprawda, koszty byłyby bardzo wysokie ze względu na łamanie praw autorskich i szeroką emisję na inne kraje za którą TVP nie płaci, przypominam że platformę Farfała można było odbierać bez problemu na zwykłej antenie w Pradze, Berlinie czy nawet Helsinkach mimo spot beamu... TVP się po prostu nie opłaca tracić miliony euro na kary za łamanie praw autorskich. Nie rozumiem jednak dlaczego do tej pory nie wyprodukowali i nie sprzedają (powiedzmy za jednorazową opłatą 50zł) kart na NDS ? Jeszcze jakby sprawdzali czy ktoś zapłacił abonament i dawali karty tylko płacącym to mogłoby im się to bardzo opłacać bo pare osob przy okazji zaplaciloby abonament. Ale TVP jest dziwną firmą i ma niezrozumiale decyzje - woli np. wywalać miliony euro na transmisję z Astry której nikt nie ogląda, nie może wystartować z DVB-T a prezesi zmieniają się jak rekawiczki w rytm wymiany politycznej...

  13. Emitel niech się lepiej skupi na złożeniu dobrej oferty żeby mógł wygrać i wystartować z cyfryzacją (a przy okazji mogł zarobić) pisanie kolejnych protestów świadczy raczej o tym że nie są zbyt dobrze przygotowani do konkursu i usiłują przedłużać czy wręcz zablokować konkurs tak jakby nie chcieli zarabiać na DVB-T...

  14. Ne da się oglądać satelity w poróży, w pociągu, na laptopie, na atenie wewnętrznej (w wielu blokach jest zakaz montowani anten satelitarnych) satelity nie da się też oglądać przy złej stronie budynku, gdy przesłaniają drzewa, budynki czy wzgórza. O tym ze z satelity potrzebjesz 4 odbiorników da 4 nadawców bo każdy ma inny standard kodownia nie mówiąc. Konieczna jest wiec transmija naziemna i żaden normalny kraj z tego nie rezygnuje. A skoro na ziemi będziesz mógł bez problemu odbierać wszystkie programy w DVB-T to po co ci satelita dla tych samych programów? W dodarku w czasie śnieżycy czy burzy z obiorem sat będze problem a na ziemi nie. Ja jestem za DVB-T a satelita jak któregoś nadawcę stać na dodtkową transmisję sat powielającą DVB-T.

  15. "Obecnie negocjujemy szczegóły, następne spotkanie w tej sprawie ma odbyć się 21 grudnia. Jeśli uda nam się osiągnąć porozumienie, to start pierwszego i drugiego multipleksu odbędzie się w tym samym terminie na początku 2010 roku "

    Wiadomo już jaki jest efekt tej posiadówy? Jeśli się odbyła oczywiście? :) Święta idą, jest nowy prezes TVP więc to spotkanie mogło być przełomowe.

     

    Wiadomo. http://www.rp.pl/artykul/409462_Cyfrowa_telewizja_w_czesci_zakodowana_.html Nadawcy zaproponowali by zakodować połowę MUX2. W efekcie nie będzie konkurencji dla programów żyjących tylko z reklamy: Polsat i TVN. A tylko o to chodzi by nie utracić rynku reklamy przez Polsat i TVN. Programów kodowanych oczywiście nikt nie będzie oglądał ale nie po to zajmują miejsce w multipleksie żeby ktokolwiek mógł je oglądać... Tak więc Niemiec czy Anglik może mieć 30 bezpłatnych programów w DVB-T. Polak nie, bo urzędy wykonując życzenia nadawców będą ograniczać dostęp do rynku FTA w DVB-T... Jeśli się to potwierdzi to dziś tak naprawdę dokonano likwidacji ciekawej prorozwojowej bezpłatnej oferty DVB-T...

  16. Poszczególne strony dostają gratyfikacje od poszczególnych prezesów za działania zgodne z interesem ich spółek...

    Zawsze problemem dla nadawców komercyjnych było dopuszczenie do DVB-T nowych kanałów czy nadawców, oni zrobią wszystko by żaden nowy niekodowany dostepny bezpłatnie kanał się nie pojawił i by ludzie byli zmuszeni do oglądania jedynie słusznych 7 programów dostępnych już dziś analogowo. A jak nie będzie nowych ciekawych, dostepnych bezpłatnie programów to nie będzie konkurencji...I tylko o to w tym chodzi. Urzędy tylko robią to co duży biznes im każe.

  17. Nieco ponad rok temu sprzeczano się czy nie lepszym pomysłem byłby MPEG2 w Polsce. Wybrano MPEG4. Jak tak dalej pójdzie to za rok, kiedy nadal nie wystartuje NTC, zaczniemy się zastanawiać czy nie lepiej wystartować z DVB-T2? :) Producenci sprzętu byliby zachwyceni. Najpierw sprzedali ileś tam sprzętu MPEG2, teraz w dużych ilościach schodzą tv z MPEG4 a tu widać następny biznes, DVB-T2.

     

    No tak producenci sprzetu z T2 byliby zachwyceni, podobnie nadawcy którzy po raz drugi odwlekliby cyfryzacje...A narod po raz kolejny zrobiony by został w durnia..W polsce nic nie mnie juz nie zdziwi wiec nawet taki idiotyczny pomysl moze znajdzie paru glupcow ktorzy go beda forsowac...

×
×
  • Dodaj nową pozycję...