Skocz do zawartości


Zdjęcie

[Uszkodzony] Eutelsat 48B - dane techniczne, mapy pokrycia


 • Zamknięty Temat jest zamknięty
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Mr. Orbita

Mr. Orbita

  Administrator

 • Administracja
 • 14402 postów
 • Od: 12 sie 2006
 • LokalizacjaKraków

Napisano 26 grudzień 2008 - 00:38

Eutelsat 48B (ex Eutelsat W2M)

Data wyniesienia: 20.12.2008
Przewidywany czas pracy: 15 lat
Wykonany przez: EADS Astrium i ISRO w oparciu o platformę ISRO 1-3K
Wyniesienie przez: Ariane 5 ECA
Liczba transponderów:
 • 26 do 32 pasma Ku (72 & 54& 36 MHz)

Eutelsat 48B - informacje, dane techniczne

Mapy pokrycia:
(brak aktualnych - tu pokazane są z czasów stacjonowania na 16°E)

Pasmo Ku - wiązka europejska
Dołączona grafika

Pasmo Ku - wiązka sterowana, kierowana na wyspy Oceanu Indyjskiego
Dołączona grafika

Odbiór w Polsce:
Wiązka europejska: 70cm
Wiązka kierowana na Madagaskar: nieosiągalna

Informacje i mapy pochodzą ze strony operatora - http://www.eutelsat.com

Specjalista DVB, ogarniający także media, testy sprzętu, webdev, programowanie, admin, playout szuka pracy, wymagania - 4k/mc, pisać na PW
STARS.TV = muzyka :D
Uwaga! Nie udzielam porad technicznych przez PW, pisz na forum!

Pozdrawiam :)


#2 Mr. Orbita

Mr. Orbita

  Administrator

 • Administracja
 • 14402 postów
 • Od: 12 sie 2006
 • LokalizacjaKraków

Napisano 15 luty 2010 - 00:13

Informacje dodatkowe:

W drodze na pozycję docelową po przeprowadzeniu testów na orbicie stwierdzono uszkodzenie satelity. Okazało się ono na tyle poważne, iż zrezygnowano (czasowo?) z umieszczenia satelity na pozycji 16E. Dalsze losy Eutelsata W2M są w tej chwili nieznane, sprawa wyjaśni się zapewne w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Aktualizacja

Uszkodzeniu uległ system zasilania. Usterka wystąpiła w nocy z 22 na 23 stycznia. Satelita został zatrzymany - w tej chwili jest na pozycji 4,0°E. Tam podejmowane są próby przywrócenia go do życia, ale inżynierowie ISRO oceniają, że szanse na jego ponowną aktywację są niewielkie, a nawet jeśli się uda - żywotność, moc i pojemność mogą być ograniczone. Jeśli satelita nie zostanie przywrócony do życia - Eutelsat W2M zostanie odesłany na satelitarny cmentarz.

Aktualizacja

Eutelsat W2M ożył. Eutelsat nie wydał jednak żadnego komunikatu w tej sprawie. Póki co trafił na pozycję 3.1E i tam prowadzone są jego testy (m.in. emitowana jest paczka kanałów perskich i arabskich)

Aktualizacja 7.02.2010

Nieoczekiwanie z końcem stycznia 2010 Eutelsat W2M musiał zostać ściągnięty z 3.1E na 16E, ponieważ awarii uległ pracujący tam Eutelsat W2. Niestety stan W2M nie pozwala na przejęcie pełni obowiązków. Aktualnie z pokładów satelity pracuje tylko w zależności od źródła informacji od 2 do 8 transponderów. Brak także aktualnych mapek pokrycia sygnałem, ale można przypuszczać, że są one zgodne z tymi planowanymi (o ile satelita nie ma zmniejszonej mocy).

Aktualizacja 14.02.2010

Eutelsat opublikował aktualne mapki pokrycia sygnału. Są one w 100% zgodne z tymi publikowanymi pierwotnie, przed awarią W2M. Pojawiły się także aktualne mapki dla pozostałych satelitów stacjonujących na tej pozycji (Sesat 1, EuroBird 16A) - po szczegóły odsyłam do podpiętych tematów im poświęconych w tym dziale.

Aktualizacja 9.05.2012

W styczniu 2012 satelita opuścił pozycję 16°E i powędrował na 48°E. Tu pod koniec stycznia przeprowadzono krótkie testy jego transponderów i od tego czasu milczy. Przypuszczalnie pełni rolę backupu dla zaczynającego inklinować Eutelsata 48A.

Specjalista DVB, ogarniający także media, testy sprzętu, webdev, programowanie, admin, playout szuka pracy, wymagania - 4k/mc, pisać na PW
STARS.TV = muzyka :D
Uwaga! Nie udzielam porad technicznych przez PW, pisz na forum!

Pozdrawiam :)