Skocz do zawartości

Abonament RTV


mh_misiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

KRRiT - powinni rozwiązać nierobów, mało mamy rosnące ceny paliw, a za tym jedzenie, a jeszcze gaz i prąd. A na wypłatę 1386zł brutto - na rękę 1042zł na żonę i 2 dzieci [ sam zarabiam ]. Tak mamy płacić za wszystko a na jedzenie żebrać po ulicach.

@ wislok - jak cię stać to płać, bo mnie nie stać. Płacić 2x za to samo - płacę co miesiąc 14,90zł. A ja mam płacić 17zł za co TVP1 TVP2 i TVP Info - nie za drogo chcą. A reszty nie mogę oglądać.

Jak podniesie rząd wypłaty do unijnych te 1500 € = 6472zł, to wtedy im te 17zł będę płacił. A tak mnie nie stać płacić za reklamy po 15/20 minutowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypłata (1386 brutto 1/1 etatu) jest niezgodna z prawem.

Co Ty nie powiesz? Może ma z tym jeszcze polecieć do PiPu i naskarżyć na pracodawcę? :lol2:

Sciąganie haraczu poprzez kablówki spowoduje tylko zacieranie rąk u operatorów platform satelitarnych. Ciekawe ile Cyfra i Polsat zapłacą Dworakowi za ten świetny pomysł :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W telewizji puszczają reklamę o bezpłatnej cyfrowej telewizji naziemnej - podajmy ich do sądu. Albo jest za darmo - albo jest abonament.

 

Jak mam rzutnik lub monitor z tunerem to nie muszę płacić za ten badziew naziemny abonamentu.

 

Wikipedia:

 

Abonament radiowo-telewizyjny – opłata mająca na celu umożliwienie realizacji misji publicznej publicznej telewizji i radia nałożony ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych[1]. Najczęściej kryterium jego naliczania jest fakt posiadania odbiornika radiowego lub telewizyjnego. W polskim prawie opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych, przy domniemaniu, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

 

W Polsce o wysokości abonamentu RTV decyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zaś instytucją odpowiedzialną za jego ściąganie jest Poczta Polska. Wg rozporządzenia KRRiT z 13 kwietnia 2011 (Dz. U. z 2011 r. Nr 93, poz. 548) abonament od 1 stycznia 2012 wynosi 18,50 zł miesięcznie (199,80 rocznie) za korzystanie z telewizji i radia, a 5,50 zł miesięcznie (59,40 rocznie) za korzystanie z odbiornika radiowego bez odbiornika TV; stosowany jest przy tym system zniżek (do 10%) za płatności z góry. Jego ściągalność wynosi ok. 45%, podczas gdy np. w Wielkiej Brytanii wskaźnik ten wynosi ok. 90%[potrzebne źródło].

 

W 2008 grupa posłów Platformy Obywatelskiej zgłosiła projekt ustawy zwalniającej emerytów i rencistów całkowicie niezdolnych do pracy z obowiązku płacenia abonamentu. Ustawa została uchwalona 12 czerwca 2008, jednak została skierowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do Trybunału Konstytucyjnego, który 4 listopada 2009[2] uznał ją za zgodną z Konstytucją w wersji sejmowej.

czyli w myśl tego poniżej:

przy domniemaniu, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu

telewizory nie mają możliwości natychmiastowego odbioru telewizji. Starsze telewizory muszą mieć antenę i każdy musi dokupić przystawkę. Musi?? Ja nic nie muszę i nie zamierzam wydawać kasy na naziemne wynalazki. Analogowa naziemna działa różnie - u jednych prawie wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka,że jak ja się spóźnię dzień z zapłatą za CP to już mi grożą windykatorem. Tutaj można nie płacić latami. Czy TVP nie mogła by zatrudnić firmy windykacyjnej,która by ścigała dłużników??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wislok w przypadku CP (i innych operatorów) sprawa wygląda trochę inaczej tam podpisujesz umowę na świadczenie usług ,w ramach której obie strony zobowiązują się do wypełnienia pewnych zobowiązań ,Ty do wnoszenia opłat ,operator do zapewnienia dostępu do programów .W przypadku abonamentu nikt się z nikim na nic nie umawiał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wislok w przypadku CP (i innych operatorów) sprawa wygląda trochę inaczej tam podpisujesz umowę na świadczenie usług ,w ramach której obie strony zobowiązują się do wypełnienia pewnych zobowiązań ,Ty do wnoszenia opłat ,operator do zapewnienia dostępu do programów .W przypadku abonamentu nikt się z nikim na nic nie umawiał

A czy ktoś się ze mną umawiał,żeby odprowadzać mi składki zdrowotne,przecież mógłbym sam oszczędzać na własne leczenie.. Naprawdę tak trudno zrozumieć,że Abonament RTV nie jest dobrowolną opłatą?? że to jest kolejny przymusowy podatek,który jesteśmy zmuszeni płacić?? i że jeśli tego nie robimy,a prawnie nie jesteśmy zwolnieni to nie jest to powód do dumy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakimś kraju jest tak, że od razu przy zakupie odbiornika radiowego lub telewizyjnego sklep zgłasza sprzęt. Ciekawe czy to działa jak kupuje ktoś używane rzeczy na giełdzie czy przez internet. TVP musi mieć kasę na programy, a skąd ma mieć? Jak nikt nie będzie płacił, bo TVP nie daje mu tego co chce, to co bedzie? Uważam, że do rachunków za prąd powinno dodać 10zł za telewizję (z wyłączeniem z tego biednych rodzin).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ja napisałam ,że nie płacenie abonamentu to powód do dumy albo chwały ? .Wyszło jak wyszło dalej się upieram ,że nie płacenia TVP nauczyła .Problem jest złożony z tego co pamiętam były Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z zapytaniem czy płacenie abonamentu nie narusza swobód obywatelskich ,nawet zdania sędziów TK były podzielone

W Danii tak jest ,że przy zakupie odbiornika sklep ma obowiązek zgłosić ten fakt ,tam akurat jest bardzo wysoka ściągalność i duże sankcje w przypadku nie płacenia .Pomysł pobierania abonamentu z rachunkiem za prąd mamy z głowy (chociaż taki system funkcjonuje w Portugalii)

 

wislok - powiedzmy nawet ,że uda się ściągnąć zaległości od dłużników ,powiedz co zrobić w przypadku odbiorników nie zarejestrowanych (a takich jest cała masa) jak ten problem rozwiązać bo obecny system płacenia w tym przypadku jest całkowicie bezwartościowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy to działa jak kupuje ktoś używane rzeczy na giełdzie czy przez internet.
No to już wtedy problem sprzedającego.
TVP musi mieć kasę na programy, a skąd ma mieć? Jak nikt nie będzie płacił, bo TVP nie daje mu tego co chce, to co bedzie? Uważam, że do rachunków za prąd powinno dodać 10zł za telewizję (z wyłączeniem z tego biednych rodzin).
Mało Ci reklam w TVP? Jeszcze te dotyczące zarejestrowania odbiornika. Ramówka "na antenach" (jak to mówi TVP) wg mnie i wielu osób nie należy do lepszych. Akurat mam zastrzeżenia np. do TVP HD - większość czasu lecą same powtórki, choć jakość obrazu i dźwięku jest naprawdę dobra (jak na polskie warunki! :/ ). Żeby mieć wszystkie kanały muszę płacić platformie cyfrowej. W ten sposób płacąc 2 abonamenty (RTV i platformie cyfrowej) i mając instalację z Astry - nawet nie mogę liczyć na TVP1! No więc po co? Jaki to ma sens?

Złodziejom nie będę płacił.

Pomysł pobierania abonamentu z rachunkiem za prąd mamy z głowy
Dlaczego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama KRRiTV wycofała się z pomysłu pobierania abonamentu z rachunkiem za prąd ,również premier Donald Tusk całkowicie odciął się od tego .Obecnie KRRiT pracuje nad innym rozwiązaniem ,otóż mają zamiar zwrócić się do operatorów kablowych o wykaz abonentów rozwiązanie skuteczne - wiadomo jest kablówka jest telewizor ,zapewne jeżeli pomysł chwyci zostanie rozszerzony do platform cyfrowych .Obawiam się jednak czy to nie narusza interesów operatorów (tajemnica handlowa) i ustawy o ochronie danych osobowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już wtedy problem sprzedającego.
Ale państwo go nie będzie ścigać, bo niby za co? Chyba, że jakaś jednostka kontrolowałaby sprzedaż, a produkt, który sprzedał był zarejestrowany wcześniej.
Mało Ci reklam w TVP? Jeszcze te dotyczące zarejestrowania odbiornika. Ramówka "na antenach" (jak to mówi TVP) wg mnie i wielu osób nie należy do lepszych.
TVP nie przerywa programów reklamami, a i bloki reklamowe nie trwają tak długo jak np. w Polsacie czy TVN. Ramówke należałoby poprawić, ale na to też trzeba pieniędzy.
No więc po co? Jaki to ma sens?

Złodziejom nie będę płacił.

Myślę, że po wyłączeniu analogu sytuacja się polepszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Złote myśli mojego ojca na temat płacenia abonamentu:

 

"Jeśli posiadam tylko telewizor z mpeg-2 lub stary kineskopowy to praktycznie po wyłączeniu sygnału analogowego nie jestem w stanie odebrać sygnału cyfrowego w mpeg-4 i teoretycznie nie muszę płacić abonamentu bo nie mam do tego przystosowanego odbiornika a abonament się płaci tylko za urządzenia do tego przystosowane"

 

A co wtedy gdy te telewizory działają tylko z dekoderem satelitarnym? Mój tata ogląda jak na razie tylko kanały FTA z satelity. Szukałem odpowiedzi na to pytanie na stronie KRRiT i nic nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abonament płaci się za posiadanie odbiornika, ani za oglądanie telewizji analogowej, czy tym bardziej publicznej. Nawet jak telewizor nie będzie odbierał żadnych kanałów to ten podatek się należy. Powtórzę jeszcze raz, abonament płaci się za posiadanie telewizora i niech twój ojczulek to wreszcie zrozumie i przestanie układać sobie z głowie takie banialuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...