Skocz do zawartości
  • 0

Wiwa hd 80 z anteną szerokopasmową


Adasko
 Udostępnij

Pytanie

Witam.Zakładałem dzisiaj u babci antene siatkową (na podzespołach Philipsa) oraz dekoder dvb-t Wiwa HD 80.Uatawiałem na paski jakośći oraz mocy sygnału na Wiwie.Z racji położenia anteny antena została skierowana na nadajnik Ślęża koło Wrocławia.Dekoder znalazł mi kanały z czestotliwosci 770 Mhz i 818 Mhz.Wszystko działało pieknie do kolejnego uruchomienia dekodera.Na czestotliwosci 818 MHz pojawił się napis brak sygnału.Na pozostałej 770 odbiór idealny.Pożyczyłem od sasiada dekoder Nki z tunerem dvb-t i podłączyłem antenę od Wiwy.Dekoder znalazł mi kanały z obydwu częstotliwości parametry sygnału które mi wyswietlił to siła sygnału 57 % a jakość 100 % stopa błędu ber 0,00 moc ok.25-26 db.Wszystkie kanały odbierały idealnie.Z powrotem podpieta pod ta samą antenę Wiwa nie znalazła (po kilku próbach) częstotliwości 818 MHz? Czy spotkał sie ktoś z takim problemem? Aby było śmiesznie na antenie pokojowej Wiwa znalazła i wyswietlała poprawnie obydwie częstotliwości?Jaki tu jest problem?

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Moim zdaniem problem leży w antenie. Naklejka na puszce płytki anteny w postaci "na podzespołach Philipsa" to tylko chwyt reklamowy. Spróbuj wymienić płytkę na wzmacniacz np. dipol LNA-177. Dodatkowo potrzebujesz zasilasz zewnętrzny 12V. Nie sugeruj się w opcjach menu wiwy opcją zasilanie anteny, zaznacz nie gdyż Wiwa daje zasilanie tylko 5V. Powinno wszystko przynieść dobre rezultaty odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam.Antena jest wyposazona w zasilacz zewnetrzy 12v oraz w płytkę sw 9000 (o ile dobrze pamiętam).Płytka jest wzmacniaczem.Dlaczego dekoder "N" odbiera poprawnie obydwie częstotliwości a Wiwa widzi tylko jedną pomomo tego że po pierwszym uruchomieniu na tej antenie równiez odbierała obydwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wszystko zależy od czułości głowicy w danym typie tunera. Sam mam Wiwę HD80 i testowana była pod różnymi antenami, gdyż jeździ jako wypożyczalnia. Najprostszy przykład podam na własnej skórze, obecnie mam dwie anteny. Logarytmiczna ze wzmacniaczem podłączona do TV Sharp pokazuje wszystkie 3 Muxy poziom i jakość 100%, sprzęt polsatu T HD 1000 już słabiej z jakością na MUX3, ale na zielono, natomiast Wiwa już tylko max tylko 58%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli miałeś poprawny odbiór na antenie pokojowej po co zamieniałeś ją na siatkową? Tak w ogóle jaką masz odległość od nadajnika? Ten wzmacniacz SW 9000 (a raczej chyba SWA 9000 może mieć za duże wzmocnienie, jeśli ma regulację poziomu spróbuj obydwa potencjometry na płytce skręcić na minimum). Muxy z Ślęży nadają z mocą 100 kW więc jeśli mieszkasz blisko nadajnika to wzmacniacz jest zbędny a wręcz niewskazany, może powodować przesterowanie sygnału (programy analogowe nadają z mocą 800 kW - 1 MW z Ślęży). Podejrzewam, że w odległości 30-50 km od tego nadajnika przy sprzyjających warunkach terenowych do poprawnego odbioru DVB-T powinien wystarczyć kawałek drutu, ale lepiej niech się wypowiedzą osoby z Twojej okolicy ;) Dodatkowym problemem może być niedokładne ustawienie tej anteny siatkowej, spróbuj je zmienić nieco. Co do tunera DVB-T z N-ki to może ma lepszą głowicę, dlatego odbiera lepiej od tej Wiwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do nadajnika jest ok.60 km.Antena jest umieszczon na balkonie bloku na 2 pietrze .Bezposredni widok w kierunku ślęży zasłaniaja dwa inne bloki.Czy mozliwe jest ze antena nie przenosi poprawnie częstotliwosci 818 MHz?Na antenie pokojowej owszem odbiera ale niestety z problemami-zacinanie obrazu lub zanik fonii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przy 60 km od nadajnika to już kawałek jest ;) Tylko antena siatkowa to nie jest najlepszy pomysł moim zdaniem - kiepski zysk energetyczny ratowany na siłę "super mocnymi" wzmacniaczami - efekt wzmacnia poza pożądanymi sygnałami wszystkie "śmieci". No ale jak ją już kupiłeś to jeśli w tej płytce wzmacniacza masz potencjometry do regulacji wzmocnienia spróbuj ten od VHF pozostawić skręcony na minimum (na VHF nic ciekawego nie nadaje a wzmacniacz tylko szumy wzmacnia ;) ), a tym od UHF spróbuj zwiększać wzmocnienie od min. do max. stopniowo i obserwować wskazania poziomu i jakości na 818 MHz, może tuner złapie sygnał. Poza tym zakładam że wraz z anteną kupiłeś nowy kabel, dobrze ekranowany, bo inaczej może sam kabel stwarzać problem w odbiorze końca pasma UHF (w tym K64). Kolejny problem jaki może być to kierunkowość nadajnika na Ślęży - Mux na 770 MHz nadawany jest dookólnie a Mux na 818 MHz kierunkowo, być może w Twoim kierunku sygnał tego drugiego jest nadawany z mniejszą mocą i stąd traci się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam ponownie.

Inne dekodery dvb-t podpięte pod tą antenę działają wzorcowo na obydwu częstotliwościach.Siła i jakość 100%.Drugi dekoder Wiwa 80 HD zachowuje sie podobnie jak ten pierwszy podpięty.

Uwaga_ po uruchomieniu któregoś z programów z paczki 770 mhz i przełączeniu na jakiś z 818 mhz wyświetla komunikat brak sygnału ale po powrocie na 770 i kolejnej próbie uruchomienia programu z 818 ten wyświetla się poprawnie ?!Czyżby błąd oprogramowania?Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...