Skocz do zawartości

Programatory Phoenix - pytania ogólne


jackmax
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem nowy w świecie telewizji satelitarnej (to jest mój pierwszy post :) ) i mam parę pytań na temat używania programatora Phoenix jako taniego "substytutu" modułu CAM.

 

Po pierwsze - jaka częstotliwość pracy programatora (3,57 czy 3,68 MHz) jest potrzebna do odczytu kart polskich dostawców TV SAT (głównie interesują mnie TnK HD i Cyfra+)?

Po drugie - wiem, że do takiego czytnika potrzebny jest jeszcze plugin do programu DVB, który będzie emulował moduł CAM. Czy takie emulatory działają dobrze, czy raczej średnio (zacinający obraz, plugin się zawiesza, itp.)? Czy systemy Conax (od TnK) i Mediaguard 3 (od C+) są obsługiwane?

Po trzecie - czy przy używaniu takiego czytnika trzeba coś dodatkowo kombinować? Chodzi mi o rzeczy w stylu wkładanie karty do "prawdziwego" dekodera w celu aktualizacji kluczy lub inne takie "rytuały".

 

Z tego co widziałem, to moduły CAM są dosyć drogie (jednosystemowe zależnie od systemu i szczęścia 50-200 zł, wielosystemowe od 250 zł w górę), a programator da się dostać już za 50 zł. Można więc sporo oszczędzić, tylko nie wiem, jak to wpłynie na wygodę użytkowania. Dlatego więc pytam się bardziej doświadczonych użytkowników ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. W przypadku Cyfry+ i Phoenixa zupełnie wystarczy częstotliwość 3,57 MHz i nie ma potrzeby jej zwiększania. Używam Phoenixa podłączonego przez port COM na karcie z kontrolerem tegoż w gnieździe PCI (moja płyta z chipsetem Z68 niestety już nie ma wbudowanych portów szeregowych).

 

Ad. 2. Współpracę czytnika z programem obsługującym karty DVB-S/S2 można zrealizować na kilka sposobów, jednak według mnie najstabilniejszym rozwiązaniem jest tzw. serwer OSCam działający w środowisku Windows jako usługa systemowa oraz wtyczka o nazwie Hadu, komunikujące się za pośrednictwem protokołu [beep]. Dobrze skonfigurowany emulator wraz z OSCam działa całkiem nieźle, nie zawiesza się, przepuszcza uprawnienia również nieźle, choć nie do końca (patrz Ad. 3). Nowe kompilacje OSCama ukazują się na stronie tekreaders.com/blog/oscam/oscam-windows/

 

Ad. 3. Karta Cyfry+ ma ustawione 3 daty ważności: jedną na stałe na 1 stycznia 1992 roku, kolejne dwie są przesuwane na bieżąco o 2 miesiące w przód w stosunku do aktualnej daty. Z nieznanych mi powodów przesuwana jest tylko druga z tych dat (zaznaczam, że OSCam jest poprawnie skonfigurowany, jeśli chodzi o realizację instrukcji EMM, które przenoszą uprawnienia do mikrokontrolera na karcie). Radzę sobie z tym problemem w ten sposób, iż zatrzymuję na chwilę usługę systemową OSCama i aktywuję inną wtyczkę - noszącą nazwę ACamd. Następnie loguję się na swoim koncie abonenta na stronie Cyfry+, przełączam program DVB na TVP1 (mogą też być kanały Discovery) i ponawiam wysłanie uprawnień. W przeciągu minuty-dwóch ACamd wskazuje, że odbiera uprawnienia przeznaczone dla naszej karty abonenckiej. Czekam chwilę, aż wszystkie EMM zostaną odebrane i przetworzone (widać, jak zmieniają się daty ważności karty), a następnie dezaktywuję ACamd i ponownie włączam usługę OSCam. Powyższą sztuczkę wystarczy zrobić raz na 2 miesiące, gdy zbliżamy się do daty, która nie jest zmieniana.

 

Z kartami TnK nie miałem styczności, więc nie mogę nic ci o nich powiedzieć. Służę pomocą w konfiguracji zarówno OSCama, jak i Hadu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polemizowałbym, jeśli chodzi o stabilność ACamd. :) Wtyczka ma tendencję na C+ do regularnych zwieszek na BBC Knowledge i BBC Entertainment, bodajże z powodu nietypowej długości ECM (sprawdzone na dwóch różnych komputerach [jeden z podstawką LGA 1155, drugi z podstawką LGA 775] i na trzech różnych kartach DVB-S: TBS 6921, TBS 6922 i AverMedia AVerTV Satellite Trinity A707) i to niezależnie od użytego programu (DVB Dream, ProgDVB, DVB Viewer, SmartDVB). OSCam kompletnie nie ma z tym problemu. A jeśli chodzi o czasy komunikacji wtyczka-karta, są praktycznie takie same, czyli w okolicach 350-360 ms.

 

Pozostawmy wybór koledze jackmax. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...