Skocz do zawartości

Antena pokojowa, siatkowa czy kierunkowa?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, nie widzę nigdzie tematu o antenach co mnie trochę dziwi, może przydałby się jakiś zbiorczy wątek w którym zamieszczono by opinie i testy?

 

Mieszkam 20km od nadajnika, okna skierowane w innym kierunku niż nadajnik, antena pokojowa w jednym pokoju odbiera MUX1 w jakości 50-60% (czasem przycina), MUX2 w jakości 100% i MUX3 w jakości 0%. MUX1 25kW, MUX2 63kW, MUX3 3,5kW.

 

Która antena poprawi mój odbiór?

 

Mieszkam na 4 piętrze i teoretycznie mogę zamontować antenę na dachu jednak ze względu na złomiarzy wolałbym jednak balkon.

 

Czy w moim przypadku wystarczyłaby antena siatkowa?

 

zc4kY.jpg

 

Sprzedawca twierdzi że w tej odległości mogłaby zdecydowanie poprawić sygnał. Antena ta ma dodatkowo wzmacniacz. Jest też wygodna i można ją łatwo przenieść na działkę.

 

Jeżeli według Was jedna ta antena nie poprawi sygnału to którą wybrać inną?

 

OPTICUM AX1000

Y74gZ.jpg

 

koszt 79zl

 

OPTICUM AX900

jgX6P.png

 

koszt 65zl

 

czym się różnią te anteny?

 

A może ta

ATX55S

XsUEc.png

 

koszt 59zl

 

Czytałem też że do 30km wystarczy zwykła YAGI za 30zl taka:

Oj2G.jpg

 

 

Czy antena kierunkowa jak wskazuje nazwa musi być skierowana na nadajnik? A co jeśli przed nią będzie budynek? Czy wówczas stosuje się inne anteny?

 

Wybieram między antenami z gratisową przesyłką żeby w razie czego odesłać do 10 dni i nie ponosić podwójnych kosztów dostawy, stąd ograniczony wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na 4 piętrze i teoretycznie mogę zamontować antenę na dachu jednak ze względu na złomiarzy wolałbym jednak balkon.

Czy w moim przypadku wystarczyłaby antena siatkowa?

Jest szansa (mux-3 raczej tylko na balkonie), ale nikt ci tego nie zapewni tak na odległość - musisz sprawdzić empirycznie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

@Mc.Art, według mnie najlepsza jest zwykła YAGI ze wzmacniaczem, który w razie potrzeby można wymienić na symetryzator.

 

Anteny kierunkowe mają tą przewagę nad szerokopasmowymi, że przy mnogości sygnałów z różnych muxów na jakimś terenie, nie generują niepotrzebnych śmieci, czyli że nie odbierają sygnałów ze słabszym muxów nie z naszego terenu, które tylko czynią bałagan na liście kanałów podczas wyszukiwania.

 

Anteny kierunkowe wcale nie są rozwiązaniem tanim, bo może być tak, że będzie potrzeba zainstalowania dwóch, czy nawet trzech anten w jednej instalacji DVB-T, ale zdecydowanie jest to rozwiązanie najbardziej profesjonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...