Skocz do zawartości
  • 0

Quad vs Quattro vs problem ? pytanie dla prawdziwych specow


drobiazg
 Udostępnij

Pytanie

Zarzadzam nieduza instalacja malutkiej sieci kablowej w ktorej sygnal wiekszosci kanalow odbiera sie z satelity. W zwiazku z tym ze niedawno pojawily sie dziwne problemy z przycinaniem sie kanalow z Hotbirda zrobilem przeglad wszystkiego i wciaz nie moge znalezc powodu, ale znalazlem pare podejrzanych elementow, i tu pytania, ale moze najpierw opisze instalacje pod Hotbirda.

Antena 90, konwerter quad firma Maximus wersja Gold, chociaz konwerter nie ma znaczenia, bo przed chwila byl quad Inverto i dzialal tak samo, od niego ida 4 kable (ok 8 metrow) do multiswitcha Ankaro 5x32 AN. Na tym mlultiswitchu siec pracowala jakies 3 lata juz i bylo ok.

Z multiswitcha wychodzi ok 20 kabelkow juz do dekoderow stacji czolowej. Jedyny fakt byc moze warty odnotowania jest taki, ze jesli np sa 4 kanaly na jednym transponderze, to z multiswitcha nie ida 4 niezalezne kabelki, tylko z multiswitcha wychodzi jeden kabel, potem jest pasywny rozgaleznik i dopiero od niego pasywnie 4 kable do dekoderow.

 

Sygnal Hotbirda wychodzacy z multiswitcha jest na poziomie BER 3,5^(-4) - zmierzone na Satlook Pro i sygnal wydaje sie bardzo stabilny, chociaz trudno mi jest gapic sie prze 15 minut bez przerwy jednoczesnie na to co wypluwa mi w logach dekoder stacji czolowej i jednoczesnie patrzec na pomiar BER. Ale ewidentnie dekodery podaja przerwy i zaklocenia w sygnale raz na te kilkanascie minut. Odstepny czasowe nie sa regularne

 

Jak napisalem wyzej ostatnio sygnal zaczal sie przycinac. Sa to dosc drobne przyciecia, ale wkurzajace, wiec szukam powodu. Trudno tez powiedziec kiedy sie pojawily. Antena jest ok, konwerter na pewno tez, bo zmienialem go juz 3 razy (na 3 rozne modele, chociaz zawsze byl to quad, nie quattro), kable sa ok, wtyki (zaciskane) wymienione tak na wszelki wypadek, antena na dachu i widocznosc byla i jest idealna, sygnal teoretycznie stabilny jak wyzej napisalem i stosunkowo dobry (tym bardziej ze wydaje mi sie ze Satlook w pomiarze BER jest bardzo konserwatywny). Napiecie dla multiswitcha jest stabilne (dobry UPS)

 

Zakladajac ze jednak nie jest tak, ze wsystkie dekodery nagle daly ciala, to wymyslilem tylko nastepujace powody/watpliwosci, ktorych nie jestem w stanie rozwiac sam:

 

1. Czy multiswitch moze sie "nie wyrabiac" bo ma za duzo podlaczonych stale plynacych strumieni wyjsciowych do urzadzen stacji czolowej ? Czy jest to polaczenie czysto elektryczne, wiec musi dzialac i na jednym i na 24 strumieniach (uzywanych gniazdach) identycznie i zawsze ?

 

2. Czy splittery pasywne moga byc podlaczane do multiswitcha ? Chodzi o to czy multiswitchowi moze sie nie podobac ze na jednym porcie ma 3 metrowy kabel, a na drugim rozgaleznik pasywny ktory cos tlumi i 4 kable 3 metrowe ?

 

3. Czy wreszcie konwerter Quad rozni sie od Quattro na pewno TYLKO tym ze quattro dziala tylko pod multiswitchem, a quad i bez niego ? Czy moze jednak jest tak, ze z jakiegos powodu quattro powinno sie obligatoryjnie stosowac pod multiswitchem, a quada raczej nie wolno ? Poza tym moze quattro sa w czyms lepsze od quad ?

 

4. Jak sprawdzic sprawnosc multiswitcha? Moze mu zasilacz "oslabl" ? (niestety tu jest wbudowany, wiec nie mam go jak podmienic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Witam.Niektóre multiswitch'e współpracują również z konwerterami quad,wysyłając do niego stosowne sygnały (13/18 V i 0/22 kHz).O ile dobrze pamiętam,to np. Wavefrontier.Mimo wszystko zamontowałbym quattro.Jeśli stosujesz,Kolego rozgałęźniki SAT,to powinneś zastosować konwerter o dużym wzmocnieniu lub rozgałęźniki aktywne,w ostateczności wzmacniacze SAT w torach,które "przycinają"/przed rozgałęźnikiem/.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Podstawowa sprawa - poczytaj co to jest quad, a co to quatro.

 

A z tego co napisalem wynikalo ze nie znam roznicy?

Ja sie spytalem czy sa jeszcze jakies o ktorych nie wiem.

 

Witam.Niektóre multiswitch'e współpracują również z konwerterami quad,wysyłając do niego stosowne sygnały (13/18 V i 0/22 kHz).O ile dobrze pamiętam,to np. Wavefrontier.Mimo wszystko zamontowałbym quattro.Jeśli stosujesz,Kolego rozgałęźniki SAT,to powinneś zastosować konwerter o dużym wzmocnieniu lub rozgałęźniki aktywne,w ostateczności wzmacniacze SAT w torach,które "przycinają"/przed rozgałęźnikiem/.Pozdrawiam.

 

Wlasnie problem jest w tym, ze przyciecia nastepuja i od kanalow ktore sa podlaczone do pasywnych rozgaleznikow i na tych podlaczonych bezposrednio do multiswitcha.

 

Co zabawne, kupilem dzisiaj konwerter quattro (Megasat, niby super hiper) zeby podmienic quada Maximus. Po podlaczeniu podpialem sie od multiswitcha kablem zeby dokladnie go ustawic. Przez pierwszą minute sygnal byl lepszy niz z quada, dochodzil nawet do BER 4,5^-05... po czym znacznie spadl a 13V/0 KHz w ogole przestal wykrywac... zadnego transpondera nie widzial. Myslalem nawet ze moze padl miernik Satlook,ale dekodery tak samo przestaly widziec 13V/ 0 KHz... Sprawdzalem 3 razy czy go dobrze podpialem - dobrze.

Po powrocie do quada, wszystko wrocilo do normy...

 

Zastanawiam sie czy nie mogl mi pasc multiswitch, albo chociaz jego zasilacz, niestety zasilacz jest wbudowany :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zatem nie zaszkodzi zamontowanie wzmacniacza SAT /polecam f-mę Terra/ na jednym z torów.Ich cena nie jest powalająca.Dawniej Telmor produkował niezłe aktywne rozgałęźniki na 8 wyjść,ale to już historia...Można by też /np.na noc/spróbować najczęściej przycinający tor połączyć z jednym z tunerów z pominięciem rozgałęźnika,jeśli nie grozi Ci,Kolego lynch ze strony abonentów.Aaaaaaaaaaby odciążyć zasilacz multiswitch'a można konwerter Quatro zasilić z zewnętrznego,niezależnego wzmacniacza przez dławik w.cz. i diodę oczywiście.A pojemnością oddzielić zasilacz od strony multiswitch'a.Osobiście stawiałbym na zapaść switch'a.Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wywalilem juz w ogole te rozgaleziniki pasywne w [beep]e. Sameprzyciecia nie wskazalyby mi na switcha, ale kurcze nei mozliwe zeby nowy quattro dzialal tak chimerycznie. Zreszta sygnal potrafil byc BER 4^-05 stabilnie przez paredziesiat sekund, po czym nagle bec na 2^-03... i juz sie nie chcial zmienic w gore, a potem po przelaczeniu miedzy 22KHz a 0 KHz juz przestal widziec w ogole 0 KHz V...

Takze rzeczywiscie chyba switch, tym bardziej ze przeciez COS musi byc padnietego, a instalacja jest dos prosta. Sprobuje wypozyczyc multiswitcha i pochwale sie jakbyco :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Gdyby nawet wymiana switch'a nie pomogła-kolejną możliwością może być lokalizacja ew.zakłócenia z zewnątrz.Podobne efekty występują czasem od kolizji anteny z internetem bezprzewodowym.Spróbuj więc,Kolego stojąc przy antenie dokładnie zlornetować okoliczne dachy pod kątem obecności tych charakterystycznych antenek.Pomóc może laptop.Gdyby to było zakłócenie-może Cię czekać /odpukać/-montaż anteny w innym miejscu.,lub zasłonięcie jej z boku ekranem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Serio zaklocenia moga isc od innych anten ?? Akurat na wifi sie znam i mialem nadzieje ze to zupelnie nie problem. Sam uzywam antene na 5 GHz ok 100 m dalej ktore sie "patrzy" m.in. na czasze mojej anteny. Na budynku obok sa dwie anteny 5GHz juz nie moje, ktorych wiazka "przelatuje" przed nosem anteny satelitarnej.

Poza tym na dachu gdzie sa moje anteny jest kilkanascie anten krotkofalarskich, bo mam tu klub krotkofalarski w budynku. Przerozne moce i pasma... Jedna antena ma z 10 m wysokosci jak nic i z 5 rozpietosci. Z szefem tego klub znam sie bardzo dobrze, ale on twierdzi ze zadna z jego anten nie powinna zaklocac, bo pracuja w pasmie amatorskim (duzo ponizej 1 GHz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Widzę,że medycyna jest tu bezsilna...Inne anteny nadawcze nie muszą wchodzić z zakłóceniem w paśmie dla nas użytecznym,lecz mogą "zatkać" silnym sygnałem obwody wejściowe konwertera.Wyłącz na noc prąd krótkofalarzom-przy całym szacunku każdy z nich twierdzi,że jego anteny nie zakłócają,sam bym tak mówił.Konwerter nie korzysta z innych pasm,ale je "widzi".Uważam,że należy na próbę przenieść antenę w inną część dachu /np.za komin/.Na Twoim,Kolego miejscu wcześniej zamontowałbym telewizor /idealny byłby analizator widma/u krótkofalarzy. Obserwując równocześnie ich działania i swoje zakłócenia można szukać ich wzajemnej korelacji. Życzę sukcesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No coz, sprobuje z wylaczeniem pradu, to jest do zrobienia.

Dziwi mnie tylko to ze konwerter quattro ma problem z dzialaniem. No ale jego bez multiswitcha nie sprawdze, ale jak napisalem na quadzie z i bez multiswitcha jest tak samo zle.

 

Podsumuje: raz na ok 10-20 minut jest polsekundowa przerwa. Najglupsze jest to ze zauwazylem to takze na DVB-T... a antena jest pasywna! Tu sile sygnalu dalo sie zmierzyc dzieki analizatorowi krotkofalarzy, sygnal byl az zbyt duzy (nawet na pasywnej, bo jestem blisko nadajnika) ok 82 db, wiec wrzucilem tlumik, ale tez bez zmian :)

 

A antena, moze to wazne wiec dodam: Wavefrontier T90.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zgadza się-"zatkać" silnym sygnałem można również głowicę OTV i wiele,wiele innych.

Quatro można sprawdzić i bez multiswitch'a,pamiętając o tym,że ma wyjścia na polaryzację Horizontal Low/High i pionową Vertical Low/High.Dobrze mieć w tunerze wstrojone stosowne programy,o parametrach odpowiadających poszczególnym wyjściom.

Jak widzę-Twoi krótkofalarze mają również zalety /analizator/.Widzę też,że pomału poruszamy się do przodu z tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Odlaczylem krotkofalowcow. I to tak sprawnie ze nie wstal im potem jeden switch, jeden serwer i jeden ups :P Tak to jest jak sie czegos nie wylacza przez lata ; )

Niestety zaklocenia pojawialy sie w czasie blackoutu u krotkofalarzy nadal.

Dzisiaj pewien magik od ustawiania anten powiedzial mi zebym wzial jakas antene satelitarna zrobiona z metalu i postawil ja obok mojej anteny, najpierw z tylu, potem z boku, innego boku itd. Jesli to jakies zaklocenia i nie ida bezposrednio z przodu, to moze tak uda sie je wyeliminowac, albo przynajmniej sprawdzic skad ida. Ostateczne wyjscie do zgloszenie do UKE.

No chyba ze masz jeszcze jakis pomysl Ojcze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Coś mi się wydaje,że już o tym pisałem:

Gdyby to było zakłócenie-może Cię czekać /odpukać/-montaż anteny w innym miejscu.,lub zasłonięcie jej z boku ekranem.

Antena jest dobrym materiałem na ekran,ale do tego celu jest dobra nawet szufla do węgla,co pod ręką.

Pojawiły się więc dwie nowe czynności do wykonania.Montaż anteny w innym miejscu rozumiem jako chodzenie z anteną po dachu,i próby jej ustawienia w kilku różnych miejscach.

Życzę powodzenia.

 

Takich instalatorów jak Twój znajomy , również sugerujący Ci ekran nam potrzeba.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No, to wlasciwie wszystko juz sprawdzilem.

Antenie satelitarnej zrobilem na dachu "uszy" z dwoch anten metalowych 90, tj. ekranowanie z ylu i lekko z bokow - bez poprawy. Potem z jednego i drugiego boku identycznie. Bez poprawy.

 

Na poczatku zastanawialem sie czy to aby nie pusczony niedawno sygnal DVB-T z mux2 o abrdzo duzej mocy i malej odlegosci ode mnie) nie powoduje tych zaklocen, ale... puscilem sobie sygnal do sieci takze z tego muxa wlasnie i... on tez na to cierpi.

W dodatku uzywam juz teraz do reemisji obu mux`ow, 3 - ze stosunkowo slabym sygnalem i wlasnie 2 - bardzo mocnego. Na dwoch roznych antenach, jeden na dipolu bez wzmacniacza, a druga na malej plaskiej antence z wbudowanym wzmacniaczem. Do obu dodalem tlumiki, bo sygnal byl na ponad 86 db. Ale... czy to z tlumikiem czy bez pokazuja sie podobne zaklocenia jak na satelicie.

Wiec uwazam ze nie ma sensu chodzic z antena sat po dachu, bo zaklocenia sa jak widac o ile na dachu, to w roznych miejsach, skoro inne anteny tak samo reaguja. Poza tym to jest Wavefrontier, z tym [beep]nie trudno jest chodzic po dachu, bo trzeba wycyrklowac pionowo kija, zeby dalo sie ją ustawic :(

 

Wiec Zaczynam sie powaznie zastanawiac czy probleme nie jest jakies urzadzenie w mojej serwerowni gdzie sa takze urzadzenia stacji czolowej (ale i pare komputerow i pare switchy komputerowych). Problem w tym ze one tam byly zawsze i nic zlego nie powodowaly.

 

Z drugej strony... kabel z dachu idzie przeciez ekranowany, potem jest podlaczany do ekranowanych uradzn (no bo zrobionych cale z metalu i ladnie uziemnione. Wszystko jest podlaczone pod profesjonalnego ATS`a, tj urzadzenie firmy APC do podlaczenia dwoch faz na raz (jak jedna padnie, to druga sie wlacza od razu), potem duzy UPS. W skrocie - jest kilka urzadzen ktore "upiekszaja" prąd.

 

No i jest jeszcze cos co sie wlacza raz na jkis czas, tj. klimatyzacja. Ale ona tez jest tu od dawna i firma tez bardzo porzadna (Fujitsu). Jest jakis sposob zeby sprawdzic poziom zaklocen w nieduzym pomieszczeniu? Krotkofalarze sie z tym poddali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czy sygnał z mux-a jest zakłócany dopiero po dołączeniu do sieci TV kablowej,czy również przy prostej instalacji "antena+kabel+tuner DVB-T+OTV"?

Czy istnieje miejsce na dachu,gdzie zakłócenie nie przerywa odbioru?Z anteną UHF łatwiej chodzić po dachu.

Dobrze byłoby sprawdzić jeszcze na analizatorze,obserwując kanał mux-a /prosto z anteny bez wzmacniacza/,jak objawia się zakłócenie.Przydałby się rejestrator.Wyobrażam sobie silny sygnał w szerokim widmie,może na ułamek sekundy wzbudza się jakiś nadajnik.

No,to jeszcze nie wszystko,Kolego sprawdziłeś...Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Aby upewnić się co do korelacji w przycinaniu należało by obserwować równocześnie obraz z DVB-T i SAT /PIP?/.Coraz więcej faktów przemawia za tym,że źródło zakłóceń pochodzi od tych,którzy się właśnie poddali. Pzdr.

P.S. Szanuj zdrowie,opadanie lubi się rozprzestrzeniać... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...