Skocz do zawartości
  • 0

Problem z uzyskaniem sygnału z anteny SAT (zasilanie?)


MarekM
 Udostępnij

Pytanie

Mam od niedawna Topfielda SRP-2410 i co do jego funkcjonalności nie mam większych zastrzeżeń - potrzebowałem tunera z dwoma głowicami, który umożliwia nagrywanie i jednoczesne oglądanie innego programu, a to działa na razie bez zastrzeżeń (przesiadłem się z GI 9000 PVR, który był porażką jeżeli chodzi o funkcje nagrywania).

 

Mam za to poważny problem z konfiguracją z całym osprzętem (LNB i reszta). Mam antenę z dwoma podwójnymi LNB do Hotbirda i Astry, to przechodzi przez jakiś sumator/spliter i dwoma kablami dochodzi do głowic tunera. Zaraz po zainstalowaniu tunera wszystko było ok, ale po jakimś jednym dwóch dniach okazało się, że mam komunikat "brak sygnału". Myślałem, że jakiś problem z nadawaniem z satelity, ale jak sprawdziłem drugi tuner (mam standardowy tuner Philipsa od Cyfry w innym pokoju) wszystko było ok i wtedy też "wzbudził" się mój nowy Topfield.

Po paru próbach odkryłem, że on nie potrafi zmusić do pracy całego mojego ustrojstwa przy antenie. Zmiany parametrów Satelity, Disecq, LNB nic nie dają - poziom i jakość sygnały 0. Włączenie drugiego tunera Cyfry na kilkanaście sekund powoduje, że zaskakuje i potem już bez problemów wszystko działa.

Tak jakby nie był w stanie zasilić LNB??? Niby sprawdzałem multimetrem czy na wyjściu są sygnały 13/18V i jest ok, ale coś nadal razem nie działa.

 

Jakieś pomysły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Co to za sumator/splitter? Twoja instalacja powinna wyglądać tak, jak moja czyli jedna czasza, dwa konwertery twin (jak dotąd identycznie), dwa przełączniki DiSEqC i stąd już dwa kable do dwóch wejść w dekoderze. Ja mam dwa osobne dekodery, ale to nie ma znaczenia. W każdym razie ten sumator/spliter mi tu nie halo, coś.. Na sam początek, jeśli nie musisz wychodzić gdzieś na siódme piętro, wywaliłbym to coś, połączył kable w taki sposób, że korzystamy tylko po jednym z wyjść każdego LNB i podłączamy jeden do tego z HB do pierwszego wejścia, a drugi z Astry do drugiego wejścia. Po przrekonfigurowaniu ustawień dekodera wszystko powinna zacząć działać. Jeśli tak będzie, to pozostaje pożegnać się z tym spliterem i zakupić dwa przełączniki DiSEqC, takie najmniejsze - dwa wejścia, jedno wyjście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To wyjaśniając - tak mam dwa TWINy.

A te przełączniki to dwa DiSEqC 2.0 SPU 52-00 firmy AXING. Mają dwie pary wejście LNB1 + LNB2 i wyjście REC.1 i dodatkowo wejście do normalnej anteny (http://www.e-aval.pl/Przelacznik-sateli ... 74%29.aspx)

I na te łącznie 4 LNB1 mam sygnał z HB, a na 4 LNB2 Astrę - dwa wyjścia z jednego przełącznika idą do dwóch głowic mojego dekodera a z drugiego przełącznika po jednym kablu do gniazd w innych pokojach (w jednym mam drugi standardowy dekoder Cyfry, który "wzbudza" moją instalację).

 

Problem jest, że mój stary dekoder GI 9000 też był dwugłowicowy i działał na dokładnie tej samej konfiguracji od lat.

A ten nowy nie może zaskoczyć - prądu za mało daje, żeby uruchomić LNB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Skoro instalacja wydaje się ok. to trudno mi coś bardziej konkretnego powiedzieć. W instrukcji jest takie cóś:

 

HINWEIS

Der Digitalreceiver kann Antennengeräte, einschließlich

LNB, DiSEqc-Schalter und Antennenrotoren über jeden An-

tenneneingang einzeln, aber nicht gleichzeitig, mit höchs-

tens 500 Milliampere Strom versorgen. Sollten also zu vie-

le Antennengeräte gleichzeitig und über längere Zeit über

die Antenneneingänge mit Strom versorgt werden müssen,

erhalten Ihre LNBs gegebenenfalls nicht genügend Strom,

um ordnungsgemäß zu funktionieren. Daher sollten Sie den

LNB 1 OUT-Anschluss mit dem LNB 2 IN-Anschluss mit ei-

nem Kabel zum Durchschleifen verbinden, obwohl der Di-

gitalreceiver aufgrund seiner technischen Merkmale wahl-

weise über zwei Antennen betrieben werden kann.

 

Tłumaczy się to:

Wskazówka

Odbiornik może zaopatrywać w prąd przez wejście antenowe urządzenia włączając LNB, przełącznik DiSEqc i rotor pojedynczo, a nie równocześnie, maksymalnie 500 miliamperów. Nie należy zasilać równocześnie zbyt wielu urządzeń przez dłuższy czas, bo mogą otrzymać za mało prądu, by poprawnie działać. Dlatego należy połączyć pętlą wyjście LNB 1 z wejściem LNB 2, chociaż ze względów technicznych odbiornik można używać z dwoma antenami.

 

To znaczy, że dwa konwertery i dwa przełączniki to ewentualnie może być za wiele. Spróbuj zrobić tą pętlę, jak tu jest napisane, a jak ona już jest, to nie mam dalszych pomysłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam,

jest jeszcze jedna możliwość:do przełączania polaryzacji stosowane były normy 13/17 Vi 14/18 V.Być może 13 V z nowego tunera to za mało dla przełącznika.Porównaj napięcia odpowiednio z dekodera Cyfry i Topfielda.I-jeśli to jeszcze możliwe sprawdź,ile dawał dla H i V ten dawny GI 9000 PVR.Jak pamiętam,bywały kiedyś konwertery i multiswitch'e,których nie przełączało 13/17,a dopiero 14/18 V,albo działały,jak chciały.W najgorszym przypadku wykluczysz tę ewentualność.Coś mi nie pasuje z tym poborem prądu-przecież nie masz obrotnicy,a typowy Twin pobiera 100-180 mA /Inverto 200mA/.To znacznie mniej niż 500 mA.Ale dla celów poznawczych możesz zmierzyć i pobór prądu.

Pozdrawiam.

Edycja: To ile masz tych Axingów z podanego linku,jeden,czy dwa?Jeśli dwa,to jak je podłączasz do dwu Twinów,jeżeli jeden,to jakim cudem obsługujesz trzy tunery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Axingi mam dwa - stąd obsługuje cztery gniazda w domu: dwa do tego podwójnego Topfielda w salonie i dwa do dwóch innych pokoi (w jednym mam ten dekoder Cyfry).

 

A co do Twina - to rzeczywiście pewnie moja niewiedza co tak dokładnie mam na dachu przy antenie - fakt jest, że wchodzą mi do tych dwóch Axingów - łącznie cztery HB i cztery Astry i dwa z anteny do TV naziemnej (ale tu przynajmniej widzę, że jest rozgałęziacz, który z anteny dzieli sygnał na dwa wyjścia).

Spróbuję dokładniej rozpoznać jakie konwertery są przy antenie - a są jakieś podwójne Twiny, czyli jakie quadro(?), 2xHB + 2xAstra.

 

Instalacja jest w sumie zgodna z moimi wymaganiami jakie postawiłem kiedyś instalatorowi - jeden tuner dwugłowicowy z jednoczesną możliwością nagrywania i oglądania plus pojedynczy sygnał doprowadzony do dwóch innych pokoi w mieszkaniu (w jednym mam drugi tuner). I to wszystko dla HB i Astry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szukając jeszcze w googlu trafiłem na niemiecką stronę Topfielda, która chyba opisuje podobne problemy jak ja mam z przełącznikami

http://www.topfield-europe.com/forum/sh ... hp?t=35443

 

Muszę sobie jakoś przetłumaczyć i może coś namierzę, ale chyba wychodzi na to, że ten Tuner sobie nie radzi z pasywnymi przełącznikami :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na razie znalazłem obejście - połączyłem jeden Tuner na krótko z wyjściem LNB HotBirda, drugi nadal do przełącznika gdzie mam wejścia z HB i Astry. Przy takim połączeniu tuner bez problemu "uaktywnia" całą instalację i odbieram obie satelity (na jednym HB i A, na drugim tylko HB ale to mi specjalnie nie przeszkadza).

Zamówiłem też oddzielny switch 2/1 i jak dostanę to będę testował dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...