Skocz do zawartości

Zwrotnica i rozdzielacz


Rekomendowane odpowiedzi

Planuję zmodernizować instalację antenową. W tej chwili mam siatkę ze wzmacniaczem SWA 9000 rozdzieloną sumatorem St 1-60 (takim na 2 telewizory. Ustawione w Oświęcimiu w kierunku Kosztowy. Łapię wszystko w doskonałej jakości dodatkowo Ct1 na 37k i Puls z bytkowa (kolor ze śniegiem).

Chcę to zamienić na instalację 3-4 anten kierunkowych (Kosztowy, Chorągwica, Skrzyczne i Czechy i może kiedyś Namestovo w polaryzacji V). Część będzie mieć symetryzator część wzmacniacze antenowe.

1. Jak to wszystko posumować i rozdzielić na 3 telewizory? Jak zapewnić zasilanie wzmacniaczy?

2. W przypadku Chorągwicy chcę sobie zapewnić odbiór analogu TV4 na k35. W tej chwili po ustawieniu na ten kierunek siatki mam kolor za śniegiem i szum. Dodatkowo gdy wmacniam pokrętłem (wzmacniacz jest od 20-38dB) to gubię TV 4 a puls z Bytkowa z k34 rozlatuję się. Musi być na minimum. Czy po przejściu na antenę kierunkową można jakoś ten kanał ustawić w znośnej jakości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwrotnica - ją dobierasz odpowiednią do anten, tzn. liczba wejść i ich pasma. Zwrotnica ma możliwość "selektywnego" przekazywania zasilania poprzez zwarcie drucików (czy zworki), tak aby na jedno wejście dać zasilanie, a na inne nie.

 

Tak zsumowany sygnał podajesz na rozgałęźnik z określoną liczbą wyjść. Zasilanie przedwzmacniaczy musisz zrealizować przed rozgałęźnikiem lub wybrać taki typ rozgałęźnika, który pozwala na przesył napięcia z jednego okreslonego wyjścia na wejście (a zasilacz z separatorem może być przy telewizorze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę to zamienić na instalację 3-4 anten kierunkowych (Kosztowy, Chorągwica, Skrzyczne i Czechy i może kiedyś Namestovo w polaryzacji V). Część będzie mieć symetryzator część wzmacniacze antenowe.

1. Jak to wszystko posumować i rozdzielić na 3 telewizory? Jak zapewnić zasilanie wzmacniaczy?

przy 3...4 antenach prawdopodobnie ciężko będzie dobrać uniwersalną zwrotnicę, tak aby to wszystko dobrze posumować. Wszystko zależy, jak są ułożone kanały. Na początek zorientuj się w swojej okolicy w jakimś sklepie ze zwrotnicami - może są dostępne jakieś lokalne mutacje, które spełniły twoje wymagania. Jak nie, można sobie zamówić u producentów zwrotnice dedykowane - co bywa w takich przypadkach skutecznym rozwiązaniem.

 

Ale ja bym się poważnie zastanowił nad wykorzystaniem w twoim wypadku nie zwrotnic, a jakiegoś wielozakresowego wzmacniacza z selektywnie strojonymi torami, coś w klimacie wzmacniaczy WWK Telmora (np. WWK-1062). To rozwiązuje problem zarówno sumowania anten, jak i wyrównywania różnic w poziomach na analogach (w cyfrze nie ma to aż takiego znaczenia). No i poziom wyjściowy wystarczyłby zapewne spokojnie do zasilenia czterech TV. I rozwiązany byłby również problem zasilania ewentualnych przedwzmacniaczy w antenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście jest prolem z doborem zwrotnicy, ani na dipolu ani anprel nie mają takiego ustrojstwa. Kanały układają się tak, że kosztowy cały zakres od 21-60 plus 8 kanał (ale to nie problem bo on odbiera zawsze), skrzyczne od 38 (dvbt), od Czechów 54 57 i inne w tym zakresie i od Słowaków 59 68.

Wielozakresowy wzmacniacz wychodzi drogo (ten model dobrze ponad 400PLN). Czy jest dopuszczalne podłączenie kaskadowe zwrotnic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciej oświęcim - Widzę ,że chcesz mieć dużo programów , nawet bardzo dużo .. ,ale wg. mnie powinieneś w fazie realizacji / bo marzenia można mieć - sory / troche sie ograniczyć , wybrać najważniejsze kierunki , multiplexy ... Patrzyłem na Twoje położenie , zrobiłbym tak ograniczając trochę : 1/. Rozgałężniki - dostaniesz bez problemu ... 2/. Zwrotnica , polecam Ci sprawdzoną f-my Televes /Hiszp./- cena 40,00; wejścia :VHF, 2 x UHF, przez 1 UHF przechodzi nap. na wzm. , b.dobra 3/. 2 x ant. kierunk. / polecam yagi , trójram./,I-sza ant. - kier. Wisła- Skrzyczne i na nim też SKV/ nadajn. Zylina/- masz pol. multipl. / trzy docelowo/ + mult. słowackie - na tej ant. dajesz wzmacn. rurkowy 23dB, pod puszke z symetr. II- ga ant . mocna kier. a na niej do wyboru masz katowice lub Kraków lub czeski multipl/ kier. np. Ostrava/ .... Zasilanie proponuję z wzmacniacza w domu / montaż/- typ . Bryza 1 / 12/24 dB/ produkc. Badmor Gd./PL/ - jest bez separatora / świetny,wielofunkc., niedrogi ../ Do tego nowe kable / oplot i żyła gł.pon. 1 mm - obow. Cu/ + nowe złączki , dobre .... Polecona zwrotnica jest b. dobra /Televes / , wzmacn. też - wszystko to używam .....Łapie nadjniki z odl. 140 , 150 km / analog Tv / ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały układają się tak, że kosztowy cały zakres od 21-60 plus 8 kanał (ale to nie problem bo on odbiera zawsze), skrzyczne od 38 (dvbt), od Czechów 54 57 i inne w tym zakresie i od Słowaków 59 68.

Czy jest dopuszczalne podłączenie kaskadowe zwrotnic?

można kaskadować zwrotnice, ale to generalnie niewiele da, jeśli wyodrębniane zwrotnicami pasma na poszczególnych antenach pokryją się, a prawdopodobnie by tak było w tym przypadku, bo jak sam piszesz antena na kosztowy pokrywać ma całe pasmo. Przy użyciu zwrotnicy chodzi zaś o to, aby każdy kanał był odbierany tylko przez jedną antenę.

 

Więc realnie pozostaje ci chyba kombinacja zwrotnicy z sumatorem antenowym, coś w klimacie propozycji papiera z postu wyżej. Często bywają również zwrotnice kombinowane z sumatorami. W przypadku 'czystej' zwrotnicy każde wejście przeznaczone jest dla innego pasma, w przypadku wejść sumacyjnych pasma pracy wejść pokrywają się.

 

Tylko, że stosowanie sumatora antenowego przy kombinacji kanałów DVB-T to zwykle zero problemu, ale przy kombinowaniu anten odbierających analog to już może być różnie, bo mogą się pojawić odbicia (dlatego optymalnym rozwiązaniem jest wzmacniacz wielozakresowy). Ale spróbować można.

 

Warto wtedy sumować anteny silnie kierunkowe (i raczej unikać 'siatek'), bo wtedy kręcąc nimi można korzystając z charakterystyk anten w znacznych zakresach poprawić odbiór - zarówno analogowy jak i cyfrowy.

 

I generalnie, anteny powinny być pasywne, z samymi symetryzatorami. A potem dopiero sumatory / zwrotnice i wzmacniacze - albo wzmacniacze zintegrowane ze zwrotnicami / sumatorami, jak wspomniane w poście wyżej, czy choćby Alcady 216 czy 417.

 

Masz co kombinować... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście jest prolem z doborem zwrotnicy, ani na dipolu ani anprel nie mają takiego ustrojstwa. Kanały układają się tak, że [...]

Jest sobie taka firma Waldi - mają spory wybór rozmaitych zwrotnic. Pobieżnie sprawdziłem - na polskie kanały na pewno znajdziesz odpowiednią. Jak chcesz dodatkowo jeszcze zagraniczne kanały... chyba takiej nie mają. Przeglądnij ich ofertę, sam szybciej coś wypatrzysz odpowiedniego.

Oferują też wykonanie zwrotnicy na zamówienie. Chocież nie wiem jak to wygląda w praktyce u nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, przyjrzę się kanałom. Być może z niektórych anten trzeba będzie usunąć część pasma.

Kilka uwag na temat odbioru. Ustawiając antenę na Skrzyczne to można złapać od razu 54k Z łysey hory i jeszcze jakiś inny mux (ale to Ci co mają na zewnątrz wyłapują). Słowacy wymagają oddzielnej anteny ze względu na polaryzację V, chyba że możecie mi zaproponować "uniwersalną". Co do Krakowa i Katowic to chcę mieć oba kierunki bo docelowo po podziale TVP info na kanały regionalne będą 2 dodatkowe kanały regionalne. Wątpię by nadawały tak jak dotychczas z Kosztów i Chorągwicy (mam na myśli TVP3 Kra).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowacy wymagają oddzielnej anteny ze względu na polaryzację V, chyba że możecie mi zaproponować "uniwersalną".

generalnie powinno się przekręcać antenę na polaryzację V, choć przy antenach typu ATX czy Tri Digit (!), jak się słyszy, ludzie potrafią mieć przyzwoity odbiór z polaryzacji V na antenie ustawionej w polaryzacji H. Znaczy się, mając konkretną antenę - można próbować. Ale trzeba się jednak liczyć z tym, że nawet jeśli odbierze, to poziom sygnału / jakość będą mniejsze niż z anteny ustawionej na V.

Co do Krakowa i Katowic to chcę mieć oba kierunki bo docelowo po podziale TVP info na kanały regionalne będą 2 dodatkowe kanały regionalne. Wątpię by nadawały tak jak dotychczas z Kosztów i Chorągwicy (mam na myśli TVP3 Kra).

to może pozostaw ten problem na później, kiedy cyfryzacja w twoim regionie stanie się faktem. Jeśli przeszedłbyś w całości na DVB-T to problem odbiorów zapewne znacznie uprościłby się, bo jak pisałem wcześniej - sumowanie anten w DVB-T jest o wiele mniej restrykcyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciej oświęcim - wyzej proponowałem Ci moje "spojrzenie " na rozwiąz. Twoich problemów ... Tak , oczywiście / wiem to od dawna ../ słowackie muxy są w pion. /V/ polaryzacji ... Ale proponując Ci Skrzyczne i Zylinę na jednej ant-nie , miałem na uwadze fakt , który sam doświadczyłem , a mianowicie , iż przy silnym sygnale na ant . typu / ja mam Telmor Digit 3 DT - 17 dB/ yaga tróramienna w ustawieniu na V /pionowa/ łapie bardzo dobry obraz polskich stacji nadających w H / pozioma/ ..... A na koniec , wszystko co chcesz mieć rób etapami , zamykając poszczególne do końca , dalszy etap wdrażasz jak zamknąłeś pierwszy - a zrobisz to jak wdrożą w Twoim rejonie wszystkie muxy tj. 2011/12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...