Skocz do zawartości

Polski satelita Naukowy


xaydestroyer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy było ale myślę ze temat ciekawy!

 

Podstawowe informacje:

Rozmiar 	20 X 20 X 20 cm
Masa	6.0 kg
Precyzja wyznaczenia orientacji	10 sekund kątowych
Precyzja utrzymania orientacji	lepsza niż 1.0°
Stabilność orientacji	1 minuta kątowa RMS
Moc	5.4 W do 10 W
Napięcie zasilające	4.0 V (nominalne)
Pojemność akumulatorów	5.3 Ah
Transmisja danych na Ziemię	pasmo S-Band (do 256 Kbps)
Kanał telemetryczny	zakres UHF
Pojemność pamięci pokładowej	do 256 MB 

 

 

Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, instytuty Polskiej Akademii Nauk: Centrum Badań Kosmicznych (CBK) i Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika (CAMK), we współpracy z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego zbudują pierwszego polskiego satelitę naukowego BRITE-PL (w ramach międzynarodowego projektu BRITE - „BRIght Target Explorer Constellation”).

Misją projektu jest zbudowanie dwóch satelitów i umieszczenie ich na orbicie do marca 2013 r. w celu uzyskania danych astrosejsmologicznych jasnych gwiazd.

 

Zbudowane w CBK PAN satelity będą częścią grupy sześciu podobnych obiektów tworzących formację lotną, umieszczoną na orbicie o wysokości 800 km. Ich zadaniem będzie prowadzenie precyzyjnych i jednoczesnych pomiarów fotometrycznych najjaśniejszych gwiazd zmiennych nieba w ciągu planowanych kilku lat działania tych satelitów.

 

Zaletą polskich satelitów jest stosunkowo niewielka wielkość i waga - jest to ważący 7 kg sześcian o boku 20 cm. Dla osiągnięcia prawidłowych wyników pomiarów istotne jest zachowanie bardzo wysokiej precyzji (w trzech osiach) przy stabilizacji satelity na orbicie. Rozwiązania zastosowane w BRITE, pomimo prostej konstrukcji nanosatelity, taką precyzję zapewniają. Zainstalowana na satelicie szerokokątna kamera otrzyma niezakłócone wpływem atmosfery zdjęcia wielu gwiazd.

 

Jednym z pierwszych kroków w realizacji BRITE-PL było zawarcie między CBK i CAMK umowy o współpracy naukowej, jednak moment przełomowy nastąpił w chwili przyznania na początku 2010 r. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego grantu inwestycyjnego. Zbiegł się on w czasie z zaproszeniem polskiego zespołu do Brite Consortium (Austria i Kanada), które tworzą Uniwersytet w Wiedniu, Politechnika w Grazu, Uniwersytet w Toronto oraz Uniwersytet w Montrealu. Polscy naukowcy otrzymali ofertę współpracy naukowej, a inżynierowie zadanie zbudowania dwóch satelitów.

 

konstr_satelityBRITE_s.jpg

 

Pierwszy polski satelita zostanie zbudowany w 2011 roku, cały projekt zostanie zakończony w 2013 umieszczeniem drugiego satelity na orbicie. Wcześniej w przestrzeni kosmicznej znajdą się dwa austriackie i dwa kanadyjskie satelity.

 

Od momentu powołania CBK PAN w roku 1977, grupy badawcze i inżynierskie Instytutu stworzyły instrumenty i uczestniczyły w eksperymentach w ponad 50 misjach kosmicznych. W chwili obecnej polskie instrumenty naukowe pracują w przestrzeni kosmicznej uczestnicząc w kilku najpoważniejszych misjach międzynarodowych.

 

W Polsce do tej pory prowadzone były prace nad skonstruowaniem studenckich satelitów. Kompletne satelity naukowe budujemy, podobnie jak Austriacy, pierwszy raz, dlatego za wzór posłuży kanadyjski nanosatelita CAN-X 3, zbudowany na University of Toronto, Institute for Aerospace Studies, Space Flight Laboratory (UTIAS-SFL).

 

Opracowanie projektu satelitów to zasługa Kanadyjczyków, jednak bez dodatkowego polskiego wkładu nie byłoby możliwe dokładne określenie wewnętrznej budowy gwiazd, zwłaszcza w zakresie teorii konwekcji. Polska wiedza teoretyczna oparta o własne kody numeryczne służące symulacji pulsacji gwiazd, powszechnie uważana jest za „state-of-art”, tj. wedle wszelkich arkanów sztuki.

 

model_gabarytowo_termiczny_BRITE_s.jpg

 

Zespół techniczny projektu BRITE-PL planuje włączać własne rozwiązania konstrukcyjne w całym procesie budowy obu satelitów. W przypadku pierwszego z nich większość podsystemów satelity dostarcza do CBK strona kanadyjska, udziałem polskich inżynierów będą modyfikacje teleskopu, wykonanie struktury satelity, integracja oraz testy satelity. W przypadku drugiego satelity udział komponentów kanadyjskich zostanie poważnie ograniczony, większość podsystemów będzie opracowana w CBK i wyprodukowana w Polsce. Integracja i testy drugiego satelity to domena CBK. W ramach programu BRITE-PL powstanie także stacja kontroli lotu i odbioru danych.

 

Więcej informacji na stronie http://www.camk.edu.pl

 

1. Oficjalna strona projektu BRITE-PL: http://www.brite-pl.pl

2. Oficjalna strona Konsorcjum BRITE: http://www.brite-constellation.at

3. Oficjalna strona BRITE-Austria: http://www.tugsat.tugraz.at/index.html

 

Materiał prasowy CBK PAN na temat satelity BRITE:

http://press.cbk.waw.pl/10/cbk10051901/index.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...