Skocz do zawartości

Skarga do UOKiK na przyporządkowywanie karty do dekodera.


centek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym zebrać po jednym z abonentów operatorów telewizji satelitarnej oraz kablowej w celu złożenia skargi do UOKiK na przyporządkowywanie karty do dekodera, sprzętu co uniemożliwia odbiór programów na innym dekoderze posiadanym przez abonenta.

Nie jest ważna ilości złożonych skarg ponieważ sprawa będzie rozpatrywana pod kątem naruszenia interesów zbiorowych konsumentów przez dany podmiot czyli usługodawcę.

Temat założyłem w dziale platformy n, ponieważ jestem abonentem Cyfrowego Polsatu i w sprawie niniejszej platformy skargę napiszę sam.

Moim zdaniem usługodawcy Cyfrowy Polsat, ITI Neovision, Cyfrowy Dom oraz operatorzy Tv kablowej naruszają nasz interes ekonomiczny oraz następuje ograniczenie konkurencji.

 

W tym temacie chciałbym również zebrać najważniejsze, rozsądne i realne argumenty przeciwko przyporządkowywaniu kart do dekoderów, czyli parowaniu.

 

Temat założony za zgodą administratora Mr Orbita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skargę, a w zasadzie zawiadomienie dotyczące podejrzenia stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów zgłasza się do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na piśmie ze wskazaniem dokładnych danych teleadresowych nadawcy.

Jak napisałem wyżej najpierw chciałbym zebrać najważniejsze argumenty, dopiero później byśmy składali zawiadomienia (po jednym z klientów danej platformy sat. lub kablówki, nie hurtem wysyła 100 osób, bo nie o to chodzi aby patrzyli na zgłaszających jak na idiotów).

Co do CP moduły nie stanowią problemu, ponieważ też są parowane i znowu by ograniczali konsumentów do zakupu dekoderów z gniazdem CI, powstaje błędne koło.

 

Nie jest ideą rozkodować, a umożliwić odbiór na własnym dekoderze. I między innymi wyeliminowanie sytuacji, w której abonentom z dekoderem wykupionym na własność od platformy w przypadku jego uszkodzenia odmawia się naprawy a wciska się przedłużenie umowy z nowym dekoderem (Cyfrowy Polsat, Samsung S305G - z życia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do CP moduły nie stanowią problemu bo znowu by ograniczali konsumentów do zakupu dekoderów z gniazdem CI i powstaje błędne koło.

Skoro moduły CI ograniczają konsumentów do zakupu dekodera z wejściem CI, to samo rozprowadzanie kart też w jakimś stopniu ogranicza konsumenta do zakupu odpowiedniego dekodera z wejściem na kartę. Najlepiej wszystko rozkodować i po sprawie :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co karty bez modułu skoro na dzień dzisiejszy nie ma dekoderów z czytnikami kart w systemie Nagra? Co niektórzy powiedzą, że jak będą karty Nagra to i będą czytniki w systemie Nagra. Patrząc na przykład Cyfry+ tak się nie stanie. A wszystkie tzw. czytniki uniwersalne nie są do końca legalne, nawet te w Fergusonach. Powtórzę, po co nam karta bez modułu skoro i tak będziemy musieli kupić moduł? A te oferowane przez operatorów najczęściej są tańsze.

Inaczej wygląda sytuacja z Conaxem, tu akurat nie ma problemu z czytnikami i można się bić o nieparowane karty z dekoderem czy z modułem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym aby kiedyś, taki news się pojawił na głównej stronie satkuriera.pl

Tak było w Hiszpanii, ja tylko zmieniłem Digital+ na N/TNK HD

Zapomnij, n/TNK nie pobiera opłat za udostępnienie użytkownikom dekoderów i korzystanie z nich. Inny zupełnie stan faktyczny i prawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do N to faktycznie może być problem. Taką też miałem odpowiedź w trakcie rozmowy z pracownikiem UOKiK. Ale konsument "musi" korzystać z ich dekodera co też może naruszać jego interes, bo konsument może nie mieć akurat takiej woli (zaraz się odezwą, że nikt nikomu nie każe zawierać z nimi umowy, czytać początek tematu). Za to Cyfrowy Dom jak najbardziej. Klient aby odbierać ofertę musi kupić od nich dekoder.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za i jak najserdeczniej popieram inicjatywę.Co do N-sam mam tę platformę i powiem tak,posiadam ich sprzęt dedykowany bo niestety odbiór przy pomocy modułu lub samej karty nie jest możliwy.Gdyby taka opcja była to jestem w stanie zapłacić nawet konkretne pieniądze przy aktywacji byle mieć jeden a nie kilka tunerów w domu.Kolejną sprawą jest to,że parowanie uniemożliwia lub w bardzo dużym stopniu ogranicza możliwość podziału sygnału tak jak ma to miejsce w cyfrze+ gdzie płacąc za jeden abonament mogę rozdzielić sygnał niezależnie na kilka telewizorów(jeśli tylko nie udostępniam sygnału np. sąsiadowi to mogę sobie go rozdzielać zgodnie z prawem na tyle telewizorów ile chcę).Zniesienie parowania dało by możliwość stworzenia(wreszcie po tylu latach) prawdziwego multiroomu w swoim domu(wkładamy kartę N do splitera i już).Ktoś powiedział,że parowanie ogranicza piractwo...otóż jeśli tylko będzie coś co jest płatne a jest na to popyt to znajdą się ludzie którzy będą to kraść/piracić i nic tego nie zmieni.Poruszano w tym wątku także kwestię Cyfrowego Polsatu i parowania jego kart z modułami,co do tego zagadnienia to też uważam,że powinno się "uwolnić" kartę.Co ma dajmy na to zrobić użytkownik posiadający tuner np.Dreambox 800HD i chcący mieć dostęp do oferty CP na swoim sprzęcie? Do niedawna na jednym z polskich portali Aukcyjnych można było znaleźć oferty odblokowania modułu przez wyciągnięcie jego Boxkeya i RSA, teraz niestety zostało to zakazane.Jak widać przykład CP pokazuje, że dyskryminują oni potencjalnych abonentów posiadających własny tuner DM800HD i zakazują im korzystania ze swojej oferty na posiadanym przez nich sprzęcie nakazując tym samym kupno jedynie słusznego dekodera CP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyfra+ z polsatem dostali pare lat temu kare za to, ze nie sprzedaja samych kart i modulow

 

...i pobierają obowiązkowe comiesięczne opłaty za dzierżawę ich sprzetu. W eNce nie płaci się za dzierżawę i tu jest przysłowiowy "pies pogrzebany".

 

PS. Nie pamiętam czy w/w platformy dostały jakąś karę, ale napewno gdzieś za granicą któraś z platform została za to ukarana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Niedawno otrzymałem odpowiedź na moje pismo i niestety.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Plac Powstańców Warszawy 1

00-950 Warszawa

 

 

Składam skargę dotyczącą praktyk przedsiębiorstw będących operatorami platform cyfrowych udostępniających kodowane programy telewizyjne lub radiowe:

- Cyfrowy Polsat S.A., ul. Łubinowa 4a, 03-878 Warszawa,

- Cyfrowy Dom Sp. z o.o., ul. Kłobucka 23, 02 - 699 Warszawa,

- ITI Neovision Sp. z o.o., ul. Kłobucka 23, 02 - 699 Warszawa,

- oraz przedsiębiorcy oferujący usługę cyfrowej telewizji kablowej.

Wyżej wymienieni przedsiębiorcy naruszają interes konsumentów poprzez przyporządkowywanie kart do urządzeń dekodujących.

Ogranicza to wyboru sprzętu dekodującego do dekodowania oferty programowej tylko do sprzętu oferowanego przez usługodawców.

W przypadku korzystania z kilku usługodawców uniemożliwia to odbiór usług na jednym dekoderze, zwiększa to zużycie energii elektrycznej oraz jest nie ergonomiczne.

Ma to również wpływ na ochronę środowiska poprzez zwiększoną ilość używanego sprzętu tak jak energii elektrycznej.

Odpowiedź:

17ff6fcdcc8b3fd4m.jpg

2c1f696bd55eac1fm.jpg

Ale próbowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powołaj się na dyrektywę Unii Europejskiej, która mówi, że jeśli masz telewizor powyżej 42 cali i twój odbiornik spełnia odpowiednie parametry w tym przypadku odbiera TV-Sat DVB-S2 to musisz mieć możliwość otrzymania od operatora modułu dostępu warunkowego który będzie w tym odbiorniku pracował.

 

Wspomniane o tym jest choćby w tym dokumencie : http://ec.europa.eu/competition/speeche ... 16_en.html

 

Edit: Przykładowe LCD z DVBS2 : http://www.nextag.de/lcd-fernseher-mit- ... suche-html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wlasciwie tylko Cyfra daje mozliwosc wolnego wyboru dekodera.Mozna dostac jeszcze polsatowskie moduly z wyciagnietym RSA ale sa drogie.Niemieckie SKY leci bez problemu na dreambox i jakos nikt tam nie robi dziwactw z modulami, a jest to o wiele bardziej podatna instytucja na atak hackerow jak jakies tam N albo polsat.Trzeba poprostu jeszcze troszke odczekac na opublikowanie metody wyciagania RSA z modulu lub tunerow N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym aby kiedyś, taki news się pojawił na głównej stronie satkuriera.pl

Tak było w Hiszpanii, ja tylko zmieniłem Digital+ na N/TNK HD

Zapomnij, n/TNK nie pobiera opłat za udostępnienie użytkownikom dekoderów i korzystanie z nich. Inny zupełnie stan faktyczny i prawny.

 

Jak to nie pobiera? A aktywacja? Jest zależna od dekodera jaki wybierasz! Nie dość ze za lepsze trzeba więcej dopłacać to w tańszych abonamentach ograniczają dostęp do prostszych i uboższych dekoderów przez co abonent jest dodatkowo pokrzywdzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...