Skocz do zawartości
  • 0

Dobór sprzętu satelitarnego i kilka pytań ...


przemek89k
 Udostępnij

Pytanie

Witam serdecznie,

mam kilka pytań odnośnie sprzętu satelitarnego - jestem zielony w tym temacie ...

Rozumiem, że aby odbierać kanały niekodowane (nie chcę nic płacić) to muszę posiadać telewizor, czaszę do anteny satelitarnej, konwerter oraz tuner telewizyjny.

 

I teraz mam kilka pytań - co mi daje w takim przypadku np. większa czasza, bo widziałem na aukcjach np. allegro czaszę 60cm, 80 cm itp... czy 60 wystarczy ?

 

Czy tunery czym się bardzo różnią między sobą - jeżeli tak to doradźcie jakie są najlepsze i dlaczego je wziąć ...- rozumiem, że mogą to być takie opcje jak np. zapamiętywanie kanałów ?

 

Za co odpowiada konwerter i czy najważniejszym jego parametrem jest współczynnik szumów - z tego by wynikało, że chodzi o to że on filtruje obraz tak aby na ekranie telewizora był czysty ...? Czy współczynnik szumów im mniejszy tym lepszy czy im większy tym lepszy tzn. czy 0,1dB wystarczy ?

 

Czy do kanałów niekodowanych należą min. Polsat 2 ? Czy będę mógł go oglądać w ten sposób - bo przeglądałem listę kanałów niekodowanych i tam nie było tej stacji .... czy ktoś mógłby podać aktualną listę co będę mógł w ten sposób oglądać..?

 

CO myślicie o zestawie - http:// :censored: , czy warto kupić - czy w tej cenie będzie coś lepszego ?

 

Moja cena to tak do około najlepiej 200 zł za kompletny zestaw satelitarny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Gość Anonymous

Im większa czasza tym lepszy sygnał. Np. jeśli pada deszcz to na większej czaszy zgubisz dużo później sygnał niż na mniejszej.

O, tunerów jest od groma. Jedne kosztują nieco ponad 100 zł, a inne nawet kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od Twoich wymagań, a Ty raczej masz je niewielkie. Wszystkie współczesne tunery zapamiętują listy z kanałami. Nawet możesz je sortować wedle własnego uznania.

Jeśli chodzi o współczynników szumów to im niższy tym lepiej, ale jego wartości przez producentów i tak są zaniżane, więc nie ma co się tym aż tak bardzo kierować. Lepiej spojrzeć na samego producenta.

Tu masz listę kanałów FTA w Polsce. Polsat 2 do nich nie należy. Spójrz, że te kanały nadawane są z dwóch satelitów HotBirda i Astry. Musisz się zdecydować z której satelity chcesz odbierać kanały. Oczywiście możesz z obydwóch satelitów odbierać kanały, ale to już dodatkowy koszt. Jeszcze dodam, że na tym tunerze z zestawu nie odbierzesz Eski TV. Eska TV nadaje w DVB-S2, a tuner obsługuje tylko DVB-S.

 

Zestaw chyba nie jest zły. Może warto by było zainwestować w lepszy konwerter i może nieco większą antenę, ale ten zestaw do Twoich zapotrzebować powinien wystarczyć. Tylko tak jak mówię przy opadach deszczu możesz stosunkowo szybko gubić sygnał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli nie pada to czasza 60 cm wystarczy, jak ją dobrze ustawisz. Zalecana jest jednak 80cm.

 

Co doradzam? Możesz kupić Fergusona FK-1000 za 120 zł. Ale czasami trzeba spojrzeć w przyszłość. Nie wiem na ile chcesz z niego korzystać.

 

Po pierwsze, może zachcesz mieć płatne kanały. Na tym dekoderze musisz o nich zapomnieć.

Po drugie.. zdecydowana większość kanałów jest nadawana w MPEG2, ale może warto kupić tuner z MPEG4 i możliwością odbioru kanałów HD?

 

Przykładowo: Możesz kupić FK-1000 do odbioru tylko kanałów niekodowanych w MPEG2, albo FK-6900 za 165 zł tuner z wejściem na kartę i funkcją nagrywania na USB, a jeśli będziesz miał telewizor HD to mogę polecić dekoder Ariva 100E za 300 zł, który pozwala na odbiór kanałów HD i jeśli chodzi o postęp technologii starczy na długo, w przeciwieństwie do tych tańszych dekoderów.

Sygnał jest cyfrowy, konwerter nic nie filtruje. Jego zadanie to zamiana fal częstotliwości satelitarnej (10-12GHz w zaokrągleniu) do takich które akceptuje dekoder.

Konwerter ma wpływ na parametr jakości sygnału cyfrowego(to nie znaczy: na jakość obrazu/dźwięku). Wiadomo im lepsza, tym lepiej. Jednak jeżeli ta jakość jest dobra, obraz zawsze będzie taki sam niezależnie od użytego konwertera czy też czasy(tak sprawa wygląda generalnie w telewizji cyfrowej).

 

Co do anteny.. potwierdzam to co mówi poprzednik: Wg. mnie średnica anteny jest trochę mała, przy opadach możesz nie być w stanie oglądać telewizji.

Ja doświadczenie mam tylko z dekoderami Ferguson, więc co do modelu się nie mogę nic wypowiedzieć.

Natomiast konwerter.. wg. mnie zupełnie ok. Ja na talerzu 80cm i najtańszym możliwym konwerterze mam bardzo silny sygnał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Możesz oczywiście kupić najtańszy odbiornik o najmniejszych możliwościach, ale pamiętaj, że apetyt często rośnie w miarę jedzenia. Kupując najtańszy sprzęt możesz zapędzić się kozi róg.

 

Zanim dokonasz wyboru zapoznaj się z (poczytaj o):

1) DVB-S QPSK MPEG2 to nie to samo co DVB-S2 8PSK MPEG4,

obecnie w TV SAT pomału odchodzi się od DVB-S na rzecz DVB-S2.

 

2) PVR Redy,

jeśli nie masz magnetowidu lub nagrywarki DVD/HDD - PVR może się przydać.

 

3) Przełącznik DiSEqC i konwertery zezujące,

jeśli myślisz tylko o FTA (zakładam, że planujesz odbiór Hot Birda 13°E) wcześniej czy później zapewne będziesz chciał zozbudować instalację antenową o dodakowe konwertery na Astrę 19°E i Astrę 28°E. Musisz o tym pomyśleć przed (!) zakupem anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok, ale może trochę prościej: jeśli będziesz miał zamiar od razu lub w przyszłości odbierać programy z dwóch najpopularniejszych satelitów, nadających niekodowane programy po polsku, to przed zakupem czaszy warto pomyśleć o... jej średnicy. Zdecydowanie lepiej jest wtedy kupić 80 cm.

Jeśli zdecydujesz się tylko na programy z jednego z nich, wystarczy owe 60 cm, szczególnie, gdy mieszkasz przy zachodniej granicy naszego państwa.

No ale rozumiem, że chcesz prostej porady, co wybrać, niedrogo i mieć komplet. Zanim wszystkie programy przejdą na system, jaki oferuje nam EskaTV, minie trochę czasu i kupisz sobie po oswojeniu się przez rok-dwa lata z techniką cyfrowej telewizji satelitarnej... jakiś full-wypasiony odbiornik ;-)

Wracając do aukcji- tylko nie ten zestaw do Trwam! Nic z niego nie można więcej wycisnąć... Dopłać kilkanaście zł i masz inny zestaw:

http:// :censored:

Będziesz "łapał" dokładnie te same stacje, co na odbiorniku do Trwam. A do tego kilkanaście innych stacji polskich- pełny opis na aukcji.

 

P/S Jeszcze jedno- @lpm11 uprościł opis działania konwertera- "zamiana" częstotliwości sygnału to tylko jedna z jego funkcji. Inaczej wystarczyłby preskaler...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...