Skocz do zawartości

Cyfryzacja


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na stronie UKE dotyczącej cyfryzacji napisane jest, że niezbędny będzie telewizor z DVB - T i antena, albo telewizor, dekoder i antena. Mam telewizję kablową cyfrową z Multimedia DTV, czyli mam już dekoder. Antenę też będę musiał kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Nadajniki telewizyjne w Łodzi są na kominie elektrociepłowni na Widzewie.

Z wieżowca Urzędu Wojewódzkiego na rogu Narutowicza i Sienkiewicza nadaje tylko TVN.

Cyfrowa telewizja naziemna nie ma nic wspólnego z odbiorem cyfrowym w kablówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

@damians1: kanały cyfrowe w kablówce mogą być nadawane zarówno w DVB-C, jak i DVB-T. To dwa różne systemy i DVB-T nadawane w kablu nie zmienia się nagle w DVB-C. W marcowym numerze Sat Kuriera jest cały artykuł na ten temat.

W mojej kablówce też jest 26 kanałów cyfrowych nadawanych w DVB-T. Odbiera się to jak normalne kanały naziemne, nie potrzeba dekodera DVB-C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

DVB-C już odbierasz, bo to właśnie jest ta cyfrowa kablówka, którą masz z Multimediów. Masz do tego taki dekoder podłączony do prądu i kablem do telewizora, prawda?

 

To, o czym piszą na stronie UKE, to cyfrowa telewizja naziemna, właśnie DVB-T. Teraz telewizja naziemna jest analogowa, ale mając kablówkę z niej nie korzystasz. Chociaż mógłbyś kupić i podłączyć antenę naziemną do telewizora, tylko po co, jeśli w kablówce masz te same kanały. Tak samo będzie, gdy telewizja stanie się cyfrowa, też będziesz mógł ją odbierać, ale też nie będziesz z tego korzystał, bo te same kanały będziesz miał z kablówki.

 

Więc nie warto sobie tym zaprzątać głowy. Zwłaszcza, że Łódź jest w ostatnim etapie cyfryzacji, czyli u nas sygnał cyfrowy pojawi się najpóźniej w całym kraju. Wg dawnych planów to miało być chyba dopiero w 2011 roku, ale cały program jest opóźniony o co najmniej kilka lat, więc pewnie będzie najwcześniej koło 2020... ;)

 

P.S. W poprzednim poście pisałem, nie wiem dlaczego, DVB-S zamiast DVB-C. Błąd już poprawiłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajniki telewizyjne w Łodzi są na kominie elektrociepłowni na Widzewie.

Z wieżowca Urzędu Wojewódzkiego na rogu Narutowicza i Sienkiewicza nadaje tylko TVN.

Cyfrowa telewizja naziemna nie ma nic wspólnego z odbiorem cyfrowym w kablówce.

Akurat MUX3 (czyli ten, który prawdopodobnie wystartuje jako pierwszy), przynajmniej na początku, ma być nadawany z Zygier (tam skąd obecnie TVP1). Tak więc bez anteny dachowej w Łodzi raczej się nie obędzie. Natomiast pozostałe multipleksy - nie wiadomo. Informacje wg RadioPolski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPEG2 wpuszczone w kabel to nic innego jak DVB-C nie ma to nic wspólnego z DVB-T. jeśli masz 3km do nadajnika to nie potrzebujesz praktycznie żadnej anteny wystarczy mniej jak 0.5m drutu lub pierwsza lepsza antena pokojowa

 

Będę miał antenę ATX 91, do nadajnika tzn. tej firmy, mam ok. 300m lub 400m ?

Mogę je tak zwyczajnie odbierać? o.O Fajnie. :D

 

@damians1: kanały cyfrowe w kablówce mogą być nadawane zarówno w DVB-C, jak i DVB-T. To dwa różne systemy i DVB-T nadawane w kablu nie zmienia się nagle w DVB-C. W marcowym numerze Sat Kuriera jest cały artykuł na ten temat.

 

U mnie są nadawane w DVB-T Mpeg-2, z tej kablówki osiedlowej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość Anonymous

Jeżeli to jest ten dekoder z Multimediów, to do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej się nie nadaje.

Nie wystarczy jakiekolwiek DVB, musi być DVB-T. W Multimediach masz zapewne DVB-C.

 

Co innego PiotrekxD, który pisał, że ma w kablówce DVB-T (tak samo jak ja - może to nawet ta sama kablówka?). Jeśli ma do tego jakiś tuner/dekoder, to będzie mógł go też użyć do odbioru telewizji naziemnej. Tylko pytanie jest, czy ten tuner/dekoder obsługuje HD, jeśli nie, to będzie odbierał sam dźwięk bez obrazu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Tzn. nie za bardzo rozumiem... Wcześniej pytałeś o odbiór DVB-T z kablówki, a teraz piszesz o antenie pokojowej - to co w końcu chcesz odbierać? Naziemne, czy z kablówki? Napisz dokładnie co masz i co chcesz odbierać, i gdzie, bo trochę się w tym pogubiłem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Czyli rozumiem, że właściwie nie ma problem? :D

Tylko miałem nadzieję, że w końcu powiesz, czy odbierasz te DVB-T z kablówki, bo przecież nie musisz czekać na zakup anteny, żeby to sprawdzić. Ale na tej stronie, którą podałeś nie piszą nic, żeby te kanały były kodowane, więc pewnie nie będzie problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...