Skocz do zawartości
  • 0

Nagła utrata sygnału na dwóch niezależnych kablach -HELP ME


Mychu
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

 

mam pewien problem, który jest bardzo zastanawiający.

Problem dotyczy kabli antenowych do anteny SAT

 

Instalację mam tak zrobioną, że z domu do anteny idą 2 niezależne kable, ładnie schowane w tynku i w ziemi pod kostką brukową - w zasadzie w tej części nie są narażone na deszcz (są pod dachem). Instalacja ma 3 lata i do przedwczoraj do 23ciej wszystko było super. Siła sygnału 100%, jakość około 9/10. Do przedwczoraj.

 

Wczoraj po pracy włączam TV a tam "BRAK SYGNAŁU" ani na jednym, ani na drugim kablu. Pomyślałem, że to konwerter (mam twina), kupiłem nowy, podłączam ale bez efektu. :crazy:

Wymieniłem końcówki idące do konwertera, też nie pomogło. O dziwo podłączając nowy, niezależny kabel między konwerterem a tunerem wszystko chodzi pięknie - jakość i siła jak wcześniej.

Zatem jedynym wytłumaczeniem są kable - i tu dziwna sprawa - podłączony do tunera kabel - podłączam miernik na końcówce przy konwerterze, napięcie identyczne jak na nowym, niezależnym kablu więc kabel przewodzi. Sprawdziłem, czy się gdzieś nie stykają, czy nie ma przebicia podłączając sygnał tylko do jednego kabla - na nim napięcie przechodzi a na drugim zero napięcia. Więc chyba wszystko ok.

 

Nie mam więcej pomysłów co z tym zrobić.

Jest to możliwe, żeby 2 niezależne kable nagle przestały działać w takich okolicznościach? Ma ktoś pomysł co i jak to jeszcze sprawdzić? Jak sprawdzić te kable? Czy miernik nie wystarczy?

 

Będę wdzięczny za wszelkie rady i pomysły.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jak sytuacja sama się nie poprawi przez następne parę dni proponuje poprowadzić kable od nowa nie koniecznie pod kostką ,chyba że jest taka możliwość demontażu miejsca położenia tych kabli ze starej instalacji.Na przyszłość radzę montaż zestawu ,jak jest taka możliwość w jak najkrótszy i najprostszy sposób,trzeba sobie ułatwiać życie a nie utrudniać to taka moja rada. Podejrzewam że na jednym z tych kabli jest zwarcie właśnie pod ziemią,dostała się woda lub kabel jest przecięty i to powoduje zwarcie w całej instalacji na tą chwile nic więcej nie mogę doradzić to są tylko przypuszczenia, powodzenia w dalszym usuwaniu tego problemu jak będziesz już wiedział co było przyczyną daj znać na forum ,to jest ciekawy przypadek naprawdę. Pozdrawiam :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Mychu: Jak masz te kable położone? W rurkach, w peszlu, czy po prostu w ziemi? Pytam z ciekawości, bo nie powinno to mieć znaczenia, nawet jak kabel jest cały zanurzony w wodzie powinien działać poprawnie. Jedyne co przychodzi mi do głowy - krety je pogryzły. Dwa naraz nie mogły się od tak zepsuć.

Pamiętaj, że prąd przemienny, zwłaszcza wysokiej częstotliwości, zachowuje się inaczej niż prąd stały. (Jeśli temat Cię interesuje poczytaj o "liniach długich".) Pomiar napięcia multimetrem nie jest w tym przypadku miarodajny. Poza tym pomiaru należy dokonać pod obciążeniem - przy konwerterze musisz podłączyć trójnik i sprawdzać napięcie w trzecim gniazdku gdy źródło napięcia (tuner) jest obciążone odbiornikiem (konwerterem), gdyż multimetr ma zbyt dużą rezystancję wewnętrzną aby wywołać w kablu przepływ prądów znamionowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niestety nie puściłem ich w peszli ani w żadnej rurce ale dystans jaki przebiegają pod ziemią to ok 3 m. Lecą wtedy pod kostką brukowa gdzie krety raczej nie wlezą :/

Nic, tu gdzie są już na powierzchni (po wyjściu z ziemi) będę je ciął i przy wykorzystaniu złączek dokładał nowe kable, jak nie pomoże to utnę przy wyjściu z domu (przy ścianie) czyli zaraz przed wejściem do ziemi ale wtedy będę musiał jakoś na nowo kable w ziemie pchać...

Jakieś jaja normalnie - przecież to nowa instalacja jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po pierwsze - sprawdź oba kable, czy nie są zwarte - żyła wewnętrzna z oplotem.

 

Potem możesz łatwo sprawdzić, czy kable nie są przerwane - połącz np. żyły obu kabli z jednej strony, z drugiej sprawdź, czy masz obwód zamknięty - jeżeli nie - któryś kabel (lub oba) są przerwane.

 

Jeżeli badanie wykaże jakiś problem z kablami (co jest pewne - sam to potwierdziłeś testem z nowym kablem) będziesz musiał wymienić kable - choćby częściowo. Oczywiście dla minimalizowania szkód i prac proponowałbym ewentualne odcięcie przeprowadzić najpierw przed "stałymi przeszkodami terenowymi" - tzn. przed kostką, tam wpiąć się beczkami nowymi kablami i sprawdzić instalację. Jeżeli zadziała - tzn., że miałeś szczęście w nieszczęściu. Wtedy beczki zabezpieczasz przed wilgocią - np. instalujesz je w puszkach elektrycznych, uszczelniasz puszki dodatkowo np. silikonem i ponownie cieszysz się odbiorem.

 

Jeżeli to nie pomoże - kolejne cięcie przed wejściem pod tynk (najwyżej wykpisz się wydłubaniem kilku kostek i ułożeniem kabla ponownie pod nimi - zadbaj o wykonanie odpowiedniej bruzdy na kable - żeby kostka nie zgilotynowała nowego kabla).

 

Naturalnie maksymalnie ile się da - kable puść w rurkach lub choćby peszlu - izolując miejsca, w których kable z niego wychodzą np. poprzez zalanie silikonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pomysł o podmianie dekodera "wyplynał"w mojej wypowiedzi poniewaz jednoczesna usterka dwóch niezaleznych kabli wydaje mi sie mało prawdopodobna chodz oczywiscie możliwa.Pewnie twoje przewody sa długie i dlatego pomyslalem że być moze dekoder jest"bardziej czuły"na straty sygnału.Proponuje ci posprawdzac wszystkie złączki itp polączenia jeszcze raz bo moze okazac sie ze po pocieciu przewodów problem pozoslał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...