Skocz do zawartości
  • 0

Prośba o pomoc - antena, mocowanie


zaxar
 Udostępnij

Pytanie

Witam wszystkich, jestem całkiem nowy i proszę o wyrozumiałość, jeżeli moje pytanie okaże się dla niektórych "dziwne". Zarejestrowałem się aby prosić doświadczonych forumowiczów i użytkowników TV sat o pomoc.

Z dnia na dzień zniknął mi sygnał. Po wyjściu na balkon i "nagięciu" w drążka przy antenie, na którym zamocowany jest konwerter (tak to się chyba nazywa) sygnał się pojawiał. Jak puściłem go, to drążek się odkształcał i sygnału znów nie było. Przekręcałem całą antenę, razem z tym drążkiem, ale wówczas nie mogłem już nic złapać. Trik działał tylko wtedy, gdy antena była w tym samym punkcie, ale drążek był dość mocno odchylony. Po kilku takich zabiegach pękł plastik z tyłu trzymający drążek przy antenie. Na dniach kupię nową, ale chciałbym się dowiedzieć: CO się stało? Nikt nie uderzył w antenę (mieszkam na czwartym piętrze i nikt nie mógł niczym rzucić), nikt na nią nie spadł z dachu (wiedziałbym od policji :)), nie było śniegu, lodu, wron i innych rzeczy, które teoretycznie mogłyby coś takiego spowodować. Czy antena sama, mogła się jakość z dnia na dzień odkształcić tak, że jej nowa krzywizna uniemożliwiała odbiór? Antena była dość stara, ale jest to możliwe? Bardzo proszę o wytłumaczenie tego "zjawiska". Konwerter jest sprawny, odbiornik, kable, telewizor itd też, bo działało podczas naginania.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Antenę mogły obrócić podmuchy wiatru. Jest dosyć stara,a możliwe że się poluzowały śruby mocujące. Każda antena potrzebuje precyzyjnego ustawienia na konkretnego satelitę . Nawet niewielka zmiana jej położenia powoduje całkowity zanik sygnału z satelity. Jeśli złamałeś mocowanie konwertera , to najlepiej jak pisałeś - zakupić nową . ZAPAMIĘTAJ: nigdy i pod żadnym pozorem nie wyginaj ,,pałąka'' [na końcu którego osadzony jest konwerter]. Jeśli nie dasz rady założyć i ustawić anteny samodzielnie, to zawołaj instalatora lub kogoś kto się na tym zna. Mam nadzieje że troszkę pomogłem :smile: Jeszcze jedno- jeśli Ci się kiedyś powtórzy taka sytuacja z zanikiem obrazu, to wpierw w dekoderze otwórz Menu -Instalacja i zobacz czy masz taki pasek [ zielony i czym dłuższy ,tym lepiej]. Ten pasek oznacza siłę sygnał satelitarnego. W niektórych modelach dekoderów są dwa paski.Jeden nad drugim. Górny powinien być możliwie jak najdłuższy , a ten dolny będzie trochę krótszy . Powodzenia ! Odpisz jak już się uporasz z anteną !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Przekręcałem całą antenę, razem z tym drążkiem, ale wówczas nie mogłem już nic złapać.

Znaczy co dokładnie robiłeś? Regulowałeś azymut (prawo/lewo) czy elewację (góra/dół)?

Z opisu wynika jakby kąt elewacji był źle ustawiony. Jeśli odchylanie konwertera w dół powoduje poprawę odbioru antenę należy podregulować do góry. Prawdopodobnie klapnęła ona na dół na wskutek uderzenia, podmuchu wiatru lub źle dokręconych śrub.

otwórz Menu -Instalacja i zobacz czy masz taki pasek [ zielony i czym dłuższy ,tym lepiej].

[...]

Górny powinien być możliwie jak najdłuższy,

Z tymi paskami to różnie bywa. U mnie akurat jest czerwony i jest na dole. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No witam ponownie. Właśnie zamontowałem nową antenę (80 cm) z monoblokiem na Astrę i Hotbirda. Działa. Dzięki za rady. Poproszę jeszcze o jedną. Nie odbieram Viva PL, DW TV, TV Kultura, TV Polonia, TV Historia, Trwam i nie pamiętam co jeszcze (nie miałem czasu sprawdzić) odbieram natomiast 4fun TV, jakiś edukacyjny i coś jeszcze muzycznego po polsku. Dlaczego niektóre kanały nie chodzą? Nie myślcie, że tęsknię do Trwam :), ale skoro mają być, to niech będą. Automatyczne ustawianie nie pomogło, ustawianie ręczne wg takiej broszurki z parametrami też nie pomaga. Co może być przyczyną? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Możliwe że antena niedokładnie ustawiona . Możesz to skorygować obracając lekko antenę [prawo/lewo , lub góra/dół ]. Możliwe ,że konwerter jest ,, krzywo" osadzony w uchwycie. Możesz poluzować uchwyt i obracać konwerterem . :)

Słabo opisujesz problem. W przyszłości prosimy o więcej szczegółów . Co to za program DW TV ? Zachęcam Cię do uważnego przeczytania tego działu [ Problemy ]. Jest tutaj wiele podpowiedzi wprost dla Ciebie , ponieważ problem jest typowy i częsty na forum. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Już wszystko jasne :)

DW zmienił nadawanie z astry na hotbirda - poszperałem w necie i gra. Nazywa się teraz DW TV Europe, inne stacje wymagały zmiany parametru FEC. Eska i TV Biznes są uparte i nie chcą się :objawić: na ekranie, mimo iż kombinuję na wszystkie sposoby. Antena ustawiona chyba dobrze, bo jakość sygnału pokazuje 90 (jest możliwe 100?) Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...