Skocz do zawartości
  • 0

Problem z obrotnicą (GI 50-120)


Soq
 Udostępnij

Pytanie

Posiadam obrotnicę Golden Interstar 50-120 oraz tuner Ferguson Ariva 200. Od jakiegoś czasu dostaję informację o braku sygnału z jakichkolwiek transponderów (głównie w bardzo pochmurne i deszczowe dni) i w tym samym czasie obrotnica porusza się. Czy jest to normalne zjawisko i obrotnica "poszukuje wtedy" najsilniejszego sygnału, czy mogą być to jakieś zakłócenia na linii obrotnica-tuner (wilgoć, przepięcia itd.)? Zarówno na Hotbirdzie, jak i na Astrze siła sygnału wynosi 90%. Próbować ustawić antenę na nowo i uzyskać 100%, czy problem leży po innej stronie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

To świadczy o braku sygnału z anteny. Albo masz nie do końca ustawione kąty na obrotnicy i w związku z tym orbita nie jest śledzona dokładnie, co w przypadku zachmurzenia powoduje brak sygnału, albo tuner wysyła fałszywe informacje do obrotnicy i w związku z tym nie ma możliwości ustawienia pozycji. Podłącz inny tuner pod obrotnicę a przede wszystkim sprawdź ustawienia anteny (azymut, kąt elewacji oraz kąt podniesienia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Obrotnica pracuje w trybie USALS. Dzisiaj dorwałem GPS i ustawiłem w tunerze współrzędne według dokładnych danych (różnica kilku minut zarówno jeśli chodzi o długość, jak i szerokość geo.). Problem niestety nadal występuję. Dzisiaj w nocy już nie będę się zabierał za regulację anteny i poczekam na jutrzejszy dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Za ustawianie ręczne się nie zabierałem. Korzystając z USALS odbieram bez problemów kanały z Express AM22, Turksat, Express AM2, Hellas Sat, Eurobird 1, wszystkie Astry, Eutelsat W2, Hot Bird, Sirius, Thor, Amos. Z dwoma ostatnimi satelitami mam od dzisiaj problem. Z Amosa np. nie działają kanały z tp. 10759 (np. STB, M1, M2).

 

,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No to w takim razie chodzi tu tylko o satelity krańcowe. Trzeba było tak od razu... Z powyższych postów można wywnioskować, że w ogóle masz problem z USALS. Coś Ci musiało się pozmieniać na zewnątrz, może wiatr lekko zmienił położenie anteny... Jak Ci antena "patrzy" na pozycjach krańcowych (Amos)? Za wysoko, za nisko, czy obrotnica wędruje za daleko, czy w ogóle nie dochodzi do Amosa? Jeśli piszesz, iż z Thorem jest podobnie, to na pewno coś na zewnątrz musiało się przestawić... Może wystarczy sam skew LNB poprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po całym dzisiejszym dniu spędzonym na próbach ustawienia obrotnicy i anteny, kończących się komunikatem Brak Sygnału, zdecydowałem się na podłączenie arivy 200 do drugiej instalacji satelitarnej. Okazało się, że problem na 90% leży po stronie tunera (z tego co wyczytałem na forach - problemy z głowicą), ponieważ po podłączeniu do instalacji satelitarnej pod Hot Bird (CP) nadal otrzymuję taki komunikat. W poniedziałek oddaję tuner na gwarancję, a jak otrzymam sprawny model, to powrócę do dalszej "zabawy" z poszukiwaniem idealnego ustawienia :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Odkopuję mój stary temat i pozwalam sobie na posta pod postem, bo nie chce zakładać nowego tematu, ponieważ myślę, że problem ma związek z obrotnicą.

 

Po bezproblemowym okresie odbioru nadeszły wielkie mrozy i myślę, że to jest główną przyczyną moich problemów. Jeśli chodzi o instalację antenową, to nic się nie zmieniło i nadal posiadam Arivę 200 i antenę 90cm. Z obrotnicą mam następujący problem: czasem po kilku minutach, czasem po kilkudziesięciu dostaję komunikat o braku sygnału i obrotnica zaczyna się poruszać (zawsze porusza się najpierw w stronę zachodnią) w celu poszukiwania sygnału. Nie ma znaczenia na jaką satelitę ustawiona jest obrotnica. Na początku myślałem, że to wina felernej głowicy, z której słynie Ariva 200 (a tuner był już raz w serwisie), ale podłączyłem odbiornik do instalacji satelitarnej na dole (antena ustawiona na hotbird) i nie było żadnych zakłóceń. Przez chwilę myślałem również, że to może być wina modułu CAM Cyfrowego Polsatu, ponieważ chwilę przed stratą sygnału pokazywał się komunikat "Zakodowane", ale i bez modułu taka sytuacja ma miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Z obrotnicą mam następujący problem: czasem po kilku minutach, czasem po kilkudziesięciu dostaję komunikat o braku sygnału i obrotnica zaczyna się poruszać (zawsze porusza się najpierw w stronę zachodnią) w celu poszukiwania sygnału. Nie ma znaczenia na jaką satelitę ustawiona jest obrotnica.
Rozumiem, że w czasie oglądania obrotnica zaczyna Ci "wędrować" po orbicie, tak?

We współrzędnych geograficznych nic nie jest namieszane? Wyłącz USALS dla kilku satelitów i wybierz sterowanie DiSEqC 1.2. Chyba to tuner zwariował, bo wysyła niepotrzebne sygnały do obrotnicy. W ostatnim czasie był w nim zmieniany soft?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Może się i mylę, ale o ile jest mi wiadomo obrotnica nie jest aż tak inteligentna i nie posiada mechanizmów mierzenia poziomu sygnału z konwertera. Dostaje polecenie z tunera (lub sama świruje) i jedzie w/g impulsatora w prawo lub w lewo odpowiednią ilość impulsów, bez zwracania uwagi na to czy już jest max poziom sygnału z konwereta osiągnięty czy też jeszcze nie.

Obrotnica porusza się nie dlatego, że pojawia się komunikat brak sygnału, tylko komunikat się pojawia dlatego, że obrotnica się porusza. Komunikat jest skutkiem, ruch przyczyną - nie odwrotnie.

Jeśli zmieniając tuner na inny (dla pewności kabel też) objaw nadal pozostaje - winna jest obrotnica. Jeśli obrotnica z innym tunerem pracuje poprawnie - winny jest tuner.

Trudno coś więcej powiedzieć. Jest też możliwe, że oba urządzenia są sprawne tylko nie do końca ze sobą kompatybilne i ten model/egzemplarz tunera nie chce w pełni poprawnie funkcjonować z tym modelem/egzemplarzem obrotnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Z obrotnicą mam następujący problem: czasem po kilku minutach, czasem po kilkudziesięciu dostaję komunikat o braku sygnału i obrotnica zaczyna się poruszać (zawsze porusza się najpierw w stronę zachodnią) w celu poszukiwania sygnału. Nie ma znaczenia na jaką satelitę ustawiona jest obrotnica.
Rozumiem, że w czasie oglądania obrotnica zaczyna Ci "wędrować" po orbicie, tak?

We współrzędnych geograficznych nic nie jest namieszane? Wyłącz USALS dla kilku satelitów i wybierz sterowanie DiSEqC 1.2. Chyba to tuner zwariował, bo wysyła niepotrzebne sygnały do obrotnicy. W ostatnim czasie był w nim zmieniany soft?

Zarówno przy USALS jak i DiSEqC 1.2 taki problem występuje. Mało tego, nawet jeżeli ustawię w tunerze typ anteny na "antena stała", to i tak czasem dostaję komunikat o braku sygnału i obrotnica zaczyna się ruszać.

 

Spróbuję znaleźć i w grać starszą wersję softu, chociaż wątpię, że to cokolwiek pomoże.

 

EDIT: Niestety na starszych wersjach softu problem również występuje, więc wyeliminowałem tuner z "kręgu podejrzanych" ;) Wina leży zapewne albo po stronie obrotnicy, albo po stronie konwertera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czasami nawet same F-ki mogą okazać się winne. Może na początek zarób je wszystkie przy obrotnicy jeszcze raz.

 

Jeśli to już nie poskutkuje, to chyba bez demontażu całości się nie obejdzie... Może wilgoć w obrotnicy? Na Twoim miejscu zdjąłbym ten motor, przez kilka dni potrzymał w ciepłym miejscu, następnie wziął kawałek kabla (ok. 2 metry) i w domu podłączył samą obrotnicę pod tuner i sprawdził, jak ona się zachowuje w normalnej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

I tak właśnie zrobię, bo w tym momencie jestem pewien, że to wina obrotnicy. Myślałem, że to konwerter, ale po bezpośrednim podłączeniu do tunera nie działy się żadne rewelacje, a i sam tuner chodzi non stop do tej pory bez żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...