Skocz do zawartości

Połączenie anten naziemnych


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy można, a jeśli tak to w jaki sposób połączyć taką antenę: http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=102&id=772 używaną do odbioru Polsatu z nadajnika w Przysusze o mocy 100 kW z jakąś anteną kierunkową przeznaczoną do odbioru TVP Kielce ze Św. Krzyża?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja wiem, że używa się do tego zwrotnic. Chodzi mi o to, czy jeśli Polsat z Przysuchy nadaje na kanale 60, a TVP Kielce ze Sw. Krzyża na kanale 58 to czy nie będzie to ze sobą kolidować w jakiś sposób. Dawniej gdy używałem dwóch anten siatkowych, były problemy z tym, że z różnych kierunków łapane były sygnały na tych samych częstotliwościach i wzajemnie się zakłócały. Czy tutaj potrzebna będzie jakaś konkretna zwrotnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo niewielki odstęp między częstotliwościami, więc i na zwrotnicy mogą być problemy. Wejścia są separowane ale moga się pojawiać niepożądane resztki sygnału.

 

Wytłumacz jak to chcesz połączyć. Antenę na "mocny" nadajnik z anteną na "słaby" nadajnik (i pewnie z dodatkowym wzmocnieniem)?

 

Ogólnie instalacje antenowe z kilku anten to ciężki temat, niby w teorii powinno być OK, a w praktyce wychodzi inaczej (lub na odwrót).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to oba te nadajniki są na tyle mocne, że raczej nie stosowałbym żadnego wzmacniacza. Tą antenę, którą podałem w linku skierowaną na Przysuchę z jakąś anteną kierunkową na Św. Krzyż. Do tej pory na Św. Krzyż miałem ustawioną antenę siatkową, antenę ATX107 kupiłem z myślą o nadajniku z Przysuchy (jeszcze jej nie zamontowałem). Myśle że jeśli siatkową połączyłbym z anteną ATX107 zwrotnicą, to siatka zakłócałaby sygnał z Przysuchy zbierając zbyt dużo zakłóceń. Dlatego też mam zamiar dokupić do ATX107 jakąś w miarę tanią antenę kierunkową i zamontować ją zamiast siatkowej.

Troszkę to zakręciłem, ale mam nadzieję że jest w miarę zrozumiałe. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, teraz jasne. Dobrze kombinujesz, wywal siatkową z instalacji, a oprzyj się na kierunkowych Yagi. Dobór to już pozostaje w Twoim zakresie, zależy jakie pasma chcesz odbierać.

 

Najlepiej chyba podłączyć obie anteny do zwrotnicy z dwoma wejściami na całe pasmo UHF (21-69) i zobaczyć jaki będzie efekt. Możesz poszukać zwrotnicy, która ma wydzielone wejście na np. kanał 60, a druga antenę wpiąć w wejście UHF, tylko nie wiem czy znajdziesz taki model.

Jest jeszcze możliwość powstawiania tłumików przed wejściem do zwrotnicy, które stłumią wybrany fragment pasma, np. za anteną na Kielce tłumik kanału 60-go. Jednak pamiętaj, że wytłumi nie tylko 60-ty ale tez stłumi po części sąsiednie kanały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to oba te nadajniki są na tyle mocne, że raczej nie stosowałbym żadnego wzmacniacza. Tą antenę, którą podałem w linku skierowaną na Przysuchę z jakąś anteną kierunkową na Św. Krzyż. Do tej pory na Św. Krzyż miałem ustawioną antenę siatkową, antenę ATX107 kupiłem z myślą o nadajniku z Przysuchy (jeszcze jej nie zamontowałem). Myśle że jeśli siatkową połączyłbym z anteną ATX107 zwrotnicą, to siatka zakłócałaby sygnał z Przysuchy zbierając zbyt dużo zakłóceń. Dlatego też mam zamiar dokupić do ATX107 jakąś w miarę tanią antenę kierunkową i zamontować ją zamiast siatkowej.

Troszkę to zakręciłem, ale mam nadzieję że jest w miarę zrozumiałe. :wink:

Ja na twoim miejscu to skierowałbym antenę ATX-107 na Kielce. Wówczas na jednej antenie kierunkowej powinieneś odebrać Polsat na kanale 22, zaś TVP Info/Kielce na kanale 40 (mimo,iż ma słaby zasięg na tym kanale, gdyż nadaje z centrum Kielc z nadajnika przy ul. Targowej). Ponadto z kierunku na Kielce odbierzesz TV4 na kanale 56 oraz byćmoże TVN na kanale 24.

PS. Ja mieszkam w Skarżysku więc też dotychczas kierowałem antenę na Przysuchę (Kozłowiec)ale z braku TV4 przekręcilem mojego ATX-a na Kielce.Dodam, iż do odbioru używam anteny ATX-55 oraz wzmacniacz LNA-177. Z kierunku na Kielce na tej antenie kierunkowej odbiera mi:

kanał 22 - Polsat (bardzo dobrze), kanał 24 - TVN (mam niewielkie śnieżenie), kanał 40 TVP Info/Kielce (również ze sniegiem ale da sie obejrzeć), kanał 56 TV4 (bardzo dobrze).

Powodzenia w ustawianiu anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko że nie wiem czy w ogóle u mnie złapę sygnał z Kielc, a ze Św. Krzyża powinien być bardzo dobry. Między Kielcami a Św. Krzyżem jest ok. 30 km. No ale popróbuję różnych ustawień. A mam takie pytanie jeszcze. Czy to prawda, że blacha na dachu pogarsza jakość odbioru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to prawda, że blacha na dachu pogarsza jakość odbioru?

Tak blacha na dachu pogarsza jakość odbioru. Najlepiej to wystawić antenę powyżej dachu. Ja mam u siebie wystawioną antenę 5 metrów powyżej dachu. Dodam, iż też dach w moim bloku jest pokryty blachą -bodajże "szwedzką", która mi uniemożliwiała poprawny odbiór z anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w tym dobry, więc proszę poczytać bardziej naukowe wyjaśnienie.

Do rzeczy, anteny mają swoje określone charakterystyki, a pobliskie metalowe elementy (w tym blaszany dach pod, czy przed anteną) mogą na nią niekorzystnie wpływać i powodować np. odbicia sygnału. Także należy zachować odstęp od takich elementów, dla każdej anteny (pasmowej) będzie to inna wartość, poszukaj i poczytaj jaki to może być minimalny odstęp. Wspomniane 5 metrów to z lekka przesada ale im wyżej tym antena ma lepszą "widoczność" sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zwrotnice, to zajrzyj na stronę http://www.waldiantena.com.pl/ tam można nawet zamówić zwrotnicę ustawioną pod swój teren.

Sam mam zamiar pobawić się w sumowanie sygnałów, w moim przypadku wygląda to tak: antena 1 - kierunek Tarnów (tvp2 k.22, tvn k.35, tvp info k.57 i polsat k.60); antena 2 - kierunek Rzeszów (czwórka k.27, tvp info k.40) i jakaś mała antenka na vhf (tvp1 k.12) na Krosno.

Jedno małe pytanie, anteny na Rzeszów i Tarnów wymagają wzmacniaczy (słaby sygnał z rzeszowskiego nadajnika i mała moc tarnowskiego tvn-u), jak do tych przedwzmacniaczy doprowadzić zasilanie??? zwrotnica pozwala na zasilanie tych "płytek"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zasilanie - wszystko zależy od zwrotnicy. Niektóre modele mają możliwość włączenia lub wyłączenia przesyłu napięcia do przedwzmacniacza, poprzez np. zwarcie dwóch drucików, szczegółowe dane znajdziesz w opisach takich zwrotnic. Oczywiście między zwrotnicą a telewizorem (lub jeśli jest rozgałęźnik to przed nim) ma być wstawiona zwrotnica zasilania (takie ustrojstwo co kieruje prąd w stronę anteny, a nie TV).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Chciałbym połączyć dwie anteny szerokopasmowe z wbudowanymi zasilaczami jak mogę to zrobić? Za pomocą zwrotnicy? Rozgałęziacza- sumatora? Jak sprawa wyglada gdy w każdej antenie jest wzmacniacz? Cz ten jedem zasilacz co jest w domu poradzi sobie z 2 płytkami wzmacniaczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się z anteną z wbudowanym zasilaczem. Sądząc po tym, że jest to antena szerokopasmowa, chodzi prawdopodobnie o antenę ze wzmacniaczem.

 

Anteny łączysz za pomocą zwrotnicy, wtyczkę z zasilaczem podłączasz PRZED zwrotnicą (tzn. tam, gdzie przewód z anteny wchodzi do zwrotnicy). Zatem masz 2 separatory (czyli te specjalne wtyczki) z zasilaczem.

 

Przy czym nie spodziewałbym się polepszenia odbioru. Anteny szerokopasmowe (rozumiem że chodzi o tzw. antenę siatkową) same mają już dość szeroki kąt odbioru. Jeśli połączysz dwie, instalacja będzie mieć charakterystykę prawie dookólną, będziesz odbierać zakłócenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku wygląda to tak: mam dwie anteny siatkowe połączone za pomocą zwrotnicy i dwie inne za pomocą sumatora. Kable z anten podłącza się do zwrotnicy (sumatora) i od tego kabel do telewizora podłączony przy samym telewizorze do zasilacza. Sprawdza się bardzo dobrze. Żadnych zakłóceń. Jedynie w przypadku sumatora na kanale o słabszej mocy jest minimalnie gorszy obraz ale nie jest bardzo widoczne ani nie przeszkadza w oglądaniu. Jeżeli w jednej z anten jest zbyt mocny wzmacniacz moze to pogorszyć odbiór z drugiej anteny. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. U każdego są inne warunki odbioru. U mnie połączenie dwóch anten siatkowych za pomocą zwrotnicy lub sumatora sprawdza się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam.

Chciałbym do anteny analogowej ustawionej na Konin dodać antenę DVB-T z Rachocina. Znalazłem dobre rozwiązanie: http://allegro.pl/rozdzielacz-sumator-s ... 60724.html ale chciałbym dodac jeszcze anaolog z Bydgoszczy dla TVP Bydgoszcz. I tu moje pytanie czy jak kupie 2 zwrotnice i wyjscie 1 polacze do wejscia 2 i do tej 1 analog a do 2 dvb-t (plus zsumowane analogi z 1) czy takie cos bedzie działac poprawnie??Prosze o odpowiedź. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu moje pytanie czy jak kupie 2 zwrotnice i wyjście 1 połączę do wejścia 2 i do tej 1 analog a do 2 dvb-t (plus zsumowane analogi z 1) czy takie coś będzie działać poprawnie??

Anteny do odbioru programów analogowych można łączyć ze sobą sumatorem, ale zwykle bywa to bardzo trudne z uwagi na bezpośrednie sumowanie (nakładanie) się sygnałów z obu anten, mogące dawać w rezultacie zakłócenia na obrazie analogowym (odbicia).

 

O tym, czy tak się stanie decyduje wiele czynników, jak jakość odbieranych przez poszczególne anteny sygnałów TV, typy anten, kierunki odbioru. Bez praktyki w ustawieniach i doborze anten bywa trudno, ale spróbować zawsze można. Z zasady, anteny do odbioru analogu powinno się sumować odpowiednimi zwrotnicami.

 

Natomiast anteny przeznaczone tylko do odbioru DVB-T sumować w ten sposób można zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączyć możesz, a co do efektu, to zobaczysz. Jeśli po połączeniu pojawią ci się odbicia (duchy) lub inne zakłócenia na obrazie (prawdopodobne, jeśli anteny mają wbudowane wzmacniacze), tam, gdzie na pojedynczych antenach było czysto, to trzeba popróbować różnych ustawień anten, odchylając je od kierunków odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam.

Kupiłem ten oto sumator http://allegro.pl/rozdzielacz-sumator-s ... 80274.html od kilku dni usiluje podlaczyc 2 anteny 1 to analog siatka na strychu skierowana na konin druga to antena yagi usytulowana na dworzu na rachocin.LOkalizacja to okolice topólki\izbicy kujawskiej. Jest to dobra lokalicaja odbior indywidualny z kazdej anteny marzenie;)Wszystko sie psuje kiedy owe sygnały chce zsumowac podlaczam do sumatora i co sie dzieje? A no jest tylko analog z konina a rachocin ginie.Sytuacja sie zmienia kiedy przecinam zwore od analogu w sumatorze wtedy dvb-t dziala ale analogu nie ma:( I nie wiem co robic.Polaczenie jest nastepujace zasilacz standardowy potem sumator i 2 anteny ze standardowymi wzmacniaczami. Jesli chodzi o dvb-t to zanik i calkowity brak sygnalu jest o tyle dziwny ze na tym balokonie gdzie jest antena wystarczy kawalek kabelka dotchnac w dowolne miejsce na antenie i podlaczyc go do tunera imux3 dziala matomiast gorzej jest z mux2. Ostatnio wzialem w sam kabel wpialem po drodze zasilacz i podlaczylem go i trzymajac kabel w reku miale obydwa muxy a tu z taka antena problem:(probowalem wszystkiego zamienialem kolejnosc kabli od anten nawet wyrownalem dlugosci kabli ale nic nie pomoglo sygnal tylko z siatki:(brak pomyslów:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może jest za mocny sygnał dla DVB-T, przesterowanie, brak sygnału. Wywalić wzmacniacz i zasilanie, wstawić symetryzator.

Inną przyczyną może być pojawienie się jakiegoś niepożądanego sygnału na jednej antenie (siatce?) i zakłócanie odbioru z drugiej (Yagi?). Zmiana sumatora na jakąś zwrotnicę może pomóc, ale najpierw zajmij się zmianą wzmacniacz - symetryzator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Popsuło się gniazdo w telewizorze do którego podłączona jest zwykła antena siatkowa. Oczywiście można zawieźć TV do naprawy. Jednak chcę zapytać czy nie ma jakiegoś ,,kabla przejściowego'' z jednej strony z gniazdem do którego podłączyć można antenę siatkową, a z drugiej strony zakończonego eurozłączem i podłączyć do gniazda SCART w TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...