Skocz do zawartości
  • 0

4:3, 16:9 na styku dekoder-telewizor


TomPL
 Udostępnij

Pytanie

Nie będę ukrywał, dopiero od miesiaca mam sat (Orange) i panoramiczny telewizor. No i nie mogę się połapać - jak te formaty ustawić, żeby zawsze dobrze na telewizorze pokazywało.

Połączenie tv z dekoderem jest poprzez hdmi (mogę zmienić na scart, jeśli to by coś dało).

Jesli w dekoderze (SDH-85) ustawię format 16:9 to obraz nadawany w formacie 4:3 jest wyswietlany OK, tzn. z pasami po bokach a proporcje obrazu prawidłowe, ale gdy nadają obraz panoramiczny to zwężają go (czyli dają z paskami na górze i na dole) i wtedy owszem proporcje są OK, ale nie jest wykorzystany cały panoramiczny przecież ekranu telewizora (a na telewizorze nie mogę nic ustawić, funkcje formatu niedostępne - chyba normalne, bo to dekoder poprzez hdmi tym steruje?). Z dostępnych mi programów jedynie PolsatNews daje obraz panoramiczny zapełniający cały ekran.

Jeśli w dekoderze ustawię format na 4:3 to na tv mam obraz rozszerzony wypełniający cały ekran ale takie zniekształcenie jest dla mnie nie do zaakceptowania.

Czy ja coś źle ustawiam? Czy da się z tym coś zrobić, żeby automatycznie zawsze było dobrze? Proszę o poradę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Żależy to od telewizora np. w polsat news obraz jest nadawany w full 16:9 i telewizor ustawia obraz na pełnym ekranie wg sygnału z tunera. Jednak jest dużo stacji nadający obraz w letterboxie. Wtedy tuner nic nie pomoże musimy to ustawić w telewizorze ja mam u siebie ustawioną opcje proporcji auto i np. gdy oglądam Pierwszą Miłość (letterbox) to po kilku sekundach obraz jest przescalowany na całą powieszchnię bez zniekształcenia a pasy na dole i na grze są usuwane. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Coś widzę, że koleżeństwo nie przejmuje się takimi drobiazgami jak proporcjonalny obraz na ekranie - byle jak najwięcej kanałów odbierać?

Czy na innych (niż Orange) platformach dużo jest kanałów z programami nadawanymi w formacie 16:9? Na Orange zauważyłem tylko PolsatNews i TVN Warszawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...