Skocz do zawartości

Jakość obrazu satelity sat vs obraz TNK oraz wejście S-VIDEO


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

=>Grucha383, czy nie mylisz czasem Composite z Component...

Najłatwiej zapamiętać, co jest co, tłumacząc sobie te słowa na język polski w ten sposób, że Composite To kompozycja, czyli nieodwracalne połączenie paru składników ze sobą.

 

"Kompozycja"? Bardzo pokrętne rozumowanie.

Słowo "kompozycja" odnosi się głównie do dzieł sztuki - malarstwa, rzeźby, muzyki. Oraz komponowania kompozycji.

Potocznie odnośnie perfum mówi się "kompozycja zapachów", kiedy z kliku zapachów po zmieszaniu powstaje NOWY INNY zapach.

 

"composite video" popularnie nazywane "video" oznacza "zespolony (złożony) sygnał wizji", inna nazwa to "całkowity sygnał wizji" - wszystko upchnięte (zmiksowane) to jednego przewodu.

 

"separated video" popularnie nazywane "s-video" lub "super video" oznacza "separowany (oddzielny) sygnał wizji" - luminancja Y i chrominancja C przesyłane są osobnymi żyłami (przewodami) aby wyeliminować wzajemne zakłócanie się.

"component" oznacza "składniki" (części składowe, komponenty), analogicznie jak przy separated sygnały Y, Pb, Pr przesyłane są osobno - tak jak napisał 31uisybz.

 

Czasami może się jednak zdarzyć, że teoretycznie wyjście lepsze daje słapszą jakość obrazu od teoretycznie wyjścia gorszego. Wszystko zależy jak te wyjścia są zbudowane w sprzęcie. Jedyną możliwością przekonania się jest połączenie sprzętu (sat+tv) przyzwoitej jakości przewodem i przetestowanie poszczególnych wariantów połączenia. Uwaga! Chińskie kable za 2 zł odrazu do kosza!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a myślisz, że kabel euro za 4zł jest gorszy o wiele od kabla euro za np 60zł?

To sprawa (jak dla mnie) czysto subiektywna. Dla jednego "niewiele" robi kolosalną różnicę, dla drugiego nie będzie to miało znaczenia.

Euro mam słabo wypraktykowane. Mój tv ma wejścia/wyjścia tylko s-video i video (na gniazdach odpowiednio miniDIN i BNC).

Gdy do swojego tv podłączałem tanie DVD "supermarketowego" Korra HYD-9907 DX wykorzystując sygnał video, widziałem różnicę między kabelkiem za 2zł a kablem za 14zł (nalepszy efekt uzyskałem jednak przy połączeniu s-video).

Przy podłączaniu Fergusona DF 9000 PVR nie widzę praktycznie różnicy.

14 zł w moim przypadku to nie 60 zł jak w Twoim, 60 zł to już robi się znacząca kwota, szkoda tak wydać dla samego sprawdzenia różnicy.

Teraz używam kabli Digital HQ i jestem zadowolony (lepszego mi nie potrzeba).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a myślisz, że kabel euro za 4zł jest gorszy o wiele od kabla euro za np 60zł?

Jest może różnica w obrazie ? bo właśnie się zastanawiam czy warto zainwestować w dobry kabel euro.

Za 60 złotych to może przesada. Wystarczy taki za 15-20. Przy droższych różnica jest zauważalna głownie w... wykonaniu ;)

Istotne jest, żeby żyły sygnałowe były osobno ekranowane. Wpisz sobie w wyszukiwanie na Allegro (tu nie wolno zamieszczać linków):

"EURO EURO HQ GOLD EDITION SCART SCART 1,2 M ZŁOTY" - myślę, że np. taki kabel w zupełności Ci wystarczy.

 

 

A propos sposobw przesyłu sygnału:

 

Bardzo ważną różnicą między standardami Component i RGB a standardami CVBS (Composite) i S-VIDEO jest to, że w przypadku tych dwu pierwszych składowe kolorowe są przesyłane bez dodatkowego modulowania/demodulowania wprowadzjącego znikształcenia odcieni, nasycenia i pogarszającego ostrość na przejściach między kolorami.

S-VIDEO różni się od CVBS szerokością pasma składowej Y (czarno-białej wizji), w przypadku S-VIDEO jest ono znacznie szersze, zapewniając ostrzejszy obraz.

Component i RGB nie różnią się w zasadzie jakością przesyłu na poziomie transmisji SD. RGB nie umożliwia jednak standardowo transmisji HD!

 

Ciekawe, że w przypadku niektórych tv (zwłaszcza starszego typu) obraz po CVBS (lub S-VIDEO) odbiera się jako "lepszy" niż po RGB. Dzieje się tak dlatego, że dekodery sygnału CVBS wyostrzają (sztucznie mocno) wizję, czego efekt jednak większości ludzi odpowiada.

 

Jak widać sprawa nie jest taka prosta i oczywista ;) Pozostaje więc poeksperymentować!

Generalnie jednak w przypadku nowych telewizorów najwłaściwsze będzie połączenie Component.

 

I na koniec niemal najważniejsze: Żaden kabel, żadne łącze między tunerem a telewizorem, nie zlikwiduje problemu pikselozy !! A dlaczego to już ktoś z kolegów wyżej w zasadzie napisał - pikseloza jest wynikiem (zbyt) wysokiej kompresji. Ale za to odpowiada już tylko nadawca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
=>Grucha383, czy nie mylisz czasem Composite z Component...

Najłatwiej zapamiętać, co jest co, tłumacząc sobie te słowa na język polski w ten sposób, że Composite To kompozycja, czyli nieodwracalne połączenie paru składników ze sobą.

 

"Kompozycja"? Bardzo pokrętne rozumowanie.

Słowo "kompozycja" odnosi się głównie do dzieł sztuki - malarstwa, rzeźby, muzyki. Oraz komponowania kompozycji.

Potocznie odnośnie perfum mówi się "kompozycja zapachów", kiedy z kliku zapachów po zmieszaniu powstaje NOWY INNY zapach.

 

"composite video" popularnie nazywane "video" oznacza "zespolony (złożony) sygnał wizji", inna nazwa to "całkowity sygnał wizji" - wszystko upchnięte (zmiksowane) to jednego przewodu.

 

"separated video" popularnie nazywane "s-video" lub "super video" oznacza "separowany (oddzielny) sygnał wizji" - luminancja Y i chrominancja C przesyłane są osobnymi żyłami (przewodami) aby wyeliminować wzajemne zakłócanie się.

"component" oznacza "składniki" (części składowe, komponenty), analogicznie jak przy separated sygnały Y, Pb, Pr przesyłane są osobno - tak jak napisał 31uisybz.

 

Czasami może się jednak zdarzyć, że teoretycznie wyjście lepsze daje słapszą jakość obrazu od teoretycznie wyjścia gorszego. Wszystko zależy jak te wyjścia są zbudowane w sprzęcie. Jedyną możliwością przekonania się jest połączenie sprzętu (sat+tv) przyzwoitej jakości przewodem i przetestowanie poszczególnych wariantów połączenia. Uwaga! Chińskie kable za 2 zł odrazu do kosza!

 

Co w tym pokrętnego, kompozycja to kompozycja. Sam o tym zresztą napisałeś w "duchu" mojej wypowiedzi. Tu jest nią skomponowanie (czyli zmieszanie, dodanie do siebie, akurat dwóch składników- sygnałów elektrycznych, jak sam wiesz i piszesz. Powstaje można powiedzieć nowy sygnał- kompletny sygnał telewizji kolorowej.

Chodzi o zapamiętanie "na chłopski rozum" przez prostą dedukcję, co jest co, gdy delikwent stoi przed ladą sklepową i stara sobie przypomnieć, czy ma poprosić o composite czy component. Kompozycja z mikserem raczej się nie kojarzy, zostańmy przy tych perfumach, to niezłe skojarzenie. :wink:

Pamiętam, jak w podstawówce usiłowałem skojarzyć z czymś dla ułatwienia zapamiętania, czym się różni stalaktyt od stalagmitu. Kluczem okazała się litera G- jak grunt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kompozycja"? Bardzo pokrętne rozumowanie.

Co w tym pokrętnego, kompozycja to kompozycja.

...

Pamiętam, jak w podstawówce usiłowałem skojarzyć z czymś dla ułatwienia zapamiętania, czym się różni stalaktyt od stalagmitu. Kluczem okazała się litera G- jak grunt :)

Łącząc sygnały luminancji i chrominancji otrzymuje się całkowity sygnał wizji - ale obraz jest dalej ten sam.

Z tego co wiem (oglądałem to w jakimś filmie dokumentalnym lub popularnonaukowym o produkcji perfum),

łącząc estry zapachów otrzymuje się zupełnie nowy zapach niezwiązany z zapachami początkowymi, i nie sposób przewidzieć efektu połączenia.

Tam nadal są składniki o tych samych nazwach, ale efekt działania na zmysły (odczuwanie) jest zupełnie inny. To tak jakby w CVBS pojawił się zupełnie nowy inny obraz (film).

 

Dlatego wydało mi się to dziwne, ale najważniejsze że porównanie działa.

Composite=Kompozycja

Component=Komponenty

 

:lol2: Dobrze, że nie padło pytanie "co to są komponenty", albo "przecież do kompozycji też są potrzebne komponenty".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...