Skocz do zawartości

Jak sprawdzić jakość naszej anteny?


Rekomendowane odpowiedzi

Wyczytałem jak bez żadnych urządzeń w miarę łatwo możemy sprawdzić jakość lustra anteny, sposób jest ciekawy ale jeszcze go nie sprawdzałem.

Ponieważ na rynku jest bardzo dużo tanich anten, które mogą być źle wytłoczone, zwichrowane lub mechanicznie uszkodzone (przesyłki kurierskie) warto czasami sprawdzić co właściwie kupiliśmy i co będziemy montować. Jest to celowe zwłaszcza przy antenach powyżej 100cm, od których wymagamy czegoś więcej niż tylko odbiór programów z HB i Astry.

Antena ma zazwyczaj gładką powierzchnię i pomalowana jest jasną farbą. Na antenie pomalowanej na szaro albo zardzewiałej ten sposób jest raczej bezużyteczny.

Skierujemy teraz swoją antenę w kierunku słońca (o ile świeci :> ), bierzemy kartkę papieru i po chwili szukania znajdujemy ognisko w postaci odbicia krążka słoneczka na naszej kartce.

Jeśli krążek jest w miarę okrągły, wielkości około 5 złotych nasza antena jest OK. a jak krążek ma więcej niż 5 cm lub nie jest okrągły nie oczekujmy zbyt dużo od naszej anteny.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wanderer -pozwolę sobie wtrącić moje wyjaśnienie dotyczące właśnie super sprawnego i już przed wielu laty wykorzystywanego sposobu, sprawdzania precyzji kształtu czaszy. Szkoda, że właśnie przed dwoma dniami przeszkodzono mi, kiedy chciałem nie tylko to wyjaśnić. Nowo otwarty wątek, gorliwie zamknięty przez moderatora i włożony do kosza oraz następstwa tego zdarzenia wyraźnie mnie zniechęciły aby temat kontynuować. W międzyczasie jednak sprawy częściowo się powyjaśniały, dlatego powoli puszczam całe zdarzenie w niepamięć. I teraz do rzeczy: Powierzchnia lustra czaszy może być nawet bardzo ciemna i matowa. Wystarczy na tej powierzchni nakleić kilkanaście (kilkadziesiąt) maleńkich kawałeczków srebrnej lub złotej folii samoprzylepnej, najlepiej o lustrzanym połysku. Powinny być oczywiście równomiernie rozmieszczone. Przed naklejaniem warto osłabić przyczepność kleju (potrzeć o kawałek tkaniny) aby później, przy odklejaniu nie uszkodzić malowanej powierzchni czaszy. Warunek podstawowy przeprowadzenia testów to oczywiście słoneczna pogoda.

@Wanderer - to Twoja odpowiedź, jako jedyna zdążyła się pojawić po mojej "ofercie" w tym nieszczęsnym , prędko zamkniętym wątku. Widzę, że jest on jeszcze w koszu i nawet stamtąd można ewentualnie przypomnieć sobie to, co jeszcze chciałem opisać. W zasadzie jednak, to co wyjaśniłem powyżej, pozwala się domyśleć, że właśnie użycie takich skrawków błyszczącej folii byłoby super korzystne podczas występowania zjawiska tzw.słonecznego oślepienia anteny satelitarnej. To tyle (jak zawsze u mnie - i tak dużo ale chyba nie zanudzam?). Pozdrawiam. m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie, po raz pierwszy na tym interesujacym Forum.

 

Slonce jest unikalnym i niezwykle precyzyjnym, a czesto tez jedynym

narzedziem do sprawdzania, ustawiania anten sat. i szukaniem wlasciwej

lokalizacji w trudnych warunkach.

Dwa razy do roku mozna to zrobic bardzo dokladnie:

{Dwa razy rocznie - czyli talerz w trudnych warunkach}

 

Natomiast kazdego slonecznego dnia mozna bardzo precyzyjnie ustawic azymut:

{Kiedy Słońce wskazuje satelitę}

Takze tym kalkulatorem mozna wyznaczyc dokladny date i czas olsnienia

slonecznego (poczatek marca, srodek pazdziernika).

 

Wyniki obserwacji olsnienia przedstawiono:

{Sygnały - SL, SQ, FEC - co to jest? }

 

Poniewaz zbliza sie srodek pazdziernika, dobrze byloby przypomniec tym

co ogladaja "zza wegla", bo pół metra moze miec wplyw decydujacy na jakosc sygnalu.

 

Pzdr. J.P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pastupam - Również Serdecznie Witamy.

 

Spotyka mnie osobiście a niewątpliwie także innych użytkowników zaszczyt bezpośredniego kontaktu z Pańską osobą na tutejszym Forum. Strony Portalu, do których był Pan uprzejmy podać bezpośrednie linki, od dawna są dla mnie jednymi z najwartościowszych w polskojęzycznym Internecie. Wielokrotnie w swoich postach - na tym i innych forach - kierowałem moich czytelników na te właśnie strony. Bardziej niż kiedykolwiek przekonany jestem o tym, że to co sam przez wiele lat traktowałem tylko jako hobbystyczne zabawy, stanie się praktycznie użyteczne, wykorzystywane przez niejednego, nie tylko amatora "sateliciarza". W załączeniu obrazek z innego Forum, gdzie po skorzystaniu z mojej porady, zadowolony użytkownik umieścił to zdjęcie i opatrzył je komentarzem; "Słońca było jak na lekarstwo ale udało mi się idealnie sprawdzić ognisko anteny". Proszę zwrócić uwagę na pomysłowe wykorzystanie pudełka ochronnego dla dysku kompaktowego. Pozdrawiam.

 

 

zakj7.jpg

By arekatka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym skontrolować ustawienie uchwytu na antenie.

Co prawda co nieco już udało mi się wyliczyć ale nie jestem pewien czy dobrze, na przykład dlaczego i jaką mam wpisać częstotliwość.

Byłbym wdzięczny za jakiś skrócony manual po polsku. :wink:

http://www.w1ghz.org/

http://www.w1ghz.org/software/hdl_3b4.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wanderer - może nie do mnie kierujesz to pytanie bo przyznam, że trochę mnie zakłopotało.

Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tymi wyliczeniami i potrzebą wpisania częstotliwości dla... sprawdzenia ustawienia uchwytu na antenie. Sprecyzuj, proszę to pytanie bo chciałbym udzielić wyjaśnienia, jeśli ma to związek z chęcią skorzystania z moich propozycji rozwiązań.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pomocy tego programu można wyliczyć między innymi miejsce ogniska paraboli lub offsetu.

Na początek (u offsetu) należy zmierzyć najszersze miejsce X, najwęższe Y (Y i X u paraboli są równe), najgłębsze miejsce Z i jego odległość od dolnego brzegu l (u paraboli jest to połowa średnicy). Z tego co wiem to wyliczenie odległości ogniskowej uruchamiam Enter i O.

Na przykład dla małego offsetu może to być: X=690 mm, Y=630 mm, Z=57 mm, l=255mm

Dlaczego na początku pojawia się mi pytanie o podanie częstotliwości?

hdl_ant1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wanderer - no to już nie dla mnie. Może nawet nie umiałbym uruchomić tego programu bo też nie miałem dotąd styczności z nim. Poza tym do moich, rzeczywiście hobbystycznych zabaw te nowoczesne metody wyliczeń nie były mi nigdy potrzebne . Są niewątpliwym ułatwieniem dla dzisiejszych sat - instalatorów. Moja antenowa (satelitarna) przygoda trwa już dwadzieścia lat. Nie śniło mi się wtedy nawet o tym, że sam kiedyś, w ogóle zasiądę przed komputerem . Raptem posiadam go od ponad dwóch lat a dostęp do Internetu od niewiele ponad roku. Trzeba więc było dawniej główkować na inne sposoby. Jakieś nieporozumienie wdarło się jednak pomiędzy to, o czym Ty piszesz i pytasz a tym, co ja chciałem wyrazić w tym wątku. Ja miałem tylko na myśli zaoferowanie mojej wiedzy popartej własną praktyką a dotyczącą użycia promieni słonecznych dla sprawniejszego, łatwiejszego przygotowania (sprawdzenia) anteny satelitarnej i jej ustawienia w kierunku wybranej satelity.

 

Jeśli chodzi o ostatnie, pytające zdanie w Twoim poście to spróbowałbym się tu trochę "wymądrzyć" podając moje przypuszczenie, że: może chodzić o sytuację, kiedy zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu zysku sygnału schodzącego z powierzchni czaszy a wiążącego się z długością fali, związanej z jakąś konkretną częstotliwością albo konkretnie wybranym zakresem częstotliwości sygnału. Wielkość wlotu falowodu konwertera jest najczęściej tak dobrana aby weszło do niego - bez większych strat - to, co odbierane ma być w całym paśmie (konwerter dla C albo dla Ku). W sytuacjach szczególnych, do których tu nawiązuję, będzie to miało szczególny wpływ na ustawienie wlotu konwertera (czoło promiennika, wejście falowodu) w optymalnej odległości od dna czaszy. Skoro np. pasmo C obejmuje częstotliwości znacznie niższe niż pasmo Ku, wobec tego długość fal nośnych jest w paśmie C wyraźnie większa. I kto wie, czy wpisanie właściwych parametrów częstotliwościowych do tego programu nie ma związku z tym co ja mam tu na myśli. Z mojego wieloletniego, praktycznego doświadczenia wiem na przykład, że w końcu lat 80-tych uzyskiwałem z mojej anteny (Żniniewicz PFA 1500) więcej sygnału, kiedy jego skupiona wiązka wchodziła bezpośrednio do falowodu. A był to tylko otworek o średnicy 18 mm. Nie stosowałem żadnego promiennika, żadnego skalara. Ale... antena wymagała super precyzyjnego ustawienia na satelitę i bardzo solidnego układu mocującego i unieruchamiającego ją. Odchyłka (azymut lub elewacja) o niewielki ułamek stopnia już pogarszała odbiór. Było to jeszcze przed wystrzeleniem Astry, kiedy kilka niemieckich programów odbierałem z bardzo dalekiej, wschodniej pozycji orbitalnej. To tyle - i tak dużo, prawda? Pozdrawiam. m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja traktuję sieć jako fantastyczne narzędzie do rozszerzenia swoich wiadomości, lecz często jest ich za dużo w zbyt krótkim czasie. :mrgreen:

Potrzebowałbym krótkiej instrukcji na podstawie tego tekstu http://www.w1ghz.org/10g/hdlant21.txt, trochę tłumaczeń znalazłem u Czechów i Słowaków, a program jest bardzo fajny i wcale nie taki straszny.

Zresztą na własne potrzeby potrzebujemy tylko część tego co on umie. :smile:

EDIT - 10:40

Chyba się domyślam po co ta częstotliwość – zysk anteny.

EDIT - 12:00

Przeczytałem. :wink:

W międzyczasie znalazłem jeszcze coś takiego http://www.geocities.com/df4pv/Dish_Design.xls

Spróbuję to rozgryźć. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
@pastupam - Również Serdecznie Witamy. ...

Czuje sie naprawde zaklopotany tak milym przyjeciem.

Przepraszam za zwloke w odpowiedzi, ale wyjazdy i poczatek semestru ...

 

Slonce jest doprawdy swietnym instrumentem do pomiaru parametrow anten.

Aktualnie przemieszcza sie w okolicy łuku orbity satelitow geostacjonarnych,

czyli jesienny okres zaklocen sygnalu satelitarnego.

 

W tym roku uruchomilem na DM600pvr, skrypt - rejestrator SNR, BER, AGC

(skrypt podalem na stronach) i juz widze bardzo ciekawe wyniki.

 

Pomiary robie sekwencyjnie co 5 s, dla Astry 2, Astry 1, HB i Syriusa.

Po ksztaltach otrzymanych krzywych mozna wnioskowac o symetrii i jakosci lustra,

dokladnosci ustawienia anteny, ...

 

Jak bede mial troche czasu to postaram sie obrobione wyniki wrzucic na serwer.

 

Pzdr.J.P.

ps

Mam nadzieje, ze Mr Orbita jak co roku, przypomni na lamach SAT Kuriera

o jesiennych zakloceniach. Jest to naprawde wazny moment dla tych co

maja problem z umieszczeniem anteny, bo im cos tam przeslania satelite.

 

Szacunek dla tworcow SAT Kuriera - kawal dobrej roboty.

 

jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...