Skocz do zawartości

WSS [Wide Screen Signaling]: how-to?


pedros
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Pomijając nudny wstęp o kupnie tv i takie tam przejdę od razu do rzeczy.

W tv panoramicznym mam opcję WSS. Trochę poszperałem i mniej więcej wiem do czego to służy. Generalnie tv odbieram z kablówki. Przełączając tv zauważyłem, że cokolwiek dzieje się tylko na programach Discovery, TVN Siedem oraz niemieckim RTLu. Ponieważ te programy nadają głównie w 4:3 to zmiana polega na tym, że jak mam ustawiony tv w trybie powiększonym (do likwidowania pasów przy transmisjach 16:9), to przełączając na jeden z tych programów tv przechodzi w tryb "panoramiczny", dzięki czemu nie obcina mi od góry i od dołu kawałków programu.

I tutaj zastanawia mnie dlaczego dzieje się tak tylko przy tych kilku stacjach, oraz czy WSS może też spowodować, że jak będzie jakiś program nadawany w 16:9, to tv mi powiększy obraz likwidując pasy(czyli czy działa w obydwie strony). Czy po prostu 9/10 stacji tego sygnału nie wysyła, czy np. moja kablówka może w jakiś sposób(celowo bądź nie - np. przez przestarzały sprzęt) "wycinać" ten sygnał, przez co do mnie on już nie dociera?

 

Pytanie pewnie wg niektórych lamerskie, ale w niektórych rzeczach zwykły człowiek już się gubi ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W telewizji cyfrowej regularnie w nagłówkach pakietów video MPEG jest nadawana informacja o formacie przesyłanego obrazu. Na tej podstawie odbiorniki mają dwie możliwości zasygnalizowania tego telewizorowi: analogowo i cyfrowo. Analogowo tuner ustawia napięcie ok 3V na pinie 8 złącza SCART co telewizor interpretuje jako polecenie przełączenia na format 16:9. Druga możliwość to wskawienie do linii 23 sygnału PAL sygnalu WSS który ma podobne działanie jednak pozwala na precyzyjniejsze określenie formatu ekranu.

Jeśli kablówka dostarcza sygnał analogowy może wyciąć WSS. Jeśli jednak nadaje modulacją QAM czyli odbiornik kliencki jest cyfrowy w zasadzie nie ma możliwości wycięcia sygnalizacji WSS, ale może zdarzyć się, że odbiornik nie generuje go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No ok, to teraz chyba wszystko kumam :)

Czyli jednak jest możliwość, że np. mają stare odbiorniki i sygnał jest obcinany, albo np. w ustawieniach odbiornika jest taka opcja wyłączona. Spróbuję w takim razie zagadać do obsługi.

U mnie to działa tylko na RTL i tvn7, na polsacie sport i extra już nie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
W telewizji analogowej nie ma WSS, co najwyżej w PALplus. Takie informacje podawane są w DVB (DVB-T/S/C).

Odkopuję temat ze względu na ciekawą sytuację. W naziemnym analogu musi być coś na kształt WSS. Nadaje to TV4. Tylko na tym kanale telewizor wycina mi pasy. Na innych tak się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...