Skocz do zawartości

Dekoder, Tuner, Przystawka, Odbiornik, ... - czyli nazwy STB


Qrzysztof
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Napisałem ten temat tu, ponieważ nie mogłem znaleźć bardziej pasującego działu.

 

Zgadzam się z burlim co do nazw odbiorników satelitarnych. Odbiornik to jest odbiornik, a nie jakiś dekoder czy box (n-box).

 

Dlaczego dekoder? Czy to jakaś zaszłość z za czasów naziemnego Canal+. Przecież przy pomocy zwykłej siatki nie odbierzemy satelitarnych stacji telewizyjnych. Nazwę dekoder powinno się stosować w sieciach kablowych gdzie trzeba rozkodować już dostarczony Canal+ czy HBO. Nazwę Dekoder najczęściej stosuje Cyfrowy Polsat, oraz ten "brudny" mikołaj z konkurencyjnej platformy na reklamie Cyfry+.

 

N wpycha zbyt dużo angielskich słów. Mają niby lepiej brzmieć. Tzn. że jak coś jest nazwane po angielsku to jest lepsze. Chodzi mi o n-box i nazwy niektórych usług.

 

Przystawka jest najczęściej używaną nazwą w promowaniu DVB-T. To też taka dziwna nazwa. Co to ma być?

 

 

Najbardziej poprawnymi nazwami to Odbiornik, Tuner, Karta PCI oraz w skrócie STB. Odbiornik służy do odbioru, a nie jako jakiś box czy dekoder. Dekoder jest tylko częścią odbiornika który polega na rozszyfrowaniu treści (obrazu i dźwięku, głównie przy pomocy karty).

 

Edycja pitter: :arrow: Hyde Park

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem ten temat tu, ponieważ nie mogłem znaleźć bardziej pasującego działu.

 

Zgadzam się z burlim co do nazw odbiorników satelitarnych. Odbiornik to jest odbiornik, a nie jakiś dekoder czy box (n-box).

 

Dlaczego dekoder? Czy to jakaś zaszłość z za czasów naziemnego Canal+. Przecież przy pomocy zwykłej siatki nie odbierzemy satelitarnych stacji telewizyjnych. Nazwę dekoder powinno się stosować w sieciach kablowych gdzie trzeba rozkodować już dostarczony Canal+ czy HBO. Nazwę Dekoder najczęściej stosuje Cyfrowy Polsat, oraz ten "brudny" mikołaj z konkurencyjnej platformy na reklamie Cyfry+.

 

N wpycha zbyt dużo angielskich słów. Mają niby lepiej brzmieć. Tzn. że jak coś jest nazwane po angielsku to jest lepsze. Chodzi mi o n-box i nazwy niektórych usług.

 

Przystawka jest najczęściej używaną nazwą w promowaniu DVB-T. To też taka dziwna nazwa. Co to ma być?

 

 

Najbardziej poprawnymi nazwami to Odbiornik, Tuner, Karta PCI oraz w skrócie STB. Odbiornik służy do odbioru, a nie jako jakiś box czy dekoder. Dekoder jest tylko częścią odbiornika który polega na rozszyfrowaniu treści (obrazu i dźwięku, głównie przy pomocy karty).

 

Edycja pitter: :arrow: Hyde Park

 

 

idąc tym tokiem rozumowania to nie można tez tego nazwać odbiornikiem, bo co odbiera "to coś"? przeciez nie sygnał bo sygnał odbiera antena :lol: Tak samo słowo tuner - które pochodzi od angielskiego słowa "tune" czyli nastrajać :lol:

A Karta PCI? :lol: Jeszcze lepsze. Karta dźwiękowa też jest kartą PCI. A po za tym co to za wprowadzanie angielskich nazw. Sam się bulwersujesz na N a pisząc karta PCI (PCI czyli Peripheral Component Interconnect) wpisujesz się w ten ton. Może lepiej nazwać bardziej poprawnie: karta rozszerzeń do komputera osobistego, zbudowana na podłożu laminatowym :lol:

 

Każdy może sobie używać taka nazwę jaką chce. Dekoder, tuner, satka, karta, odbiornik, maki robaki, pionki, echosie, tomki, boxy, pudełka, czy kosze na smieci - wszystkie nazwy sa poprawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...