Skocz do zawartości
  • 0

Problem : monoblock - hotbird + astra


rygi
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

Jestem calkowitym amatorem w technologii tv sat, zaczalem grzebac przed

dwoma dniami gdy tato kupil zestaw :). Mam antene offsetowa (85),

konwerter monoblock (10,7-12,75GHz) i tuner Globo 1006. Problem polega

na tym, ze metoda macajewa krecac wszystkim co sie dalo znalazlem w

koncu Hotbirda, niestety wyglada to tak, ze (patrzac w kierunku czaszy)

konwerter jest zaczepiony za prawa "glowke" natomiast lewa zamiast byc

obok niej jest przekrecona nad nia (niemalze w pionie). Elewacja jest

ustawiona na ~~30stopni. Hotbird odbiera bardzo ladnie, z tego co

czytalem, aby odbierac astre wystarczy zlapac hotbird a drugi konwerter

obok od razu zlapie astre (o ile jest poziomo, a u mnie niestety tak

nie jest). Wnioskuje ze hotbirda odbiera ten wyzszy konwerter, bo gdy

tylko go przekrece trace sygnal. Co w takiej sytuacji powinienem

zrobic? Tzn. jak przekrecic czasze? Na chlopski rozum wydaje mi sie ze

powinienem ja odgiac w pionie jednak wtedy nie bedzie 30 stopni... i

dlatego mi tu cos nie pasuje... prosze o pomoc bo juz sie gubie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Witam

 

Mam taki problem (jestem zupelnie zielony)

Jestem abonenetm cyfry + od zawsze tzn jeszcze nim przejela wizje, kiedys mialem wlasnie wizje. Bardzo chce odbierac tvphistoria. Kupilem monoblock Opticum LMP-02F diseq1, mam tuner cyfrowy HD philips dsr 6201/91 ktory jest wlasnie diseq 1.

i tu zaczyna sie problem. Zmienilem konwertery tak jak trzeba, odbieram wszystkie kanaly ponizej 950 np 949 radio ndr90,3. Wszystkie kanaly ktore sa wyszczegolnione na stronie cyfry ze sa z astry, nawet taki chyba sygnal testowy z astry bo widac na nim logo astry. I astra hd promo tez mi dziala. Niestety polskie kanaly z grupy tvp sa od kanalu 950 w gore i one nie dzialaja. Widac tylko kwadrat informacyjny ze tu powinny byc. Robilem wyszukiwanie kanalow juz 100000 razy. Ustawilem satelite "inny" na parametry podane przez pana z cyfry czyli

 

czest: 10862

polar: pozioma

symbole rate: 22

FEC: 7/8

sygnal 22khz: nie

 

pidow i tidow mam nie zmieniac, tak mi powiedzial tez z cyfry ale mam je : pid 227 tid1 199 tid2 198

 

Reszte z astry widac (pod warunkiem ze to sa kanaly z astry a nie z hb, ale wszedzie pisza ze to astra) Zona sie na mnie drze ze znowy wywalilem pieniadze na cos co nie dziala :(.

 

Pomocy

 

hubert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Te ustawienia nie mają żadnego znaczenia, jak zwykle jakiś gamoń siedzi na infolinii, zostaw ustawienia Hot Bird w tunerze a prządnie ustaw anenę/konwerter a wszystko znajdziesz w wątku Cyfry i dziale o PVR, tam też ludzie mieli podobne kłopoty i najczęściej po lekkim obrócenieu konwertera lub zmianie nachylenia anteny pomagało :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No tego raczej nikt nie będzie wiedział. Jedno jest pewne, że wymagana jest minimalna korekta, a czy ta korekta będzie dotyczyć kąta elewacji, azymutu, czy kąt skręcenia konwertera, to ch***ra wie :) Może zacznij od tej ostatniej opcji - konwerter w uchwycie przekręć o jakieś 2 stopnie na oko w w lewo, sprawdź sygnał w tunerze, jak nie pomoże zrób to samo, ale tym razem przekręć go w prawo. Jeśli teraz nie odbierasz, to bez wykazania się precyzją nie odbierzesz tego transpondera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzieki za pomoc. Mam tylko jedno pytanie :) Jak to jest ze cala astra odbiera, tak jak pisalem nawet promo astra hd itd itp Aljazeery :) i inne cuda, jedyny problem z paczka z tvp. Przepraszam za watpliwosci, ale czy jest mozliwe ze musze jeszcze dokladniej wyregulowac antene???? zeby odbierac wlasnie tvp. Ktos tam pisal ze dopiero po kilku dniach mu zadzialo, moze musze tez te kilka dni poczekac :)?

 

Pozdrawiam i plizz wyaczcie mi laickie podejsicie do sprawy :)

 

 

I zeby bylo smiesznie to facet w sklepie mi powiedzial ze zmiana na wiekszy talez nic nie da skoro cala astre oprocz paczki tvp widze i odbieram wysmienicie :( Co robic, tak bardzo chchialbym miec to TVP Historia .....

 

pozdr

 

hubert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ustaw dokładniej antenę - najpierw zobacz, to co napisał RafiX, przekręć konwerter w uchwycie; jeśli to nie pomoże, to poluzuj lekko śrubki i przekręcaj anteną (ruchy w milimetrach lub nawet w setnych częściach milimetra) aż uzyskasz maksymalny sygnał, najczęściej to pomaga :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

hmm no robie tak od soboty. Njabardziej nienawidzi mnie moja corka 3 letnia, ktora nie moze ogladac mini mini, bo ja ciagle cos tam krece :) Sluchajcie mieszkam w Lodzi, patrzac jakby w kierunku satelity czyli majac nad glowa czasze a konwerter jakby na przeciwko. konwerter jest na lewej trabce :) Moze ktos wie mniej wiecej w ktora strone powinienem przekrecic czasze i konwerter w gore czy w dol konwerter, i to samo z czasza. Jeszcze raz powtorze pytanie. Dlaczego cala astra dziala oprocz tej paczki tvp. Jesli ktos ma cyfre to wie ze od 950 jest paczka tvp wszystko ponizej dziala jak ta lala. Sygnal odbiory zarowno HB jak i Astry mam na maxa.... Czy zakup wiekszej czaszy na pewni nic nie da ????

 

h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No to zacznijmy od tego... Jaki masz rozmiar obecnej anteny - patrzyłem wcześniejsze posty i nie widzę, żebyś o tym wspominał, za to wspominasz o wymianie na większą (może dałbyś radę dać jakąś fotkę anteny :?:) :roll:

Czaszą przekręcamy delikatnie w prawo lub w lewo - ewentualnie góra-dół, ale jeśli już ruszałeś ten kierunek, to teraz trzeba będzie i tak :roll: - konwerterem kręcimy w sposób jaki podał RafiX i dodam, że od tego trzeba było zacząć ustawianie anteny po wymianie konwertera, nie od kręcenia anteną - teraz trzeba szukać odpowiedniego ustawienia, korygując zarówno ustawienia konwertera, jak i anteny w 2 płaszczyznach: prawo-lewo, góra-dół :roll:

 

Dlaczego cala astra dziala oprocz tej paczki tvp

Ponieważ paczka TVP nadaje sygnał z transpondera w wiązce kierunkowej skierowanej na terytorium naszego kraju, dodatkowo zmienili parametr FEC z 5/6 na 8/9 i stąd sygnał wymaga precyzyjnego ustawienia anteny, aby odebrać paczkę TVP. Więcej :arrow:https://satkurier.pl/news/49513/zmieniono-parametry-paczki-tvp.html, natomiast cała reszta kanałów zagranicznych nadal nadaje normalnie sygnał, tak, jak robiła to TVP zanim uruchomiono niekodowaną część platformy TVP, więc dla zagranicznych kanałów na Astrze nie trzeba ustawiać anteny bardzo precyzyjnie, natomiast tylko precyzja gwarantuje odbiór kanałów TVP z Astry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@hubkubas

Pisałem ci wcześnie poszukaj w wątku PVR, wiem że masz DSR ale to to samo tylko bez nagrywarki ale jak nie potrafisz poszukać to już ci piszę:

Podając parametry w -INNY- możemy spawdzić na pasku jaki jest sygnał ustawionego transpodera, nie ma pomiaru jakości więc w przypadku paczki TVP która ma wiązkę punktową na niewiele ci się to zda. Lista kanałów pobierana z menu albo wymuszana automatycznie przez cyfrę zawiera wszystkie parametry potrzebne do odbierania poszczególnych kanałów czyli częstotliwość, polaryzacja i port diseqc, tuner sam ustawia pidy i fec więc nie ma znaczenia czy zostawisz Hot Bird czy wpiszesz coś w -INNY-, wiesz tylko że masz zgrubnie ustawioną Astrę i tyle. Resztę jak nie masz miernika i to profesjonalnego ustawiasz jak już ci forumowicze pisali "na czuja" bo nie wiadomo jak precyzyjnie było ustawione poprzednio no i nie pytaj w lewo czy wprawo dół czy góra, testuj... Jednak okazało się że masz za małą antenę do monoblocka więc na razie temat nieaktualny bo do wiązki punktowej musi być większa ale gdybyś zadał sobie trud to dawno znalazł byś na forum co ci jest potrzebne i oszczędził byś czas i nerwy no chyba że lubisz eksperymentować ale nawet gdyby się udało to przy złej pogodzie gwarantuję że TVP HD i tak ci "ucieknie" a jesień i deszcze już się zbliżają. :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@hubkubas, jeżeli monoblock daje takie dobre efekty na tak małej antenie, to Astrę 19.2E przyjmij jako kierunek centralny, a Hot Birda daj jako tego zeza. Czyli antenę trzeba przestawić na Astrę, a w uchwycie umieścić drugą (obecnie wolną) trąbkę, następnie w menu tunera odwrotnie przyporządkować porty DiSEqC. No i najlepiej byłoby wymienić antenę na większą, tak jak pisał @trtrtr, zaoszczędziłoby Ci to wielu kłopotów na przyszłość ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo Wam dziekuje za rady :) Juz postanowilem kupie 80 cm czasze i zrobie wszystko na nowo. Mam nadzieje ze wtedy mi zadziala :) Przepraszam za swoja indolencje zwiazana z poszukiwaniami, ale ja naprawde jestem super zielony i te wszystkie okreslenia typu dsr, pid, prawa trabka itd sa mi obce (aczkolwiek teraz co raz mnie obce :) )

 

Pozdrawiam

 

hubert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

witam, ja mam problem z odbiorem na dwóch tunerach (z astry i hotbirda) pod monoblock twin (mam 2 tunery ferguson, pierwszy fx 6600, drugi ariva 200, antene 80-90 cm i konwerter MAXIMUM MONOBLOCK TWIN V-22 0,2dB). Gdy podłączyłem wszystko jak powinno byc to na jednym tunerze (ariva200 odbieram z Hotbirda) obraz jest ok. a na drugim (fx6600 na astrze) nie mam w ogóle sygnału i na odwrót gdy na pierwszym odbieram z astry to na drugim nie mam sygnału z hotbirda. Sygnał jest gdy na obu tunkach jest kanał ustawiony z tej samej satelity.moze to wina ustawienia monoblocka?? mocowanie mam na lewej trabce patrząc od przodu na antene.

moze ktos moze mi pomóc, z góry dzieki :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Prawdopodobnie monoblock posiada słabą separację wejść i stąd problemy. Odłącz całkowicie jeden tuner i sprawdź, czy drugi prawidłowo odbiera kanały. Zrób to samo dla drugiego odbiornika. Pozwoli nam to określić, czy konwerter został prawidłowo skonfigurowany w obu tunerach, ale najszybciej konieczna będzie jego wymiana.

 

PS: 2 duble poleciały do kosza. Piszemy tylko w jednym miejscu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

witam, chodzi o to ze konwerter monoblock twin z tunerem fergusona fx 6600 podłaczyłem juz ponad rok temu i działało wszystko idealnie, niedawno kupiłem drugi tuner ariva 200 i postawiłem go w miejsce fergusona a freda do innego pokoju, ktorego podlaczylem nowym kablem do wolnego wejscia w monoblocku. Teoretycznie wszystko powinno dzialac. Pierwszy tuner ariva dziala dobrze zas drugi fx 6600 tylko gdy ten pierwszy jest włączony (inaczej jest brak sygnału) i odbiera w tym samym czasie tylko kanały z tej samej satelity co pierszy. Sprobuje moze jeszcze zmienic wejscia w konwerterze.

dzieki za odp

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sprawdź jeszcze czy F-ki są dobrze zarobione bo te na nie działającym kablu mogą nie mieć prawidłowego połączenia z jednej bądź z drugiej strony z ekranem przewodu i jedno z wyjść konwertera "bierze" masę z drugiego tunera a jak to nie pomoże to tak jak napisał powyżej @Rafix :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

witam odgrzewam temat...

 

antena triax 80TD ustawiona na astrę - siła/jakość 85/78-80%

 

po zamontowaniu monoblocka - antena nie ruszana... hotbird siła 85% jakość 45-60% skokowo...astra siła 85% jakość 85%

 

 

walnięty monoblock? przestawiona antena? kręcił będę jak mrozy zejdą...

 

 

aha jak mam główkę konwertera - montuję ją na max odsuniętą czy przysuniętą od anteny? kręcić konwerterem (skew?) czy nie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

tak diseq jest OK.

 

z tego co kojarzę to konwerter ustawiłem chyba maksymalnie przysunięty do czaszy...jak mróz zejdzie to będę kombinował...

 

powiedz mi jeszcze czy...pion anteny ma duże znaczenie? antenę mam delikatnie poza pion a kat anteny dla mojej lokalizacji powinien być ok 31* jest 33*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pion masztu antenowego ma krytyczne znaczenie w instalacjach obrotowych. W antenach ustawionych na jednego (2-3) satelitę drobne odchyłki nie mają istotnego znaczenia.

Hot Bird jest słabszy a Ty masz go jeszcze w zezie. Przemyść sprawę czy nie zamienić - usrawienie główne Hot Bird, zez Astra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...