Skocz do zawartości

Sieć bezprzewodowa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam taką prośbę. Czy ktoś wie jaki sprzęt będzie mi potrzebny do stworzenia sieci bezprzewodowej z moim wujkiem, który mieszka w odległości 350 metrów(Nasze domy się widzą). Chciałbym w tym momencie podkreślić, że nie chodzi mi o rozdzielenie internetu, tylko o stworzenie sieci z możliwością wymiany plików. Jaki sprzęt użyć? Jaki router(o ile będzie potrzebny), jaka antena nadawcza? Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli karty sieciowe bezprzewodowe mają wystarczającą moc to tylko one starczą ;p jeden komp ustawić jako server, a drugi jako klient i LAN śmiga, jak by za daleko było to można przybliżyć anteny zewnętrzne, lb jakiś przekaźnik ;p Router, AP lub Switch (ale o Switch'ach do WiFi nie słyszałem ;p).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to zależy czy masz zamiar mieć tylko i wyłącznie z wujkiem sieć czy potem masz zamiar ja rozwijać. I czy "widzicie" się nawzajem.

 

 

1. Nie chcecie się rozbudowywać

 

2 x D-Link DWL-G520 ewentualnie DWL-G510

2 x Interline BabuYAGA z odpowiednia ilością kabla (można zamówić na stronie producenta) ewentualnie 2 x Interline PANEL 14 ale tam trzeba uważać bo one są bez kabla i trzeba dokupić kabel z odpowiednimi końcówkami (w sumie na infolinii przy zamawianiu pomogą) - polecam ten drugi pomysł (łatwiej wycelować panelem niż Yaga)

Wtedy ustawiamy 2 kompy w sieć Ad-Hoc, konfiguracja adresów IP, grupy roboczej i śmiga

 

2. Ewentualna rozbudowa i dodatkowo lepsza praca sieci.

 

1 x D-Link DWL-2100AP (access point u kogoś kto będzie robił za serwer) i ta osoba musi mieć zwykła kartę sieciową LAN na większości płyt głównych jest montowana.

1 x Kable UTP crossover do podłączenia AP z kompem.

1 x D-Link DWL-G520 ewentualnie DWL-G510 dla drugiego kompa.

1 x Interline HORIZON mini + odpowiedni kabel - polecam dać AP blisko anteny żeby mało kabla antenowego trzeba było.

1 x Interline BabuYAGA z odpowiednia ilością kabla.

Konfiguracja AP jest trochę bardziej skomplikowana za to sieć daje trochę większe możliwości i lepszą pracę niestety rozwiązanie droższe.

 

A i do anteny nie może iść więcej kabla niż 10-15m bo za duża strata sygnału będzie i sieć będzie wolno chodzić. Jeśli gdzieś trzeba więcej to polecam rozwiązanie z AP ponieważ można go umieścić koło AP a potem kablem UTP do komputera już bez problemu.

 

Nie polecam też kupowania anten na allegro robionych w garażu, a ni niefirmowych kart bo i tak trzeba będzie je wymienić potem chyba że ktoś chce mieć niestabilną sieć. A jak się kupuje firmowe anteny to wcale nie muszą być mocne (nie ma sensu przepłacać i zaśmiecać eteru) a 300m to bardzo mała odległość więc wystarczy 7-14dB spokojnie.

 

Don_Mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepne sie pod ten temat, ja mam internet radiowy(innego niestety nie mam mozliwoci miec narazie) net chodzi w tym momencie tragicznie,na moim osiedlu sa 3 firmy ktore oferuja neta radiowego wiec to ewnie tez ma jakis wplyw na jego dzialanie.Napisze moze jaki mam mniej wiecej sprzet itd.

 

Karta sieciowa D-Link DWL-520+

Antena BubaYaga podejrzewam ze ma z 10-15dB

 

I tak z tej anteny ktora ejst na dachu wychodzi z pół metra kabla(H155) dalej na złaczce dopięte jest 7 metrów i na kolejnej złączce następne 10 metrów takżechyba trpche za dużo no i ejscze na 2 złączkach.

 

Teraz mam pytanie jaki bym musiał kupić ten AP i czy nie lepiej kupic jakas panelowa antene, bo ta moja i tak mze byc juz nieco zuzyta, mam ją już ponad 3 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie DWL-2100AP mam 4 takie AP w sieci i żaden sie jeszcze nie zwiesił. Co do anteny to one są bardzo dobre te BabuYagi z Interlainu pod warunkiem że nadajnik jest w odległości do 1 max 2 km. I najlepiej żeby kabla było jak najmniej (zależy jaką masz odległość od nadajnika jeśli do 1km to możesz śmiało ze 4-6m kabla dać, a jak warunki gorsze są to możesz kupić droższy kabel H1000 na stronie interlaniu masz możliwość zamówienia anteny z odpowiednim kablem i długością nie ma sensu przedłużać) można ewentualnie jeszcze kupić skrzynkę wodoodporną na AP i umieścić go na zewnątrz jeśli jest taka konieczność. Panelu nie kupuj one mają bardziej rozproszoną wiązkę i po pierwsze więcej zakłócają a po drugie mniejszy zasięg i raczej są stosowane jako anteny sektorowe a nie do odbioru.

 

Tylko że podłączenie przez AP mam wadę możesz mieć tylko jeden komputer w to wpięty jeśli AP pracuję w trybie klienta. Jeśli chciał byś podłaczyć 2 komputery to należy kupić jeszcze router albo dogadać się z dostawcą abyś mógł podłączyć się w WDS i działać jako britge.....

 

Don_Mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nadajnika mam jakies 600 max 800 metrow w lini prostej z mojego dachu nie widac nadajnika, ale za niedlugo bede przestawial antene na drugi nadajnik ktory widze i mam do neigo okolo 400 metrow teraz nie moge jej pzrestawic bo zaslania mi moj komin i musze kupic dluzszy uchwyt na antene. A jesli kupilbymantene BabuYaga + 17 metrow tego kabla H1000 to mogloby byc? i czy antena 14 dB byla by wystarzcajaca bo tyko taka widzialem na stronie o ktorej mowiles.

 

Dodam jeszcze ze admin mojej sieci mowil mi ze dlatego tak slabo chodzi bo musi mi nadac taryfe jeszcze, nic ze robi to uz tydzien :lol: i czy to moze miec az taki wplyw na dzialanie internetu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17m to jest SPORO co prawde ten kabel H1000 jest lepszy. Co do anteny ona jest ok i bo ma faktycznie 14 dB a nie papierku. Pmiętaj tez ze karta ma okolo 17 a na kablu stracisz spokojnie 7dB wiec antena dostanie max 10dB.

 

Odległość jest małą 800m nawet to nie jest dużo ale jak nie widzisz nadajnika to sie nie dziw że są problemy. Jak przestawisz na ten drugi nadajnik i masz do niego 400m problemy powinny zniknac przy tym drozszym kablu 17m bo 400m to jest peskta (pod warunkiem ze nadajnik tez jest w miare silny i czuly)

 

A co do jakiejs taryfy no pewnie ze to moze miec wplyw bo on pewnie jakos limituje uzytkownikow, ale limitowanie to jedno a pewnosc transmisji przez Wi-Fi to drugie. Najlepiej sobie sprawdz ping do swojej bramy domyslnej wpisz w konsoli ping (tutaj adres bramy) -t -l 1024 i zobaczy czy wszystkie pingi przechodza jesli nie to znaczy ze masz slabe polaczenie Wi-Fi

 

Don_Mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez podepne sie pod ten temat. Dla znajacych sie na sieci pewnie bedzie to banalne pytanie ale prosilbym o pomoc. Otoz zamowilem w Netii internet bezprzewodowy 1mb/s. Chcac miec dostep do niego z 2 komputerow zostalem poinstruowany zeby kupic router Cerberus firmy Pentagram. Tak tez zrobilem. Skonfigurowalem go zgodnie z zaleceniami Netii. Wszystko dzialan ok ale po wejsciu na stronke np: http://www.dsl.cz mierzacej szybkosc internetu wykazuje mi ze posiadam internet 512 kbit/s. Myslalem ze moze to dziac sie wtedy kiedy pracuje rownoczesnie na 2 komputerach i router rozdziela ta szybkosc. Ale okazuje sie ze gdy jeden komputer mam wylaczony a na drugim mierze predkosc rowniez pokazuje mi 512 kbit/s. Byc moze zalaczyli mi nie ten pakiet? Bede wdzieczny za odpowiedz. Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak masz 2 komputery to pasmo w 90% urządzeń jest przydzielane dynamiczne wiec tutaj 2 komputery nie maja nic do rzeczy.

 

Druga sprawa dsl.cz nie jest miarodajnym narzędziem do pomiarów. Proponuje jakimś programem do ściągania (Download Menager) zacząć ściągać jakiś plik z wp (komunikator Spik) czy innego szybkiego serwer. Jeśli wyjdzie że też 512 to stawiam na błąd po stronie netii albo błąd w konfiguracji routera.

 

Don_Mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O błędzie w konfiguracji routera raczej byc mowy nie moze gdyz podalem w nim dane jakie otrzymalem z Netii. Wiem ze dsl.cz nie jest do konca wiarygodny ale podczas proby wychodzilo mi srednio 512 a nic nie sciagalem w tym czasie zas mojemu qmplowi wychodzi sredno ponad 920 a rowniez ma 1 mb z netii. Myslalem ze chodzi tu o rodzielenie na 2 komputery ale skoro mowisz ze tak nie jest to wina lezy prawdopodobnie po ich stronie. Chyba bede musial zadzialac w centrali :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy z ta konfiguracja to ze wpisałeś dane od netii to ok bo inaczej by nie działało, ale w routerze powinna być jeszcze cała masa innych funkcji (nie znam specyfikacji tego routera) może sobie sam włączyłeś jakieś limitowanie po prostu to miałem na myśli.

 

Chodź i tak pierwsze stawiam na operatora.

 

Don_Mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam pytanie dotyczące routera Cerberus ADSL2 WIFI 802.11g. Otóż nie potrafię poradzić sobie z włączeniem zabezpieczeń w nim. Działa mi bez zarzutów tylko wtedy gdy zabezpieczenia nie są włączone. Gdy próbuje wprowadzić szyfrowanie WEP bądź WPA nie łączy mi się z netem. Chciałem zaznaczyć że jestem w tych sprawach laikiem więc będę wdzięczny za każdą pomoc :wink:. Na stronce konfiguracjnej routera w zakładce firewall znalazłem takie coś:

Packet Filter

Ethernet MAC Filter

Wireless MAC Filter

Intrusion Detection

Block WAN Request

URL Filter

Problem w tym że nie mam pojęcia jak to skonfigurować :? Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zabezpieczenia dotyczą łaczności Wi-Fi tylko. Więc między Tobą a routerem tylko więc jak mieszkasz np. w domu jednorodzinnym to nie ma sesu właczać zabezpieczń, a jak w bloku to ewentualnie sobie włącz filtrowanie mac (wpisz agres do router swojej karty w kompie i tylko ta Ci wpusci)

 

Don_Mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha. Czyli przykładowo żeby sąsiedzi nie ciągli mojego neta to w zakładce Wireless MAC Filter w punkcie Mac Address wpisuje numer swego ip. Jest podpunkt candidates i po jego kliknięciu wyskakuje mi kod z moim ip. Czyli w skrócie gdy włącze tą zakładkę na stronce routera to tylko mnie będzie logować? :wink: A i jeszcze jedno co to jest Block WAN Request? bo nie wiem czy mam mieć to włączone czy też nie :wink: Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytanie od strony internetu ale to mało ważne więc lepiej zostaw tak jak było...

 

Co do filtrowania to adres swojej karty ale adres MAC (jak w konsoli na kompie wpiszesz "ipconfig /all" to Ci pokaże adres MAC) a nie IP. No i rozumiem że masz podłaczonego kompa przez Wi-Fi a nie kablem??

 

Don_Mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli promieniu 100m w otwartej przestrzeni lub 2-3 ścian nośnych nikt inny nie mieszka nie trzeba zabezpieczeń.... Jeśli jest innaczej to sprawdzanie MAC adresu wystarczy chyba ze masz hakera sasiada (bo mozna sie podszyc pod adres MAC ale jest to srednio trudne tak ze zwykly uzytkownik tego nie zrobi wiec styka) jeśli masz hakera za sasiada to i tak kazde zabezpieczenie da sie złamać (wi-Fi niestety jest dziurawe)

 

Don_Mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce skonfigurować router. Próbowałem już kilka razy ale coś mi to nie wychodzi. Mam prośbę aby mi ktoś wytłumaczył co kryje się pod następującymi pojęciami (tak "na chłopski rozum").

static IP

DHCP Cliet

PPPoE

PPTP

Gateway

Wireless ISP

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PPoE-protokół używany przy dostępie do sieci lokalnej LAN poprzez kartę sieciową Ethernet lub bezprzewodową.

PPTP-protokół komunikacyjny umożliwiający tworzenie wirtualnych sieci (VPN) wykorzystujących technologię tunelowania

Gateway(brama sieciowa)-jest maszyną podłączoną do sieci komputerowej za pośrednictwem której komputery z sieci lokalnej komunikują się z komputerami w innych sieciach.

static IP-is a unique address that certain electronic devices currently use in order to identify and communicate with each other on a computer network utilizing the Internet Protocol standard (IP)—in simpler terms, a computer address.

DHCP Cliet-is a protocol used by networked devices (clients) to obtain various parameters necessary for the clients to operate in an Internet Protocol (IP) network. By using this protocol, system administration workload greatly decreases, and devices can be added to the network with minimal or no manual configurations.

Wireless ISP-is a business or organization that provides consumers or businesses access to the Internet and related services. In the past, most ISPs were run by the phone companies. Now, ISPs can be started by just about any individual or group with sufficient money and expertise. In addition to Internet access via various technologies such as dial-up and DSL, they may provide a combination of services including Internet transit, domain name registration and hosting, web hosting, and colocation.[/b]

 

 

 

Uwagi!:

 

*trzy znaczenia są po angielsku,takie tylko znalazłem,przetłumaczysz sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...