Jump to content
pkn

Odbiór na Orawie

Recommended Posts

Posiadam antenę OPTICUM AX 1000 skierowaną na Wisłę/Skrzyczne, jednak odbiór nie jest stabilny (SIŁĄ w miarę stała ok. 50 proc, ale JAKOŚĆ ciągle skacze - od 0 do 50). Dodam, że odbieram na symetryzatorze; mam co prawda do anteny dedykowany wzmacniacz (AX-W11) i jak próbuje na nim odbierać, to SIŁA jest znów stała (ok. 96 proc), ale JAKOŚĆ ciągle jest na podobnym poziomie, albo i nawet gorzej.

 

Już nie wiem czy to kwestia anteny, jej ustawienia, złej instalacji, czy jeszcze czegoś innego. Antena kupiona w 2012 r., ale przez większy okres czasu była przykręcona do balkonu nieużywana i możliwe jest, że coś się z nią stało, bo jakoś nie mam do niej zaufania, ale też nie chcę kupować nowej jeżeli nic to nie zmieni. Do istalacji użyto 20 m kabla Televes T-1000.

 

Podaję ukształtowanie terenu w trzech kierunkach dla mojej lokalizacji:

 

WISŁA (najmocniejszy nadajnik, choć największa odległość; ta wielka góra to Babia Góra, choć nie powinna aż tak bardzo przeszkadzać, bo wszyscy sąsiedzi mają ustawione anteny właśnie w kierunku na Wisłę)

rjUSsYs.png

 

ZAKOPANE (zupełny brak sygnału, prawdopodobnie przez wzniesienie, które jest tuż przed domem)

cDkkJDk.png

 

RABKA (teoretycznie najlepsze warunki, ale w tym kierunku też mam delikatne wzniesienie przed domem, które przeszkadza)

2VRSCvp.png

 

Czy da się w moich warunkach odebrać stabilnie wszystkie MUX-y na antenie bez wzmacniacza? Czy kupno dużo droższej anteny (np Televes DAT HD BOSS) poprawi sytuację? Bardzo proszę o opinię i pomoc, bo już nie mam sił do montowania przy instalcji :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Okazało się, że nie odbieram kanałów ze Skrzycznego, ale z Rabki lub Gubałówki. Nie sprawdzałem tego wcześniej w ustawieniach tv, ale po zasugerowaniu przez innego użytkownika, okazało się, że nie odbieram programów ze Skrzycznego ani z Katowic, ale z Zakopanego lub z Rabki (mux1-kanał 34/578; mux2-kanał 36/594; mux3-kanał 43/650). Nie spodziewałem się tego, bo antenę mam ustawioną zupełnie w innym kierunku, widocznie odbieram przez odbicie. Antenę mam na wysokości 5 m i wyżej chyba nie będę dał rady jej zawiesić. Ten nadajnik, który zasugerowałeś jest bardzo słaby, a dodatkowo znajduje się ona zaraz za tymi pagórkami w stronę Zakopanego (profil terenu na Gubałówkę).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...