Skocz do zawartości
  • 0

Jaki sprzet do odbioru TV sat


belliash
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

 

 

Chcialbym obierac TV sat u siebie w domu, ale nie na ekranie telewizora, lecz na komputerze.

Posiadam HTPC ktory wlaczony jest 24/7 i ktory obecnie udostepnia kanaly dostepne w DVB-T innym urzadzeniom w sieci. Chcialbym te oferte wzbogacic o kanaly dostepne na satelicie.

Co prawa aktualnie zakladam ze beda to jedynie programy FTA, ale byc moze w przyszlosci chcialbym wykupic takze jakis pakiet od CP lub nc+. Z uwagi, ze w sieci mam kilka urzadzen, w tym jeszcze STB na Androidzie, mysle ze potrzebne byloby mi kilka tunerow telewizyjnych, tak aby na kazdym urzadzeniu dalo sie odebrac inny kanal. Niestety w swiecie sat dopiero raczkuje w zwiazku z czym mam kilka pytan:

 

1) Czy kupujac konwerter quad i pod kazde ze zlacz podlaczajac osobny tuner, bede w stanie na kazdym z nich odebrac inny MUX?

2) Jak wyglada kwestia zasilenia takiego konwertera? Wystarczy ze 1 tuner bedzie go zasilal czy musi kazdy?

3) Czy kupujac np. nc+ mozna karte wyjac z dekodera i podlaczyc pod komputer? Czytalem kiedys o oscam, moze by sie nadal do tego?

4) Jako aplikacje do odbioru chcialbym wykorzystac tvheadend, chyba ze znacie i polecacie cos lepszego? Obecnie do DVB-T wykorzystuje mumudvb.

5) Czy karte TV (np TBS6985), ktora ma zlacze PCI-E 1x mozna wpiac do slotu PCI-E 16x przeznaczonego na karte graficzna?

 

Jednoczesnie chcialbym tez zapytac jaki sprzet moglibyscie doradzic? Polecono mi TBS6985, ale cena blisko 1k PLN troche odstrasza ;-) Mam kilka wolnych gniazd USB 2.0, 1 slot PCI i 1 slot PCI-E 16x. Nie ma wiec wielkiego pola do popisu...

Potrzebuje wiec skompletowac:

*) Czasze (chyba tak to sie nazywa?)

*) Konwerter (zapewne quad, bo trio nie widzialem)

*) tuner komputerowy, albo kilka

 

Bede wdzieczny za odpowiedzi na pytania oraz wszelka pomoc w doborze sprzetu tak aby nie puscilo mnie to z torbami ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

1) Czy kupujac konwerter quad i pod kazde ze zlacz podlaczajac osobny tuner, bede w stanie na kazdym z nich odebrac inny MUX?

Usciślijmy są dwa rodzaje konwerterów z 4 wyjściami. Jedna dla wspłpracy z multiswitchami a drugie dla podpięcia 4 tunerów (albo dwóch długłowicowych).

Mylą mi sie nazwy quad i quattro ale szukając w necie opisów dowiesz się co który oferuje. Zawsze sprawdź bowiem nie tylko mi może się pomylić nazewnictwo.

Czetery wyjścia do multiswitcha wynika z tego że jest jedna z czterech możliwych kombinacji wyboru odbioru (dwie polaryzacje i dwa podzakresy)

 

2) Jak wyglada kwestia zasilenia takiego konwertera? Wystarczy ze 1 tuner bedzie go zasilal czy musi kazdy?

Każdy tuner zasila bowiem musi jakoś poda info o polaryzacji.

 

3) Czy kupujac np. nc+ mozna karte wyjac z dekodera i podlaczyc pod komputer? Czytalem kiedys o oscam, moze by sie nadal do tego?

Karta Nagra MA - nieparowana. Wystarczy Oscam w wrsji Lite czyli viaccess/mediuaguard/nagravision.

Kata Conax - w NC+ i NC+ na kartę (oraz TnK HD, n na karte i n) jest parowana. Jeśłi karta były sparowana z tunerem serii BSKA/BSLA (lub starszym) to praktycznie za friko dostaniesz te wymarzone cyferki .... Dla pozostałych jest metoda ale nie public czyli jak sie domyśłasz wymaga wsparcia finansowego.... :mrgreen:

 

4) Jako aplikacje do odbioru chcialbym wykorzystac tvheadend, chyba ze znacie i polecacie cos lepszego? Obecnie do DVB-T wykorzystuje mumudvb.

Nie się wypowiędzą inni. Baiwłem sie któtko tylko tvheadend jako pluginem do XBMC, Korzystanie jest OK, skanowanie u[beep]liwe....

 

5) Czy karte TV (np TBS6985), ktora ma zlacze PCI-E 1x mozna wpiac do slotu PCI-E 16x przeznaczonego na karte graficzna?

Niestety trzeba sprawdzić specyfikacje techniczne. Wraz z odmłodzonym standardem może być ograniczenie na pewne prametry elektryczne jak np .napięcie. Pomijam stosowane różne miejsca klucza w złączu. Google powinno pomóc.

 

Jednoczesnie chcialbym tez zapytac jaki sprzet moglibyscie doradzic? Polecono mi TBS6985, ale cena blisko 1k PLN troche odstrasza ;-) Mam kilka wolnych gniazd USB 2.0, 1 slot PCI i 1 slot PCI-E 16x. Nie ma wiec wielkiego pola do popisu...

Ta karta jest fajna ale bardziej dla DX'owania.... 1kPLN. Hmm to już bym kupił klona DM800SE z kartą SIM A8P. Może nie bedzie jedno pudełko ale stosowny plugin do XBMC pięknie zintegruje ten tuner z Twoim systemem HTPC.

 

 

Najpierw to zacznij od karty do NC+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wlasnie zalezaloby mi na tym, zeby nie bylo juz zadnych zbednych tunerow, dekoderow itp.

Szukalem tez czegos n USB, ale takie tunery tez sa dosc drogie i czesto z tylko 1 glowica. Wtedy musialbym kupic ich kilka.

O ile bylyby to sticki jak do DVB-T to nie ma problemu, ale z tego co widzialem wiekszosc to wieksze skrzyneczki z dodatkowym zewnetrznym zasilaniem.

 

Pozatym chcialby aby dzialaly pod Linuksem, ktorego mam na HTPC.

Plyta wyposarzona jest w PCI-E 16x 2.0 i 6 albo 8 (nie pamietam dokaldnie) portow USB 2.0. 2 porty sa zajete przez tunery DVB-T, wiec jeszcze conajmniej 4 pozostaja wolne.

Najwiekszy problem mam chyba wlasnie z doborem tunera (tunerow?).

 

 

No i pozostaje kwestia instalacji masztu na scianie obitej sidingiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Wlasnie zalezaloby mi na tym, zeby nie bylo juz zadnych zbednych tunerow, dekoderow itp.

rozumiem, ale ten DM800SE jest mały, klon ma jeszcze gratis w postaci WiFi. PRzeraża juz Ćiebie cena powyżej 1kPLN. Dodam że minimalnie powyżej kupisz klona DM800SE i założysz potrójną głowicę (DVB-T / DVB-S/S2 / DVB-C)

 

Szukalem tez czegos n USB, ale takie tunery tez sa dosc drogie i czesto z tylko 1 glowica. Wtedy musialbym kupic ich kilka.

Tak, dodatkowo może się okazać że np. wyszukiwanie kanałów itd będzie dość u[beep]liwe. Inaczej mówiąc dojdzie zabawa w administrowanie listami kanałów. W przypadku E2 - sprawa prosta, wygodna i szybka dzięki listom ulubionym, a klient na XBMC będzie automatycznie korzystał z gotowca z E2.

Oczywiście istnieje jeszcze do rozważenia opcja nboxów ale do każdego BSKA/BSLA dongle WiFi bowiem nie do końca rozpracowano kontroler ethernet i jego przepustowość jest za niska dla strumieniowania kanałów HD. . Oczywiście nboxy przerobione na E2. Zaleta tanie max 99 PLN za BSKA przeróbka tę znie droga (nie warto inwestować w sprzęt do przeróbki).

 

O ile bylyby to sticki jak do DVB-T to nie ma problemu

Jakość tych sticków DVB-T.....

 

Pozatym chcialby aby dzialaly pod Linuksem, ktorego mam na HTPC.

A na czym stawiasz HTPC - tj platforma sprzętowa?

 

Najwiekszy problem mam chyba wlasnie z doborem tunera (tunerow?).

Pytanie czy naprawdę potrzebujesz aż 4 tunerów sat?

Ja po krótkiej zabawie wyrosłem z tego. I tak średnio co jest ogłądać a tym bardziej nagrać. Przy takiej liczbie powtórek przeznaczasz na nagranie czas gdy jesteś np. w pracy w szkole.

Bo jak cztery to np. kup GigaBlue Quad HD:

http://www.hollex.pl/odbiorniki-linux-h ... -quad-plus

Dokupisz dodatkowe głowice i masz cztery. Wsio w jednym pudle. Reszta to strumienie IP. Procesor mocny teoretycznie powinien XBMC udźwignąć tyle że nie widziałem gotowca XBMC na niego.

Stawiasz go tam gdzie jest główny duży TV, a reszta... to już klienci IP.

W sumie jakby nie patrzeć cztery tunery SAT USB to też wydatek.

Zadam jeszcze jedno niewygodne pytanie przeanalizowałeś łączną wydolność magistrali USB Twojego systemu pod HTPC? Bo może idziesz w coś nierealnego.... Odbierając transponder 11411 potrzebujesz na jeden tuner ponad 68Mbit/s (chyba że on będzie demultipleksował bo jak ma przesłać cały stream TS - jak to robi większość sticków DVBT USB to może być nie za ciekawie. ).

 

No i pozostaje kwestia instalacji masztu na scianie obitej sidingiem...

Balkonu, balustrady nie masz?

Jak nie masz węża w kieszeni to przyjrzyj się tez temu:

http://www.hollex.pl/anteny-satelitarne ... -quad-sa64

Niewielkie są różnice cenowe - 4 wyjścia, dwa czy jedno. Gdzieś w sieci nawet widziałem je nieco taniej.

 

Przemyśl ilość tunerów. Bo być może jak rozsądnie podejdziesz do tematu to ich liczba spadnie. Zważ ze kupując NC+ to DVB-T odpada.....

Zrób dokładny rachunek oczekiwań i potrzeb. Naprawdę realny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ale tu nie problemem jest zamaskowanie anteny, tylko fakt ze miedzy blacha a sciana jest wata szklana (czyt pusta przestrzen) i nie bardzo jest sie jak do tego dobrac ;) Poprostu trzeba bedzie pomyslec. Z tego co zdazylem sie juz zorientowac czasza z konwerwerem quad bedzie mnie kosztowac ~80zl z odbiorem osobistym u mnie w miescie.

 

 

Widze ze najprosciej bedzie poprostu kupic TBS6985. Nie bedzie problemu ani z zasilaniem ani z przepustowoscia.

Ten HTPC, to bardziej serwer, a do niego poprzez switcha podlaczaja sie inne komputery, w tym STB na Androidzie z XBMC.

Stad pomysl o wykorzystaniu tvheadend, ktory bez problemu wspolpracuje z XBMC. Sama karta zas wg opinie jest dobrze wspierana przez Linuksa.

 

W serwerze mam min. SuperMicro X8STi-F, Xeon L5630 i 3x Kingston HyperX KHX16C9B1B/4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Ale tu nie problemem jest zamaskowanie anteny, tylko fakt ze miedzy blacha a sciana jest wata szklana (czyt pusta przestrzen) i nie bardzo jest sie jak do tego dobrac ;) Poprostu trzeba bedzie pomyslec. Z tego co zdazylem sie juz zorientowac czasza z konwerwerem quad bedzie mnie kosztowac ~80zl z odbiorem osobistym u mnie w miescie.

Nie chodzi o maskowanie ale o ciężar anteny. Tylo tyle w temacie płaskiej anteny.

Ale jak masz inne możliwości mocowania to owszem standardowy talerz będzie najtańszy.

 

Widze ze najprosciej bedzie poprostu kupic TBS6985. Nie bedzie problemu ani z zasilaniem ani z przepustowoscia.

W sumie tak, 8 portów USB nie oznacza ośmiu oddzielnych magistral USB.

 

W serwerze mam min. SuperMicro X8STi-F, Xeon L5630 i 3x Kingston HyperX KHX16C9B1B/4.

Czyli x64 lub w co wątpię x68.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Generalnie widze ze TBSy dzialaja z tvheadendem.

Znalazlem jednak niepokojaca informacje o tym, ze tuner ten pod Linuksem ma problemy z jednoczesnym odtwarzaniem kilku programow tv. Wtedy pojawiac ma sie dosyc czesto pikseloza.

Ktos moze posiada TBS6985 i moze sie wypowiedziec na jego temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Znalazlem jednak niepokojaca informacje o tym, ze tuner ten pod Linuksem ma problemy z jednoczesnym odtwarzaniem kilku programow tv. Wtedy pojawiac ma sie dosyc czesto pikseloza.

A nowszy moduł do kernela? Nawet beta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...