Jump to content

Odbiór MUX-L2 (operator: TVT)


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

@nojszek

 

Wczoraj były liczne przerwy w nadawaniu. Sprawdź dzisiaj. Poza tym myślę, że nie muszę Ci wspominać, żeby antenę obrócić w kierunku nadajnika, bo azymut na Kosztowy i Orontowice z Orzesza bardzo się od siebie różnią.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
@nojszek - A Ty w tej Bradzie to pod lasem mieszkasz? I jaką masz antenę, i w jakim kierunku ustawioną?

Pod samym lasem antena skierowana jest tak pomiędzy Katowice a Gliwice aby tyłem anteny odebrać muxy czeskie (odbieram 1 i 2) ostatnio udało mi się odebrać jakiś szczątkowy sygnał ale nie nadaje się to do oglądania

Link to post
Share on other sites

Anteny dwie na dwa różne odbiorniki pod fergusona antena siatkowa bez wzmacniacza pod telewizorem kierunkowanie yagi 19 elementowa skierowana na kosztowy , wysokośc zawieszenia to dach domu 1-piętrowego jednorodzinnego około 2 metrów powyżej . Inna sprawa że dojeżdżający do domu widzę światła z tego nadajnika w oddali

Kilka dni temu udało mi się złapać szczątkowe resztki sygnału pozwoliło to jedynie na umieszczenie kanału na liście na oglądanie już nie (szatkowane zawiechy obrazu) jak dalej tak ma to wyglądać to chyba nie będę widzem TVT niestety...

Link to post
Share on other sites

Tak na mój nos w Twojej sytuacji, to ja bym wykorzystał obie anteny, które masz odpowiednio je kierunkując (jedna w kierunku Ornontowic, a druga Kosztowy) i sumując sygnał z tych dwóch anten. Zsumowany sygnał podałbym na dwa odbiorniki.

PS. Osobiście bym wymienił antenę siatkową na niewielką pasywną antenę kierunkową. W Rybniku spokojnie Kosztowy i Skrzyczne da się odebrać na antenach pasywnych kierunkowych. O lokalnym MUX-ie nie mówię, bo ja odbieram z nadajnika w Chwałowicach na antenie pokojowej (z resztą Skrzyczne też odbieram na pokojowej).

Link to post
Share on other sites

@ nojszek:

Nie wygląda to dobrze, bo ten lokalny nadajnik ma malutką moc (1kW), a Ty masz nieciekawą lokalizację w stosunku do niego:

a jak jeszcze masz las na kierunku, to stąd i kłopoty. Mapa zasięgu nadajnika jest teoretyczna, w rzeczywistości zwykle bywa trochę lepiej, ale żółta plama jest...

 

Wygląda, że najlepsze rozwiązanie to to z postu wyżej - dwie anteny, choć może nie być prosto odebrać z kolei Czechów. Ale na pewno nie jedna skierowana tak 'pośrednio'.

 

Ja bym na twoim miejscu zaczął w ogóle od próby odebrania L2. Spróbowałbym na początek na siatce skierowanej na Ornontowice - przodem powinieneś odbierać Ornontowice, a tyłem - Kosztowy. Możliwe, że trzeba by znaleźć inne miejsce dla anteny - wyżej, niżej, w bok. I najważniejsze - jak najlepsze ustawienie anteny na MAX wskazań wskaźnika jakości tego mux-a w odbiorniku. Gdyby się udało, to wtedy druga antena na Czechów.

 

Poczytaj: Poradnik

Link to post
Share on other sites

Wolę nie rezygnować z Czechów moje dzieci nie byłyby zadowolone z braku animacka tv barrandov, sam tez lubię popatrzeć na CT 24. Tak wiec rezygnacja z Czechów nie wchodzi w rachubę, zastanawiam się nad modyfikacją anteny tak, aby mieć trzy kierunkowe na Kosztowy, na ostrawe oraz na ornontowice. Problemem jest jeden przewód antenowy wchodzący do budynku i nie bardzo wiem jak połączyć to wszystko w jedną całość nie wiem jak dobrać sumator itp

 

I faktycznie mieszkam w samym środku tej żółtej plamy....

Link to post
Share on other sites

Nie musisz rezygnować z Czechów , ale wszystko wskazuje na to, że musisz mieć antenę skierowaną na Ornontowice.

 

Jak pisałem - zacznij od sprawdzenia możliwości odbioru z jednej anteny Ornontowic i Kosztowych - to ma szansę się udać. Potem ewentualnie dołożysz antenę na Czechów.

 

Proste sumowanie anten (sumatorem bez filtrów) bywa albo proste (jak się ma szczęście) albo koszmarne (jak się nie ma szczęścia) - wszystko zależy od danej lokalizacji. Przy dwóch to z reguły się udaje, ale przy trzech, to często gęsto trzeba mieć dużo szczęścia i kilogramy czasu w warunkach amatorskich

 

No właśnie - kabel antenowy, czyli w wielu przypadkach podstawa poprawnego odbioru DVB-T - to może być dodatkowy problem, jeśli jest stary i o marnym ekranowaniu.

Link to post
Share on other sites

Litości.. nazywasz STARS TV dziadostwem (obecnie jedna z najlepszych stacji muzycznych w Polsce), a sam czekasz na TVS, w którym większość ramówki wypełniają w kółko nadawane pseudo śląskie szlagiery (w praktyce jest to wycie)? Jedyne co dobrego ma do zaoferowania TVS to Silesia Informacje, choć i tak zaczynają tabloizować się (zwłaszcza w internecie).

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...