Skocz do zawartości

mk2studio

Użytkownik
  • Postów

    10
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez mk2studio

  1. Tim, faktycznie w dniu 7 listopada 2017 poprawiono nadawanie na TVP Kultura i TVP Rozrywka (naziemne DVB-T) i teraz jest tak jak na TVP Historia po zmianach.

    Według mnie jest lepiej , ale to jeszcze nie jest to co było przed wprowadzeniem tych zmian na MUX3 i sporo osób ma jeszcze problemy z nagrywaniem-przechwytywaniem strumienia. Coś jest jeszcze nie dopasowane.

    Z tego co wiadomo na enkoderze w TVP  z którego idzie sygnał na DVB-T zmieniono teraz AFD ze stałego 16:9 na dynamiczny. Czyli teraz w obrazie WSS idzie z informacją 4:3 lub 16:9, oraz dodatkowo w strumieniu idzie AFD też ze zmianą dynamiczną proporcji. Z tego co widać na 23linii na telewizorze to WSS jest prawidłowy, a problem może być w AFD. Może jest jakiś konflikt z WSS lub może w AFD przesyłane są jakieś błędne informacje , które dekodery nie mogą prawidłowo odczytać. Potrzeba by kogoś dopytać co się zna na tym, lub może ktoś wie jak prawidłowo ustawić ten encoder z którego mamy sygnał na naziemnej DVB-T? Na internecie jest manual do niego.

  2. W TVP od dnia 7.11.2017 poprawiono nadawanie na TVP Kultura i TVP Rozrywka (naziemne DVB-T) i teraz już nie powinniśmy oglądać TVP Kultura w ramce (tzw znaczek pocztowy). Jednak jeszcze coś jest nie dopasowane, bo nie da się nagrywać strumienia z TVP Kultura (czyli jest tak jak na TVP Historia). Czekamy na dalsze zmiany, by wszystko było prawidłowo i by się dało nagrywać.

  3. Ten post ma na celu przywrócenie poprzednich ustawień nadawania DVB-T na: TVP Kultura , TVP Rozrywka , TVP Historia , (zmiany zostały wprowadzone dn. 11.10.2017r  - po komunikatach, na TVP "Przepraszamy za ewentualne przerwy w nadawaniu programu TVP w godzinach 00:00-06:00, spowodowane pracami konserwacyjnymi na MUX-3"). 

    Zmiany te dotyczyły wprowadzenia stałego-sztywnego formatu 16:9 , poprzez zwężanie, ściskanie obrazu na filmach PRL i serialach.

       Przed zmianami były one transmitowane na pełnym ekranie (bez bocznych czarnych pasów - kaszet). Dopiero widz albo telewizor ustawiał odpowiednie proporcje  obrazu. Było to optymalne rozwiązanie , a nie wiadomo , kto wpadł na taki pomysł by to zmienić i wprowadzić na sztywno format 16:9 , jeszcze przy jakości programów SD (Standard-Definition). Reklamy oczywiście są transmitowane na pełnym ekranie   :)

     

    Czyli przed zmianami tak to wyglądało - przykład:

    perth4x3.jpg

     

    a teraz jest tak:

    4x3n16x9.jpg

     

    Poniżej wyszczególniono wady takiego sztywnego nadawania 16:9 , jakie wprowadzono na DVB-T przez TVP (TVP Kultura, Rozrywka, itp ).

     

     

    WADY:

     

     - Nadawanie sztywnego formatu 16:9 jest szczególnie niekorzystne przy transmisji SD (SDTV), której rozdzielczość nie jest większa od 720x576 (lub 704x576).

     

     - Powoduje pogorszenie jakości obrazu o około 27% (dla zwężanych filmów)- czyli zamiast 704x576  film jest w rozdzielczości 524x576

     

     - Nie można prawidłowo oglądać takich filmów na telewizorach np: 4:3 (lub 14:9 , oraz coraz bardziej popularnych 21:9) przez to, że nie można ustawić odpowiednich proporcji i odpowiednio dopasować obrazu do formatu telewizora. (Żaden telewizor nie ma takiej opcji by film 4:3 transmitowany jako 16:9 rozszerzyć z zachowaniem proporcji do pełnego formatu np 4:3)

     

     - Dyskryminacja osób posiadających odbiorniki 4:3 (lub inne telewizory niż 16:9)

     

     - Powoduje wystąpienie tzw. efekt znaczka pocztowego (Windowbox)- czarne obramowanie,  gdy zwężony film jest dodatkowo emitowany jako panoramiczny, co powoduje pogorszenie jakości i rozmiaru o 40% , do rozdzielczości 538x432 (tzw. Windowbox) i wygląda to tak:

    uid_1e20f449955a4337a35ebee70e7573941317

    (czerne obramowanie - ramka, co już to wiele razy  można było zobaczyć na TVP Kultura)

     

     - nadawanie takiego sztywnego 16:9 z bocznymi pasami (pillarbox) jest bardzo szkodliwe dla telewizorów OLED (AMOLED) oraz dla telewizorów plazmowych, ponieważ następuje nierównomierne zużycie matrycy telewizora. Natomiast jeśli telewizor odbiera prawidłowy-pełnoekranowy sygnał to sam go odpowiednio ustawia, a na pozostałe części ekranu dokłada odpowiedni wzór by cały czas na matrycy był równomiernie rozłożony obraz ,  zamiast czarnych pasów.

     

     - W zamian za  pełnoekranowy obraz są niepotrzebnie transmitowane czarne boczne pasy (bo komu potrzeba oglądać czarny ekran?). Widz powinien otrzymywać obraz na pełnym ekranie i później z nim zrobić co mu się spodoba  i na pewno nikt by nie chciał, by o tym decydował za niego nadawca,  tym bardziej, że to nadawanie nie jest kompatybilne ze wszystkimi formatami odbiorników telewizyjnych i nie da się tego prawidłowo oglądać na odbiorniku 4:3, jak już wcześniej to było pisane.

     

    ZALETY: brak

     

    ____________________

     

    Wszyscy, którzy są przeciwko transmitowaniu bocznych pasów przez TVP proszę się  wpisywać, poniżej.

     

    Akcja taka  miała już miejsce u innego nadawcy i odniosła odpowiedni skutek.

     

    Wszyscy, którzy mają dostęp również do innego forum , mogą skopiować powyższy tekst i go rozpowszechnić,  by był dostępny dla większej liczby osób.

     

    WPISUJCIE SIĘ by to poprzeć.

  4. Oczywiście na naziemnej ten film Spona zwężony, z bocznymi i górnymi i dolnymi pasami - kaszetami   w ramce (windowbox). Jak na załączonym obrazku.

    DSC_0006.jpg

    Skandal, że od czasu konserwacji na MUX3 (11 paź. 2017r) musimy oglądać filmy w dodatkowym obramowaniu. (a obraz jest zmniejszany o 40% w stosunku do filmu, który byłby na pełnym ekranie telewizora)

  5. Do poprzedniej wypowiedzi, sprostuję, że teraz po wprowadzeniu zmian w nadawaniu obraz jest 'zwężany' i dołożone są boczne czarne pasy. Jednak nie ma to najmniejszego sensu przy nadawaniu SD (SDTV) który ma rozdzielczość 720(lub704)x576, bo takie zwężenie daje obraz ok. 520x576 (czyli tracone jest 30% obrazu,  by je zastąpić czarnymi pasami) . Przyznacie, że jest to nielogiczne, by transmitować taki sygnał. Dodatkowo , gdy na sztywno jest transmitowany obraz 16:9 z bocznymi pasami (kaszetami) to jest to szkodliwe szczególnie dla telewizorów OLED lub plazmowych, gdzie podczas długotrwałego oglądania tak nadawanych programów następuje nierównomiernie zużycie matrycy. Natomiast jeśli jest transmitowany obraz wraz z kodowaną informacją ( dynamiczny- WSS) to telewizor sam go rozpoznaje, a na pozostałe części obrazu dokłada odpowiedni wzór by cały czas obraz na matrycy był równomiernie rozłożony,  zamiast czarnych pasów.

    Dodatkowo  tak nadawany program 16:9 (na sztywno)  nie można w żaden sposób ustawić by go prawidłowo oglądać (w odpowiednich proporcjach) na przykład w telewizorach 4:3 (14:9 lub coraz bardziej popularnych 21:9).


    Tim, z tą TVP Historia jest chyba rzeczywiście tak jak pisałeś. Na telewizorze jest pięknie na pełnym ekranie filmy prl, z możliwością zmiany na 4:3, lub gdy mam tryb automatyczny na tv  to sam telewizor dopasowuje proporcje do obrazu. Jednak nie mogę nagrać tego programu z TVP Historia na recorder PVR (tylko jedynie analogowo można go nagrać). Czyli faktycznie coś zmienili, ale jest coś nie tak.

  6. Odnośnie sygnału DVB-T (naziemnego) to TVP Historia jest nadawana i odbierana poprawnie , czyli wszystko idzie na pełnym ekranie (z zakodowaną informacją o proporcjach obrazu) i jeśli jest włączona opcja auto w telewizorze , to samo wykrywa ten kod i dopasowuje się. I TAK POWINNO BYĆ na wszystkich stacjach TV. I też tak było na TVP Kultura, do czasu , gdy jakiś 'mądrala' tego nie zmienił dwa tygodnie temu. Co kogo podkusiło by to zmieniać.
    Nie całkiem wiadomo czy to wprowadzono w TV , czy ktoś przy przesyłaniu to zmienia wszystko na sztywno w 16:9. Jeśli się dokładnie przypatrzeć podczas oglądania na odbiorniku telewizyjnym, zaraz po reklamach na pełnym ekranie, jest jeszcze widoczne kilka klatek filmu na pełnym ekranie i dopiero po nich jest zwężany obraz i pojawiają się boczne czarne kaszety. Co ciekawe logo TVP Kultura również jest zwężane razem z ekranem i nie wchodzi na czarne boczne kaszety.
    Nie jestem pewien, kto to zwęża i zmienia format filmów , ale chyba nie ze studia to idzie. Czy może ktoś by się znał na sprawach technicznych dotyczących emisji i przesyłania sygnału? Czy może jeszcze to sprawdzić jak jest u niego to widać na filmach PRL w TVP Kultura? (na kablówce, i na naziemnej i na satelitarnej).

  7. U mnie też jest ten problem ze zwężenianiem filmów na TVP Kultura a wczoraj widziałem też to na TVP Rozrywka (odbieram naziemną DVB-T). Tak jak pisaliście, jest wszystko na sztywno 16:9 i nic się z tym nie da zrobić. I pojawiło się to po komunikatach, że będą prowadzone prace konserwacyjne Emitel na MUX-3.

    Tim pisał, że na kablówce jest po staremu. Skąd kablówka ma sygnał? To kto to zmienił na naziemnej? Kontaktowałem się z infolinią Emitel i się nie chcą przyznać i mówią, że to nie od nich.

    Trzeba coś z tym zrobić, bo tak nie może być. A może ktoś sprawdzić jak jest na satelitarnej ?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...